Moda per motren muslimane - Islamic Fashion - 2 - Gruaja dhe Familja në Islam

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Moda per motren muslimane - Islamic Fashion

· 104 · 40643

Moda per motren muslimane - Islamic Fashion

· 104 · 40643

 • Postime: 532
 • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #25 ne: 21-09-2005, 09:58:33
  Pse u dashka qe si mode muslimanet duhet te marrin keto te cilat nuk e kane veshur veshjen Islame sipas rregullave (Kane zjerre floket,me kapuc etj).Besimi megjithese vajzat e fotove te tij kane qene me shami ai nuk i ka paraqit dhe e ka bere shume mire.Pastaj shikoje kete turkeshen ketu.Vetem doren lart nuk ka ngritur sikur ka dashur te thote ja edhe une bej si ajo tek xhami.

  Muslimanja nuk ka kete sjellje nuk e di porse sikur keto foto nuk japin autoritetin e nje muslimaneje qe ka frike Allahun.Me mire paraqisni manikine te pakten ato dhe kur pozicionohen ne ndonje pozicion jane qenie te vdekura dhe nuk shprehin asgje.Une nuk po mundohem te shfaq shenja mospranimi ndaj te lejuares por ndaj asaj qe dhe ti shume mire e the(Gje qe nuk eshte e drejte).

  Selam aleikum

  • Postime: 120
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #26 ne: 21-09-2005, 12:16:44
  eshte e ndaluar te besh dave ne menyre harram.nqse vishen keto tunika(pardesy-pantallona)atehere shamia duhet te jete e madhe qe te mbuloje kraharorin,sepse jane me penjeza dhe tregojne format e trupit gje qe eshte harram.hasan cengiq e pershkuan sakte ne baze te kuranit dhe haditheve veshjen e gruas myslimane:
  1.te vishet gjate
  2.te jete e gjere pa treguar format e trupit
  3.te mos jete e tejdukshme
  4.te jene me ngjyra qe nuk terheq vemendjen e njerezve.
  keto rroba jane tamam sikur u thua te tjereve me shikoni,ja si vishem.
  jam dakort qe te vishemi bukur,pershtatur me mjedisin ku jetojme por pa shkelur rregullat e islamit.
  keto jane me shume,per te pritur shoqet ne shtepi.
  me falni,ndoshta fola pak fort,por postimin tim te fq 1 e keni fshire,qe keshtu mu desh ta perseris duke shtuar edhe ca gjera te tjera.
  esselamu alejkum

  • Postime: 370
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #27 ne: 22-09-2005, 04:44:43
  Iman, ne radhe te pare, une nuk kam fshire asnje postim tuajin ne kete teme.

  Klevis, une ju kuptoj drejte ne ate qe doni te thoni, por gjithashtu dhe une u shpreha qarte ne ato qe kisha synim te komentoja....
  Keto jane veshje per gra, nese kini turp ti shihni sepse ato jane femra origjinale qe i pozojne keto modele, atehere mos klikoni fare ne kete teme. Na i lini ne femrave te veshtrojme dhe te zgjedhim preferencat tona... :)

  • Postime: 35
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #28 ne: 22-09-2005, 08:02:15
  Nese ka dicka qe nuk shkon te disa vajza nga fotografite, nese duam qe te vishemi ashtu, mjafton qe te korigjojme ate pjese qe nuk shkon.

  Por, ne pergjithesi, ka lezet kur i shikon. Bukuri e rralle.

  • Postime: 370
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #29 ne: 30-09-2005, 06:28:58
  Bravo vajza, me behet qejfi qe po shkruani ne kete teme, qe ben fjale pikerisht per ne femrat.
  Eshte normale qe nje femer deshiron te duket e bukur, e hijshme per veten dhe per te tjeret pa zbuluar ornamentet e tjera te panevojshme.
  Une mendoj se femren muslimane, prezencen e saj e zbukuron veshja e bukur.
  Shumekush mendon se kjo lloj veshjeje eshte bidat, ndonje  tjeter mendon se eshte haram, pa kurrfare argumenti, por e verteta eshte se zgjedhja e rrobave te bukura, me ngjyra etj, ben qe shume njerez te mendojne ndryshe per islamin dhe per femren muslimane.

  Ketu ne Tirane mbahet si femra e pare e mbuluar (e deklaruar) Suada Cerkezi, qe tashme banon ne prishtine bashke me burrin e saj Sulejman Cerkezi, te cilin Zoti i Madh e shperblefte me xhenet per sebepin e futjes ne islam te dhjetera meshkujve e vajzave ne islam.
  Dhe ka qene pikerisht dawe e tyre kembengulese qe i ka dhene jete vizionit islam ne Tirane...
  Po tju them menyren e tyre shumekesh mund ta paragjykonte, por me mire po  vecoj  Suaden, e cila kur ecte ne rruge te gjitha njerezit kthenin kokat per veshjen e saj me gusto....:)

  uroj te sillni modele te tjera vajza...:)

  • Postime: 1293
  • Karma: +1/-1
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #30 ne: 05-10-2005, 19:23:42
  Selam Alekum!

  Pergezime per temen sepse me pelqen te di si mund te vishet femra myslimane! Por nga ana tjeter te flasim drejte....te gjitha jemi femra dhe deshirojme te vishemi bukur. Por, mendoj se ka difference midis te bukures (ate qe terheq syri) dhe modestes. Zoti ka dhene guidelines per menyren e veshjes se femres myslimane.....jo per ta poshteruar ate, por per ta mbrojtur. Dhe baza e veshjes eshte MODESTIA. Thjesht, paster, modeste!

  Rrobat jane ne pergjithesi te bukura por sigurisht ka disa qe s'do i konsideroja te pershtatshme. Mua s'me pelqen qe femra te vishet koke e kembe me te zeza por dhe ca ngjyra ketu si roze/jeshile/lejla e forte thone "hello, I am here." Ose shamite lajla lujla. :D Po ashtu dhe ca prerje jane te bukura por kthejne koka.

  Pra duhet ruajtur modestia. Mua personalisht me pelqejne tonet e lehta ne ngjyre dhe tip abaya me fustan qe shkon poshte. Ose ato fustanet qe kane...tip jilbab por pa vata qe kane dhe shamine qe i shkon. Shume bukur ngjajne shoqet e mia!

  Te keto postimet, per zyre me pelqejne fotot 20 (bojeqielli) dhe 18 (e zeza).

  Sa per shamine qe duhet te jete e madhe nese femra vesh kostum te ketij tipi....kam degjuar (dhe te me falni nese jam gabim) se shamia mund te mbahet e vogel nese femra ka jilbab (qe eshte si tip pardesyje...si keto me siper).

  Sa per kapelet, motrat myslimane qe jane ne kanada apo vende te tjera nordike, i perdorin domosdoshmerisht. ;)

  Sa per floket dhe tualetin, s'duhet te ishin ne keto modele po nejse. Po fotot jane per ne gocat, jo cunat. :p

  • Postime: 3712
  • Karma: +3/-2
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #31 ne: 07-10-2005, 05:31:21
  Kjo duket fantastike. :)

  • Postime: 86
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #32 ne: 19-02-2006, 13:36:52
  Moter Muslimane nuk di a po e veren edhe ti nga keto fotot qe ke vene se disa veshje mund te jene me ngacmuese per meshkujt se lakuriqesia. Ti je femer , un gjithashtu, un jam vajz po nuk di nese ti je e martuar, por gjithsesi femra e martuar apo e pamartuar e di se qka e ngacmon syrin mashkullor, se femrat jane ato qe gjithmone ndiqen, por edhe jane ato qe mund te tundojn gjinine tjeter ne format me te paverejtshme per tu gjykuar, por si bomb per te cyt epshin e mashkullit.
  Un kam pa ne rruge plot vajza qe ishin me te reja se un qe kishin len jasht belin, kerthizen e gjysmen e kukave, kurse un me pantollona te shlire dhe bluzen gjithashtu, por ne vend te atyre gjysme lakuriqeve me shiqonin mua e disa edhe ma kan ndjek me makinat e tyre pa keput deri i jam afru shtepise sime. Prandaj vertet rrall dal per te shetitur se nuk mund te ngarkoj vellaun apo dike tjeter te me shoqeroj se kane punet e tyre, e ata qe thojn se nuk ben te dali ndryshe, nuk e perdorin mendjen se ne dite te sotme jeta esht e ngarkuar, as burrat nuk mund ti percjellin grate e tyre gjithkund e le me vellezerit se hiq.
  Ajo qe dua te them se moda per femra kur esht fjala per rruge nuk do duhej ushqyer , e sa per ndeje femrash, mund te veshesh qka veshin gjith tjerat, se ne gjinia nuk ngacmohet mes vete, por me te kunderten.
  Shpresoj ta kesh kuptuar mesazhin, e ti natyrisht ben qfar te duash-puna yte, jeta yte esht vetem qeshtje ytja e un vetem e thash ate qe e verej perdite, pse un do doja te me terhiqte vemendjen dikush ne nji gje qe nuk e kam verejtur por mund te jet e gabuar, apo mund te qoj ne diq te gabuar
  Paqe!!!

  • Postime: 3079
  • Karma: +22/-4
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #33 ne: 12-07-2006, 21:29:49
  Pasi jan fshire shumicat e fotografive, ju vendosi foto tjera.
  Shiqim te kendshem!  • Postime: 3079
  • Karma: +22/-4
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #34 ne: 13-07-2006, 07:44:38


  • Postime: 244
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #35 ne: 13-07-2006, 11:05:49
  Mashalla per keto veshje te bukura dhe per kete strategji mjaft me vend nga keto njerez ketu.Ne promovojme vlera islame ne cdo spekter dhe edhe kjo eshte pjese e saj, por c`te bejme qe neve po na rendoni punen, ku te gjejme te mjeret meshkuj lek per te blere rroba kaq lukzose edhe pse me pamje islame...Ika ika, e perfundova me kaq inshalla nuk kam gabuar dicka...

  • Postime: 3079
  • Karma: +22/-4
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #36 ne: 13-07-2006, 14:01:43
  Citim
  por c`te bëjmë qe neve po na rendoni punën, ku te gjejmë te mjeret meshkuj lek për te blere rroba kaq lukzose edhe pse me pamje islame...

  Ke te drejte se veshja modeste neper shitore 'ndonjehere' eshte e shtrejte.
  Megjithate si alternative mund te blehen materialet dhe te ja lesh ne dore nje rrobaqepses mire. :)

  Ne femrat per cdo gje gjejme zgjidhje! :D

  Selam Alejkum


  • Postime: 319
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #37 ne: 13-07-2006, 14:05:00
  He mo deti dhe ti! Me mirë e di se blen një gjë dhe e ke sagllam sesa shkon e blen copa me kile te tregu dhe sajohesh "ku thërret qameti". Me pelqyen shumë shumë por më vjen keq shumë shumë qe ishin fshirë pjesa me e madhe. Ka një arsye për çdo gjë, ju lutem argumentoni tuajen. Ose te paktën spostojeni te Këndi i motrave muslimane ato foto qe nuk ju ngjisin, apo prandaj hiqen qe mos t'i shohim ne gocat e dalim nga udha drejte pastaj  ^o).

  Selam.

  P.s. O Isra o lali, po ku je mi... Të përshëndes e te puth fort motra! Pacim!

  • Postime: 3079
  • Karma: +22/-4
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #38 ne: 13-07-2006, 14:11:28

  Shumicat e fotove janë fshirë për shkak te ngarkeses qe kishte faqja.
  Ka edhe tema tjera në forum ku janë fshirë fotot d.m.th. se nuk janë hequr me qëllim.
  Po s'ka gajle se i postojmë prap!  :D


  Selam!

  • Postime: 319
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #39 ne: 13-07-2006, 14:14:51
  Aha ok, Aida disa foto jane sh te medhaja dhe mund te rendojne vertete serverin. Eshte mire qe kush i vendos fotot t'i perpunoje pak sa per t'i ulur kapacitetin. Selam!

  • Postime: 610
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #40 ne: 18-07-2006, 10:24:41
  Selam,
  Qenkan fshire shume foto qe kam postuar. Kush i mbledh tash prej fillimit....Kush ka mundesi ta pasuroj se nuk dihet mund te mos kem shume mundesi ti sjell pamjet qe i pata postuar...

  Selamun Alejkum

  • Postime: 610
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #41 ne: 18-07-2006, 11:46:22
  ...............

  • Postime: 610
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #42 ne: 18-07-2006, 11:47:19
  ..................

  • Postime: 610
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #43 ne: 18-07-2006, 11:48:32
  ...................

  • Postime: 440
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #44 ne: 19-07-2006, 14:56:36
  Mua më vjen keq, përse modelet e mesiperme janë pa kokë?

  Me duket sikur shoh ilustrimin e vërtetë te gruas musliane sot. Tendenca për ti veshur rroba te bukura (te cilën një pjesë shumë larg tenton tia mohoje), ndërkohë qe akoma nuk i kane dhene asaj fytyre, madje as nuk i lejojne te kete nje te tille.
  Imazhi, fytyra e gruas muslimane duket e perzene, e perjashtuar nga shoqëria. Ajo mbetet kudo anonim, prapa perdeve.

  Më falni, nuk dua t'iu ndërhyjë ne muhabet, por nuk me la rehate trishtimi qe më erdhi kur pashë fotot e modeleve te grave muslimane pa kokë. Mu duk sikur gruas muslimane i kishin prerë kokën. Normalisht gijotina e fanatizmit ku ka rënë sot ummeti nuk mund te qëndrojë dot pa prodhuar makabritete te tilla.

  Sory!

  • Postime: 610
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #45 ne: 20-07-2006, 09:13:29
  Sepse e tepronin madje shumë me makiazhe etj....Me shumë reklamonin fytyrat etj, sesa veshjen. Nejse, megjithëse nuk me pëlqen as mua se si duken tani ashtu pa koka...

  • Postime: 610
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #46 ne: 20-07-2006, 09:15:33
  Shamia...

  • Postime: 610
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #47 ne: 20-07-2006, 09:17:09
  Shamia...

  • Postime: 610
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #48 ne: 20-07-2006, 09:18:28
  Shamia...

  • Postime: 610
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #49 ne: 20-07-2006, 09:21:46
  Sportive...

  Temat e fundit