Moda per motren muslimane - Islamic Fashion - 3 - Gruaja dhe Familja në Islam

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Moda per motren muslimane - Islamic Fashion

· 104 · 40585

Moda per motren muslimane - Islamic Fashion

· 104 · 40585

 • Postime: 610
 • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #50 ne: 20-07-2006, 09:23:44
  Sportive...

  • Postime: 610
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #51 ne: 20-07-2006, 09:27:59
  ...........

  • Postime: 370
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #52 ne: 21-07-2006, 03:50:01
  ketu jam igru, po eh.....me shume degjojme sesa flasim, ligj i ri ky.. ;)

  veshjet te kendshme, po sesi me duken, keto xhaketat trecerekshme me fustane te gjata, sikur s'shkojne, per guston time te pakten, dukesh si fshati ne feste.. :D
  megjithate te bukura si rroba, sikur te visheshin te gjitha muslimanet keshtu... hmmmmm:

  • Postime: 403
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #53 ne: 21-07-2006, 09:16:36
  selamualejkum
  Moda per motren muslimane eshte ajo qe e ka caktuar Allahu dhe Pejgamberi s.a.v.s.,e jo ajo qe ne keni sjelle ju ketu,se kjo eshte veshje terhjekese per syte e djemeve,e motrat duhet te kene kujdes qe mos te ju bejne fitne vellezerve te tyre,por ta ruajne burkurine e tyre vetem para burrave te vet.

  • Postime: 244
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #54 ne: 21-07-2006, 11:01:37
  T`i zotni a ma mire ne djemt musliman t`i shikojme vajzat e pamoralshme sesa ato te moralshmet a.Nese mendon se ketu nuk ka ere islame atehere e ke ngaterru vendin.Nese je ai burre qe kalon rruges atje ku je dhe kurre nuk shikon me sy asnje femer qe kalon rruges , une nuk ta kam premtu xhennetin po Pejgamberi a.s.Hajte mbaje ne qofte se je burre.Perndryshe ketu ka motra muslimane dhe te jesh pak me i kujdesshem.Ma bani hallall per trazimin , alejkum selam ....

  • Postime: 440
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #55 ne: 21-07-2006, 13:18:27
  O Kujdes!
  Pash Zotin! Tu be fitne ty prej ketyre veshjeve?
  Leri keto mor burre. Grate sot po dalin rrugeve gati me mbathje ti po thua se keto qenkan veshje qe shkaktojne fitne.
  Kujt mashkulli do ti ngacmohej epshi duke pare keto vajza pasi i jane cjerre syte gjithe diten duke pare forma nga me te ndryshmet te ekspozuara 24 ore ne dite?

  Pastaj, ku ishte aty dalja nga ajo cka ka porositur Zoti dhe Pejgamberi?
  Ato jane brenda hallallit dhe nuk e kuptoj se cfare ka per te thene me tej.

  Pervec kesaj, cfare quan ti veshje terheqese per meshkujt?
  Cfare do veshje femerore mund te jete terheqese per meshkuj te caktuar. Mbi te gjitha jo gjithcka terheqese eshte e ndaluar. E ndaluar eshte vetem ajo ku ekspozohen pjese te trupit te cilat Zoti ka ndaluar te ekspozohen. Nqs per ty eshte terheqese, ketu nuk ka asgje te keqe. Nese kjo te ndjell epsh. Atehere je ti qe duhet te kontrollohesh dhe jo ajo. Pasi ajo eshte ne rregull me fene.

  Ajo cka mua me shqeteson eshte perjashtimi i fytyres femerore nga jeta shoqerore e muslimaneve. Pikerisht prandaj grate muslimane sot jane ne nje gjendje te mjeruar persa i perket aktivitetit te nje jete normale  sociale. Gruaja muslimane eshte sot teresisht jashte misionit te saj, jashe mbartjes se mesazhit te Zotit, jashte mundesise per te kontribuar ne zhvillimin e shoqerise muslimane, por mbi te gjitha objekt kryesor i largimit te njerezve prej Islamit, si dhe objekt i akuzave te sotme kundra fese se Zotit.

  Muslimane, po le te kete maikazh. C'rendesi ka. Tek e fundit ato jane modele dhe ti nuk po shikon fytyren, por modelin ne teresi. Ne nje model shikohet ajo cka ka propozuar stilisti ne teresi, keshtu qe pak rendesi ka se sa makiazh ka bere modelja. Stilisti e ka konceptuar ashtu modelin. Nuk ka perse te marrim persiper te korrigjojme stilistin.

  • Postime: 403
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #56 ne: 23-07-2006, 10:03:38
  Selamualejkum
  o vellezer u kenaqem me muhabete,e ne fund nuk themi asgje...
  mua nuk me intereson si dalin laviret te veshura apo te zhveshura,dhe nese ato bejne fitneh,une dhe asnje nga ne skemi pergjegjesi,por mua dhe gjithe vellezerve na mundon nese motrat muslimane,te cilat te ndershme e te moralshme,te zbukurohen e te vishen ne ate menyre qe te terhjekin syte e djemve,kjo me mundon.Dhe mua dhe shume vellezerve smund te na bejne fitneh laviret e rrugaqet,se per to skemi per cka te interesohemi,por ato motrat tona te perparuara,e te civilizuara,qe edhe ato duhet te kene te drejtat e tyre....ja para dy diteve isha diku me shoqeri,dhe hyjme te pijme dicka,ne mesin e gjithe atyre qe binte ne sy,nje moter me shami ngjyre portokalleje,duke qeshur e lazdruar,duke ngrene akullore para gjithe atyre njerezve,kjo eshte moda e juaj qe duhet ti takoj motres muslimane.Kur kane qene grate e Pejgamberit terheqese per burrat tjere,ose kur grate e sahbeve dhe muslimaneve te mire e te sinqerte,u kane bere fitneh meshkujve te huaj,por ky eshte perparimi i keqkuptuar.Allahu na udhezofte te gjitheve,e sidomos ato motrat qe e kane mbulesen,e e keqperdorin ate,per tu dukur sa me te bukura,Allahu na ruajt te gjitheve...
  selamualejkum

  • Postime: 370
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #57 ne: 24-07-2006, 03:28:13
  selam,
  me vjen keq qe disa prej jush e shohin ne menyre kaq te ngushte vizionin islam mbi femrat, dhe sidomos veshjen e muslimaneve sot..
  Ndoshta ju Kujdes, jetoni ne Saudi qe keni kete koncept per veshjen muslimane, dhe ju jap te drejte nese jetoni atje, sepse e kam idene sesi vishet femra arabe, komplet me te zeza, koke e kembe, dhe vec kur i sheh neper rruge disa prej tyre duke u shkelur syrin meshkujve dhe duke i ftuar ti ndjekin....diten mbulohen, naten neper pube zbulohen..nuk flas per te gjitha sigurisht..
  Po nejse, mo, kjo teme eshte moda per femren muslimane, si ne perendim dhe ne lindje, duke ndjekur rrugen e MESME  islame, ashtu sic na ka porosit profeti a.s per fene tone..
  Nese keto veshje ju Kujdes nuk ju pelqejne, te pakten mos e shprehni ketu vella, sepse mund te kete dhe motra te tjera fillestare ne islam qe do te trembeshin nga fanatizmi juaj.
  Para nje jave nje vajze e re ne islam jo me shume se 13 vjec shkoi me te atin ne xhami per te degjuar,  sap hyri atje i doli nje plake e filloi ti thoshte se nuk vihet ne xhami me pantallona trecerekshe e kanotiere, dhe vajza u tremb dhe pasi doli i tha te jatit se nuk domte te shkonte me ne xhami..
  I ati u merzit shume sepse kishte kohe qe po ndertonte ne mendjen e vajzes nje vizion te mire per fene dhe ja ku e prishi ajo plaka per 2 minuta, do i tregonte fene ajo sesi duhej te vishej, nderkohe qe i ati eshte i hershem ne islam dhe e di sesi hidhen hapat..

  Shpresoj te me mirekuptoni..por nuk eshte dawe kjo menyra juaj o njerez.
  selam.

  • Postime: 403
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #58 ne: 24-07-2006, 17:53:28
  Selamualejkum
  Ok une nuk dua te jem i tepert,por vetem nga hatri i te vertetes,qe te mos mendoje ai/ajo qe e lexon,se vertete keshtu eshte si thoni ju.Qfote musliman fillestar apo jo,cdo musliman duhet ta dij qe per cdo gje ne islam,Allahu ka caktuar kufij,dhe nese nje moter mbulohet per te mos i terhjekur syte e meshkujve,dhe perseri mbulesa e saje e ben edhe me te bukur ate,atehere ajo cka ka mbrojte me mbulesen e saje?!Poenta e mbuleses eshte qe mos ta shpalos motra bukurine e saje para njerezve te huaj,por vetem para burrit te saje....
  E mbulesa eshte per te gjithe motrat muslimane njesoj,e jo te arabet me te zeza,e te ne me....,Islami eshte nje per te gjithe,e cka bejne ato 0.5% qe jane me te zeza diten,e te zhveshura naten,neve sna intereson,ne po flasim per tjeter kend ketu...
  Dhe jo,nuk jetoj as ne Saudi,as askund ne shtete arabe,por bindjen e kam ashtu,dhe mendoj se nuk duhet leshuar pe per shkak te dobesimit te mesimeve islame ne trojet tona,ata qe e mbajne,le ta mbajne si duhet,e jo edhe edhe....
  Sa i perket asaj plakes,nuk jam me te normal,se daveti ka hapa,e jo ashtu ne ate menyre,pasiqe ajo i ka terhjeke verejtjen personit te caktuar,ndersa une ketu flas ne pergjithesi,dhe nuk mund ti leme gjerat ashtu pezull ne shume tema,pasiqe ka ketu njerez qe jane fillestar ne islam...jo arsye...

  • Postime: 319
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #59 ne: 25-07-2006, 07:23:17
  Mor vlla ti me habit fare, je filozofia "ime". Po motra, po qe se shpalosi bukurine e mbuleses nuk po shpalos "bukurite e veta" more. Ato me shami te tilla nuk eshte se po shpalosin bukurine para burrave te botes. Po si qenka mbulesa njesoj ne te gjithe boten o cun. Si e ke islamin ti ne Arabi, Egjipt, etj e si e ke ne Shqiperi, AMerike, France, etj. Ti po eliminon nje nga gjerat me te bukura qe Zoti na ka dhene, e kjo eshte LARMIA. Sipas teje bota duhet te jete shabllon nga fillimi deri ne fund. Se mos doni te bejme dhe solare tani, se sipas sunetit duhet te jemi arabe dhe ne lekure. E di sa me trishtojne keto gjera kur i shkruaj!!!!! Seriozisht, deshmoni vetem nje horizont aq te ngushte qe di te merret vetem me keto ceshtje qe po te jemi tamam nuk merremi fare. Besoj se "armiqte" tane kete duam. Te harxhojme frymen tone, te percahemi per ca ceshtje fare dytesore, kur ne po na shembet feja para syve dita-dites. E kam thene dhe njehere, fshati digjet, plaka krihet. Leri mo gocat te vishen si te duan ato, me beso, ia dalim shume mire dhe pa keshillat dhe shqetesimet e tua.  

  P.s. goca si thoni hapim nje teme "Islamic Fashion per burra - format e mjekrrave dhe pantallonat trecerekshe, gelabie dhe kemisha"      :love:

  Ufaaaaaa. Na merziten mi!  

  • Postime: 319
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #60 ne: 25-07-2006, 07:30:42
  E mi isra, do ishte shume mire vertete, po ca t'i besh. E kupton se ku ndodhet femra muslimane sot? Eshte e shkreta ne mes te nje cikloni. Nga njera ane ka problemet dhe te gjitha komplekset qe i vijne se nuk ve shamine, nga ana tjeter ka te gjitha presionet dhe sugjerimet e nikabit dhe "veshjes se papershtatshme". Po e kemi dhe vete fajin sa te duash. Vete kam degjuar njeren qe per nje nga dyqanet "e shumte" qe shesin shamia apo veshje muslimane ketu ne Tirane, se nuk eshte i pershtatshem, dhe se malli eshte harram. Futja kot. E di si me vjen ndonjehere, te bej revolucion...  po me ke ta besh se, me ca si puna e kesaj ???? pagjume:

  Hajt mo, Zoti e befte mire! Selam zemla!

  • Postime: 440
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #61 ne: 26-07-2006, 12:50:15
  Kujdes!
  Nuk eshte fot e pershtatshme ti etiketosh njerezit me emra te tille si lavire etj.
  Nuk mund ti gjykojme te tjeret duke u nisur domosdoshmerisht nga idete tona.

  Nejse. Persa i perket temes, une nuk e kuptoj se cfare duam te themi kur shprehemi se moda e muslimanes eshte moda qe ka sjelle Allahu dhe Profeti a.s.
  Allahu dhe Profeti a.s. na kane sjelle parimet dhe kufizimet e te veshurit. Moda pastaj eshte nje gje qe eshte ne zgjedhjen e njerezve. Mjafton qe ajo te mos i tejkaloje kufinjte e Zotit. Ne rastin konkret e bukura eshte e pelqyer ne fe, mjafton qe ajo te mos paraqese ato pjese te trupit te cilat Zoti i ka ndaluar te shfaqen. Sipas konceptimit qe ti paraqet me siper, i bie qe muslimanja duhet te vishet ne menyre te shemuta, sepse nese vishet bukur i behet fitne vellezerve (shume fantastike kjo, me duket gati si incestuale hmmmmm:). Mbi te gjitha vete Zoti na ka thene ne Kuran, per grate qe te mbulojne hiret dhe stolite e tyre, pervec atyre te dukshmeve. Dmth jo cdo lloj gjeje qe eshte e bukur eshte e ndaluar.
  Por edhe ne kohen e Profetit a.s. ka pasur raste kur nje femer e bukur mund te jete bere terheqese per ndonje sahab. Te gjithe e dime ate hadithin kur nje grua e bukur erdhi tek Profeti a.s. dhe njeri prej sahabeve u hutua duke e pare. Profeti a.s. i ktheu koken tre here sahabit dhe nuk e mori kete veprim si ndonje hata te madhe. Per me teper, as nuk e urdheroi gruan qe te mbulohet apo te fshehe bukurite e saj te dukshme.
  Islami nuk kerkon nga ne eleminimin total te problemit, pasi nje gje e tille do te ishte e pa mundur dhe per me teper do ta bente jeten te pajetueshme. Islami ka gjetur rrugen me te mire per te ruajtur shoqerine, por edhe per te zhvilluar vlerat. Ne kete menyre, sigurisht qe bota e permban sproven brenda. Me kete nuk dua te them qe ti hapim deren sprovave. Por ka nje kufi dhe ca gjera mbeten domosdoshmerisht te pashmangshme.

  E thash edhe me siper, kujt vellai i behet fitne, nje femer e veshur si ato me siper?
  Si mund te te behet fitne tjetra me shami, kur vellait i jane ndryshkur syte duke pare gjithe diten neper rruge lakime trupore nga me te ndryshmet te ekspozuara brutalisht perpara cdo lloj kalimtari?

  Nqs ti nuk interesohesh per "laviret" dhe ato nuk tu bekan fitne, nuk e kuptoj se si tu beka fitne nje vajze me shami, e mbuluar bukur? Cfare menyre "te interesuari" qenka kjo? Nqs ajo perrmban brenda epsh dhe lakmi, me duket shume e papershtatshme per nje musliman. Dhe ne kete drejtim kjo nuk ka te beje fare me vajzen te cilen "vellai" shikon, por me nivelin e tij. Eshte vellai qe duhet te kontrolloje vetveten dhe jo motra qe duhet te betonohet brenda nje hixhabi joestetik.

  • Postime: 440
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #62 ne: 26-07-2006, 13:05:19
  Po keshtu edhe persa i perket atij rastit qe ti permende me ate motren qe hante akullore mua me duket se ajo nuk ka ndonje gje per te mos qene ne rregull.

  Ajo ishte aty duke ngrene akullore per qef te vet dhe s'ka asgje te keqe ne kete mes. Jane pikerisht te tjeret qe jane fajtor qe rrine duke e pare. Pikerisht, problemi qendron tek meshkujt ne raste te tilla dhe aspak tek femra. Ajo eshte mbuluar bukur dhe duhet pergezuar per kete. Ajo di ta respektoje mbulese. Ajo di ta shohe ate si menyre fisnike te te zbukuruarit. Perkundrazi, dobesia e karakterit mashkullor tek te pranishmit eshte shenje e nje vogelsie qe duhet denuar. Ata tregojne me kete qe jane vetem meshkuj dhe asgje me teper. Te rrish e te veresh "motren" me lakmi, eshte nje gje e shemtuar dhe qe nuk ka asnje lidhje me vete motren qe ka qene aty per hesap te vet. Cfare tani, duhet ti ndalojme motrat tona te hane akullore ne publik. Duhet ti ndalojme ato te qeshin lirshem dhe pa komplekse? Duhet ti ndalojme ato te veshin shami ngjyre protokalli?
  Ky me duket nje maskilizem shume patriarkal dhe shume i prpambetur. Motra ne kete rast, ka te drejten e saj legjitime te haje akullore rehate dhe te qeshe pa problem kur i qeshet. Dobesia qendron tek ata qe e shohin.

  Ne qofte se ti thua se ajo lazdrohej apo ku ta di une,perseri ketu ka shume maskilizem ne gjykim Ne harrojme se tjetra eshte femer dhe femra ashtu di te sillet. Ne duam ti maskilizojme  femrat. Pikerisht Zoti i ka ndare njerezit ne meshkuj dhe femra, dhe ajo qe ti ke pare nuk eshte gje tjeter vetem se fenimilitet. Nqs, dikush ngacmohet nga kjo, thjeshte te largoje shikimin dhe kaq. Nuk ka perse te komentohet me tej ky muhabe.
  Eshte tjeter gje pastaj kur femrat e bejne kete me qellim, per te rene ne sy. POr nuk besoj se ka qene keshtu, per me teper tek nje vajze muslimane dhe te mbuluar. Tek e fundit ne nuk mund ta njohim ate cka ajo ka pasur ne thellesi te ndergjegjes se saj.

  • Postime: 244
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #63 ne: 28-07-2006, 08:09:13
  O vlla mos u lodh kot me njerez te ketille , une i kam ra ne fije me keto, a ja kane mesyer qe te mos e pranojne te verteten e kesaj jete, le te jete ashtu, pune e madhe.Keto njerez nuk dine asgje per kete dynja dhe per artin e shume gjera tjera, sikur te dinin , do te kishin njohuri edhe ne kundershtim...Po All-llahu na udhezoft neve dhe ato e inshalla gjejme naj pike te perbashket bile ne xhennet bashke, se ketu vallahi....?

  • Postime: 3079
  • Karma: +22/-4
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #64 ne: 30-07-2006, 22:51:49
  Mua më vjen keq, përse modelet e mesiperme janë pa kokë?

  Me duket sikur shoh ilustrimin e vërtetë te gruas musliane sot. Tendenca për ti veshur rroba te bukura (te cilën një pjesë shumë larg tenton tia mohoje), ndërkohë qe akoma nuk i kanë dhënë asaj fytyre, madje as nuk i lejojne te këtë një te tillë.
  Imazhi, fytyra e gruas muslimane duket e perzene, e perjashtuar nga shoqëria. Ajo mbetet kudo anonim, prapa perdeve.

  Më falni, nuk dua t'iu ndërhyjë ne muhabet, por nuk me la rehate trishtimi qe më erdhi kur pashë fotot e modeleve te grave muslimane pa kokë. Mu duk sikur gruas muslimane i kishin prerë kokën. Normalisht gijotina e fanatizmit ku ka rënë sot ummeti nuk mund te qëndrojë dot pa prodhuar makabritete te tilla.

  Sory!

  Gysi, fotot i kam marrur nga nje faqe tjeter, dhe tema eshte "Moda per motren muslimane" dmth te prezantojme veshje Islame.
  Nuk me pelqen as mua qe jane pa koka megjithate me pelqeu veshja prandaj i postova.


  Mire ju vellezer, se paski filluar diskutimin ne kete teme...ju lus mos e shendroni ne debate te pafund dhe mos e prishni temen!
  Le te sherbeje kjo teme per te prezantuar veshje e per debate vazhdoni diku tjeter.

  Flm per mirkuptimin!
  Selam!


  • Postime: 440
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #65 ne: 31-08-2006, 17:04:47
  Sigurisht Aida, e di qe nuk ia ke prere ti kokat grave dhe nuk kisha per qellim as te shprehja mospelqimin e postimit te atyre fotove. Por thjesht nuk mund te rrija dot pa nderhyre kur i pashe grate muslimane, te veshura bukur por pa koke. Per me teper kur po shikoja edhe debatin qe po zhvillohej...
  Ndoshta kam dal pak nga tema por gjithsesi ishte reagim i pashmangshem.

  Por ka dhenje gje qe ka lidhje me temen ne kete mes.
  Ne momentin kur dikush pretendon te beje islamic fashion nuk duhet ta marrim thjesht si nje gje te nevojshme dhe te mire, por duuhet te perpiqemi edhe te kuptojme se sa art ka ne kete tentative.
  Eshte e rendesishme qe ne kete mes te bejme dallimin e nje veshjeje te bukur nga fashion-i i cili eshte nje art me vete. Nje veshje mund te jete e bukur kur mua me pelqen dhe me shkon, apo me rri mire, por ajo nuk mund te jete domosdoshmerisht artistike per nga kriteret e artit te stilimit.
  Konkretisht nje veshje e propozuar ne poza ku modelet nuk shfaqin fytyrat e tyre nuk mund te perbeje art. Kjo sepse arti ne kete rast, eshte i lidhur domosdoshmerisht me modelin. Veshja prezantohet me ane te modelin dhe ajo nuk thote asgje pa modelin qe e propozon kete veshje. Keshtu, veshjet stilohen ne varesi te tipave, natyrave, rrethanave sociale ne te cilat vendosen modelet. Fundja veshjet jane bere per njerez dhe ato nuk kane kuptim pa ata qe do ti veshin.
  Pikerisht edhe ne kete kuptim, mua me duket se nuk kemi shume se c'te themi, per sa kohe qe vepra (stilimi) na ofrohet i gjymtuar.
  Personalisht nuk e ndjej veten te afte per te gjykuar ne kete fushe, por gjithsesi, te pakten, kaq gje e di, sa te kuptoj lidhjen ndermjet veshjes se stiluar dhe modelit per te cilin ajo stilohet.

  • Postime: 104
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #66 ne: 09-09-2006, 16:12:43
  mendova se mos kishit postuar ndonje model te ri,por pashe qe keni postuar"modele debatesh".

  • Postime: 7991
  • Karma: +18/-8
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #67 ne: 09-09-2006, 21:52:28
  Teme shume e kendshme kjo nuk ma kishin zene syte me pare.......

  Une nuk mundem te shikoj asnje nga fotot e mesiperme nuk me hapen nuk e di perse...

  Gjithsesi une kam shume mikesha qe jane muslimane dhe mbajne higab....me pelqen si vishen mikeshat e mia duke ruajtur dhe respektuar islamin por njekohesisht dhe me pak goditje moderrne.....
  Me pelqejne kur veshin pantallona klasike te gjata e jo te ngushta me bluza me menge te gjata qe e komlimentojne mjaft mire veshjen e tyre por mbi te gjitha me pelqen menyra se si e prezantojne higabin e tyre ......
  Te jemi realiste veshja e nje femre muslimane duhet te jet e zgjedhur me nje kujdes shume te madh (une e shikoj sa te veshtire e kane mikeshat e mia te gjejne veshjet e duhura (sepse dyqanet jane mbuluar nga seksualiteti) dhe sa me shume para harxhojne se vajzat e tjera) I zgjedhin me shume kujdes veshjet e tyre pasi kerkojne ta pprezantojne veten e tyre ne nje menyre sa me klasike te thjesht dhe te respektueshme...... .nuk me pelqejne kur veshin gilbabe te medhaja me shamia qe i mbulojne gjysmen e trupit......kur imitojne veshjet  tradicjonale te vendeve te tjera..... mjafton te respektosh ligjet e islamit mjafton qe me veshjen tende te resektosh veten tende dhe ambjentin qe te rrethon dhe nuk eshte e nevojshme te ngjash si nje rulet cope qe shitet me metrazh.......
  Nese do me gjenden disa foto me mikeshat e mia do ti postoj qe te shikoni se c'dua te them ........

  • Postime: 3079
  • Karma: +22/-4
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #68 ne: 09-05-2008, 20:54:36
  Me keqardhje shoh se gjith fotot qe kemi postuar qenkan fshire.
  Do te shoh nje dite sa te ma premtoje koha ti fshi disa postime qe kane mbetur te shprazta dhe do sjelli modele tjera.

  Sot ua postoj vetem disa linke per shfletim.

  http://www.tekbirgiyim.de/katolog/index.html  Te kjo adrese keni modele shume te bukura si per perdite, njeashtu edhe fustana per  mbremje.
  Ndalni vetem boxat pak mos ju shurdhoje muzika kur ta hapni faqen lol

  Linku tjeter ne vijim ca instrukcione per ta lidhur ne menyre kreative hijabin per raste solemne. :)

  http://www.2hijab.com/how-to-wear-hijab.asp

  Klikoni mbi fotot, dhe ju hapen faqe ku instrukcionet jane te zmadhuara.

  Te tjerat nje dite tjeter inshAllah! ;)
  • Postime: 293
  • Karma: +4/-3
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #69 ne: 09-05-2008, 21:33:24
  Me gjithese nuk e kam lexuar temen por une po ju dergoj disa modele veshjesh per plazhe.
  • Postime: 3079
  • Karma: +22/-4
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #70 ne: 10-05-2008, 16:14:21
  Shkodrani, flm për modelet qe ke sjelle. :)

  Vazhdoj unë me disa qe me pëlqejnë, kanë ngjyra fantastike.
  Sidomos ajo ngjyr lejla me pëlqen shumë.

  • Postime: 3079
  • Karma: +22/-4
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #71 ne: 10-05-2008, 20:05:33
  Do te vazhdoj me ca fustana te bardha për martese.

  • Postime: 3079
  • Karma: +22/-4
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #72 ne: 10-05-2008, 20:09:20
  ....

  • Postime: 3079
  • Karma: +22/-4
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #73 ne: 10-05-2008, 20:12:01
  ...

  • Postime: 3079
  • Karma: +22/-4
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #74 ne: 10-05-2008, 20:14:24
  Për raste te veçanta...

  Temat e fundit