Gjuhë të Huaja

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Gjithcka rreth gjuheve te huaja

BertiPace
30-08-2013, 14:37:52

Pse greket quhen helene?

Origjina e emrit HelleneEmri vjen nga Hellen i cili nuk ishte grua e famshme nga Lufta e Trojës (Helena e Trojës), por biri i Deucalion dhe Pirro. Sipas Metamofoses Ovid, Deucalion dhe Pyrrha ishin mbijetuarit e vetme të një përmbytjeje të ngjashme me atë të përshkruar në historinë e Arkës së No...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
TATU
28-08-2013, 13:05:14

Si te mesojme te lexojme gjuhen kineze?

Për syrin e pa trajnuar, simbolet kineze mund të duken si një rrëmujë konfuze e linjave. Por keto simbole kanë një logjikë të tyre, duke zbuluar gjurmë rreth përkufizimit dhe shqiptimit. Pasi të mësoni më shumë për elementët e karaktereve, logjika pas tyre fillon të shfaqet.radikalëtBlloqet e nd...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


php
30-12-2012, 22:52:28

10 Gjuhë më të folura per nga numri në gjithë Botën

Mandarin kineze kryeson listën e gjuhëve botërore më të njohura, me mbi një miliard folësit. Anglisht shtigje në vendin e tretë, me pak më shumë se 320 milionë folës. Këto të dhëna përfshin të gjitha folësit e gjuhëve.Lexo më shumë: Gjuhë Më Populloret në botë nga Numri i folësv...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Gerti1, Mishel Forever, shejtania

Cilën gjuhë të huaj e zotëroni mirë?

Gerti1
30-10-2012, 18:09:25
Zhargon.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-03-2012, 18:33:59

Babeli brenda në kokë

Babeli brenda në kokëJanë të etur për gjuhë të huaja, ashtu sikurse për kontakte dhe lidhje. Nëse nuk flet je jashtë, dhe nuk ka përkthim në Google që mund të të ndihmojë. Që nga hiperpoliglotët që janë në gjendje të flasin edhe 18 gjuhë të ndryshme, tek minipoliglotët që njohin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-10-2011, 14:57:29

The Englishing of Ismail Kadare: notes of a retranslator

by David Bellos
When I was asked ten years ago by Christopher MacLehose, the literary director of The Harvill Press, to take on the translation into English from the French translation of Ismail Kadare’s Dosja H, I was initially dubious in the extreme. I knew no Albanian (and even now ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-05-2011, 23:38:22

Lingua albanese per bambini

Lezioni per conoscere la lingua albanese.Leksione për të njohur gjuhën shqipe.Nr 1L’alfabeto.AlfabetiL’alfabeto albanese fa coincidere ad ogni lettera un suono. Per questo si contano trentasei lettere, divise tra semplici e composte. Per comprendere meglio la pronuncia delle lettere albanesi, ve...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-12-2010, 14:50:05

Studimi tregon si i mësojmë fjalët

Truri i njeriut nuk harron më kurrë një fjalë të dëgjuar më shumë se 160 herë, vërtetoi një studim shkencor i Universitetit të Kembrixhit. Studimi i publikuar sot mund t’i shërbejë të gjithë atyre që përpiqen të mësojnë një gjuhë të re.Sipas përllogaritjeve, mjaftojnë vetëm 14 minuta për të përv...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-10-2010, 19:15:48

Poliglotët Shqiptarë

Profesor Myzafer Xhaxhiu njeh 8 gjuhë të huaja. Studiuesi i njohur, i cilësuar si helenisti i fundit shqiptar që është ende në jetë, mësimin e gjuhëve të huaja e filloi me latinishten dhe greqishten e vjetër që në gjimnaz dhe e përfundoi me anglishten, të cilën e ka mësuar në mënyrë autodidakte....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-08-2010, 01:00:43

Illyrian--Albanian Words

ren -- re dard--dardhë toka--tokë las--lesh mal--mal vasa--vashë ves--vesh cuza-cucë nat--natë ara--arrë frim--frymë ra--ra caj--qaj nis-nis roj--rroj leh--lind (lehem in Geg) venedi--vendi hyll--yll bardi-bardhë fimia-fëmijë lissius-lisi bur, buris âman’ [Alb. burrë âman’]
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-12-2009, 00:37:47

Albanian-speakers of Western Thrace

Albanian-speakers form a linguistic minority in Greek Macedonia and Western Thrace along the border with Turkey. They speak the Northern Tosk subbranch of Tosk Albanian and are descendants of the Albanian population of Eastern Thrace who migrated during the Population exchange between Greece and...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Enush
25-10-2009, 14:23:57

Poezi te letrareve Francez

Jacques Prevert Cet Amour Cet amour Si violent Si fragile Si tendre Si désespéré Cet amour Beau comme le jour Et mauvais comme le temps Quand le temps est mauvais Cet amour si vrai Cet amour si beau Si heureux Si joyeux Et si dérisoire Tremblant de peur comme un enfant dans le noir
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
19-09-2009, 20:37:06

Aristidh Kola - In memoriam of the Arvanit hero

In memoriam of Aristidh Kola …THE SECOND MURDER OF ARISTIDH KOLIA"Please do not feed any ilusions. I was killed and so have they acted with the other two presidents of the Arvanitas Society "Marko Botchari" whom also died from "leucemia". I've told these words to the other friends of mine..."The...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-09-2009, 11:39:29

Skipetar

Shqip(ë)tar (plural: Shqip(ë)tarët, feminine: Shqip(ë)tare) is an Albanian language ethnonym (autonym), by which Albanians, mainly those from Albania and Kosovo, call themselves.[1] The ethnicon goes back to the name of a Thraco-Illyrian speaking tribe.Origin theoriesThe origin ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
22-04-2009, 12:42:22

THE LANGUAGE OF GOD

THE LANGUAGE OF GODby James Wm. Pandeli(Written for the Seminar on Illyrians to be held at Prishtina University inKosova, Aug. 2003.)I The Illyrian LanguageIt is the purpose of this writing to inspire thought; to enlighten the people of the Illyrian (Albanian) heritage; to help the Jews understa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: egzona shaqiri, Trendafili i kuq, arbias

Fjalor i gjuhes angleze

*
egzona shaqiri
20-01-2009, 23:22:47
Citim nga: arbias ne 20-04-2006, 15:56:49
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-04-2008, 23:42:41

Names origin of the ancient Gods

Kuptohet qe kjo video eshte nje pune siperfaqsore dhe e pergjithshme, nuk eshte e plote dhe perfundimtare... Ka shume materjale dhe autore qe nuk jane sjelle edhe sepse kerkojne nje pune voluminoze dhe njohri akoma me te thella ne fushen e g
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-04-2007, 02:05:31

Frëngjishtja, përballë "përmbytjes" angleze !

Ishte një kohë, kur frëngjishtja dominonte botën dhe konsiderohej si gjuha e artit dhe teknikës. Sot, e errësuar nga anglishtja, bota frankofone duket e përfshirë në një luftë të humbur, për ruajtjen e ndikimit të saj. Ne 23 mars, me rastin e një mbledhje të Këshillit Evropian ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
filia
24-03-2007, 06:26:58

Take Language Courses

Congratulations for your site! It’s such a pleasure to be here. I've been interested lately in learning other languages, I’m taking quality time in searching good links and guess what? I found these

*
Llokumi_NY
16-03-2007, 22:16:59

Learn Albanian language

Are you interested to learn Albanian language.Online classes with live Albanian teachers.Learn Albanian from the comfort of you home.www.learnalbanianlanguage.comLive chat with your teac...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Capkenja, albermiri, Ishulli23

Türkce ogreniyorsun - Kursi i Gjuhës Turke

*
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-01-2007, 16:49:53

The Position of Albanian

The Position of AlbanianEric P. Hamp, University og Chigaco(Ancient IE dialects, Proceedings of the Conference on IE linguistics held at the University of California,Los Angeles, April 25-27, 1963, ed. By Henrik Birnbaum and Jaan Puhvel)1. It is fashionable at conferences to come out with no cle...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe