Të flasim në dialektin tonë - 48 - Gjuha Shqipe

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Sondazh

Pse hyj në forum?

Sa për argëtim
Të njihem me shqiptarë
Të mësoj diçka të re
Të jap kontributin tim
Të ndihmoj Kombin tim
Për të gjetur burrë
Për të gjetur grua

Të flasim në dialektin tonë

Të flasim në dialektin tonë

· 2198 · 118399

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer

#1175 ne: 09-02-2006, 02:18:16
Xhi boni be ju?
Nc nc nc line se kini bo sefa kendi.... po edhe oden e kini tollovajt ashtau qe as Elefontin sen e gjojme me hi ktau e ku mo insont.
Kti Odisé -ut sa i dhajmet nausja ha ha ha.
Kadal Odisé kadal se s'ta nguc kush nausen për te keq, mos kce për pak e shom si gjel:)
Shiqir xhi e kina ta ngucim se ne e ngucim edhe pi dashnoje se e kemi ma t're ktau.
Ajo kraushka jeme halis ka mar musajsh pi 'shejtan dollapit' se sja shoh mo llafet kendi.
Oj kraushko majer mi taj shajf hin ka denihere cello xhi bojne këto caullet kendi se jon tu lon nom!


Ehh se ju kini mbush temën po sen mirem me secilin shkrim ka një ka një se skom vaket.
Puna pret, ashtau qe erdha vetëm te vu përshëndes.

Majer xhi na erdh ki/kjo adhuruesi/sja se mund t'shkoj rahat e di se ka kush va bënë ni sajgi.
Ene pse Pani sja begenajsen punën po Pan shajf nausja re rajn cellon telenovela e s'ka vaket...a ki/kjo Adhuruesi/sja edhe pse e ka gojen 'pak' leshaut prap punën e bënë :D


Haj kalofshi majer ju edhe rajni urte!
Mos boni shom potere se 'Amerikont' i ka zon shtaj gjumi edhe va prajshni rahatllajkin.

Se kesh to harrau, Luli taj mos cello shom TV se mund tet traumatizoje...
soshte shendosh me u rrezit tan kohën para TV e as para monitorit PC.... :D!
E shoh se qonke zverdh...tej gjinofi e paske pat pi rrezatimit 'shejtan dollapit'! Pi Tv parkiresh para PC... Ahhh tej qish je tejjjj mjer ajo qe te ka ke shpejaaa!!! Ika unë tahine kalofshi mejr ju! LOL


Ju përshëndes perzemersisht!

p.s.: Ujdisni pak oden mos na vaje doni majk/mikeshe se mbarrje madhe!
« Editimi i fundit: 09-02-2006, 03:08:34 nga Aida »

 • Postime: 2800
 • Gjinia: Femer

#1176 ne: 09-02-2006, 02:30:41
Oj nona madhe a m'kije mue ktau hiç mos ikje gajle , une i kom prajt kit misafiret me rend kush ka ardh e kush ka shku une kitve llokuma u kom dhon ...
Ene oden e kom hujdis kit ne rregell eshte si thot gjyshja jem ......
Po shtahi nuk ka gajle se dokush nuk ma begenajsen punen , une kriesorja e boj po shtahi une sun çahem tu punau se ene une gjefti ..ene une kom shpajert....... LOL
Nuk e kom lishaue gjojen une hiç mos kije gajle taj se une e mbledh gjojen kur te du ene e lishoj kur te du ..hahah.......ene bërlloçet i mbledh me gjoj .................ha hahahaahh

Haj shtahi se do dal ti mjeli lopet ene tu çak bar se u mbajten tu pall ene kurkush kurxho nuk u çet ....... LOL
Masandi do shkoj pak ka Xhemalica te boj pak muhabet po do vaj prap , me prajtni ju mo shkoni doku.....

Oj Aida je shume e mireeeeeeeeeeeeeeee eeeeeeeeeee

P.s. Halli mo tu boft oj nona madhe se ene mu mçeshet me kto llafe xhi i shkrauj ,......hahhahahaahhaahhah

 • Postime: 183
 • Gjinia: Mashkull

#1177 ne: 09-02-2006, 02:49:25
O Luchiano e djali i rri po ato nuk e din be kush jom unë për atë me thajrin ashatu .... LOL
Taj xhi e din e din edhe mos kallxo se ta pres gjuhën ..... ;)
Po taj xhi bën a ije majer si kalon agje me punët majer a te ngjojn ato a hiç , rrefi ka pak mos i le tet bëjn zë..... ;)
Xhi je bre tu thon!
Aha ok u bo Adhurues/e ska problem shoki/qe.Tash po e di e ty hiq mos ta nin se nuk foli.

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull

#1178 ne: 09-02-2006, 20:20:44
I kom lexu kta shkrimet e fundit ktu ke tema, ene vallahi kroja me dhem shoum. Nuk e paskom dit ce qonka ac rond te "lexojsh" tetovarce, menzoj e lexova kot facen e fundit.


Ene, cka osht ma interesant, e folmja e Tetoves osht ma e mojra pi xhithave.

 • Postime: 2800
 • Gjinia: Femer

#1179 ne: 09-02-2006, 20:44:31
Nauk be taj puçi Bekim nuk eshte ma e majra ncncncncn   ;),
E sa per ate xhi sun i lexojsh eshte pune qeter , msohu pak ma shume..... ;)

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull

#1180 ne: 10-02-2006, 12:42:56
Mendimi jot i joti, mendimi im i imi.

Teshtoj, normal ci per mu nuk osht ma i mojri, pasi veleshtarja ime me duket ma cool, po pervec te folmes time ma e mojr osht tetovarcja.

A toj ket "Puci" e ke tonden apo e ke mar pi Gostivarlive?????

AJt me te mojra.

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer

#1181 ne: 10-02-2006, 13:01:26
Bekim, taj gjallë kone a? :DA toj ket "Puci" e ke tonden apo e ke mar pi Gostivarlive?????

Ku ta dish i ka dajxhet pi Gostivari LOL

Të përshëndes perzemersisht ty dhe gjith tjeret
(taj te pershendes e dish me cilën këngë ;))
« Editimi i fundit: 10-02-2006, 13:07:37 nga Aida »

 • Postime: 2800
 • Gjinia: Femer

#1182 ne: 10-02-2006, 20:55:29
Po puçi ene ne u thaum njerzve ma ta medhej psh. vllaznive mexhallarve etj etj , nauk une nuk u i kom dajxhet pi Gv..  Jojo:

Oj Neno ska ktau emision deshirash kon mbarau ishte pi ne 8 deri 11 shtahi kon mbarau .... LOL

 • Postime: 2800
 • Gjinia: Femer

#1183 ne: 14-02-2006, 04:59:01
Nauk paska bo zo asnjoni sa majer ju ini shaum te majer , traukni se kit flin mos boni zo....hshttttt

Kini tfala pi nones plak temes tha bonu tfala kitve xhi ini ataj...... LOL LOL

 • Postime: 3712
 • Gjinia: Femer

#1184 ne: 14-02-2006, 05:44:15
Pershendetje juve :)
Pasi paskeni hapur temen se cka hani,une votova per ate se "ha cfare me ka endja".
Po de,une ha veq ate qe me pelqen mua e jo cfare u pelqen tjereve. :P

Me te mira... ;)

 • Postime: 432
 • Gjinia: Mashkull

#1185 ne: 14-02-2006, 09:10:12
Përshëndetje juve :)
Pasi paskeni hapur temën se çka hani,unë votova për atë se "ha çfarë më ka endja".
Po de,unë ha veç atë qe me pëlqen mua e jo çfarë u pëlqen tjerëve. :P

Me te mira...

Duhet me t'ardh gjyna prej dikujt qe ndoshta ska mundsi me honger ate qe ia ka endja LOL.

 • Postime: 2800
 • Gjinia: Femer

#1186 ne: 14-02-2006, 09:18:59
Une ha xhi du vet ene skom gajle hiç................ ........ LOL   xhi xhoj fshoj hiç nuk zgjedhi  LOL , pak hajgare

 • Postime: 1533

#1187 ne: 14-02-2006, 09:43:22
O panopticon, cka ka te reja anej ka veni jon o burre! u ba 1 vit qe sjam kan, besa kam fillu me u permallu  :(

 • Postime: 432
 • Gjinia: Mashkull

#1188 ne: 14-02-2006, 17:58:54
O panopticon, çka ka të reja anej ka veni jon o burrë! u ba 1 vit qe sjam kan, besa kam fillu me u permallu  :(

E Luli he burre, ktu kane kon edhe ti. Une tu kujtu se vec ne dugajen tonde po rri, e spo ke vakt me dal ma larg prej mushterive :D

Knena mire jena krejt, isha ne "atdhe" edhe une per nje jave, e si zakonisht te ajo skema jone e Ultres edhe e biliardos dilshmi me juristin dhe shokun Sh. qe hala me shkijet po punon ne Shkup LOL

Juristi po do me na hy ne banke me punu, asht tu prit ftese zyrtare pi menaxheres (se mduket femen ishte).

Po ti sna kallxove najsen per dyqanin tand, a po shiten bostanat e shtekerat hic?

Panopticon. • Postime: 1533

#1189 ne: 15-02-2006, 09:20:30
E Luli he burrë, këtu kanë kon edhe ti. Unë tu kujtu se veç ne dugajen tonde po rri, e s'po ke vakt me dal ma larg prej mushterive :D

Knena mirë jena krejt, isha ne "atdhe" edhe unë për një jave, e si zakonisht te ajo skema jonë e Ultres edhe e biliardos dilshmi me juristin dhe shokun Sh. qe hala me shkijet po punon ne Shkup LOL

Juristi po do me na hy ne banke me punu, është tu prit ftese zyrtare pi menaxheres (se mduket femen ishte).

Po ti sna kallxove najsen për dyqanin tand, a po shiten bostanat e shtekerat hiç?

Panopticon.

Eh, ky 'dyqani' jem asht ba si cajtorja e Ametit (per me shume info tek prof. Xhabiri) muhabet sa te dush mirepo pare jo boll, hahhhaa.
Besa nganjehere thosha nuk me merr malli kurre per ate skemen qe ti po e permend se te duket vetja i merzitshem kur te fol Dina dhe Ademi (i biljardit) per dore ama e kisha pas gabim. Nejse sa te lirohem pak pi puneve kismet do tua baj nje vizite qe te keni edhe me teper muhabet neper mbledhia. Deri atehere me te mira!

 • Postime: 698

#1190 ne: 15-02-2006, 11:00:04
çka u bo ore kshtu, pak si rralle po na delni ne ode,
e kreksi e burrniku me do tjere mesapit jane mbet dikund udhes, s'dij çka u bo me ta... ;)

o luli e pan thekne pak ju se e paski mire e mos u ndalni dej ta mbushni vojshtinen e mjaltit, se mbesin shprazt ore sokola... Tash, n'vend se mu doke ma shpesh, si po vjen pranvera, po m'doket pak si shprazte po na rrin muhabeti... :)

pra kallxonani per Shkupin, e mos t'na ikin lavrat e kohes, se njehere vjen vera kah dera...

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer

#1191 ne: 15-02-2006, 11:18:39
Pershendetje juve :Dçka u bo ore kshtu, pak si rrallë po na delni ne ode,

Odise ksaj kajdes tonde kah ne i thone: "Te vu tham sa sme keni thane!"
Po e cellau majer e majer taj si na u bone me nause ki najs ta rrallojsh te hish ka kjo oda, e shtahine mos biesh ne saj na jesish neve tjerve ne ftajr.... :D

Luli shajf hapi sajt ato mushterit tauj mos vajn ti maren gjejat me te "shkraujtme" ...e dish si ka ne xhi bojn mileti..."shkrauji po kur dem vaje rroga de ti paguj".... LOL

Ju pershendes

 • Postime: 1533

#1192 ne: 15-02-2006, 11:20:52


Luli shajf hapi sajt ato mushterit tauj mos vajn ti maren gjejat me te "shkraujtme" ...e dish si ka ne xhi bojn mileti..."shkrauji po kur dem vaje rroga de ti paguj".... LOL

Ju përshëndes


Te une te gjithe e kan me te shkaujtme :(
Ma shume kam mall jasht se mrenda, xhi ti bojsh, kshtu e ka biznisi :D

 • Postime: 34

#1193 ne: 15-02-2006, 15:43:49
O pasha buken , * nuk kallxoni drejt se shka po ju kana, se veq rreth bukes pu sillki , mos pritni * dreka vjen qysh menoni.Ku kini pa ju qe pa prashit, pa kosit e pa e pru naj kerr dru * jau kthen kush sofren. Jo more po nuk ka veq ha e rri po duhet ha e puno.Ju per muhabet pu knaqki e tybe qysh e kini qarranikin nuk e di.Veq ishalla kur e shtroni sofren nuk e kini veq buke e presoll po edhe naj arrshaf e edhe tamel,djath  e pse jo edhe maze te zieme ,kur asht plot gjyveqi del edhe perpeqi.

 • Postime: 2800
 • Gjinia: Femer

#1194 ne: 15-02-2006, 22:09:18
Hajdi mo se e kom bo buken hazer.....

 • Postime: 698

#1195 ne: 16-02-2006, 00:06:16
o u bofte mirë, heu vjehrra jeme gjallë e sokoleshe, a thuni edhe ju: me gjete sofren shtruet, e ke vjehrren te fortë a? ;)  A ti, nusjo po m'qet m'i la durt a? Kqyre e allshite ujin e bakallit, se me bo me ma qite ujt e valle durve, kuku për ty çka t'gjane... E kam kallxu diku, për 'i qike, qe i kish pas pervlu duarsh me ujë t'vale, nja 20 dhondorë, dej teshet n'hundleshin, e ia rrudhë pupat...

oj aide bre, ti ma paske lshu nji za a? hmm osht kah t'ka iri nusja diçka...s'dij ku i kini prishë bënet, veç hairi e dafte atë pune t'juve fellutkave...vet je mbet
tuj grimcu fjaltë e vet trembesh. Qysh ka thonë ai, vet p... e vet tramu. Je mbete me ata majkrrobat, qe s'shihen as me sy, veç me bilurë tuj studju e bash q'ata janë kah t'çojne peshe pej flamave - e prefton veç si me marrë 'i gacë, e ike vrap zjam hahaaaaa T'kam thonë: bonu burrneshe e qite flamen dej n'shingjergj, e dimni gati shkoi, nuk t'ka mbete shumë kohe bre sojnike! Po ty nder tana qyrrejkat, te kam qyrrejken ma t'miren hahaaa
fshij hundt e teshu q'andej se po ma ngjet flamen :D

 o burrniko, ti a nuk e ke dijte se n'shpi tonë - dy punojnë e shtatë a tetë hane heee me kone me punu te tanë mbarë, shydeti i bereqetit ish bo, ishim bo moti amarike bre - ajo o gjete vonë bile edhe i kishim ndihmu m'i nxjerr ziftin ma kallaj...;)
M'pate thonë se i kij n'huj kapuçat, me lujte se me i ndrru hala s't'kam pa kund me t'hujtë hahaaaa ani e bojme dert mbas darke, veç kqyr se na kndojme keq asha buken, me bo e mu çu n'kombe...hajde hairi e dafte edhe atë pune...
 
Kjo adhurusi, tek o bo sonte sojnike, e paska shtru sofren, e po na rrin n'kombe me ujë n'dorë heeej mashalla t'kofte, e paske belin tetshe harkhone babaluke...Po kallxona bre qike, ty çka ta ka lone nona ty amanet eee, kuj do me na i kndu sonte ti? ''Ma ka lone nona, ma ka lone nona, hajde amaneteeee - me m'i kqyre dahijt e dheut, ooo ma mire se vet eee hej!!!   Heu asha buken, unë fol e ju ha, shkoi perpeqi e u perla tepsia...veç kemi tjera t'palume boll e mos t'iau ndine për zhupan!

Hajde na past bo mirë kjo ça pi hajme, e ata qe e marrim me veti...hahaaaaa« Editimi i fundit: 16-02-2006, 00:35:42 nga Odise »

 • Postime: 34

#1196 ne: 16-02-2006, 04:05:03
Jo ,pasha mu , ha tej te ngihesh se per me marre me veti nuk besoj * jet troha.Kallabllaki rreth sofres te lane.Ani me kan kerlane e mestitne me mjalte.
 Po masi e gjete shtrute , ungju e merre naj duq , se nafaken kush suj ta merr.

 • Postime: 34

#1197 ne: 16-02-2006, 04:22:21
E per kapuqa ,e kum mate kur jam hi ne loje.Kur ma kana me lu edhe duhet me duru knimin.Ne kapuqa reni asht me i madh se loja.

             Eu uuuuuuuuuu kur ia nisem lojne me lue
              kur ia nisem lojen me lue.
             Eu uuuuuuuuuuuu   mire e ditem
               kem me ju knue , mire  e ditem kem me ju knue.

              Eu uuuuuuuu  loja e pare asht per hajgare
                 loja e pare eshte per hajgare.
              Eu uuuuuuuuuu  lojes dyte ju bani qare,
                 lojes dyte ju bani qare...
     Po qysh pe shoh ket loje pak pe dikan e edhe ma pak pe marrkan vesh.
        Ketu , toleranca , bashkpunimi , kritika e besa edhe shume gjera tjera thuhen ne nje atmosfere gazmore pa dallim moshe , por gjithmone me nje humor qe per asnje moment nuk i kalon kufijt e normales e te shendrrohet ne humor te zi.
         Te gjithe jan te barabart por kuptohet qe ata qe kan sy te mpreht dhe qe dijne kenge me shume jan lojtare me te mire.Ketu kryesor jan ai qe din me mshef dhe ai qe din me e gjete.

      Loje shume kuptimplote dhe shume e vjeter ,pjese e tradites dhe kultures kombetare. Nuk dije nese haset edhe tek popujt tjere por nuk e besoj.Do te ishte mire nese dikush din dicka per historikun e kesaj loje .


   


 


           

 • Postime: 2800
 • Gjinia: Femer

#1198 ne: 16-02-2006, 05:16:01
A e hongret buken ............. ju boft majer ,shtahi kallxoni xhi doni per dreke se do shkoj n<sheher ene do blij denise po mkallxoni xhi do vu bli .
Ene hajdi dukni mbas 1 sahatit se do boj çaj do pajm ene do bojm muhabet , ama mos harroni .  ;)

Une ataj do u kendoj Llapjanve ene Podujeves ( Besianes ) se ashtau thot ajo shoçja jeme , ene une sja prajeshi asaj .
O si u knaçem bre ................... ......... lumet ne ....

 LOL               LOL

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer

#1199 ne: 16-02-2006, 05:17:50
odise, lishom pak vend ataj te hunxhem se jam lodh sot.
si e kini zon kit oden ini xhanaue e slini rend te hunxhen tjerët nc nc nc....
mos u frajk se nuk ta ngjes gripin e as nuk te teshem ne ftajr.
po edhe me u tesh, taj s'të gjen gjë se si i thonë atij llafi: "nuk bie vetajma ne hithra!" hahahhah
odise tet kalxoj shtahine drit...kam mbet vet se ka dal nausja ne kafe!
këto nauset moderne armatosen me fustan te shkurte lihen me pes kille boje ka ftajra edhe hajttt ne kafe palohen kam mbaj kome...
hakata ta thajri shtahine ne telefon se jam be merak. (era ka mobilin e vet hahahha)
u vonau dreqi shom, pi praum si ka shkue edhe hala s'ka ardh hmmmmm...
kur e thajri ne telefon me del ni grue edhe thot se ta thajri ma vonë prap se s'kapen lidhja.
me duket se është "sekretarica" nauses hahahha
kursem pak kafe kimi ne shpaj aman qe se mberzicka jon nauset e sodit edhe kan qif te rajne udhnave...

u idhnau nausja me mu se i lishova lajmet dhe ja ndala filmin. papapa sa u kezdis me e dit taj!!!
xhit bojsh be odise dynjoja digjet a këto te rijte cellojne filma e perdridhen hiç gajle s'kajne.
po don dada ta dije xhi bëhet nëpër dynja aman hall xhi sem len rend kjo tjetra:)
nuk ja blitet dades ni telivizi de boni sevap për Zotin?! kshtau u repem ne dija me një hahhahah
heee luli a shesish edhe telivizora taj? a de ma japish një veresaj e kur dem vaje penzija de ta pagujjjj LOL :Dse ja paski najs ju me votime se xhi hani...
unë votova at te fundit se s'ka kush ma ban tjeterkush buken ashtau xhi duhet ta boj vet! po m'bofte majer...
burrniku, kit badihavxhi jon ne ket sofer!
rajn pale e qesin ka ni fjale a kur vajn rendi për pune sva sheh suratin ktau!

qe dada va qiti pak sacin me va bo ni fli:)
vu bofte majer


izen dades se shkova.... po de vaj prap mos u merzitni :D
kalofshi majer...
« Editimi i fundit: 16-02-2006, 05:42:53 nga Aida »

Temat e fundit