Gjuha Ilire - Gjuha Shqipe

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Gjuha Ilire

Gjuha Ilire

· 47 · 17694

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 25-04-2005, 08:20:18
Gjuha ilire (paraardhësja jonë) është ndër gjuhët më të vjetra në ballkan dhe madje edhe në Europë. I takon familjes së gjuhëve indo-europiane. Shtrirja e saj ishte shumë e gjerë; tërë ballkanin përendimor.
Mirpo gjuha ilire është një gjuhë ende e pazbuluar mirë sepse nga ajo na vijnë vetëm disa fjalë, si dhe disa emra vendesh dhe njerëzish të shkruara në epitafe dhe ndertesa. Disa fjalë i njohim nga burimet greke dhe romake.
Prandaj hapa një temë që të njihemi me këto fjalë, t'i prezentojmë ato, t'ua bëjmë të qartë edhe masës dhe ta dëshmojmë lidhjen e tyre me gjuhën shqipe.

Duke filluar nga vetë emri "Ilir" që ka përkthim të drejtpërdrejt në gjuhën shqipe.
rhinós (mjegull), në shqipen e vjetër ren, në shqipen moderne rê
sabaia - një lloj pije (si birra)
sybina - mjet gjuetie

.......

 

 • Postime: 28587
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 25-04-2005, 08:35:18
Cili eshte perkthimi i drejteperdrejte i fjales "ilir" ne shqipen e sotme?

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 25-04-2005, 08:36:12
Mesapet ishin një fis ilir në italinë jugore. Me vonë janë asimiluar nga latinët.
Ja një shkrim ende i padeshifruar i dialektit Ilir të mesapëve:

klohi zis thotoria marta pido vastei basta 
veinan aran in daranthoa vasti staboos 
xohedonas daxtassi vaanetos inthi trigonoxo 
a staboos xohetthihi dazimaihi beiliihi 
inthi rexxorixoa kazareihi xohetthihi toeihithi 
dazohonnihi inthi vastima 
daxtas kratheheihi inthi ardannoa poxxonnihi a 
imarnaihi.


Sqarim:
Fonetika - fonetika e mesapëve përfshinë formën e tranzicionit nga indo-europiane a,e,oe,a, e njejta sikur në ilirishte.
Gjuha mesape është cilësuar si tepër e komplikuar.
Mos të harrojmë se ky dialekt ndoshta nuk është i pastër Ilir, mirpo është cilësuar si dialekt i tyre, por që kishte lidhje edhe më gjuhet latine, oskana etj.

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 25-04-2005, 08:40:13
Cili eshte perkthimi i drejteperdrejte i fjales "ilir" ne shqipen e sotme?

Në tekste të ndryshme (të vjetra) përdoret si Illyr - Illir - I lirë. (Hipotezë)

Për ata që e dinë më mirë urdhëroni.

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 25-04-2005, 09:02:18
Ilirisht can - gegërishit qan, shqipe moderne qen. (eng. Dog)

mag - shqip madh, math,  (eng. great)

tertigio - shqip tregu  (eng. markt)

metu - shqip mesi, midisi
« Editimi i fundit: 25-04-2005, 09:15:53 nga xhavo »

 • Postime: 1463
 • Karma: +15/-0

#5 ne: 26-04-2005, 08:38:58
Une per vete jam tifoz i A.Koles ku fjalen ilir e lidh shqipen e lashte te arvaniteve ai thote:

ilir=ilia=i larte.

Fjala i lia eshte nje fjale shume e perdoreshme si te arvanitet ne greqi ashtu dhe ne itali sot kesaj dite.

Mendoj se gjuha e tyre ruan dhe sot kesaj dite shume fjale te cilat sot ne shqipen tone nuk i kane shpetuar dot ndikimit te faktoreve te jashtem.

 • Postime: 993
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 26-04-2005, 09:29:41
Keto teori te gjitha i kemi pare neper gazeta, madje dhe me teper. Un thash se kishit ndonje teori te re per vete Iliret " e humbur" e te mballosur bashke me gjuhen e tyre.

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 26-04-2005, 17:43:10
"Bloku veri-perendimor"
Si blok veri-perendimor quhet një grup historik i popujve në europën qendrore mes Main, Werra dhe Aller, Unterweser dhe Rhein dhe që i takonin një grupe të vjetër europiane dhe që deri me 200 p.e.r. sigurisht që nuk janë gjermanizuar.
Në këta popuj hyjnë (edhe disa gjerman të mëvonshëm): Kerusket, Hermunduret dhe Chatet. Diku në fillim të erës sonë "bloku veri-perendimor" janë dominuar nga një shtresë gjermane.
Më parë Historianët dhe Linguistet "blokun veri-perendimore" e kanë quajtur si fisë (apo ardhacak) Ilir. Por linguisti gjerman Hans Kuhn me 1962 thotë se këta kanë përdorur gjuhën venetike, e cila sigurisht që ishte një gjuhë shumë e përafert me ilirishten.

Po ashtu thuhet se fjala "Germani" ka rrjedh nga një fjalë e vjetër ilir "gjermë". Duke u përpjekur në zbulimin e kësaj fjale, kanë hasur në një fshat në pjesen Shqiptare të Maqedonisë që quhet Gjermë dhe në të cilën ka burime uji apo avulli të nxetë. Dhe po ashtu edhe në një pjese jugore të Gjermanisë ka disa burime të tilla. Është hedhur hipotezë që ky term të ketë rrënjë ilire apo domethënje të një termi ilir.

 • Postime: 993
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 26-04-2005, 18:00:27
Sikur ka patur nje civilizim tjeter ne tokat gjermanike... qe i shuajti Cezari.
Un nuk kam degjuar qe gjuha Venedike te jete e perafert me Ilirishten. Thuhet ne enciklopedine per Venezian se ka qene e populluar nga "Pellazget" si cdo toke deri ne Spanje, por nuk thuhet gje per Iliret. Herodoti permend dicka po shume shkarazi kshu qe nuk ka baze te themi se ne Venedik ka pasur gjuhe Ilire...  vetem nese jane gjetur psh emertime te lashta apo mbishkrime te ngjashme me ato te gjetura ne mesdhe etj etj.

 • Postime: 28587
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 26-04-2005, 18:20:45
Ne disa leteratura thuhet se pervec Mesapeve dhe Japigeve ne zonen e Apulias ne Itali, gjithashtu dhe Venetet, Liguret si dhe Umbret ishin popullsi me prejardhje Ilire. Ka gjasa qe keto tre popuj te jene te nje origjine me te hershme Ilire, dmth direkte pellazgjike, ndersa Japiget dhe Mesapet jane te vendosur ne Itali vone aty nga mijevjecari i I p.e.s
Dhe po t'i veresh emertesat Umbria dhe Liguria kane prapashtesen "ria" (Shqiperia, Gegeria, Cameria etj) qe eshte karakteristike e toponimeve shqipe.

 • Postime: 12
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 20-06-2005, 03:16:01
Sic duket vete linguistet dhe historjanet nuk bien dakord mbi prejardhjen e emrit Ili-r-i/a (Illyria, Illyrium, Illyricum) dhe Alb-a-n/o (Albania, Albanos, Albanes, Albanese/i), si dhe variantin Arb-e-r-i/a (Arberi, Arberia, Arbania, Arbanos, Arbanes).  Fillimisht, duhet mohuar fakti se Ilirianet kane qene indo-europiane, fakt i mbeshtetur nga vete analizat e gjuhes te tyre.

Hipoteza e pare: Emri Ilir-jan rrjedh prej rrenjes il te perdorur nga proto-Hititet per te dalluar udheheqesin e fisit ose mbretin. Sipas ketij mendimi mund te shpjegohet emri i H-yll-us (H-il-it), mbretit legjendar Ilirjan nga kush i gjithe fisi mori emrin.

Hipoteaza e dyte: Emri Ilir rrjedh prej fjales greke te vjeter ili qe do te thote te ndrydhet, te lidhet rreth dickaje, nje emer i zgjedhur nga emblemat e fisit Enkelajd (Enchelead ??) ne te cilin nje gjarper ishte ndrydhur/lidhure (ili) rreth nje shqiponje. (nje gje kurioze rreth kesaj: Flamuri Meksikan ka nje gjarper dhe shqiponje http://www.khs.lake.k12.ca.us/web2004/7-ricod/mexicanflag2.jpg)

Sa per emrin Alb-a-n, sic duket fjala alb ka te beje me ngjyren e bardhe, lartesite, madherine, driten, diellin, etj. Sipas nje historiani Grek dikure egzitonte nje qytet me ermin Albanopolis, te fisit Alban, dhe keta ishin ilirijane. Persa i perket emrit Arb-e-r, thuhet se ehste nje korruptim i fjales Alb-a-n, si pasoje e ndryshimit dialektor....

 • Postime: 58
 • Karma: +0/-0

#11 ne: 20-06-2005, 07:00:13
Shkrime si ky me siper, i nxjerrin te teperta referencat pasi arrijne te bindin plotesisht audiencen qe prejadhja e gjuhes Ilire eshte ja Siriane (hititet), ja greko-meksikane, por ama nuk eshte indoeuropiane.

Te gjitha duken ne rregull derisa zoterise Explicit t'i sqarojne qe Indo(Europian)qendron edhe mbi hittiten, nje dege e indishtes.

Cfare do te thote yll ne proto-hititishte more zoti Explicit?

Sa per paragrafet qe vijojne me shume se sa perifrazim i "shkences" shqiptare, mund te perkufizohen me nje thenje te vetme nga Sheksipiri: "Fjale, imzot, fjale".

 • Postime: 28587
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 20-06-2005, 09:25:48
Hititet klasifikohen si popull IE!
Mua me pelqeu shkrimi i parafundit dhe disa gjera i mbeshtes. Vete personalisht jam i mendimit se gjuha shqipe (pellazge, ilire ....) nuk eshte gjuhe IE ne thelb, por ka shume elemente IE sepse per  nje kohe shume te gjate ka qene ne kontakt me keto gjuhe. Kete mendim timin e bazoj ne gjetjet arkeologjike. Gjate mijevjecarit te III p.e.s kur u dynden ne mase ne Ballkan dhe Europe popujt indoeuropiane ne territorin ku ndodhen shqiptaret sot nuk kemi nje mbizoterim te popujve te rinj qe erdhen, por nje simbioze te te vjeterve dhe te rinjve, ku elementi me antik eshte me mbizoterues dhe i riu vec i jep disa karaktere te reja kultures se vjeter. Shqipja eshte paraindoeuropiane.

 • Postime: 1826
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 20-06-2005, 09:30:53
Iliret kane folur gjuhen e tyre dhe kjo na ka ardhur mes shume shkrimesh historianesh te antikitetit. Por fatkeqesisht nuk kemi asnje tekst te saj dhe cdo gje e bazojme ne hipoteza.
Si i shkruanin mbreterit ilire vendimet e tyre?
Po urdherat?

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 20-06-2005, 11:34:31
Pasi qe i lexova keto shkrimet me siper edhe une po e japi mendimin tim, megjithese se ç'kan thën të tjerët jemi ngopur...

Une nuk pajtohem më disa studius të cilet me sy të mbyllur shprehen me keto fjalë : iliret jan me origjinë indo-europiane, që është katastrofike !
Por ata duhet të shpreheshin keshtu:
Guha shqipe dhe ilirishtja kan  disa ngjajshmeri  që i gjejm tek indo-europianët por nuk mund të percaktohemi ashtu kategorikishtë se iliret na qenkan me periardhje indo....
Te marrim një shembull konkret.
Gjuha Anglo-Saksone, që sotë thuhet gjuha Angleze vjen nga gjermania kur dy fiset kryesore më të fuqishmet që ishin Anglët kapercyen detin  e veriut në shek.VI p.e.sonë, dhe u instaluan ne ujdhesen Petonia(perpara quhej Pretonia pastaj Britania) ku edhe e nenshtruan një kohë të gjatë këtë popull autokton luftarak që as Qesari nuk ia kishte rritur qe ti mposhti...
Pastaj kaperceu  detin edhe fisi tjeter, Sakson, që se bashku krijoi nje gjuhë Anglo-Saksone por nuk mund të thuhet sotë se Mbretria Britanike ka një origjinë gjermane, ç'ka do ishte stypide....
Se ne mbrendesi te pyejeve te dendura populli autokton Preton ka luftuar dhe ka mbrojtur vlerat e veta si popull ne trojet e veta, ashtu mendoj se ka ndodhur edhe me iliret autokton dhe një nvazion i ardhur nga india askush se ka ende te kjart se kur perafersisht erdhen ne kete europë qe i gjejm gjurmet deri ne irland e pastaj nuk u permenden fare ne histori....pra u shuan ne shumicen e autoktonve si u shuan Anglet she Saksonet në Pretoni.
Qe ky është mendimi imi. 

Ndersa pere tu kthyer prapa që të gjejm emrin e ilirve se ç'do thotë kjo fjalë mendoj se nuk duhet kerkur të pamundshmen.
ti krahasojm edhe popujt tjerë pse quhen ashtu ?
Françezët p.sh. ata vijn nga veriu, perkatësisht nga regjioni i Hamburgut (gjermani) dhe zbresin në shekullin e III e IV pere të pushtuar Galinë(goluazët) e vjeter dhe u vendosen ku jan edhe sotë me emrin Fra-nçez, sipas fiseve Fra=që do thotë populli (I lirë) sepse nuk paguante romes tatime, apo ishin te liruar nga tatimet atje kur jetonin në gjermoni...
Edhe ilirët sipas fjalve të gjyshit timi qe s'ka pas krye shkollë fare, më thoshte se te paret tan ishin ilirët por që u pakuan e mbetem pakë nga luftrat me romen e bizantin sepse  ky popull donte të mbetej I lirë !
Mirepo egziston edhe varianti tjeter qe une se besoj sepse iliret permendeshin edhe para empirit romakë, ku thuhet në popull se iliret shiteshin si fuqi punetore dhe ushtarake  përe i lirë...
i=një ku edhe tani ne viset shqiptare te veriut e maqedoni thuhet keshtu, në vend të një thuhet i lirë( një lirë) që është monedh e vjeter, e qe lireta ka gjetur me von pershtatjen tek lira e vjeter ndoshta para sestercit.
ky ishte mendimi imi sa pere perfundim ne lidhje me gjuhen dhe origjinen e emrit ilirë.
Kurse Albanos e tj...kjo mund të jete nga ata qe benin ara, apo ata qe shendrruan pyejet ne fusha pjellore e ky popull ishte populli pellazg qe ua hapi rruget popullsisë autoktone pellaske qe me tej nga pushtues të quheshin me emra të ndryshëm, ilirët, apo arbanet nje soje është.
« Editimi i fundit: 20-06-2005, 12:03:45 nga Kreksi »

 • Postime: 12
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 20-06-2005, 12:21:14
Taras, me duket se nuk kuptove cfare shkruajta. Edhe nje here, germa "Y" eshte perdorur nga njerezit qe shkruanin Latinisht dhe e perdornin qe te theksonin germen "i", ashtu sidhe germa "ll" qe shqiptohet "l". Atehere, Hyllus shqiptohet thjesht Hilus. Dhe rrenja il eshte ne fakt Hititie, dhe do te thote drite, madheri, lartesi, gjeresi, diell, ndricues, etj. Psh il = ndricues = yll. Dhe Iliret qene popull Indo-Europian, sic jemi dhe ne si Shqiptare, rrjedhur nga fiset Ilirjane. Tani, ne kete bote nuk ka asgje te sakte, dhe nuk do t'i behet qefi kurre asnjerit. Nese nuk kenaqesh me kete shkrimin tim, me fal, por nuk kam lexuar tjetersoj mbi iliret dhe etimologjine e gjuhes se tyre. Por, injoranca ime nuk eshte shfajtesim.

 • Postime: 993
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 21-06-2005, 12:41:41
Dmth edhe Greket edhe Iliret qenkan popull proto-hitite ? Paskemi shkuar nga kaukazi ne azi te vogel. Ateher lufta e Trojes paska qene ndermjet Hititeve dhe Ahhiyawave apo jo Qazimo ose Quasimodo (me theks nga Tunisia) ?

Megjithate dicka tjeter me interes per ju mund te jete origjina e gjuhes Hittite, mundesisht  Karpato-Danubiane ku te rrenjosesh nje here e pergjithmone aksiomen dacian=thracian dhe ilir nenfis bastard dacian. Prap se prapi Greket dhe Homerin ku do ta shpiem (se na merzitet dhe Siro pastaj) ?

Nga prijes - il na u be drite. Ndonje fjale tjeter qe te identifikohet me kete il dhe te kete kuptimin semantik te rrenjes ?

Kush eshte Tarasi ?!

 • Postime: 12
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 21-06-2005, 23:34:04
Me falni, po u drejtohesha Tiras-it. Tani, per punen e Ilireve, sic shkruajta mesiper, keto jane vetem hipoteza. Une per veten time hodha dy hipoteza. Une nuk po them se e kam te drejte ose e kam gabim. Thjeshte, po mundohem te shpjegoj rrenjen e fjales "ilir" dhe nuk po mundohem te huazoj mbi prejardhjen e ilireve vete si grup etnik. Nese do te fillojme te huazojme mbi levizjet e popullesive etnike, ma ha mendja se duhet hapur nje teme e re per kete pune. Kaq tha plaku...

 • Postime: 993
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 22-06-2005, 00:19:56
Jo ore jo ti mirre e ke. Edhe akademia angleze se fundmi ka thene per ca fjale te pashpjegueshme shqipe, dhe perdorimi i tyre ne kontekst (prandaj te pyeta per kuptime te tjera te rrenjes il) ka thene se gluha shqipe ka ruajtur latinishten e vjeter dhe greqishten e vjeter. Dmth. Greket dhe Latinet e humben ne e ruajtem. Se ti si hipoteze fute dhe gjuhen Hitite bujrum.

 • Postime: 58
 • Karma: +0/-0

#19 ne: 25-06-2005, 07:39:36
Per here te pare do degjoj qe "Y" qenka shkruar per te theksuar "I" e shqiptuar. Po le te supozojme qe eshte ashtu. Atehere, si shpjegohet qe  Latinishtja (per sa kohe sa ekzistonte influenca etruske) perdorte "y" e shkruar, por me pas derivati italisht  e humb? U merziten keta se theskuari "I"-ne? Te jete kjo se alfabeti latin qee i huajtur nga nje gjuhe tjeter qe njekohesisht e shqiptonte edhe e shkruante "y"? Per te rritur cudine, nje gjuhe "ordinere" si ajo shqipe e ka pasur dhe e ruan tingullin/shkronjen "y".  P.sh. Illy, ylli, tymi, tyta, pyes, lyj, peshtyj, e me radhe.

Nga ana tjeter, si zor te konkludohet qe jugu i shqiperise eshte hitit pasi shqipton "Y si "I". Provoni fjalet yll, pyll, shtylle…etj.
 
Cila rrenje, "Il" apo "Al" eshte Hittite? Sepse "El" sigurisht eshte aramaike. Te kene qene iliret me prejardhje Izraelite? Apo athinasit? Keni edhe nje lume te lashtesise te quajtur Hebrus pikerisht ne rajonin e Greqi Maqedonise? Apo izraelitet jane race Hittite? Apo dicka eshte kryekeput gabim ne gjithe llogjiken historike qe rrethon Ballkanin?

 • Postime: 12
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#20 ne: 25-06-2005, 19:54:19
Tiras - "Y"-ja eshte theksim i "i"-se sepse latinet nuk e shqiptojne "y"-ne si ne. Nuk e dija se etrusket e shqiptonin "y"-ne si ne, dhe nuk po e kundershtoj fare faktin se shqipja, e rrjedhur nga ilirishtja, e ka pasur dhe e ruan "y"-ne. Por une dhashe dy hipoteza mbi prejardhjen e emrit Ilir.  Hipotezat e mia ne vete nuk jane te sakta sepse paraqesin dy kendveshtrime te ndryshme. A thua se eshte e pamundur qe gjuha ilire, dhe prej saje vete shqipja, te kete prejardhje nga Mesdheu/Azia e Vogel? Bile perzirja e popullsive duhet te te beje te mos besosh vetem nje hipoteze te prejardhjes te c'do gjuhe. Psh, ne zonen e Shkodres legjionet romake munden nje ushtri ilire te cilet thirreshin scadar dhe romaket besonin qe ata rridhin nga fiset kelt por ata ishin azimiluar nga iliret. Prej kesaj mund te lindi pyetja: nga e morren shqiptaret fustanellen? Ne e dime qe greket e moren nga ne, prej cameve. Nese fiset kelte perdornin fustanelle (sot si dhe ne lashtesire) edhe perdornin "bag-pipe" thua e kemi trasheguar fustanellen dhe gajden prej tyre? Kjo per vete eshte nje hipoteze e bazuar mbi arrdhjen e kelteve ne evropen qendrore dhe lindore jo vetem ne lashtesi por edhe ne fillimin e mesjetes. Keshtuqe, duke ndjekur zhvillimin e kesaj hipoteze, a thua eshte e mindur qe disa fjale kelte jane trasheguar ne ilirishten, dhe prej saje "de facto" i kemi trasheguar dhe? Une po hedh kete duke mos dhene fjale mbrojtje me shembuj, po vetem nga nderlidhja e disa fakteve shoqerore dhe historike. Per me teper, nese hipoteza e mesiperme mund te jete e pranueshme, a nuk behen te mundesishme hipotezat e tjera? Tani, e kunderta mund te kete ndodhur. Psh, dhe azilimi i ilirjaneve ne ushtrine romake te cilet sherbenin ne Britani mund te shpjegoje te kunderten e asaj qe hodh mesiper: ilirjanet jane pergjegjes per fustanellen, zakonet, dhe gajden ne fiset kelt. Nje historian Anglez mendon qe skocezet ndajne jo vetem fustanellen dhe zakonet me shqiptaret, por edhe disa fjale me rrenje te perbashketa si alban.

 • Postime: 993
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#21 ne: 26-06-2005, 15:42:07
Tiras - "Y"-ja eshte theksim i "i"-se sepse latinet nuk e shqiptojne "y"-ne si ne. Nuk e dija se etrusket e shqiptonin "y"-ne si ne, dhe nuk po e kundershtoj fare faktin se shqipja, e rrjedhur nga ilirishtja, e ka pasur dhe e ruan "y"-ne. Por une dhashe dy hipoteza mbi prejardhjen e emrit Ilir. Hipotezat e mia ne vete nuk jane te sakta sepse paraqesin dy kendveshtrime te ndryshme. A thua se eshte e pamundur qe gjuha ilire, dhe prej saje vete shqipja, te kete prejardhje nga Mesdheu/Azia e Vogel? Bile perzirja e popullsive duhet te te beje te mos besosh vetem nje hipoteze te prejardhjes te c'do gjuhe. Psh, ne zonen e Shkodres legjionet romake munden nje ushtri ilire te cilet thirreshin scadar dhe romaket besonin qe ata rridhin nga fiset kelt por ata ishin azimiluar nga iliret. Prej kesaj mund te lindi pyetja: nga e morren shqiptaret fustanellen? Ne e dime qe greket e moren nga ne, prej cameve. Nese fiset kelte perdornin fustanelle (sot si dhe ne lashtesire) edhe perdornin "bag-pipe" thua e kemi trasheguar fustanellen dhe gajden prej tyre? Kjo per vete eshte nje hipoteze e bazuar mbi arrdhjen e kelteve ne evropen qendrore dhe lindore jo vetem ne lashtesi por edhe ne fillimin e mesjetes. Keshtuqe, duke ndjekur zhvillimin e kesaj hipoteze, a thua eshte e mindur qe disa fjale kelte jane trasheguar ne ilirishten, dhe prej saje "de facto" i kemi trasheguar dhe? Une po hedh kete duke mos dhene fjale mbrojtje me shembuj, po vetem nga nderlidhja e disa fakteve shoqerore dhe historike. Per me teper, nese hipoteza e mesiperme mund te jete e pranueshme, a nuk behen te mundesishme hipotezat e tjera? Tani, e kunderta mund te kete ndodhur. Psh, dhe azilimi i ilirjaneve ne ushtrine romake te cilet sherbenin ne Britani mund te shpjegoje te kunderten e asaj qe hodh mesiper: ilirjanet jane pergjegjes per fustanellen, zakonet, dhe gajden ne fiset kelt. Nje historian Anglez mendon qe skocezet ndajne jo vetem fustanellen dhe zakonet me shqiptaret, por edhe disa fjale me rrenje te perbashketa si alban.

Kjo hipoteza e kelteve eshte interesante(hipoteza # 3 ? por prap ne drejtim indoseuropian !) pasi eshte shqyrtuar dhe nga vete Leibnitzi me ato pak fjale qe kishte ne dispozicion. Per me teper popujt Gale mbase dhe Kelte ishin mercenaret te cilet ruanin dicka andeja nga Epirou i pjeses sone. Me gjuhet kelto-gjermanike(sic i quajne disa) ndajme gjithashtu shume emertime perimesh dhe disa gjera te tjera. Se c'ka ndodhur ngelen thjeshte hipoteza, mirepo gjuha shqipe per nga rrenejt per nga fjalet ka elemente nga cdo gjuhe ne pellgun e mesdheut, ndersa e kunderta nuk eshte e vertete.

Si ndodhi themelimi i kesaj Skocie/Anglia/Londre ? Kush erdhi e nga erdhi , ose kush u rikthye dhe nga u rikthye ?

 • Postime: 12
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 27-06-2005, 22:54:44
Per ty Albberg:


Libri i Aleksievit (Anglisht)
http://www.drummingnet.com/alekseev/TableofContents.html

Lufterat Ilire (Anglisht)
http://www.perseus.tufts.edu/cgi-bin/ptext?doc=Perseus%3Atext%3A1999.01.0230%3Ahead%3D%2375

Korigjim:
Ne postimin e meparshem perdora emrin "scadar" ne vend te "scordisci," ose "skordiskoi," nje fis i fuqishem kelt (shikoni nyjen e mesiperme) qe jetonin ne kufirin me Illyricum (provincen e ashtuquajtur gjate lufterave iliro-romake) te cilet u azimiluan nga Iliret.

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 28-06-2005, 13:03:14
Fjala Gal= do thot gjeli, si e kan edhe sot simbol kombetarë françezët...
të cilët dikur para krishti populli gal beri ivazion(pushtime) më -389 para kriishti me ne krye Brenuesin, heroin e tyre i cili e shkatrroi tere italin por para mureve te romes u ndalen nga frika gjoja e palladionit te trojanve qe supozohej mbronte romen keshtuqe galet nuk e dogjen romen por shkuan me ne jug dhe kapercyen otranton e u versulen drejt persisë...e qe iu ndal hovi vetem ne anadolli. Nje pjes e tyre u ndal edhe ne Galipoli= qyteti i galve, (turqi) e sotme e pjesa tjeter u koncentrua afër Danubit ku e pushtuan edhe Singidiumin(beogradin) e  ne kohen e luftave romake Genti dhe perseu kishin planin qe ti paguanin 20 000  kalores galë si aleat kunder romakve por nuk ia arriten qe ti grumbullonin nje shumë të kollash qe ata kerkonin.
Pra kontakti ka egzistua me shekuj ne mes ilirve  thrakasve dhe galve prandaj hasim pere çudi shumë fjale shqipe qe perngjajn ne ato frenge...

 • Postime: 993
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 28-06-2005, 23:51:52

Korigjim:
Ne postimin e meparshem perdora emrin "scadar" ne vend te "scordisci," ose "skordiskoi," nje fis i fuqishem kelt (shikoni nyjen e mesiperme) qe jetonin ne kufirin me Illyricum (provincen e ashtuquajtur gjate lufterave iliro-romake) te cilet u azimiluan nga Iliret.

Ndonje burim rreth kesaj pseudohipoteze, apo eshte ne nivel hipoteze ?
Cfare thone papiret romake ne greqisht te historianeve greko-pellazge rreth kesaj teorie ?

Temat e fundit