Guida & Tutoriale - 4

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Guida dhe Tutoriale

M A X
18-09-2010, 16:42:19

Si mund të krijojmë një rrjetë të vogël në mes dy kompjuterëve

[html]content="text/html; charset=ISO-8859-1"
http-equiv="content-type">Hapi i parë është që të dy
kompjuterët të kenë NIC
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-09-2010, 16:40:52

Si të pastrojmë DNS cache-in

Pasi që vizitojmë faqe të ndryshme në Internet memoria (cache) e DNS-it që mundohet t’i përkthejë domainat e ndryshëm në IP Adresa, mbushet me ato adresa që i kemi vizituar. Për të rifreskuar memorien ne duhet të pastrojmë apo shpërlajmë (flush) që të punojë më shpejt. Ky proces bëhet në këtë më...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Pergjigje nga: Pirate, becham

Shkarkime Lojra per PSP (PlayStation Portabel)

*
Pirate
25-08-2010, 22:25:30
kjo eshte nje nga shume videot e mia dmth te miksuar nga une ---------->>>> -------->>>> 
Shakira feat Dj.Miri - best mixer dhe ketu eshte my page on facebook ju lutem vizitojeni dhe do te ngelni te kenaqur sepse ka muzika shume shume te bukura --------->>>>>
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Gjumashi
13-08-2010, 14:30:24

Si te formatojme nje USB qe eshte "Media is write protected"

Pershendetje te gjitheve!Ndoshta ju ka ndodhur qe mos mund te formatoni USB, pasi del Cannot write to drive "Media is write protected".E kemi nje zgjidhje te thjeshte.Me nje program te thjeshte, qe mund ta beni download

Oqeani
13-08-2010, 10:04:11

Cka jane Spyware dhe si te largohen nga sistemi!

Pershendetje ne kete lexim do te mesoni se cfare eshte spyware dhe se si mund te largoni Spyware nga kompjuteri me software free!Spyware ndahet ne dy grupe: Adware dhe MalwareShumica e spyware është Adware. Qëllimi kryesor i një programi adware është për të kapur "anonim" të dhënat për reklamat ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-07-2010, 00:55:25

Guide per te pare Hulu.com pa proxy

Kohë më parë ju kemi mësuar me anë të një tutorialise si të shikonit Hulu.com duke përdorur një program i cili kishte aftësinë të kamuflonte adresën tuaj të ip në një adresë ip Amerikane, pasi Hulu.com është një faqe interneti që mund të shikohet vetëm brënda kufinjve Amerikane dhe i dedikohet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: erli lazri, olti

Shkarko Norton Internet Security Falas

erli lazri
21-07-2010, 11:36:26
**********
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-07-2010, 01:21:19

Si te perdorim me shume se nje “Network Connection” njekohesisht ne Windows

Windows nuk te lejon te perdoresh me shume se nje lidhje rrjeti njekohesisht,pra te perdoresh njekohesisht rrejtin lan dhe wireless,duke qene se Windows automatikisht zgjedhe njeren lidhje dhe injoron tjetren.ForceBindIP eshte nje program falas qe te lejon te perdoresh njekohesisht me shume se 1...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
jani7
05-07-2010, 14:03:00

Programe per hacker falas

-Do te marresh BAN nese vazhdont te besh SPAM neper forumet e ZY!-
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2010, 17:04:38

Truke të mençura të miut për Windows, Office dhe Firefox

Këto sekrete të thjeshta të miut do t’ju ndihmojnë të merrni më shumë nga puna juaj për më pak kohë Për shumicën e njerëzve kontrollimi i një kompjuteri nuk mund të jetë më i lehtë sesa klikimi i gjërave përmes një miu të mirë me tre taste. Por nëse thjesht po lëvizni me mi me të dhënat standard...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2010, 16:57:41

FixWin, arnime me një klikim në Windows Vista dhe Windows 7

FixWin, arnime me një klikim në Windows Vista dhe Windows 7Zgjidhjet e quajtura “Microsoft Fixit” në Windows punojnë në përgjithësi mjaft mirë, por nganjëherë ato marrin tepër kohë për të zgjidhur një problem, veçanërisht në Vista dhe Windows 7.Disa prej tyre gjithashtu kërkojnë edhe më shumë nd...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2010, 16:55:59

Tri zgjidhje të lehta për bezdisjet e zakonshme në PC

Nganjëherë ajo që duket si problem i madh në kompjuter mund të jetë një riparim i lehtë – si për shembull kur pllaka amë e vjetër e laptopit tuaj ndalon të punojë për shkak se e keni munduar tej mase. Këtë muaj do t’ju tregoj se si ta kuroni këtë problem harduerik.Si shtesë, do t’ju tregoj se si...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-06-2010, 15:09:07

82 Programe (Open Source) Te mrekullueshme me ZeuApp

Nese po instaloni nje sistem te ri ose po ndihmoni shokun tuaj te kuptoje sa shume programe open source egzistojne, ZeuAPP eshte nje vegel instaluese portabel me rreth 100 software falas.ZeuApp eshte nje tablo instalimi per 82 programe. Programet jane te kategorizuara sipas funksionit qe ato kry...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-06-2010, 23:43:10

Si te rrisim artificialisht performancen e memories RAM?

Per kompjuterat relativisht te vjeter me memorie RAM 512 Mb e poshte,eshte nje opsion tashme i domosdoshem qe duhet aktivizuar manualisht (me mire)per te arritur nje performance sa me optimale te sistemit.Shume perdoruesa dine ta aktivizojne por cfare parametrash duhet te vendosim qe ta ar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-06-2010, 23:41:42

Si te instaloj Windows 7?

Pas artikullit me te suksesshem te tutorialeshqip.com, Si te formatoj kompjuterin? stafi yne vendosi te shkruaje nje tutorial te ri, me afer kohes, (duke qene se Windows Xp perdoret pak tani) per instalimin e Windows 7.Per te instaluar Windows 7 duhet te pajiseni me nje cd qe mban Windows 7. Gji...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-05-2010, 11:56:53

YouTube Downloader, ndërfaqe të bukur dhe veçori të avancuara

Në internet mund të gjeni disa dhjetëra shkarkues të videove të YouTube. Për fat të keq, shumë prej tyre janë të mbingarkuar me tonelata malware/adware apo thjeshtë janë shkatërrues nervash.

Gjumashi
24-03-2010, 22:14:00

Si ta fikim PC, kur nuk fiket?

Pershendetje te gjitheve.Nese keni problem, qe nuk mund ta fikni Pc, ketu keni nje zgjidhje te shkurter.Eshte e testuar nga une personalisht, dhe ka funksionuar.Me tastin e djatht tek My Computer, dhe kliko Properties.Pastaj kliko Advanced.Tek <...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Konjaku
15-03-2010, 22:48:40

Introduction to Operations Research, 7th Edition (pdf)

Introduction_to_Ope rations_Research,_7th_Edition.pdfEshte nje liber qe mund tju hyj ne pune shum studenteve te informatikes ne disa fakultete ku aplikohet kjo lende.per te shkarkuar librin kliko ne linkun me poshteshkarko introduction to o...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-01-2010, 15:07:48

Degjoni dhe shkarkoni mp3 nga desktopi juaj

[html]

Degjonidhe shkarkoni mp3 nga desktopi juaj

by

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-01-2010, 19:32:13

Si te krijoni nje fjalekalim te fuqishem dhe unik

Të memorizosh fjalëkalimet është diçka e vështirë, nëse jeni një përdorues i internetit atëhere padyshim keni një mori fjalëkalimesh në trurin tuaj, ose më keq akoma 1 fjalëkalim të vetëm që e përdorni në çdo faqe!Fillimisht do ju kujtojmë disa rregulla të përgjithshme për fjalëkalimet:# Një f...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: darknet02, ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ, olti

Addon për Megavideo

DiniL
27-12-2009, 01:20:11
Up
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Gjumashi
04-12-2009, 00:40:47

Shkarkoni Libra Shqip

Po ju jape dy adresa ku mund te lexoni libra shqip. Ka libra te rinje dhe po ashtu dokumenta te vjeter qe rralle mund ti gjeni.
Kodi: [Zgjidh]
http://s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Charlie
31-10-2009, 13:06:16

How to program in Java

Di dikush se ku mund te gjej ndonje e-book qe ka te bej me How to program in Java ? Nese di dikush mund te postoj ketu ose permes MP-s Faleminderit
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: rodolf, arjoli, riudjan hamzaj

Shkarko Virtual Dj 4.1

*
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: eglejdis, nexhat bajrami

Photoshop CS3

eglejdis
08-10-2009, 16:59:39
Citim nga: eglejdis ne 08-10-2009, 16:58:07
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: vlonjatiNGAvlora, steriotipi B, miran

AVG Antivirus - Versioni Falas

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

VM.
26-08-2009, 18:47:47

Fjalor interneti

Në këtë postim do t’jau sjellë një fjalor të fjalëve dhe akronimeve në internet besoj që ju duhet në punët në internet. Ky fjalor do jau mësoj fjalët apo shprehjet që ju më parë nuk i keni ditur,e nëse keni deshirë të njiheni më tej me botën e internetit mjafton ta lexoni këtë fjalor.Ky Fjalor...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

VM.
26-08-2009, 01:47:46

Si te Krijojme nje Wallpaper me Paint

Shume wallpaper te ndryshem punohen me programet me efikase per ate gje. Kawallpaper te ndryshem dhe cilesor te cilet punohen me programe te ndryshme por te kete tutorial do ju tregoj se si ta beni nje wallpaper te thjeshte por te bukurpermes Paint-it, ne te cilin nuk duhet te perdorni ndonj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

shefi Modh
27-06-2009, 02:54:02

program per mirembajtjen e HDD !!!

Hard Drive Inspector 3.27Eshte nje program i cili sherben per te mirembajtur gjendjen e HDD (hardisqeve) tuaj ne menyre qe te punojne ne kushte maksimale. Punon me cdo sistem operimi ashtu edhe me laptope.