Pyetje - Përgjigje - 9 - Gruaja dhe Familja në Islam

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Pyetje - Përgjigje

· 222 · 39988

Pyetje - Përgjigje

· 222 · 39988

 • Postime: 48
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #200 ne: 28-07-2008, 12:25:26
  selam aida
  faleminderit per sqarimin te falenderoj shume ty dhe hasanin

  • Postime: 293
  • Karma: +4/-3
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #201 ne: 29-07-2008, 14:08:27
  selamun alejkum
  e shoh qe me qenka drejtuar nje pyetje por nga punet e shumta nuk patur mundesi te hyj e te lexoj gjeresisht. pergjigja qenka dhene te pakten ne menyre primore. Inshallah nese do kem kohe do mundohem ta sqaroj pyetesin.
  ju falenderoj te gjitheve.
 • i identifikuar

  #202 ne: 21-10-2008, 12:35:34
  Selam alejkum

  ju lutem si mund ta bindi burrin tem qe te me lejoj te mbulohem pasi qe fali namaz dhe lexoj kuran por nuk jam rahat pasi qe nuk me lejon te mbulohem ose me tregoni ndonje dua.zoti ju shperbleft.pres pergjigje

  • Postime: 1
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #203 ne: 24-03-2009, 18:08:06
  selam kam nje pyetje a ka gjynah njeriu i semeur qe ke qene nen ndikim te xhineve Allahu ji shperbleft

  • Postime: 449
  • Karma: +13/-2
 • i identifikuar

  #204 ne: 09-08-2009, 18:45:40
  Selam nedret..Problemin tend  un mendoj se askush nuk mund ta  zgjedh me mir se ti vete. askush nuk e njeh ne thelb  Bashkshortin tuaj.andaj te kish keshillu ty te  shtrosh   muhabet me te ne menyren si  ti e njeh ate,  kam bindjen se dot te kuptoj se edhe aj njeri i  Zotit eshte po  jepi pak koh , dhe  do te bini  ne ujdi , te pershendes..

  • Postime: 2287
  • Karma: +98/-30
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #205 ne: 09-08-2009, 19:17:25
  Selam alejkum

  ju lutem si mund ta bindi burrin tem qe te me lejoj te mbulohem pasi qe fali namaz dhe lexoj kuran por nuk jam rahat pasi qe nuk me lejon te mbulohem ose me tregoni ndonje dua.zoti ju shperbleft.pres pergjigje
  s.a  zj.Nedret

  nese shamija do vije me mundime per te te bindur burrin tuaj mos te vije fare...nese burri nuk ju lejon ateher c'keni ju ,nuk e keni patjeter...dhe mendoje se nese e beni kete me veshtersi dhe me cdo kusht duke mos e respektuar burrin tuaj nuk do kishte vlere ajo pune edhe kur eshte rasti per mbuloje...mendoj se me shume do kishit vlere tek zoti kur jeni respektues ndaj njeri tjetrit se sa te ngateroheni per te...me vjen mire qe falni namaz dhe lexoni kur'an por nuk e kuptoj perse nuk jeni rahat mbasi zoti ju di qellimin tuaj dhe shikon rrugen neper te cilin jeni duke ecur...
  « Editimi i fundit: 10-08-2009, 22:34:42 nga Kijameti »

  • Postime: 3079
  • Karma: +22/-4
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #206 ne: 26-08-2009, 21:38:15
  s.a  zj.Nedret

  nese shamija do vije me mundime per te te bindur burrin tuaj mos te vije fare...nese burri nuk ju lejon ateher c'keni ju ,nuk e keni patjeter...dhe mendoje se nese e beni kete me veshtersi dhe me cdo kusht duke mos e respektuar burrin tuaj nuk do kishte vlere ajo pune edhe kur eshte rasti per mbuloje...mendoj se me shume do kishit vlere tek zoti kur jeni respektues ndaj njeri tjetrit se sa te ngateroheni per te...me vjen mire qe falni namaz dhe lexoni kur'an por nuk e kuptoj perse nuk jeni rahat mbasi zoti ju di qellimin tuaj dhe shikon rrugen neper te cilin jeni duke ecur...

  Selam alejkum Kijamet

  Ma ka vrare icik syrin ky shkrimi jot qe nje dite, por skam pasur kohe te inkuadrohem ne kete teme...

  Nuk kam deshire te bejme ndonje polemike te madhe meqe jemi edhe ne ramazan, por mendoj se ti nuk e posedon bagazhin e duhur per ta keshilluar nje person, sidomos nje femer, ne nje pyetje kaq delikate.

  Pse e them kete? Sepse me sa shoh nga shkrimi jot ti s'paske njohuri elementare rreth Islamit! Nuk e zgjas sepse nuk kam shume kohe, dua vetem te te kujtoj se eshte pergjegjesi te keshillojsh dikend, dhe akoma me shume eshte pergjegjesi kur flet per obligimet e fese (kete rast hixhabin) dhe ua ul rendesine, e per kete do te pergjigjesh para Zotit sepse mohon ate qe shkruan ne Kur'an dhe Sunnet.

  Selam

  • Postime: 3079
  • Karma: +22/-4
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #207 ne: 26-08-2009, 21:50:31
  Selam alejkum

  ju lutem si mund ta bindi burrin tem qe te me lejoj te mbulohem pasi qe fali namaz dhe lexoj kuran por nuk jam rahat pasi qe nuk me lejon te mbulohem ose me tregoni ndonje dua.zoti ju shperbleft.pres pergjigje

  Alejkumu selam moter


  - Nese burri jot te don ty, ai duhet te te doje ashtu qe ti te jesh e lumtur me vetveten tende, ne kete rast me perzgjedhjen tende. Duhet te ja bejsh te qarte kete ne ndonje menyre dhe me gjuhen qe ai do ta kuptoje me mire... :)
  Nese ti nuk je e lumtur me veten tende, si mund te jesh e lumtur me tjeret ose tjeret me ty? E shoh se nuk ka nevoje te te flas per pergjegjesine e hixhabit sepse je e vetedishme, ke deshiren, dhe ndjen nevojen ta marresh edhe kete hap. Mos harro moter e dashur se para kemi pergjegjesi para Zotit, e pastaj vijne tjeret! Ne gjate jetes sprovohemi me lloj lloj sprova, edhe kjo per ty eshte nje sprove. Dikend bashkeshorti e pengon, dikend prindet.... etj

  - Meqe jemi ne ramazan, shfrytezo muajin per lutje. Vetem Allahu s.v.t ndryshon zemrat e njerezve, ki durim dhe vazhdo me lutjet tua. Lutju Allahu te ta lehtesoje kete hap dhe vendim, dhe lutju te ia zbuse zemren bashkeshortit tend qe ti pranoje me lehtesi vendimet qe do ti marresh. Mundohu ta ftojsh bashkeshortin tend ta praktikoje bashke me ty islamin...  :)


  Selam dhe Allahu ta lehtesofte!  • Postime: 2287
  • Karma: +98/-30
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #208 ne: 28-08-2009, 19:22:15
  Selam alejkum Kijamet

  Ma ka vrare icik syrin ky shkrimi jot qe nje dite, por skam pasur kohe te inkuadrohem ne kete teme...

  Nuk kam deshire te bejme ndonje polemike te madhe meqe jemi edhe ne ramazan, por mendoj se ti nuk e posedon bagazhin e duhur per ta keshilluar nje person, sidomos nje femer, ne nje pyetje kaq delikate.

  Pse e them kete? Sepse me sa shoh nga shkrimi jot ti s'paske njohuri elementare rreth Islamit! Nuk e zgjas sepse nuk kam shume kohe, dua vetem te te kujtoj se eshte pergjegjesi te keshillojsh dikend, dhe akoma me shume eshte pergjegjesi kur flet per obligimet e fese (kete rast hixhabin) dhe ua ul rendesine, e per kete do te pergjigjesh para Zotit sepse mohon ate qe shkruan ne Kur'an dhe Sunnet.

  Selam


  Selam dhe ty...Aida :D

  Ju nese nuk deshironi te beni polemike...atehere une hiq se hiq sa i perket dituris islame une mendoj se nuk ke baze(argument) t'me thuash mua nuk kam njohuri...se pari reagimi yt ndaj meje nuk ishte aspak si nje fetareje e frymezuar nga islami...pra me kete shprehje tregove se ti ja larg nga islami e jo une...kurse sa i perket mbulojes pra(hixhabit) qenke e mashtruar per kete qe me thua eshte obligim(farz)...une as qe kisha qellime te hyje ne kete...pra per mbuloje eshte apo nuk eshte obligim...por tani e them nuk eshte obligim(farz) por eshte vetem sunnet i profetit s.a.v...a mund te na e thote dikush se mbulojen (hixhabin) e solli islami? jo smund ta thote askush...pra kjo eshte tradite dhe e profeteve dhe para islamit...ne kohen e hz.isaut a.s a nuk ishin femrat te mbuluara me mbuloje(hixhab) ,ne kohen e Musaut a.s ,te Ibrahimit a.s ...ashtu sikurse synetija per gjinine mashkullore ,valle mos egziston sot dikush nga gjinia mashkullore qe eshte ne fene islame dhe nuk eshte bere synet...flas edhe ne kohen e profetit s.a.v...pra kjo eshte tradite e Ibrahimit a.s valle mos eshte e cekur diku ne kur'an...ateher a duhet te themi se eshte obligim(farz)....pra sikurse e shihni edhe profeti yne s.a.v e ka vazhduar traditen e Ibrahimit a.s...mbasi qe te gjithe profetet ishin te frymezuar ne nje fe te zotit...nuk dua te vazhdoje me shume por te them mbasi me thua eshte obligim dua qe t'me sjellesh argument nga kur'ani se ku shkruan per tu mbuluar floket...

  kur'an 33:59
  o ti pejgamber ,thuaju grave tua,bijave tua dhe grave te besimtareve le te vejne mbulojet e veta mbi trupin e tyre,pse kjo eshte me afer qe ato te ndihen e te mos ofendohen.Allahu fal gabimet e kaluara ,ai eshte meshirues

  kur'an 24-31
  thuaju dhe besimtareve te ndalin shikimet ,te rruajne pjeset e turpshme te trupit te tyre,te mos sbulojne stolit e tyre perveq atyre qe jane te dukshme, le te vejne shamite mbi kraharorin e tyre dhe te mos ua tregojne bukurit e tyre askujt perveq burave te vet,djemeve te vet.....nuk e vazhdova deri ne fund sepse nuk ka te beje me temen ,ti mund te vazhdosh leximin deri ne fund

  shihet se sa kjart shkruan per ata te cilet lexojne me vemendje pra thote ne 33-59 le ta vejne mbulojen mbi trupin e tyre...por jo mbi koke dhe ti mbuloni(floket) tani vazhdimi i ajetit..."kjo eshte me afer qe te njihen e te mos ofendohen"...pra sic shihet mbuloja eshte qe te mbrohen nga gjinija mashkullore qe te mos ua nxitin epshin e tyre...pra nese dikush na pyet a eshte me mire i mbyllet sesa jo ateher une them me plot krenari" PO ".sepse eshte tradita e profeteve pra eshte per te miren e njerzimit sic shihet eshte metode per largimin e te keqijave por farz(obligim) nuk eshte ,nese nje vajze ndihet keq ose ofendohet edhe ne ditet e sotme njekohesisht dhe deshiron te mbaj traditen(sunetin) e profetit pse te mos mbulohet...lume per te...kurse ne ajetin e dyte 24:31 eshte e shkruar "thuaju dhe besimtareve te ndalin shikimet ,te rruajne pjeset e turpshme te trupit te tyre,te mos sbulojne stolit e tyre...pra te ndalin shikimet dhe te rruajne pjeset e turpshme....sipas jush floket a jane pjeset e turpshme..? jo nuk jane aspak...bile eshte qesharake dikush te thote kete...vazhdimi i ajetit "te mos sbulojne stolite e tyre" pra stolite mund te jene vathet ,karmini pra lyerja e buzeve apo fytyres ,lyerja e syve(kapaket e syrit) dhe lyerja e flokeve...keto hynin ne stolit kurse floket nuk jane stoli...stoli quhen pjeset te cilet shtohen si shtese per zbukurimin e tyre...pra nese i keni ngjyrosur floket e tuaja apo i keni vure ndonje stoli per tu zbukuruar atehere mbulojeni koken o respektues te librit...vazhdimi i ajetit te njejt "le te vejne mbulojen mbi kraharorin e tyre" kuptohet deri ne poshte...pra nga kraharori kuptohet se ku gjendet dhe per qka eshte fjala per tu mbuluar...pjeset e turpshme...

  Aida e sheh tani se ku jam me islamin dhe sa posedoj bagazhe per tu keshilluar te tjeret e posaqerisht juve...ndoshta per ju dukej pyetje e veshtire dhe delikate por per mua nuk ishte aspak...cfare do qe ju intereson pyetni lirisht mos nguroni...sa i perket udhezimit mbi pergjegjesine time...une mendoj se ate e kam ,dhe kur flas jam i sigurt sikur qeliku i kapur per betonin...ndoshta tani e ke te kjarte...te them te drejten une as qe kisha qellim te shkruaj per kete teme por desha qe te them se feja islame kerkon respekt ndaj njeri tjetrit e sidomos burre e grua...Aida ju respektoje juve dhe sikur gjithe fetaret tjere pa mare parasyshe se cfare feje posedonin...

  paqe juve te gjithe fetareve...selam alejkum Aida :D
      

  • Postime: 12
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #209 ne: 22-12-2009, 20:03:54
  Pershendetje Kijameti me pershendetjen e xhenetit Esselam alejkum per sa i perket hixhabit vella i dashure eshte apo nuke eshte farz kete nuk mund ta percaktoni ju nuk ju fyen ju asnjeri per dituri ne islam ty munde te keshe mjafte dituri pore une jam pothuajse 1 vite ketu ne nje vende te bekuare arab ne JEMEN por kjo nuk ka rendesi se ka mundesi te mose ja kesh ndegjuare emrin ketij shteti.. me rendesi ka qe deri me sote ne kete dite nuk kam degjuare apo lexuare qe hixhabi ne islam nuk eshte farz nga asnje dijetare megjithate ty je i kapure shum bukure pas KUR'ANIT pore te lutem lexo dhe komentimin {tefsirin } qe  megjithate te kerkoj falje pore te lutem jep keshille aty ku bene dobi ??????? dhe largoju te lutem sa te mundeshe komentimite te KURANIT nga mendja jote sepse nuk eshte mire!!!!!!!!do te doja ta quaje dhe ty veten fetare sepse mendoj qe  je musliman i mire atehere si perfundim kerkoj nga zoti qe te na forcoj besimin tone dhe te gjithe besimtarteve sepse nuk ka shpetim tjeter pervec rugese se drejte islame .

  Sepse ke udhezon zoti nuk ka kush ta shtremberoj, e ke e humb AI nuk ka kush ta drejtoje. lus zotin qe ne te jemi prej atyre qe na ka drejtuare dhe nuk na humbe dri dite  e KIJAMETIT ..... te pershendes ALEJKUM ESSELAM. me fale nese kam vene ndonje fjale ofenduse pastaj kerkoj falje dhe nga ALL_LLAHU ...........

  • Postime: 2287
  • Karma: +98/-30
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #210 ne: 23-12-2009, 11:36:21
  selam djali i merzitur :)

  Hixhabi...ajetet e qarta, une asnjehere nuk flas nga hamendja ai qe do t'me kundershoje le te me sjelle argument nga kurani ashtu sikur dhe une, nuk di cfare te them tjeter...paqe i nderuar :) 

  • Postime: 3079
  • Karma: +22/-4
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #211 ne: 24-12-2009, 11:24:32
  Selam dhe ty...Aida  kur'an 24-31
  thuaju dhe besimtareve te ndalin shikimet ,te rruajne pjeset e turpshme te trupit te tyre,te mos sbulojne stolit e tyre perveq atyre qe jane te dukshme, le te vejne shamite mbi kraharorin e tyre dhe te mos ua tregojne bukurit e tyre askujt perveq burave te vet,djemeve te vet.....nuk e vazhdova deri ne fund sepse nuk ka te beje me temen ,ti mund te vazhdosh leximin deri ne fund

  shihet se sa kjart shkruan per ata te cilet lexojne me vemendje pra thote ne 33-59 le ta vejne mbulojen mbi trupin e tyre...por jo mbi koke dhe ti mbuloni(floket) tani vazhdimi i ajetit..."kjo eshte me afer qe te njihen e te mos ofendohen"...pra sic shihet mbuloja eshte qe te mbrohen nga gjinija mashkullore qe te mos ua nxitin epshin e tyre...pra nese dikush na pyet a eshte me mire i mbyllet sesa jo ateher une them me plot krenari" PO ".sepse eshte tradita e profeteve pra eshte per te miren e njerzimit sic shihet eshte metode per largimin e te keqijave por farz(obligim) nuk eshte ,nese nje vajze ndihet keq ose ofendohet edhe ne ditet e sotme njekohesisht dhe deshiron te mbaj traditen(sunetin) e profetit pse te mos mbulohet...lume per te...kurse ne ajetin e dyte 24:31 eshte e shkruar "thuaju dhe besimtareve te ndalin shikimet ,te rruajne pjeset e turpshme te trupit te tyre,te mos sbulojne stolit e tyre...pra te ndalin shikimet dhe te rruajne pjeset e turpshme....sipas jush floket a jane pjeset e turpshme..? jo nuk jane aspak...bile eshte qesharake dikush te thote kete...vazhdimi i ajetit "te mos sbulojne stolite e tyre" pra stolite mund te jene vathet ,karmini pra lyerja e buzeve apo fytyres ,lyerja e syve(kapaket e syrit) dhe lyerja e flokeve...keto hynin ne stolit kurse floket nuk jane stoli...stoli quhen pjeset te cilet shtohen si shtese per zbukurimin e tyre...pra nese i keni ngjyrosur floket e tuaja apo i keni vure ndonje stoli per tu zbukuruar atehere mbulojeni koken o respektues te librit...vazhdimi i ajetit te njejt "le te vejne mbulojen mbi kraharorin e tyre" kuptohet deri ne poshte...pra nga kraharori kuptohet se ku gjendet dhe per qka eshte fjala per tu mbuluar...pjeset e turpshme...

  Aida e sheh tani se ku jam me islamin dhe sa posedoj bagazhe per tu keshilluar te tjeret e posaqerisht juve...ndoshta per ju dukej pyetje e veshtire dhe delikate por per mua nuk ishte aspak...cfare do qe ju intereson pyetni lirisht mos nguroni...sa i perket udhezimit mbi pergjegjesine time...une mendoj se ate e kam ,dhe kur flas jam i sigurt sikur qeliku i kapur per betonin...ndoshta tani e ke te kjarte...te them te drejten une as qe kisha qellim te shkruaj per kete teme por desha qe te them se feja islame kerkon respekt ndaj njeri tjetrit e sidomos burre e grua...Aida ju respektoje juve dhe sikur gjithe fetaret tjere pa mare parasyshe se cfare feje posedonin...

  paqe juve te gjithe fetareve...selam alejkum Aida :D
        Alejkumu selam Kijameti

  Te te them tani se Islami pervec Kuranit ka edhe SUNNETIN e shoh si te panevojshme sepse e di qe do te hapim nje debat te pafund per te cilen sinqerisht nuk kam as kohe e as deshire te debatoj me ty e as me dikend tjeter. Lexova diku qe kishe rekomanduar nje permbledhje hadithesh Nahxhul Belaga, prandaj nuk shoh te dobishme ne lidhje me kete teme te permend edhe hadithet te cilet flasin per hixhabin sepse e di qe do i refuzojsh. ;)


  Tash ti ke sjell nje pjesez nga Kur'ani te cilen e ke marr nga pershtatja shqip dhe e interpreton natyrisht ashtu siq e kupton.
  Ne rradhe te pare duhet ta kesh parasysh se gjuha arabe eshte gjuhe shume e pasur dhe perkthim te kuranit 1:1 nuk ka, mund te gjejsh vetem pershtatje te peraferta. Nese marrim Kur'anin ta krahasojme me pershtatjet e autoreve (perkthyesve) te ndryshem, do te vesh re se kane dallime ne pershtatje. Per te qene sa me afer te vertetes duhet ne rradhe te pare te i referohesh origjinalit, dmth arabishtes. Pastaj per ta bere ti nje Tefsir (komentim) duhet ti plotesojsh disa kushte dhe jam mese e sigurte se ti, po as une, nuk plotesojme asnje nga ata kushte. Psh. njohja e gjuhes arabe, sintakses, morfologjise, shkencave te retorikes (alegorise, tropeve, poetikes), ilmul kelamit, Usuli-Fikhut, njohja e ajeteve derroguese dhe atyre të derroguara (nasih dhe mensuh), njohja e haditheve, rrethanave historike kur jan shpall ata ajete etj etj etj

  Ti kthehem tani ajetit qe ke sjell ti. (Flas per 24:31) :)

  Aty permendet fjala khumurihine shumesi i fjales khimar qe don te thote mbulese koke ose shami.

  Ndersa fjala qe eshte perkthyer si krahahor eshte perdor: xhujubihine qe eshte shumesi i fjales xhejb dhe kjo fjale mund te perkthehet ne gjuhen shqipe si psh XHEPI qofte kjo xhep ku mban gjerat personale ose thjeshte nje xhep, hapje ose e cara e nje rrobe per ta fut koken dhe krahet. Tash per ilustrim ua jap si shembull ta imagjinoni nje veshje pa menge me tre te cara, tek njera e fut koken dhe te dy tjerat krahet. Te tri keta te carat quhen xhejb-e. Pra ajeti do te thote le te mbulojne me mbulesat e kokes vendet e xhejb-eve , qe ne kete rast i bie te mbulojne qafen dhe krahet, sepse keto jane vendet e trupit ku ndodhen xhejbe-t.

  Nga perkthyesit shihet me e pershtatshme qe keta vende te perkthehen me nje fjale te vetme dhe prandaj e perdorin kraharor, dhe pikerisht kjo edhe kerkohet, te hidhet mbuloja mbi kraharorin, dmth te mbulohet qafa dhe krahet. Per ta pasur me te qarte pse ne ajetin e perkthyer nuk permendet mbulimi i kokes duhet te shqyrtojme ate se si jane veshur femrat e asaj kohe. Femrat kan veshur khimar -- mbuloje (shami) e cila ka mbuluar koken por ka qene e hapur dhe e leshuar pas shpine si velo duke e lene te zbuluar qafen dhe krahet. Kete e kan praktikuar edhe femrat jehude dhe krishtere. Mjafton te ua hedhish nje sy ikonave dhe statujave te nenes se Isait a.s neper Kisha, skam has deri sot asnje pamje te saj pa velo.
  Prandaj permendet te leshojne shamite (khumurihine) mbi kraharoret (xhujubihine) duke mos i lene shamite mbrapa ka shpina si velo, po ta mbulojne kraharorin me te. Shpresoj se isha e qarte me spjegimin.

  Sic thash ne fillim, per ta bere komentimin e nje ajeti duhet ta dish arabishten mire dhe jo te marresh vetem perkthimet. Une ne shtepi kam disa Kur'ane ne disa gjuhe, kur i krahasoj has dallime ne perkthime, prandaj kur kam dicka te paqarte i kthehem Tefsirit ose pyes dikend qe ka me shume dije dhe njeh arabishten mire.
  Edhe vete arabet studiojne me vite te tera vetem e vetem mos bejne leshime ose gabime ne interpretime te fjaleve te cilet permenden ne Kur'an.

  Rreth obligimit (farsit) te hixhabit kan rene ne unanimitet (ixhmaja) te gjith dijetaret per qindra vjet me rradhe, dhe ixhmai eshte argument i pakundershtueshem ne fe, kush bie ne kundershtim me te shkon ne humbje, aq me teper per gjera te tilla qe dihen qarte nga shumica dermuese e muslimaneve ne bote.  


  Selam dhe kalofsh mire! :)

  • Postime: 12
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #212 ne: 25-12-2009, 21:02:30
  Esselam alejkum i nderuare KIJAMETI te them te drejten nuk te shkruaj per hak marje , se kjo nuk i shkon nje muslimani te sinqerte.Me fal nese kam gabuare!!!!! Pore te lutem te ceka shum qarte por ty me sa duket nuk e ke kuptuare vella i dashure te lutem nuk je duke me kundershtuare mua apo keto motra te dashura pore je duke kundershtuare te gjithe dijetaret qe kan shkruare libra te tere rethe hixhabite.OK. Dkuke u mbeshteture dhe tek fjalet e Aides sepse fjalete e muslimaneve jan te njejte sepse vetem ne KUR'AN EHLI' SUNET ka shpetimvella i dashture pa dashure te hyje ne punen e METH'HEBEVE po te them qe nga 4 METH'HEBET eshte pranuare qe floket per gruan jane pjese e turpshme. Keshtu qe eshte farz qe te mbulohet cdo pjese e turpshme.Nga dijetare e jo nga hamendja e Taulantit ok.Te pershendes nuk po kam kohe te shkruaj nje ditet tjeter.Esselam alejkum.

  • Postime: 2287
  • Karma: +98/-30
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #213 ne: 26-12-2009, 15:34:36
  selam juve...

  Une vendosa me te mos pergjegjem ne kete teme... pse e them kete sepse shohe se ka fetare te cilet mundohen te flasin ende pa argument bile bile pretendojne se perkthimi kuranit eshte gabim e kapen per hadithe...kam frike se dikush qe e lexon shqip kuranin do dyshoje teresisht ne te pra ne perkthimin e kuranit e pse te mos dyshoje...? Aida sidoqofte kesaj radhe sjellja e juaj ishte shume me mire se sa heren e pare... e per kete te pergezoje dhe te them se perkthimi i ajetit 24-31 eshte e perkthyer 100% i sakte pra mos kerko shkaqe te panevojshme ndersa sa i perket dijetareve e ke shume gabim sepse asnje dijetar nuk mund te thote se hixhabi eshte doemos...jam i mendimit se ju nuk njifni dijetaret ose e paskeni ngateruar me te tjeret...paqe

  • Postime: 1936
  • Karma: +23/-14
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #214 ne: 26-12-2009, 16:25:03
   lodhje: :shastis) pagjume:

  • Postime: 293
  • Karma: +4/-3
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #215 ne: 27-12-2009, 02:42:29
  Esselamu alejkum te gjitheve.
  Shoh qe tema qenka zgjatur shume dhe gjithashtu shoh qe qenkan bere disa replika.
  I dashur Kijameti!
  Duhet te dish se ne fene Islame nuk eshte argument vetem Kur'ani.
  Argumentet e fese Islame jane kater:
  1. Kur'ani
  2.Sunneti |Sunneti ndahet ne 3 pjese 1. Kavli (Theniet e Pejgamberit a.s) 2. Fi'li (Veprat e Pejgamberit a.s) 3. Takriri (Veprat e Sahabeve te konfirmuara nga Pejgamberi a.s)| Gjithashtu sunneti ndahet perseri ne dy pjese 1. Sunneti Huda (i frymezuar nga All-llahu xh.sh) 2. Sunneti Rasul (Jeta e perditshme e Pejgamberit (a.s))
  3. Kijas (Krahasimi ose ballafaqimi i problemeve te pa zgjidhura me ato te zgjidhurat ne dy te parat si Namazi kaza me Agjerimin kaza qe gjendet ne Kur'an)
  4. Ixhma' (Bashkimi i dijetareve ne nje mendim)

  Keto kater jane shtyllat ne fe. Nese do merrnim vetem Kur'anin si argument me ben kureshtar menyra se si mund ta falnit namazin ne çfare menyre sa rekate e sa vakte ne dite nese nuk do ishte Sunneti i Pejgamberit a.s. Ose kur mund ta shkurtoje namazin si udhetare pas sa km sepse ne kohen e Pejgamberit a.s eshte matur me dite ndersa sot dijetaret kan rene dakord se kjo mund te kompensohet me 90 km. E shume gjera te tjera.

  Vijme tek kjo qe po flitet. Mbulesa nuk ka nevoje te diskutohet sepse po ato ajete qe ti kujton se thone qe nuk eshte obligim e tregojne shume qarte se mbulesa eshte obligim duke marre para syshe Tefsiret, hadithet ne lidhje me keto ajete e theniet e dijetareve.

  Rreth ajetit 59 ne Suren Ahzab.
  Tefsirin Ibni Kethir thuhet: Sipas Ibn Mesud, Ubejde, Katade, Hasan el-Basri, Said ibn Xhubejr, Ibrahim en-Nehai, Ata el-Horasani, “Në ajet fjala që shtë përkthyer mbulesë do të thotë mbulesa e të gjithë trupit duke përfshirë edhe kokën.” Ndërsa Ali ibn Ebu Talha thotë Abdull-llah ibn Abbas ka thënë: “ All-llahu xh.sh u ka urdhëruar grave besimtare që kur të dalin nga shtëpitë e tyre për ndonjë nevojë të mbulojnë kokat e tyre bashkë me fytyrat e të lënë vetëm sytë jashtë.

  Kete e shkruajta vetem si shembull qe kur'ani nuk eshte aq i ngushte ne kuptim sa kujtohet nga njerezit.

  Mbetshi me selam   

  • Postime: 2287
  • Karma: +98/-30
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #216 ne: 27-12-2009, 14:55:13
  selam shkodran...

  Une sinqerisht nuk mund t'ju kuptoje juve perse nuk e perdorni(lodhni) koken tuaj e gjithnje prisni qe te tjeret t'ju tregojne apo t'ju mesojne apo me thjesht nese nje apo dhjete imam e kane transmetuar ashtu edhe ju i mbyllni syte edhe pse e lexoni ajetin nuk besoni as ne vehte...zt.Shkodran shiko kur hixhabi(mbulesa) eshte farz(obligim) per gruan ndoshta me pas do kuptosh me mire...

  kur'an 33:59
  o ti pejgamber ,thuaju grave tua,bijave tua dhe grave te besimtareve le te vejne mbulojet e veta mbi trupin e tyre,pse kjo eshte me afer qe ato te ndihen e te mos ofendohen.Allahu fal gabimet e kaluara ,ai eshte meshirues

  kur'an 24-31
  thuaju dhe besimtareve te ndalin shikimet ,te rruajne pjeset e turpshme te trupit te tyre,te mos sbulojne stolit e tyre perveq atyre qe jane te dukshme, le te vejne shamite mbi kraharorin e tyre dhe te mos ua tregojne bukurit e tyre askujt perveq burave te vet,djemeve te vet.....nuk e vazhdova deri ne fund sepse nuk ka te beje me temen ,ti mund te vazhdosh leximin deri ne fund


  Pra ne 33-59 thote le ta vejne mbulojen mbi trupin e tyre...por jo mbi koke dhe ti mbuloni(floket) tani vazhdimi i ajetit..."kjo eshte me afer qe te njihen e te mos ofendohen"...pra sic shihet mbuloja eshte qe te mbrohen nga gjinija mashkullore qe te mos ua nxitin epshin e tyre...pra nese dikush na pyet a eshte me mire i mbyllet sesa jo ateher une them me plot krenari" PO ".sepse eshte tradita e profeteve pra eshte per te miren e njerzimit sic shihet eshte metode per largimin e te keqijave por farz(obligim) nuk eshte ,nese nje vajze ndihet keq ose ofendohet edhe ne ditet e sotme njekohesisht dhe deshiron te mbaj traditen(sunetin) e profetit pse te mos mbulohet...lume per te...kurse ne ajetin e dyte 24:31 eshte e shkruar "thuaju dhe besimtareve te ndalin shikimet ,te rruajne pjeset e turpshme te trupit te tyre,te mos sbulojne stolit e tyre...pra te ndalin shikimet dhe te rruajne pjeset e turpshme....sipas jush floket a jane pjeset e turpshme..? jo nuk jane aspak...bile eshte qesharake dikush te thote kete...vazhdimi i ajetit "te mos sbulojne stolite e tyre" pra stolite mund te jene vathet ,karmini pra lyerja e buzeve apo fytyres ,lyerja e syve(kapaket e syrit) dhe lyerja e flokeve...keto hynin ne stolit kurse floket nuk jane stoli...stoli quhen pjeset te cilet shtohen si shtese per zbukurimin e tyre...pra nese i keni ngjyrosur floket e tuaja apo i keni vure ndonje stoli per tu zbukuruar atehere mbulojeni koken o respektues te librit...vazhdimi i ajetit te njejt "le te vejne mbulojen mbi kraharorin e tyre" kuptohet deri ne poshte...pra nga kraharori kuptohet se ku gjendet dhe per qka eshte fjala per tu mbuluar...pjeset e turpshme..

  Sic shihet kuptohet qarte ne te gjitha ajete pretendohet mbulimi i trupit pra pjeset e turpshme...ndersa shumica e besimtareve ne ditet e sotme qe i mbulojne floket e tyre(vejne shamine) e frikohen ne ate qe nuk eshte e cekur(e shkruar)...ndersa nga ana tjeter ndjekin moden dhe dalin me buzet e lyera,me syte te lyera,me fytyre te lyer maksimalisht,me vetulla te hekura si fije kashti nuk di si ta pershkruaje duke u zbukuruare aq sa qe po shihen me terheqes (nuk flase per te gjithe) se sa ato te pa mbuluarit...me vjen keq kete qe e them por flase per ta qe jane me te vertet ashtu njekohesisht dhe flase te drejten se paku mua ashtu me duken dhe eshte realitet...ne ato nuk mund ti fajesojme por burrat e tyre pra besimtaret te cilet benin cmos ti mbyllnin grate e tyre qoft edhe me dhune vetem e vetem ti mbulojne me shami kokat e tyre...tani pyes nese ato lyhen per tu zbukuruar ateher perse shamia? nese ato thonin ne po zbukurohemi per burrat tane ateher perse dalin jashte dhe njekohsisht perse shamija?(cfare kuptim ka?) nese shamia eshte per tu mbrojtur nga morali i tyre(te mos duken rrugaqe) atehere cfare ka kuptim lyerja? nese eshte vetem e vetem per ta zbatuar urdherin e zotit e lyerja a nuk hyne ne "stolit" pra per te cilin zoti ndalon ne keto ajete qe i keni cekur dhe ju...une thjesht nuk e dije perse nje grua e mbuluar llakoset edhe del neper rruge pa kurefar problemi? perse nuk ua terheqim vemendjen grave tona(tani flase per besimtaret apo vetem duken ashtu nga jashte) e merreni me te tjeret dhe shihni ato si rrugaqe pra per ato te cilet nuk jane te mbuluara...vasha te ndershme nese keni shamine mos lyeni fytyren e as syte sepse jeni ne kundershtim me urdherin e zotit dhe vetveten tuaj,sepse mbulesa sherben per tu mos eksituar meshkujt (tjere qe nuk i keni te aferm) pra per tu mbrojtur nga te liget, per ate thote mbuloni pjeset e turpshme(kuptohet) kur zoti i cek ku mund te jeni te hapura(te pambuluara) pra sic eshte cekur dhe ne ajetin me larte, tani kuptohet se per qka sherben...besimtare t nje pjese e zbatonin i mbulosin pjeset e turpshme nga te tjeret por nga ana tjeter lyhen dhe zbukurohen aq mire sa perseri i ngrehnin syte nga ato, te kuptohemi nuk flase per te gjithe vetem per ata te cilet i shohe me vje keq por veshtire eshte ti shohesh te pa lyera...vasha te ndershme nese mendoni se ende nuk jeni ne gjendje per te, ateher mbuloja nuk do kete kuptim ne ate menyre kete e them me plot sinqeritet...

  Me duket se une tregova shume shkurt e thjesht per te kuptuar pra per ata te cilet donin te kuptonin(te sinqertit) dhe nuk jane dorezuar ne mezhebet(shkollat) e tyre dhe i kane mbyllur syte per te tjeret deri ne ate dite...tani ju e keni radhen doni apo nuk doni te kuptoni perseri...une juve po ua solli ajetet nga kurani kurse ju nuk besoni ne librin e zotit e kerkoni hadithe apo nuk ju konvenon ne kete rast keto argumente te qarta nga kurani...nje gje te them kur te hyshe debat ne islam te nevojitet kurani si argument e jo thashe e theme...nese nuk ke argument nga kurani atehere une me nuk do te jap pergjegje sepse nuk shohe nevoje per tu pergjigjur ne fjale te kota...tani publiku pret nga ju argument nga kurani pra ajetin dhe numrin ashtu sikur une qe ta lexojne te gjithe me pas te binden apo jo...paqe

  paqja qofte mbi besimtaret te cilet ndjekën dhe e njdjekin rrugen e profetit s.a.v dhe pasardhesve e tije te cilet meritojne lavdata te pafund...

  • Postime: 293
  • Karma: +4/-3
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #217 ne: 30-12-2009, 15:03:30
  Tema mbyllet pas kesaj pergjigjeje sepse shoh qe personi ne fjale nuk ka bagazh te duhur per te komunikuar ne lidhje me argumentet e Islamit. Nese dikush ka ndonje kundershtim pse temen e kam mbyllur ju lutem te me shkruajn ne mp.

  • Postime: 293
  • Karma: +4/-3
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #218 ne: 06-02-2010, 23:44:05
  pershendetje te gjitheve.

  Pasi u diskutua mes moderatoreve te forumit u vendos qe tema te rihapet. Ju urojme pejsmarrje te kendeshme

  • Postime: 2287
  • Karma: +98/-30
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #219 ne: 09-02-2010, 11:10:38
  e drejta ishte kjo...pra te rihapet tema perseri :)

  hixhabi eshte farz :) ju falenderoje per mirekuptimin qe me keni bere :)

  • Postime: 1
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #220 ne: 29-05-2011, 14:23:26
  kam shum nevoj te di se a mund ti heq sepse me jan ber shum ...i kam dhe te shpeshta ju lutemmmmmmm ...do tu a dija per nder.. falemdinderit per mirkuptim ..

  • Postime: 5
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #221 ne: 23-07-2011, 15:10:21
  Citim
  kam shum nevoj te di se a mund ti heq ?? sepse me jan ber shum

  Temat e fundit