Të flasim në dialektin tonë - 43 - Gjuha Shqipe

×
Hyrja
Profili

Sondazh

Pse hyj në forum?

Sa për argëtim
Të njihem me shqiptarë
Të mësoj diçka të re
Të jap kontributin tim
Të ndihmoj Kombin tim
Për të gjetur burrë
Për të gjetur grua

Të flasim në dialektin tonë

Të flasim në dialektin tonë

· 2198 · 117072

 • Postime: 1751
 • Gjinia: Femer

#1050 ne: 11-01-2006, 19:09:55
Uroj festen e Kurban Bajramit, te gjithe besimtareve te fes islame. Po e them megjithate pak me droje nga qe pajtohem me kreksin: Stop Masakrit - ndaj kafsheve. Kete e them nga qe jam vegetar-e, e jo si kundershtim i urdherit te Zotit( sa per te mos u keqkuptuar me Panopticon).

P.s. Odise, shtaj e kuptoj "zortin" xhi kan pas plect e atij vakti.
Nena moderne do kisha thene se ne nauk i martojm caullet me zort be!!! Po nauk do ishte kec pi sot te va shtajm dashnejen n`kraje, se kur e kujtoj se xhi mund tem hije n`shpaj(nausja e gjalit), far brumi i pjeket per s`tepri(ato buzvartat xhi i permenda ni here)?-mendja m`lun pi kraje.  :O

Oj Aida,hahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaa thajre, thajre taj gjalin tem magar, amen ta dijsh se kur do ta bjere caucen tende s`pari here, magarin me gjith samar do ta paqetoj LOL

Eh si kena kjo dinjeja krejt lara, lara. Gurbeti i benka njerzit t`shohen endra me sej cel.

Pershendetje per ju dialektista.

 • Postime: 432
 • Gjinia: Mashkull

#1051 ne: 11-01-2006, 19:19:45
Stop Masakrit - ndaj kafsheve. Kete e them nga qe jam vegetar-e, e jo si kundershtim i urdherit te Zotit( sa per te mos u keqkuptuar me Panopticon).

...

Pershendetje per ju dialektista.


Pershendetje edhe per ty Metallica (uh, kesh tu ta permend emnin e vjeter :D )

Nuk keqkuptohesh me mua mos ke dert, sepse nuk du tndikoj nmendimin tand e as te askujt. Megjithate, jemi ne seksionin e gjuhes - e mire eshte me i msu disa gjana tgjuhes.

Poenta jeme asht qe mos me perdor fjalen masaker kur eshte fjala per prerjen e kafsheve (sepse asht gabim), e aq me pak kur bahet fjal per sakrifikimin ne emen te Zotit (sepse i ofendon besimtaret).

Fakti qe je vegjetariane eshte pune subjektive. Mos ia ban edhe ti si ai qe kishte mbet pa martu, e kishte than "jam kundra marteses" ;)

 • Postime: 338

#1052 ne: 11-01-2006, 20:56:35
O pershendetje burrnim e granim t'ksaj sofre.... :)
Ju uroj edhe une Festen e Kurban Bajramit tonve...
Odise,jo une prej Mozomamirit hahahahaaaaaaaaaaaa aaa,por gjuhen e flas si me qene e Mozomakeqit LOL
Mos besofshi,shikoni si ka shkruar Era e Lubotenit,po duket se edhe ajo eshte e Mozomamirit e flet mozomakeq hahahahahahaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaa.. ...
moj elektra spo dij si me mar kete qe thave ktu nalt... a kompliment a verejtje hahahah!!
vec e di se per veti jam prej Mozomamirit e flas Mozamamirqe hahahahaah!!! :P

 • Postime: 1751
 • Gjinia: Femer

#1053 ne: 11-01-2006, 21:21:36
Fakti qe je vegjetariane eshte pune subjektive. Mos ia ban edhe ti si ai qe kishte mbet pa martu, e kishte than "jam kundra marteses" ;)
Citim


Hahahahaaaa Panopticon ,sa kem qesh. Po ene Nasradini kishte then ni here kur i dhajmte kraja: Te vajn tem shohen(vizitojne), vetem ato xhi u dhem kraja. Desha te them: vetem vegjetarianet e kuptojne pse perdora fjalen - masaker te kafsheve.

P.s. per ndryshe ke te drejte se fjala u perdor ne kohe dhe krahasim te gabuar. Prandaj mund edhe te tingelloje keq ne veshet e besimtareve.

Mbetsh i pershendetur.
« Editimi i fundit: 11-01-2006, 22:56:04 nga Metallica »

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer

#1054 ne: 11-01-2006, 21:29:13
po xhi boni be ju si lugata ne pajk te nates kendi? :D
oj kraushko po me taj kollaj e paskam punen! taj vetem pem dhe perime hajke hahhaha
nuk duhet ta masakroj gulakin kur de vajsh te une po det trausi ni pet me grosh ta ngopish barkin njersa te plasish hahhaha


oj era e dashnojes pi "mozomamirit" po majer mi cauc te paskan hi gajlet mos tet zane bajrami madh beqare. raj rahat se dja gjejm ilaqin ksaj pune se njanit sa pash zu ti krauhet dhami ktau LOL


haj naten e majer e mos quditni dynjane ne pajk te nates, mos boni shom potere se njerzia fin traup ne kok te shpajnes :D

« Editimi i fundit: 11-01-2006, 23:09:50 nga Aida »

 • Postime: 338

#1055 ne: 11-01-2006, 21:43:57

oj era e dashnojes pi "mozomamirit" po majer mi cauc te paskan hi gajlet mos tet zane bajrami madh beqare. raj rahat se dja gjejm ilaqin ksaj pune se njanit sa pash zu ti krauhet dhami ktau LOL


hahaha ski faj vallai se ka kalu pika e nates bile ... le qe i tranova kojshin po edhe katunin hahahah!

oj Aida shka me ba moj un qe gajlet vin vet hic pa i lyp une ato ... hahah me gjeten gajlet mueee se jo une ato ... as menja sum ka shku per ksi gajle biles ... po qeee!!

po se mora vesh si po menon ti se kujt po i kruhet dhami?edhe npac naj ilac si hazer qaty bona zo neve  ;) hahahah!

falemnderit per bashkebised nket vakt hahaah

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer

#1056 ne: 11-01-2006, 21:53:49


  o era e dashnise, e ti nusja e Bajramit t'Madh, mirseardhe me tane eren e atyne bjeshkve, e ishalla nuk t'nxan Bajrami i madh qike, po ashtu qysh ti kij qejf mu nxé - po m'kruhet dhomi dishka... po a kij gjete kund strufullog, a don mi bo voet ku ta bjen zoti...?! Me hair me hair...e bonja hyzmetin asaj pune - po kallxona pak bij qysh dokesh me t'paa... ??? Bajrami vjen n'dakik per ty...

eh qetash kond pi merthen lemza se...

  

Oj era e dashnise po lexoe ket shoqin xhi shkraun LOL
Xhi u ka gjete kit me gajle ju kendi hahahhah
Njona gajlen per viti e tjetra mos i vaje ndoni "buzevarte" ne shpaj LOL
Ilaqin va gjejm rajni rahat se per cdo "smundje" ka ilaq;)
Vetem une jam njeri pa gajle hahhahah
Ju pershendes perzemersisht dhe bafshi gjum te embel!
Per zonjat/zonjushet  :lule« Editimi i fundit: 12-01-2006, 04:08:52 nga Aida »

 • Postime: 338

#1057 ne: 12-01-2006, 21:15:52
Oj era e dashnise po lexoe ket shoqin xhi shkraun  
Xhi u ka gjete kit me gajle ju kendi hahahhah
Njona gajlen per viti e tjetra mos i vaje ndoni "buzevarte" ne shpaj  
Ilaqin va gjejm rajni rahat se per cdo "smundje" ka ilaq;)
Vetem une jam njeri pa gajle hahhahah
Ju pershendes perzemersisht dhe bafshi gjum te embel!
Per zonjat/zonjushet  :lule
uauu se kom pa kta qe ju krujke dhami valla!oj aida flm shume se ish kan tu shku pa ju pergjigje!edhe ni sen moj valla mfal pash nanen po qet tfolmen tane pe kam pak tvshtir me mar vesh!kjo e ban shume ma interesnat temen ahahahah!
nejse odisé ishlla pra sum nxe bajrami madh cike maaa!po pse spo ma thu pse pot kruhet dhami ty?odisé hala se kam xhet strofullin kerkun perqata u luta naten e bajramit tvogel!thashe ishalla e gjeje ahahahah!e se di menoj se kam me vendos qaty ku zemra mthot shko!nejse tash po pres une hahahah!
me mpa dokem mire boll, qeshtu mkan than, jam çike serioze tybe hahaha mpelqen eleganca hahahah (hej zot pom doket sikur me ba shpallje ne gazet ahahahh) jam kacurrelse edhe kshu .... (mos ma merni per seriozisht ket far shpalljen ju djemt e kqij hahaah, shaka)

ishalla bre odisé vjen bajrami ndakik se jam ba hazer une :P

 • Postime: 698

#1058 ne: 13-01-2006, 13:11:23
  Oj Era e Dashnisë, Lutja jote naten e Bajramit, osht lutje hyjnore dhe me siguri Hyji ta ka realizu me q'at minut qe mu kru dhomi edhe qysh kofte shkru mire e ma mire zoti e bofte! A po sheh, gati me kalu minuti i hairit, e ti pa e pa hyjin tend, tue zdrite maje bjeshkeve n'qiell... ;) Aides duhet nji dhurate te mire (si msite n'daç:), qe ta qiti para syve ket meteor me orë, se veç kish ra dikund ku nuk e kishe paa! rejt çka shkruhet bohet, veç duhet me i ndejtë ngati te fati! Ishalla Bajrami i ardhshem te nxan qysh kom qejf une...si osht ma s'mirit me t'pa, se njimend koke qysh duhet...!

Edhe Bajrami vjen n'dakik, veç mbaje fjalen! T'pafsha qysh osht ma s'mirit o zot! Oj Aide, dado ti qetash ki me pa bakllava, si me tu shkrij n'goje!


 

 • Postime: 338

#1059 ne: 13-01-2006, 21:18:10
ishalla o odise fjala jote nvesh tzotit e mrealizohet hahaahah!
po more Aida ki me pas ni bakshish tmadh nqofse mrealizohet kjo pune  ;)

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer

#1060 ne: 14-01-2006, 23:03:14
Hajde hajrli kofte :D

Metallica boni dahiret hazer se de bojm darsem t'madhe!
Per bajromin e madh da marim nausen per Odisen!

Oj Era, shajf ushtro pak ta shtrojsh sofren kendi se dada de dale n'penzi.
Shiqir xhi na pajke pi qiellit se u mplaka mo per n'maxhe, de ta lo taj rendin si nause e re xhi de bohesh. Pa xhi det ngarkojme me tela dhe salltanate hahahaaaa
Qe dada shtaj de shkoje te robaqepsja te ti porosajte dimijat e majra.
Une de raj hunxhet si hanko nene barabar me kraushken ataj ngat qimbetit se mberdhajfem.... ene de presim te na bojsh sajgi :D

Kraushkoooo shajf taj puno e mblidh pare se samari djalit tond meraklije eshte ka ndresa! De krauhesh majer ka xhepat hahaaaa LOL


Ju pershendes perzemersisht

 • Postime: 2356
 • Gjinia: Mashkull

#1061 ne: 14-01-2006, 23:28:25
deshmitare po bahemi un e Aida dhe mos e zgjatni shum Ô Odise se taniduhet me ja ba si nas-tar-e-din-hoxha, qe kur kish pas shku MSIT ne ni ven, hupet dhe mas ni kohe ai i shkreti qe pritke fjalen e shef ne treg e i thot; he bre nastredin ça u ba ajo puna e  asaj fjales a e ke ner mend me ma  prue ?!!!
Nastradini thot; hej, bre burr, çka kam hjek per veti....
dhe shkon...
Ky i shkreti  menon se nastredina ka hjek zor me u martu a ma si kish pas shkue mendja se bash qat çiken qe ka shkue MSIT per dikan e ka marr per veti !

Edhe ti ruju e mos e zgat shum po biri shpejt e shpejt, perçka i kemi kta celular, keta interneta si marimanga...
te dyve ju deshirojm Vit te Mbare e vit te begatshem ne lamin e dashnise....bile qetash qikat kan me dal n'oborr  ekan me ja nis kangen....
hej o Aida, a mos i mban mend ato kangt e dasmave e te kanaxheqeve e sidomos te atyne kur e sjellnin fjalen ?
Hajt knona nja se e di qe si ke harrue, nja veç per Eren&Odisen, ju lutem, pash Zotin, hajt....!

 • Postime: 338

#1062 ne: 14-01-2006, 23:35:54
Hajde hajrli kofte

Metallica boni dahiret hazer se de bojm darsem t'madhe!
Per bajromin e madh da marim nausen per Odisen!

Oj Era, shajf ushtro pak ta shtrojsh sofren kendi se dada de dale n'penzi.
Shiqir xhi na pajke pi qiellit se u mplaka mo per n'maxhe, de ta lo taj rendin si nause e re xhi de bohesh. Pa xhi det ngarkojme me tela dhe salltanate hahahaaaa
Qe dada shtaj de shkoje te robaqepsja te ti porosajte dimijat e majra.
Une de raj hunxhet si hanko nene barabar me kraushken ataj ngat qimbetit se mberdhajfem.... ene de presim te na bojsh sajgi

Kraushkoooo shajf taj puno e mblidh pare se samari djalit tond meraklije eshte ka ndresa! De krauhesh majer ka xhepat hahaaaa


Ju pershendes perzemersisht
ahhaahh o mknaqe pasha nanen hahahahah!ani edhe ma gjeti burrin kjo meniher!ekspres ishe ti vallahi!
ani moj po prit pak moj se hala spe njoh mir ket odisen una e ju me martoni!a kam drejt me than najsen a jo une?ahahahah!!

prit moj prit ti lej dimijat po shko me porosit nifar fustani tmire!qyreee kjo shka esht ... menxi priti me ardh ni nuse e re e me ja qit krejt punt nkryee!prit moj se un mduhet me mar msim prej teje se hala si di mire kto punt une  :P!!! edhe shka ke ajo pune e sajgis se se mora vesh tybe  :P


ani ky kreksi ... prit tbajm llaf odiseja dhe une e tani tkallxojme ... rri gati ti se nashta tmarim pernime  ;)

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer

#1063 ne: 15-01-2006, 05:54:12
Kreksi se sen ja najse Aida kenges pa ardh Metallica me dahiret :D
I thash ti ngrofe mbaj qimbet ene t'bohet hazer se do bojm darsem t'madhe aman qe kjo Era na eshte me 100 mende hem kerkon mos e gjoje Bajrami Madh cauc e hem thote "a kam drejte me thane najsend?" hahaaa

Sa per punet e shpajes ka ana jone nausja e re ni motmot s'bon pune te ronda po vetem gjezdisen neper darsma dhe sherben me kafe ene caj. Aman mbas atij ni vjeti e han persheshin me spec djeges se njerzit tjere dalin "n'penzi" ene bohen badihavxhi :D
Shtaj jan emancipau femrat...demokracij a i ka fajet ashtau qe nese t 'kapin merziat merre burrin me te majer te ti boje ai punet e shpajes e taj raj ne kok te shpajnes, se me duket se t'kimi pak si mberzick pasi i frajgesh punes hahahha


Sa per fustan si te duket ky?  ^o)Fustanin e bardh de dalim ta zgjedhim bashke se mos thujsh mbrapa se nuk pajtesh per asgje:)
Taj na kane pi ato nause moderne xhi nuk i shtajn kamet ne dimija hahaaaha

Ju pershendes gjithve!

p.s: punen e "sajgis" de ta msojna raj rahat taj!

 • Postime: 698

#1064 ne: 15-01-2006, 13:45:17
...sa dashta me ike, e mu mshefe dikund, e me ju kqyre e ngue pej tavanit, se ( nji djale t'axhes tim, e kane pase ndjeke nji ore neper bashqe, me e shtie dhonderr, se i vijke marre me hi dhonder me nuse nder sy te tane atyne dasmoreve baco:) po foli me juve pej s'largu dikund, se jam skuq e merdheze pej droje (nuk e dij Era e ka droje hiç ;)
po ajo pasha nonen bash artiste osht...

 Ej ti dada Aide, me q'ate fustane, me shtine me kqyre per bira t'gardhit (se mosozo me dale une perballe jush), po ti dado heret po don me m'i lone
do derte e telashe: q'ato pune te shpajes hahaaa, po me t'mire bohet gjithshka... po Era e din, kah duhet me frye omel, fllad dashnie, e kah duhet meçava....hahaaa Po besa me bo me tu lshue nji katund, t'bojne dasem e qysh te dojne - fuqia bon gjithshka baco... s'osht mahi me t'hy mbrenda nji katund, t'bojne flake me kcye valle edhe plakat e pleqte topalla... hmmm nuk osht bash mahi kjo pune e juvja... Oj Era, artiste t'kam ty, ani me bo me t'pa n'qat fustan (kuku desh m'doli zemra vendit:) khuu dada jeme, po ku e kishe gjete ate fustan se... pyetne, pyetne edhe per ate te bardhin ;) Boni more çka te doni, mbasi e paskeni bo mendjen njo - une jam gati edhe para Bajramit,
o fol moj Era e dashnis - ''frynë, moj Erë'' noliane - se kta e paskan bo pernjimend...

  o krekso, asha zotin ti e hieshon edhe shpellen e Gadimes, se le mo kete tubim ktu, po ku i gjone more ato fjale, more aman zot i kofshim fal?! Po mos e permend bre q'at nastradin, se nestra-e-din-hoxha, sot veç plani i dasmes osht kah dihet... a bash si q'ajo n'fustan bojnusje je ti a? Hadje more u kallte pacifiku, atllantiku e adriatiku, e dalshim n'Liqenin e Shkodres, e t'pafsha si Teuten ilire (kur osht kone n'pupa) dhe le te ''dremitë liqeni'' tmerrsisht i bukur... o dro me lujtë njeri, runazo! Eh Era, qetash ''avajtu pak avajtu'' bash qetu e ka vendin ajo fjalia e Ibros...

  oj metallica e kush t'mundet, bini sa osht hekri i nxehte kush t'mundet, e mos e leni n'gjyse udhe
ishalla s'ju kane lone mendt me bo dasem pa nuse!

  E paski nisë, e duhet me e bitisë! Nisne e bitisne!

 • Postime: 6

#1065 ne: 15-01-2006, 21:04:49
Ej, për Zotin jom knac tu qesh kur i lexoj këta llafet ci i kini shkrujt ju.

Luli i permendi pak ausllanderat. Oune hiç sun i podnesi vallaj, ne mae te houndes ma kan pru. Na kan lon beqara gopat e somes, na moren krit femnat e mojra. Na kan lon veç maxhupet ti martojm ne q* skimi letra.


Ibro, si e kini pounen me kallashat andi nga ju?? i harxhoni okfirat apo i mbani rezerv kur te voje viti i roj.

------------------------------

Aida, edhe suratin po ta ndrojsh, prap do të njifsha.  :P Amo sojnin line kshtou si e ke, ce e paske zgjedh vallaj, "seksi" e ke.

O shoci, tu përshëndes njer unë, se skom cish te shkruj ndoni budallallojk qeter.

Aj me t'mojra, edhe mundoeni te ngreheni ne sabah.

 • Postime: 1751
 • Gjinia: Femer

#1066 ne: 15-01-2006, 21:11:51
Haj majr se na erdhe oj Merit.
Aides i kem then une ta heke at sajnin se kisha frajg se do e marin msejsh......
Sa per budalallajke imi msau ne ktau, nauk na vajn hic bet.
Shkova ene une e majr se u xhej neser para dite.


P.s. Aida kur ti fajtish hundet kendi, lexo majr ene mbaje mend se une besa nauk duhet te mundohem shaum. E dijsh taj si e kimi zanat ne.Salltanatin ton va lem ta trashegojn nauset,hahahaaa......ene shiqir xhi eshte meraklije se vjehra meraklije e nausja me trenerka nauk shkon hic LOL haj pra tet perqafoj ni her oj kraushk, tet mar pak me tmajr ;)

 • Postime: 6

#1067 ne: 15-01-2006, 21:13:28
hahahhaa o diqa bre tu kesh hahahaha ju rujt zoti une knacna tu ingu tu fol tetovart edhe gostivart
na krejt e kemi kanje dialekt po shumica mundohen me mshe
e mas pes minuta muhabet janisin prap dialekt harrojn hahhahha

 • Postime: 1751
 • Gjinia: Femer

#1068 ne: 15-01-2006, 21:21:28
Cesh mi, t`cesht zemra sa here. Kan then ni here per ne tetovaret se folim ship me theks anglez-per i ne aj p.sh: mir-majr, shi-shaj e kollaj esht pak ta lodhish traunin ene e mer vesht ;)

E mu per bese hic nauk me vajn zort t`foli n`dialekt-esht pak zort ta shkraujsh po i behet disi.......

Pershendetje.

 • Postime: 338

#1069 ne: 15-01-2006, 22:19:49
Kreksi se sen ja najse Aida kenges pa ardh Metallica me dahiret
I thash ti ngrofe mbaj qimbet ene t'bohet hazer se do bojm darsem t'madhe aman qe kjo Era na eshte me 100 mende hem kerkon mos e gjoje Bajrami Madh cauc e hem thote "a kam drejte me thane najsend?" hahaaa

Sa per punet e shpajes ka ana jone nausja e re ni motmot s'bon pune te ronda po vetem gjezdisen neper darsma dhe sherben me kafe ene caj. Aman mbas atij ni vjeti e han persheshin me spec djeges se njerzit tjere dalin "n'penzi" ene bohen badihavxhi
Shtaj jan emancipau femrat...demokracij a i ka fajet ashtau qe nese t 'kapin merziat merre burrin me te majer te ti boje ai punet e shpajes e taj raj ne kok te shpajnes, se me duket se t'kimi pak si mberzick pasi i frajgesh punes hahahha


Sa per fustan si te duket ky? Fustanin e bardh de dalim ta zgjedhim bashke se mos thujsh mbrapa se nuk pajtesh per asgje
Taj na kane pi ato nause moderne xhi nuk i shtajn kamet ne dimija hahaaaha

Ju pershendes gjithve!

p.s: punen e "sajgis" de ta msojna raj rahat taj!

hahahha biles nja ni motmot i pasna nifar lloj pushimi e tani mas ni motmoti ja baj une diqysh e ndrroj adetin moj se dikush duhen mu kan reformiste ahahahahah!

hej flm per fustanin se i mire koka ... ani plot lula ahhaahahh!jo jo shume i mire (ktu bana si e turpshme kishe menja, sa mos me ja prish ksaj vjehres) e fustanin e bardh mos u muno hic se e kom gjet ktune (arsye per me u liur nga kjo vjehra hahah) ... kushton pak po hajt mo niher po martohet njeri moj!!!!

jo moj edhe dimija veshi une ... qyyy pse jo ... vec jo perdit valla se boll vshtir ish me i vesh se kom ba prov niher hahaha!


O ti njeri = (Odise, se kinse po me vjen marre me i than nemen para ktyne njerzve ktune) mos ta nin bre se era e din ka duhet me shku e ka me fry... hahahaha!!
valla ket fustanin ma bleu kjo vjehra  (:@ hahaha) e shume i mire ishte  :P (hic hhahah)

e tashi pi priti defat ... a keni dasem a jo aaaa??? :P

p.s. oj aida kallxoma ate punen e sajgis se kam fillu mu tut valla ... fol moj

 • Postime: 121
 • Gjinia: Mashkull

#1070 ne: 16-01-2006, 00:49:01
Shum te lezetshme keto dialekte.

Nje pyetje per Kreksin qe nuk han "mish kingji".
 Kreksi, po ti cfare han, bar? Nuk han ti mish asnjehere? Edhe aj mishi qe blehet neper te gjitha shitoret e botes eshte mish i kafsheve te "masakruara" apo te therrura.
Nga i gjen ato fjale qe nuk e kane piken e lezetit.

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer

#1071 ne: 16-01-2006, 05:01:28
Oooo xhi na paska ardh ene kjo Merita!
Po majer se erdhe Merite se dasma bohet me kallaballek e jo tena me 3-4 insan!
Hec e hunxhu ktau ngat mu ene kraushkes se shtaj nausja e re de na boje ka ni caj me limon!  
(*Aida e shiqon shtrembet Eren qe rin para TV dhe s'leviz prej vendi!)

Ani Merita e paske merak dialektin Tetovar ahahahha majer te ka thon kraushka se ne folim me theks anglez hahhahaha

Sa per Bekimin ate se kemi pi Gostivari po Veleshtar! Po qe ki Bekimi na najsi muhabetin ene shtaj si u martau ja ka vu nausja (Bekimica) sankcionet ene se len mo ta perkete "Shejtan dollapin" me dore ....frajget e ngrahta mos gjeje ki doni "auslanderk" me letra e mos mbete ajo tja ruje nonen, baben ene caullet ne shpaj :D


Oj kraushkooooo nuk miret nausja me vjetersajnat e para 30 vjeteve se moda ndryshon!
Kto te rejat e sotshme kerkojn kajde tjera!
Shajfe pak ket Eren nuk e pelqenka fustonin me lule!  ^o)
Une bajxhi e mora me bisht te gjate kursem mos mundohet te fshoje shom e shom me netell, po ti mbledhe berllocet me fustonin mas vejti:P
Si ka pa hala fustonat me tela xhi ja kom bli ne Shkup ne Bitpazar hahhahhaha
Kur de dale ne sabah (sahati 5!)  ta fshoje lomen ene ti laje cimentat de zrajte ene de va mare kojshive sajt tu bo xixa xixa!
A mu dem bohet zemra mal se si nausja jeme ska ne kejt kataundin:)

Hajt mi Era e Ferizajit se det ushtroj une taj det boj nause per merak!
Det paketoj sabah per sabah me dimija mos mundish frajm te marish! Kur nuk da ngjojsh vjehren, per denim det shtaj ne aher ti mjelish lopet ene capet....pulat di lishoj per dite te ti perlin cimentat ashtau qe de kijesh difish pune hahahhahahhaaaa
Ani se e qesish gjuhen mas shpajnen teme mos harro se Aida ka sajna ene ka shpajna ene kit traupin vesh e ka!
Ashtau xhi sen nem bojsh mu shom e shom politike (ose si thote Odise "pulatike")
Raj ma majer urte se nese ja najsim me te keq da cuditim muhallen ne dija hahhahah


Sa per punen e "sajgise" de ta kalxoj kur dem vajsh ne shpaj se kom frajg mos na bohesh pishmon :P


Kalofshi majer!

 • Postime: 1751
 • Gjinia: Femer

#1072 ne: 16-01-2006, 05:13:32
Hahahaaaaaaaaa, halli mo tu beft tauj oj kraushk. Po une nauk kem salltanat turkije mi, krejt zinxhirat me gur diamanta i kem(mall danimarke jen). Po ja le nauses amanet mi se ato te rejat do ja blije burri i vet, ene plus xhi do bjere hise pi ka nena LOL

Eh, besa u lodha tu kerkau dahire tja najsim darsmes, po hala sen kem xhet :(. Po eni se ja najsi me ni kajnk:

Motra(Aida) e Odise ages sa sherete
Ket nausen e majr ku e xhete

Nauk e xheta une ket vetull holl
E xhet Odise aga tuj mi shku ne shkoll............

Majr mbetshi ne here, se mbeta von preme e nauk mshohin sejt, mbejn xixa-xixa....

 • Postime: 5949

#1073 ne: 16-01-2006, 07:43:53
Nje pyetje per Kreksin qe nuk han "mish kingji".
 Kreksi, po ti cfare han, bar? Nuk han ti mish asnjehere? Edhe aj mishi qe blehet neper te gjitha shitoret e botes eshte mish i kafsheve te "masakruara" apo te therrura.
Nga i gjen ato fjale qe nuk e kane piken e lezetit.

Kerkoj ndjese qe po nderhyj disi mqs pyetja eshte drejtuar Kreksi-t faktikisht, por me habiti tej mase menyra e te llogjikuarit nga ana jote.
Po mire, po ju nga i gjeni keto fjale qe s'kane jo me piken e lezetit... por as ate te krahasimit! Sipas teje ata persona qe nuk preferojne te hajne mishin e qingjit, qenkan keshtu 'lope' apo 'dele' se vetem te kullotin bar dijne??? A jeni ne terezi te ketyre fjaleve qe leshoni pa menduar hic, apo jo (?)
Nese dikush shpreh se eshte ''vegjetarian/e'' duhet ta respektosh per zgjidhjen qe i ka dhene te jetuarit te tij/sajen, ashtu sikurse respekton dhe dike qe eshte fetar by choice! Apo dhe si duhet te hame duhet t'iu pyesim juve? Mos pengoheni ju se ai s'iu ha mishin keshtu... apo ke hallin e barit se mos po ta mbarojne neper lendina. Aman, mjah me keto mendime se po lini kokrren e namit. Mos do te na gjykoni tani dhe pse nuk pine njerezia veren keshtu? ^o)
Qajuni hallin problemeve qe jane per tu qare, edhe mos u merrni me zgjidhje nderpersonale qe s'iu prekin fare... dhe mbi te gjitha, s'i bejne dem askujt!!!


Hajt shnet!

 • Postime: 121
 • Gjinia: Mashkull

#1074 ne: 16-01-2006, 08:26:46
 Smiley,  megjithese nuk e kam zakon qe te flasi dhe te replikoj per personin e trete, sepse me duket sikur flasi mbas shpine, do te jap pergjigje ne nderhyrrjen tende.
Une e respektoj vendimin e cdonjerit qe eshte vegjetarian,  dhe qe ka mendim te tille, si psh. Metallica e shprehu ate qe eshte vegetare , keshtuqe  e respektoj, mendimin, dhe vendimin e saj. Mirepo duke i lexuar disa shkrime te Kreksit erdha ne perfundim qe qellimi i tij nuk eshte, te vegjetariniteti i tij, por me teper ajo qe ai rregullisht mundohet te e bej.
Pastaj fjalet e Kreksit citoj: " ....kur e mendoj se sa kingji i shkret asht pre, s'muj me shti n'goj per disa muj mish n'goj, te ngratit kingja...." nuk me duket se ka te bej me ate qe ai eshte vegjetar. Apo ti e kupton ndryshe kete fjali?

E theksoj edhe njehere,  kafshet "masakrohen" dhe therren anembane botes, perse te theksohet  therrja dhe "masakrimi"  i tyre vetem ne kohe te Bajramit? Kreksi eshte mire qe te marri ndonje aksion sic mori Brizhit Bardo, dhe te propagandoj hapur, duke mos veshur veshje te cilat perpunohen nga lekurat e kafsheve te "masakruara".

Kerkoj ndjese qe dola nga tema. Vazhdoni me ato dialekte te lezetshme :)

Temat e fundit