Të flasim në dialektin tonë - 45 - Gjuha Shqipe

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Sondazh

Pse hyj në forum?

Sa për argëtim
Të njihem me shqiptarë
Të mësoj diçka të re
Të jap kontributin tim
Të ndihmoj Kombin tim
Për të gjetur burrë
Për të gjetur grua

Të flasim në dialektin tonë

Të flasim në dialektin tonë

· 2198 · 118383

 • Postime: 338

#1100 ne: 29-01-2006, 20:08:36
valla na kan fik qeto dit zie as serial as kurgja sun po kshyrim hahahahahh!!!
me falni ama valla spo rrihet besoni!

 • Postime: 698

#1101 ne: 02-02-2006, 13:34:05
hm sa hije i ka nuses, me folë pak. ;)

 • Postime: 338

#1102 ne: 02-02-2006, 14:10:44
wooowww ... flm si fillim ishte ky....

e ne mujsh edhe asaj aides me ia ndal mir kishe boo  :P

 • Postime: 698

#1103 ne: 02-02-2006, 14:28:35
ti veç merr vesh e ndigo...  ;)

shpija jone e din mire, kush e çka folë

(afroma veshin e mos te ndijne kush: une per ty i japi 100 aide moj, po me kend rrij ma afer se me ty, qysh m'ka fale zoti;)

oj aide moj, çka me boo nusja tash, se osht lodhe tu ndejte veç n'komë, e mos ma boni teknefes, se m'duhet per tanaheret, e ju te tane shkoni neper shpija t'juve...hmmm

 • Postime: 1752
 • Gjinia: Femer

#1104 ne: 02-02-2006, 14:42:56


oj aide moj, çka me boo nusja tash, se është lodhe tu ndejte veç n'kamë, e mos ma boni teknefes, se m'duhet për tanaheret, e ju te tanë shkoni nëpër shpija t'juve...hmmm


khm, khm..............Od ise, kec jen punet ^o)po na perzen,a? nc nc cn
Ani pra, se para se t`shkoj do u kendoj ni kajnk:

Erdh Odise aga e na mblodh,
erdh bija e shkavit e na permblodh(deboi).
Kjo kenge kendohet kur nusja dhe dhenderi mbyllen ne dhome te fjetjes dhe darsmoret ikin nga dhoma duke kenduar po kete kenge. ;)

Mireupafshim ni her tjeter, kur do bini n`zort per ne xhi folim shaum....

 • Postime: 698

#1105 ne: 02-02-2006, 15:00:52
khuu oj parloté, moj mos u perlot, se kshtu e ka puna, dasma nuk zgat tanaheret moj...njo rrin me dhondrrin e tjerat (thejne qafen:) hahaaaaa

edhe harroje ate kanjke, se une shtij n'dhome vetem Shqipe (s'kemi pune na me shkina;), po zgiedhe kanjken pak ma mire ncncnc

ti a kujtove me ndejte tanaheret ne dasem a? Sa zgatë dasma tek ju bre? A nuk doni me shku ju ne dhoma tueja t'fjetes hiç a?  :-[ ncncnc hmm gati shkoi dimni, a po sheh osht mbushe trapazani plot tepsija te thata... shkoni e bini tjerat tepsija plot edhe e vijojme dasmen nji motmot hahaaaaa
ku me marr me tu bo tan jeta dasem...

 • Postime: 1752
 • Gjinia: Femer

#1106 ne: 02-02-2006, 15:42:03
........... hmmmmm:
E more Odise, po kendi ka ne krejt jeta na shkon me darsem. Prej dites pare kur njifen di t`rit e njer kur t`mplaken kajnkat nauk ndalen-me ose pa dahire LOL,nese nauk beson, vajn kraushka jeme Aida ene t`kallxon ;)

Haj pra hika une nihere mos u bezdisi juve t`rive. Dhasht Zoti e u shkon jeta me dashnej.....

 • Postime: 2356
 • Gjinia: Mashkull

#1107 ne: 02-02-2006, 16:37:15
S a  i  n  t  e  r  es a n t   ë  sh të  j e t a !
S a ë ndrra te bukura shofim e sa e veshtrë është jeta !
Unë e çmoi edhe Odiseun qe ne këto qaste zie për Dr.Rugoven êshtë treguar trim dhe intelegjent i admiruar...
pasha Zotin ata te mit prej drenices nuk po muj me i çit ne terezi kurrqysh, ama edhe zduhet me ju than mir e keni kur se kan  mir  o vllazen e motra !
Aty ne drenicë mbrtnon ni situat KATASTROFALE  !
Andaj te keqes Ô O dise nuk duhet then mirë e kini  se aty mbretnon PADITUNIJA  që më brengosë tepër shumë se aty e kam edhe tokën time dhe populin tim te drenices qe e dua ashtu si është por kisha pas deshirë qe te jetë pakëz ma i ngritur Ju tham te drejtën!!!
Shiqo Odise, ndoshta unë jam ai qe jam por nuk dua të flas banalitet, rugova i ndjere ai kishte një qëllim;
T e merrrte qmimin Nobel për paqe si Nëna Terza se qe te dytë ishin VIKTM , qe te dyve iu kishin mbytur  bababallaret nga serbet dhe kështu deshironin një lloj revanshi, hakmarrje ndaj tyre pa ARME !
Besoj qe jemi kuptuar, se unë e kam njot edhe  Anton Qeten edhe rugoven qe kishin te njëjtin qëllim;
urtësinë dhe tolerancen !
Andaj neve duhet te jemi te pajtuar me rrugën qe ata zgjidhen e qe kushedi se sa dekada do të kalojn qe asnjëri  ne ne tërë popullin  ton nuk do të arrije ti afrohet as ngat urtesise e deterrminimit te Antton Qetes, Nëna Terezes  e Dr.Rugovës.
Keta tre persona mishin nje MISSION šPaqësorë dhe e perfunduan ashtu si e filluan  se ishin te bindur ne keto ideale dhe asgje tjeter nuke mund ti ndryshoje por ne historin e popullit shsiptare  kanhyr si pacifiste kurse ne  enciklopedite botrore do te njihen si figurat me te shquar ate kombit shqiptare, menjehers pas Gjergj Kastriotit !
« Editimi i fundit: 02-02-2006, 16:52:24 nga kreksi »

 • Postime: 698

#1108 ne: 02-02-2006, 20:51:13
eu njattjeta, kreksi, ia ke dhone nji rend bistek t'mire gardhit, e mos na lashte zoti pa njerez t'mençem, burra t'forte e trima - se moti anmiqet na kishin honger pa pjeke! A pi sheh, pej Molls Kuqe, jemi rrudhe te tane, ne nji Kasove, si n'kasolle - e anmiqt jane zderho Marges, negotinit e Kreshtabardhes! E PA ARME edhe pej ksaj kasolle
ken kah na gjune pertej Sharrit! ;). çka bome per nji vit e gjyse (1998-99), s'po muj e vulosim qe 6-7 vjet pa arme, e zoti e din kah na bine tevona rasadi i dikuj-dikuj...e din ate fjalen: t'kallxoj kur t'bine rasadi? Kane gjujt fare, n'are tone o kreks!

  Jeta nuk osht e fshtire bre kreksi, po njerzit e panjerez e bojne te fshtire. Shih tash: shqiptarit i ka vdeke djali i hastretit, ia ka thaa shpirtin, e ia ka mshele shpine edhe ne T'pame t'vet, iu ka dashte mu bo burre i forte, me fole me burra te dheut - e T'pamen (hatrin) e ka bo kuvend kombetar!
  Qyre tash, ndodhi e sakt e jo onderr: bajraktarit t'rugovs ia kane vra dy djemte per 'i dite edhe bon T'pame (ngushllime), mblidhen tane burrat e dheut
per kryeshendosh - te tane i thone rend - a u merzite bre burre, e kur i vjen rendi nji mikut te tij te ngushte, ai i thot: 'a ka gjo ma zi per ty o mik?'
- Po, ka, me bo me u tranue une pej merzie, e me m'lidhe per qet dyrek edhe mos me mujte me iu dhone gjegje burrave te dheut - ajo oshte ma zii! - i gjegjet mikut, baba i dy djemve te dekun. Zakon shqiptari, o kreks! Drenica e din vet ça bon, e mos ia trazo gjakun, se osht e ulne n'gjak - veç kur u shkrij n'gjak familja e Shaban Jasharit - o kone dashte me u bo nja njimilion ushtare shqiptar, pej shtateve, e m'i ngule flamurin te Molla e Kuqe (atje ku osht kone dikur). Mos ma nguc Drenicen, se ate e kam zemer, e Dukagjinin - mushknii, Drenice me rreh gjaku, e Dukagjin marr fryme - nji trup e nji shpirt e ka njeriu! Je drenicak, e nuk mund te dalish jasht Drenice, m'sa pej lkures sate! E, mos m'thuj trim, se m'randon! ;) Ata burra i kam njofte tel, ma mire se ty... Shih, ça ka thone Malcia:

''Gjaku i Shpendit, ku ka raa,
nuk ka shii qe ka mi laa -
as nuk ka diell qe ka m'i thaa!''

  Konga osht vaji i burrit, o dahii! Sa dit ke mbajte zii per Adem Jasharin, se dikush edhe ka thone: ''hajt hiqu tij, se ai na shtini flaken'' (kofte thone me goje t'tij)!

  ani kreks, qysh je me shndet kshtu, a po mund mbahesh!?
 

  kreks, ti e din se na nuk dijme me bo pulatike - po njo e dijme:
 

 • Postime: 338

#1109 ne: 03-02-2006, 01:17:40

khm, khm..............Od ise, kec jen punët ^o)po na perzen,a? nc nc cn
Ani pra, se para se t`shkoj do u kendoj ni kajnk:

Erdh Odise aga e na mblodh,
erdh bija e shkavit e na permblodh(deboi).
Kjo këngë këndohet kur nusja dhe dhenderi mbyllen ne dhome te fjetjes dhe darsmoret ikin nga dhoma duke kenduar po këtë këngë. ;)

Mireupafshim ni her tjetër, kur do bini n`zort për ne xhi folim shaum....

oiii kadal moj mos u prek se vec llaf e pati ky zoteriu im  :P(mire e the biles) po rini morii se heret eshte edhe pak ...hhahah!!

edhe amanin ta kam kno shka te dush vec at synonim mos ma jep te lutna se i kam tullusum shkijet une ahhaah!!
hajde naten per neve nga usa, apo qe jetojme me ore amerikane e ju atje ne europ ... diten te mare!tung

 • Postime: 2800
 • Gjinia: Femer

#1110 ne: 03-02-2006, 02:29:07
Ani edhe te Tetoves paska ketu a ,  LOL si loqk i kam e zemren ua honksha    LOL
Nje pershendejte .

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer

#1111 ne: 03-02-2006, 09:08:44
oj parloté mos mi thauj nauses shkin goja tu thafte LOL
mos oj moter se odisen e kemi namuzli ene ka allergji pi 'shkinave' ;)


mbasi u pengojm ather qe ku iki te vu la rahat...
mos u lodh ta ndrojsh aiden odise hahahha hic mos e ndro se aida shkon vet e vu len rahat...u ardhsha per lindjen e caullve ishalla sa ma frajk...me ni tepsoj bakllave ... :D

ju pershendes perzemersisht

 • Postime: 432
 • Gjinia: Mashkull

#1112 ne: 03-02-2006, 14:06:41
Para asaj Aide duhesh me maru nje tepsi bakllav per te korrmet e mija qe i kryta ceto dit. Grujen se kam knepar, kshtuqe nuk ishte kon keq ti me maru LOL

Nje pershnetje per tonve knepari, edhe kshyrni mos u halitni shume po punoni e kujdesnu per ata qe ju rrethekojne.

 • Postime: 221
 • Gjinia: Mashkull

#1113 ne: 03-02-2006, 14:14:12
bravo be tkofte o panopticon...
a dole i knaqt me te korrat. vec mos u kaj bereqat versem shka te dale net dale.
shka po kallzon ti dishka kshtu?
pertmire nihere.
mos harro se sa per bakllave kemi me ja ba qaren ;)

 • Postime: 432
 • Gjinia: Mashkull

#1114 ne: 03-02-2006, 14:27:32
bravo be tkofte o panopticon...
a dole i knaqt me te korrat. veç mos u kaj bereqat versem shka te dalë net dalë.
shka po kallzon ti dishka kshtu?
pertmire nihere.
mos harro se sa për bakllave kemi me ja ba qaren ;)

hahah Loni19, mire mire falemneres Zotit, ka pas boll bereqet, e ka mujt me pas edhe ma shume, ama cysh ka thon edhe ai dijetari: "banu i knaqt me at qe e ke".

E per bakllav kesh te byfeja parzit, ama ishin harxhu per sot LOL e une dashta me festu ktu ne kete oden tone.

E ti cysh dole me tkorrmet? Me tmira krejtve.

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer

#1115 ne: 03-02-2006, 14:38:47
pan urime për te korrmet aman shajf shtaj nëse najsim ashtau ather duhet edhe ju ni bakllav te ma boni .... :D

ahhh se ato nauset tuja jan kit badihavxhije edhe merzicka nc nc nc...i kini msau ju keq, i shkarkoni te fajsi vet edhe mbrapa i hapni dhomet me barkin shprazet LOL

pan për taj e ha ni pul te pjeket, po qe se s'ta prajshi qejfin se kjo pune e dasmes na u bo histori...njersa te trashigohen këto di unë de dal ne penzi hahaha

bujrum bakllaven edhe u boft tull e vjom:







oj nauseeee (era dashnise:)) capat pak edhe bone ka ni caj...line TV mo se m'plase me ato telenovelat oj mberzicko!!!  ^o)



kalofshi mirë gjith dhe mirë se lexohemi
« Editimi i fundit: 03-02-2006, 15:40:03 nga Aida »

 • Postime: 338

#1116 ne: 03-02-2006, 20:40:42
hahahhah moj aide... ke vendos me me shti sherr me burrin aaaa...!

a e pe moj sa interesant ishte telenovela ... apo je kan e zant se tu fol per mu keq ... e knaqe krejt mahallen  :P zoti te .... hahahhah!!

(oj aida je shume e kendshme, jasht temes eshte kjo e di) ;)

 • Postime: 2800
 • Gjinia: Femer

#1117 ne: 03-02-2006, 21:19:44
Bakllava hongrem u knaçëm tash te ham pak torte .. ;) bën apo sbën si thoni ?

Me qenese jemi shume njeres ketu une do ju pregatis 2 torte edhe ate te shijeshme shume te mira besoj se do ju pelqejne . Me ka ndihmuar mami per pregaditjen keshtuqe mendoj se ia vlen te hahen .

Edhe nje te ju them , kur dikush do kete ditelindjen me tregoni 1 dite perpara une ju pregadis torte si keto sepse tjeter gje nuk mundem   :(

Ju bëfshin mire  ................... . ;)

 • Postime: 338

#1118 ne: 03-02-2006, 21:22:32
oo bafsh hajr ti moj xhevrijeeeeee :P shume te mira i paske ba e te lumshin durt ... :) lum si burri qe ka me te marr :P

 • Postime: 221
 • Gjinia: Mashkull

#1119 ne: 04-02-2006, 05:09:52
hahah Loni19, mirë mirë falemneres Zotit, ka pas boll bereqet, e ka mujt me pas edhe ma shumë, ama cysh ka thon edhe ai dijetari: "banu i knaqt me at qe e ke".

E për bakllav kesh te byfeja parzit, ama ishin harxhu për sot LOL e unë dashta me festu këtu ne këtë oden tonë.

E ti cysh dole me tkorrmet? Me tmira krejtve.



Falemineres, Panopticon.
po po mire e ki, duhet mu kan i knaqem njeri me at shka e ka, amo duhet me kerku edhe ma shume.
mire mire me te korrat, jam i knaqur, edhe pse kombaji shume vshtire korrke ha ha, por n'fund dul shume mire..
Panopticon hajde pra se Aida na paska pru bakllavehe durte i lumshin. Aida faleminires.
Panopticon po kshire nese ka bakllave ma von ka byfeja kallzo.

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer

#1120 ne: 04-02-2006, 05:18:30
hahahhah moj aide... ke vendos më me shti sherr me burrin aaaa...!

a e pe moj sa interesant ishte telenovela ... apo je kan e zant se tu fol për mu keq ... e knaqe krejt mahallen  zoti te .... hahahhah!!


Oj Nause,

Unë skam vaket për muhallen edhe njerzit!
A se sheh taj xhith ditën tu u demberlis ne kokë te shpajnes, sajt dollap ka telenovelat i lae punët pa bo!  ^o)
E kush di boje punet???? Bajgji u gazmova thash erdh nausja une de dal ne penzi....
Ku mbet caji oj nause?  ^o)


U boft mirë Loni19...a se sheh se edhe 'Xhevrija' (se di a është emri sakt aman si po e shoh kjo nusja jeme i thot Xhevrije:D) na paska ba torte.

Tash vetëm kujdes mos na hipe sheqeri se tensionin veç ma ka hip kjo nausja jeme.... LOL

Kalofshi majer ju andej...




 • Postime: 432
 • Gjinia: Mashkull

#1121 ne: 04-02-2006, 05:25:48
Opa, jam i impresionum prej ktyne embelsinave e tortave, vec bakllava e Aides pak ma e mire, a ndoshta pse moti skam honger bakllave :)

Loni19 rrofsh e qofsh, gezohem qe edhe ti paske bo miell per kete vjet, e kanjehere i teket kombajit mos me shku si cysh duhet, tjemi tkjaaaart (ne stilin e Azizit).

Tung tung e me shnet.

 • Postime: 432
 • Gjinia: Mashkull

#1122 ne: 04-02-2006, 05:27:46
Tash vetëm kujdes mos na hipe sheqeri se tensionin veç ma ka hip kjo nausja jeme....

Pije ni shishe uj me sode e te bje tensioni LOL LOL

 • Postime: 221
 • Gjinia: Mashkull

#1123 ne: 04-02-2006, 05:28:38
Oj Nause,

Unë skam vaket për muhallen edhe njerzit!
A se sheh taj xhith ditën tu u demberlis ne kokë te shpajnes, sajt dollap ka telenovelat i lae punët pa bo!  ^o)
E kush di boje punët???? Bajgji u gazmova thash erdh nausja unë de dal ne penzi....
Ku mbet caji oj nause?  ^o)


U boft mirë Loni19...a se sheh se edhe 'Xhevrija' (se di a është emri sakt aman si po e shoh kjo nusja jeme i thot Xhevrije:D) na paska ba torte.

Tash vetëm kujdes mos na hipe sheqeri se tensionin veç ma ka hip kjo nausja jeme.... LOL

Kalofshi majer ju andej...










Aida ni pun ta kemi me dije, un edhe Panopticoni vec bakllavat e tua i dojme, apo be Panopticon.
Ti ke me naj ba ni bakllave me 100 kore tash e une e Panopticoni kemi met pru mill, se na ka dal boll bereqeti..
Panopticon kusha kana mare ky fare Azizi, legjenda e historijes a ha ha ha.
tung nihere.

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer

#1124 ne: 04-02-2006, 05:39:58
Pije ni shishe uj me sode e te bie tensioni

Nauk be Pan sen e rezikoj për shkak te efekteve anesore LOL
Andi ma zbret shtypjen a kendi ma shton thartinen e lukthit hahahha
Terapija ma e majr është ti jap terbije ksaj nauses xhi na është caperdis  LOL

Kalofshi majer ju se caullet mu hutaun kendi...  :D

Temat e fundit