×
Hyrja
Profili

Sondazh

Pse hyj në forum?

Sa për argëtim
Të njihem me shqiptarë
Të mësoj diçka të re
Të jap kontributin tim
Të ndihmoj Kombin tim
Për të gjetur burrë
Për të gjetur grua

Të flasim në dialektin tonë

Të flasim në dialektin tonë

· 2198 · 117033

 • Postime: 2800
 • Gjinia: Femer

#1150 ne: 05-02-2006, 20:35:17
Oj Parlote e halli mo tu boft se kerkushi nuk na mer vesht xhi kimi shkraujt ktau . po line se do na perzon do na thaun xhi bojni ju e kini bo si shpajen tuj hiç nuk ndalni ini bo si çafka . hahahahahaahahah

Oni taj kur te mundish bonu  fala ska gajle vetem mos harojsh se veshin de ta shkuli ,
Ene nese e kije shaum te veshtajr motra jem mbaje per viti mos ua jep tjerave se si e ke lip e ke xhet ste ka faj kurkushi .

haj majr se te xheta prap ktau ama sbesoj se na marin vesh kto xhi folim ne , na duhet ni perkthyes xhi ti trasmetoje ne valet e meseme , hahahhah

 • Postime: 338

#1151 ne: 05-02-2006, 20:42:53
valla krejt i kum kuptuee prej a e deri ne zh hahahahh folni folni ju se smarim vesh hahhahahah

 • Postime: 1752
 • Gjinia: Femer

#1152 ne: 05-02-2006, 20:44:45
adhuruesi, po hic gajle mo baj taj se ne ktau si n`shpajen ton imi. Ene kush de na perzene??? po ktau dialektet perdoren.
Ufff un e mjera, duhet shtaj sa ma frajk ta vizatoj ni kular te dora me penkall xhi mos haroj neser. Ama me haraue mos ma shkulish veshin shaum eni? Se i kem pre fjoket ene dem dale veshi perjashta si llapush LOL

E po, si e lipa ene e xheta, amen kem ndodh ene une pak si e veshtajr, hikin njerzit pa i lut hic,hahahaaa.

Pershendetje dialektista dhe nje pershendetje speciale per adhuruesin :lule

 • Postime: 2800
 • Gjinia: Femer

#1153 ne: 05-02-2006, 20:56:08
flm flm mi shaum po e dish ne kimi ndouadh ashtu llafazana ka ana juan andine ene skije xhi te na bojsh , ato ene me na perzon ne prap him , xhi e kimi krajen ne me na e shkul prap qeter na del . shaum te keçij imi ene te veshtajer imi shaum .
Parlote nauk ta shkuli mi shaum vashin hiç mo kije galje , ani bere pak krajen te ta boj hajrli xhi i ke preja floket te kush i preve te sheqibja , bisera , te calla se i di do xhi presin fjok ataj : ? a mos ti ka prea nona jote me gershoj te shpaja ene taj thaush se i kom preja ne frizer , hahaahhaahahh
Vizatoj nauk ni kular po di si te dush ene at njo te dora e djatht njo te e majshta ,  ene mos i taut shaum njerzit se do hikin ene do hike aj ashiki jot do jesish vet se ska mo djem i ka mar era kit , hahahahhaahhahhhhh
Mos um pershendet speciallno si thot gjyshja jeme speciallno , po flm lfm shaum  se u kançem besom se u knaçem .

Ene taj era e dashnajes thauj asaj vjeres tonde ne duket kendi ka ne pak se u hup kit mduket , ne ti lone cuallet se ja rrun burri ene ne vaje pak kendi se ska kon moti .

Haj ka ni puthje kitve xhi shkraujni ktau kitve me rend .... :puth LOL

 • Postime: 338

#1154 ne: 05-02-2006, 21:23:45
kukuuuu valla na u mush me tetovar ktu pari ... hej a ka naj kosovar more a jooo aaa .... hajdni se na shkoj ftyra vallahi hahhah!!

hej adhurues lema vjehrren rahat se kam vec njo e per qefi  :P

 • Postime: 2800
 • Gjinia: Femer

#1155 ne: 05-02-2006, 21:41:58
ku di xhish kosovaret taj skije shanca me i xhet ne keto oret e vona te nates se ato flin me pulat ne imi xhi imi kallxo mi Parlote motra jeme.
Se kto kit do shkojn do flin kurse ne si lugjet do rajm gjith naten tu ftallaue peta ene embeltaja

 • Postime: 20
 • Gjinia: Mashkull

#1156 ne: 05-02-2006, 23:54:42
Përshëndetje LUCHIANO. Tani për tani unë, Aida dhe udhuruesi flasim dialektin e Tetovës.

Oj kraushko, e sheh si mora msejsh pi kompjuterit!!! Shtahi si ashtau-ashtau raj si lugat gjithë naten, se mu desht edhe unë tu ftalloj doni embelsaj. E dij se sen i boj tmajra si taj po hakata pak edhe unë mi ;)

Po taj adhuruesi, a edhe tauj pi ka ena jon tpaskimi!!!Po najse flm. shaum për akulloren, u knaca besa po e hengra edhe at te hashikit tem se... LOL

Përshëndetje nga unë dialektista. :lule
Falemnderit Parlote, un  per veti pasna qef me ni dikon te Tetoves tu fol qeshtu amo live se hala sum ka ra rasti me ni ket dialekt live perveq Qumilin kur e kqyri kaniher tu emitu, shum kom qef me ni. Po edhe dialektin gjakovar osht i mire edhe kon qef me ni dikon ka te flasin.

 • Postime: 2800
 • Gjinia: Femer

#1157 ne: 06-02-2006, 01:33:54
Luchiano mke shtaj me qesh shtahi shaum , pse ashtu ske ndaje kerkond tu fol , po taj ije pi Gjilani apo ? Njeri e hipen ni dit raben ene hajt ne Tetovë ene knaçesh tu shutajt , blish denise , nee ije pa fejau pa martau ta xhojme ene ni cuac t'heshme se Tetova ka cuaca shaum t'majra me e dit taj gjith diten vetem punojne ene hiç nuk ndalen  çellojn tv ene ngjojn muzik gjithe diten me telenovela si thot ene Aida rrahmet per s'xhalli ti thaum Aides se e ka gjodit topi i Natos nuk e lun pi vendi at llaf ,
Po hajde be gjal ne tetov ene do knaçesh tu ngjau kto llafe , se un va di kitve si folin xhi folin kit i di une se jom internacional proletar ..... LOL
Aida xhi thot i ka kit me vend se shaum e majer eshte .
Oj Parlote mo jep taj informata se pi ka imi ne se nuk t'kimi sekretaric ne taj ..... ;)
Do na i çesish kit te zezat n'midon oj çiçe...

Luchiano mire je mos ta nin se krejt ne rregull eshte ishalla e gjen naj qik te Tetoves të tranon me keto fjale ......tani vjen e m'thu ... nalet naleti i rraft kesaj pune dhe kesaj Tetove se nuk  ja du as qikat as gjuhen............. ................hah aahahaahh

Kom bo do hamburgera prom , kush ti doje ne ti haje kush o ma i unet kush s'ka honger buk hiç .

Tungi haj permajer ene shaum hiç nauk shkraujni deni se mos u boni lena ene ju shaum dembelisni ....

 • Postime: 2800
 • Gjinia: Femer

#1158 ne: 06-02-2006, 01:40:25
ooo xheki faleminderit për akulloren ... shum tmira ishin kan qe ndash me dit ne goje mu kan shkri :P
hej flm për mbeshtetjen ... se ajo vjehra ma nxerri shpyrtin tu fol për mueeee

Oj taj nause po ka nihere ene vjera e ka majer se taj gjithe diten vetem tv ene muzik ngjojsh kurnise nuk punojsh , diten flish naten flish kurni hajer vjehra nuk pa pi tauj , mos u bon dembele , po ngrau ene kape netllen fshoj ato pajakat xhi jan bo ataj te oda e misafrive ma frajk hajde ma filall...
Ene si tngrajhesh me sabah kape koven shko te lopa , mjele ene zije tomlin boni ago babes ni pershesh me tomel ene li pak atij burrit tond pak t'paje se gjinafi ene aj do vaje pi pune ska xhi t'haje ..
Pak çoj ene asaj kojshikes Hazbices se ajo nuk e mjelen lopen se di pjelle ......
Xhi do jese bone kos se do ham per dark ...

Mos harro xhi t'thash kit ti bojsh se det mbajte vjehra ...... LOL LOL

 • Postime: 20
 • Gjinia: Mashkull

#1159 ne: 07-02-2006, 01:53:42
Luchiano mke shtaj me qesh shtahi shaum , pse ashtu s'ke ndaje kerkond tu fol , po taj ije pi Gjilani apo ? Njeri e hipen ni dit raben edhe hajt ne Tetovë edhe knaçesh tu shutajt , blish denise , nee ije pa fejau pa martau ta xhojme edhe ni cuac t'heshme se Tetova ka cuaca shaum t'majra me e dit taj gjith ditën vetëm punojnë edhe hiç nuk ndalen  çellojn tv edhe
Heeheh... ok shoki falemnderit per krejt kto, edhe ne Tetov kisha ardh me gjith qef po  per momentin jam shum larg larg... a besoj se kur te kthena ne vendlindje do tja boj nje vizit edhe Tetoves.
Hej a mun mem kallxu qka domethon kjo fjala "veshtajr" edhe "ashiki" qe pe perdor Parlote se shumicen poe mar vesh.

[attachment[/attachment]

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer

#1160 ne: 07-02-2006, 02:27:50
Heeheh... ok shoki falemnderit për krejt këto, edhe ne Tetov kisha ardh me gjith qejf po  për momentin jam shum larg larg... a besoj se kur te kthena ne vendlindje do tja boj një vizit edhe Tetovës.
Hej a mun mem kallxu çka domethon kjo fjala "veshtajr" edhe "ashiki" qe pe perdor Parlote se shumicen poe mar vesh.


Përshëndetje Gjilanas

Sa i përket tetovarces shumë lehtë e kupton.
Ktheje vetëm i ne aj.
Si ka thënë diku Parloté se ne Tetovaret flasim shqipen me theks anglisht.

ti - taj
mire- majr
veshtire- veshtajre :D

'ashik' është nga turqishtja, shprehje qe përdoret për te dashurin.

Luli ....ahhh taj taj...e dish shom majer se skam damar Gjakove aman ndasht mo...
Shtahine do anoj kah ana tjetër...shiqir qe kam kah te anoj... :D 
Taj pi ka e dish si e kan theksin Gjakovaret? :D

Ju përshëndes dhe kalofshi mirë!


« Editimi i fundit: 07-02-2006, 02:38:54 nga Aida »

 • Postime: 2800
 • Gjinia: Femer

#1161 ne: 07-02-2006, 02:35:11
O Luchiano e di ku ije mos me trego se ne njihemi o deqç po taj nauk te kujtuhat se kush jom , mendo pak ma shaum ene do thaush kush jom , ama mos kallxo ktau kush jom a bon ?   ;)

A neve na e ke bo ate ne foto a ? po shaum majer hajer bofsh se taj ije djal i majer ene shaum puntuar ije djal azgon ..
Haj se une do ta xhoj ni cauc shaum te heshme ene puntore vetem per tauj mos kije gajle ...

P.S. Qka te vjen shtir me kuptu ne jemi ketu per sqarime .... mso ta nin hiq vetem urdhero ne per ate jemi ..... ;)
Te deshiroj qdo te mire atje ku je dhe ku punon e di ku punon por nuk dua te tregoj ketu...

Ashik - dmth ( I dashuri - frajeri )
veshtajr - dmth ( shtir - shume rende )

Qka nuk kupton urdhero ketu jemi ..........Gjithe te mirat te gjitheve .....Pafshim...ciao

 • Postime: 20
 • Gjinia: Mashkull

#1162 ne: 07-02-2006, 02:49:21

Përshëndetje Gjilanas

Sa i përket tetovarces shumë lehtë e kupton.
Ktheje vetëm i ne aj.
Si ka thënë diku Parloté se ne Tetovaret flasim shqipen me theks anglisht.

Pershendetje Aida dhe falemnderit per kto spjegime tash pe di cka domethon "vshtajr" (veshtire) ose shtir qysh themi na ne GL.

 • Postime: 20
 • Gjinia: Mashkull

#1163 ne: 07-02-2006, 02:54:05
O Luchiano e di ku ije mos më trego se ne njihemi o deqç po taj nauk te kujtuhat se kush jom , mendo pak ma shaum edhe do thaush kush jom , ama mos kallxo ktau kush jom a bënë ?   ;)
Qysh more jo qysh nuk e di kush je Adhuruesi. Hej njeri ta kom qu nji foto te asaj simpatis tonde se di a e ke marr a jo.

 • Postime: 2800
 • Gjinia: Femer

#1164 ne: 07-02-2006, 03:06:15
Aho e kom mare flm shaum ene ta kthefsha me me majer ishalla , do ta xhi ni cauc pi Tetove ....ashtau si per tauj xhi ije i majer ene cuacen do ta xhi te majer .... ;)

P.s. Te deshiroj qdo te mire dhe puno puno , pune pune nate e dite qe te shohim paker drite ... ;)
Pune te mbare dhe kthim sa me te shpejte ne vendlindje.... ;)

 • Postime: 40
 • Gjinia: Mashkull

#1165 ne: 08-02-2006, 06:02:14
Tan sa ini jeni tuj fol "shtir".  ;)
Vet po ju kuptoj gati krejt. Naj fjal po m' ik po spo bahet nami.
Mue 'm pelqejne dialektet e kto jane pasuni i gjuhes.


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
* këtë gjuhë të Perëndis',
trashigim, që na la i pari,
trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
* n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lÚn mbas dore.

 • Postime: 2800
 • Gjinia: Femer

#1166 ne: 08-02-2006, 07:12:33
Xhi do bojsh more taj gjal se çashtau e kimi ne sna nderojsh hiç....neve krajen me ka e keput qeter na del......

P.s. Shestansi : Qka nuk kupton urdhero pyet hiq gajle mos ke ...... ;)

 • Postime: 221
 • Gjinia: Mashkull

#1167 ne: 08-02-2006, 14:36:57
O Mirmrama kejtve ju kofte...po si shkon puna nket ode bre?
shka ka treja..
apo hec muhabeti..?

 • Postime: 1533

#1168 ne: 08-02-2006, 17:09:52


Luli ....ahhh taj taj...e dish shom majer se skam damar Gjakove aman ndasht mo...
Shtahine do anoj kah ana tjetër...shiqir qe kam kah te anoj... :D 
Taj pi ka e dish si e kan theksin Gjakovaret? :D

Ju përshëndes dhe kalofshi mirë!


Une e celloj Familjen Moderne ene e kam msu gjakovarcen ama u habita kur te degjove ty :D

 • Postime: 698

#1169 ne: 08-02-2006, 21:39:49
Oj taj nause po ka nihere edhe vjera e ka majer se taj gjithë ditën vetëm tv edhe muzik ngjojsh kurnise nuk punojsh , ditën flish naten flish kurni hajer vjehra nuk pa pi tauj , mos u bënë dembele , po ngrau edhe kape netllen fshoj ato pajakat xhi jan bo ataj te oda e misafrive ma frajk hajde ma filall...
Ene si tngrajhesh me sabah kape koven shko te lopa , mjele edhe zije tomlin boni ago babes ni pershesh me tomel edhe li pak atij burrit tond pak t'paje se gjinafi edhe aj do vaje pi pune s'ka xhi t'haje ..
Pak çoj edhe asaj kojshikes Hazbices se ajo nuk e mjelen lopen se di pjelle ......
Xhi do jese bone kos se do ham për dark ...

Mos harro xhi t'thash kit ti bojsh se det mbajte vjehra ...... LOL LOL

*** qe pra, u zgjidhe formula e dialektit tetovar, apo qysh me i thone more me nji emen tjeter permbledhes, m'i rrumbullakue, se ket dialekt e flasin gati krejt shqiptaret
e... qysh me i thone tash se me nji emen rrumbullak: shqiptaret e makedhonise illire, apo te illirides, apo qysh me i thone more ktij dialekti, dajalekti?

 Formula: i=aj + q=xh + xh=d (vet nona e anglishtes Ã…)

  E mos thuni mo, se na doket fshtire (vshtajr) po hapni syte gargull, e shterngoni rrojet e guhes (guhes tulit po thom:) edhe merrem vesh si me dore t'zotit!

  Po a po m'kallxoni ju per emnat e gjellave qe i hani edhe gjegjmnu drejte has shqip ne ket pytje:

çKA HANI?

1. ate qe e shihni?

2. ate qe ua ka andja?

3. ate qe e keni?

4. ate qe ua ben dikush?

5. apo ate qe e beni vet?


une perveti pernat haaa e piii dhe új;)
 

edhe diçka se desh harrova: mos ma ngucni fort nusen, se i ndrron ftyra (qehra) se kom qejf me e pa buzagaz hijshem me shkrep drite ftyra e saj edhe mos kujtoni se po kqyre telenovela te dekne ne TV, po t'gjalla...

qysh na ka fale zoti, e s'po ia dijme vleften njonitjetrit!

une i thash pramë nuses (pramë, me prajtë - pramja=me prajtë, se gjithça pranë naten, pranë zhurma e dites - veç lakuriqat doken ;) e tash po i thomë - mbramë-mbrëmë hmmm...nejse, i thash nuses: burrin e vjehrren i kij kosovar
(dardan, a arban, a alban, a... shqiptar moj i kij) e meso me rrnue, se nji katund veç me t'pshtyj tek dera e oborrit, ta bojne lloç, si me kali t'shals nuk i del matanë!

''Xhi do jese bone kos se do ham për dark ...'' po thot kjo, a ky adhuruesi/sja...ndoshta i ka t'dyt ngataz, ku me dijte!

  Ani pra, rrnofshi e knaqnu e hazdisnu, po jo me bateria hahaaah

 • Postime: 2800
 • Gjinia: Femer

#1170 ne: 08-02-2006, 22:22:09
O puçi Odise xhi bone taj a ije majer , po me e dit se kit ma ke ngateraue hiç nuk kam mar vesh kurxho xhi ke desht me na kallxaue ...........
Per nausen mos u merzit se ajo eshte puntore nuk ndalet hiç dit e nat e fshajen oborrin me macen dhe machorin mbas .... LOL

Nuk e folim kit nisoj be gjal me bo me ja najs me fol si folin do kataunde te Tetoves skije ti maresh vesht taj hiç se shaum rond folim ne andi , po une foli pak ma lehte ,
Oj nause ngrije telifunin aga jom ,    ................... ...........hahahahh aahahah


P.s. Edhe une qeshem me keto fjalet qe i shkruaj se jam mesuar si ju te Kosoves me fol ku kuuu po habitna shume edhe une .... LOL

 • Postime: 698

#1171 ne: 08-02-2006, 22:36:16
adhuruesi mor-moj, qysh me t'thone se, as ti spo na kallxon, a veshe kule a tirq;)

ngo kho: lezoe edhe njihere, e shterngoe rrojen e guhs tulit, ki m'i kuptue tana fjalte pikperpike

po s'na kallxove çka han ti se...edhe emnat e gjellave, po nxome: kejt çka ki hanger javen e kalume... po t'presim me vesh n'krah ;)

 • Postime: 2800
 • Gjinia: Femer

#1172 ne: 09-02-2006, 01:15:06
O taj puçi madh , une veshi xhi tem vaje ne duar.......ene dimija ene tajrçi , farmerka , minifunda , hahahhaahhhahhah   ,   nuk veshim ne kule se nuk e dim xhi jon ato , hahahaahhaahahh
Po sun e shtengoj shaum gjuhen se me dhem be......hahahah

Une ha xhi tem vin ne sofer xhi nuk ha une : grosh , kompira me mish viçi ene shaum xhona qera salllata ene shaum xhona qera sun i kallxoj se dom rrefin te shpajes ...... po taj haj kallxom xhi dojshe te thaush ataj se nauk te mar vesh hiç , spegoma pak si thon gjyshja jeme ...... LOL LOL LOL

 • Postime: 20
 • Gjinia: Mashkull

#1173 ne: 09-02-2006, 01:50:30
Adhurues cka u bo bre njeri pse pot thrrasin "Adhurues-i/ja".

Hej njerz veq vazhdoni shkruni, un u knaqa tu lexue.Prej se e kam diktu q*t teme veq ktu po rri tu prit kush po poston nejsen.

Mas shumti pom pelqen kjo fjala "xhi bon" ohoho:

 • Postime: 2800
 • Gjinia: Femer

#1174 ne: 09-02-2006, 02:18:03
O Luchiano e djali i rri po ato nuk e din be kush jom une per ate me thajrin ashatu .... LOL
Taj xhi e din e din ene mos kallxo se ta pres gjuhen ..... ;)
Po taj xhi bën a ije majer si kalon agje me punet majer a te ngjojn ato a hiç , rrefi ka pak mos i le tet bëjn zë..... ;)

Temat e fundit