Si behet nje radio online?! - Guida & Tutoriale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si behet nje radio online?!

Si behet nje radio online?!

· 66 · 11956

 • Postime: 28587
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 03-08-2005, 11:58:27
Do u lutesha atyre te cilet kane eksperience, apo dine te bejne radio online, te shkruajne ate qe dine ketu, pasi ka shume te interesuar qe duan te dine rreth kesaj ceshtje. Flmnd!

 • Postime: 68
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 10-08-2005, 07:25:19
RADIO ONLINE E DI SI BEHET PER TUTORIALSIN NE BOY.ALBANIAN@GMAIL.COM UA DËRGOJ.

 • Postime: 68
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 16-08-2005, 10:33:11
FILLOJM

1.DUHET TË KENI TË INSTALUAR WINDOWS XP PROFESSIONAL
2.DUHET TË KENI INTERNET KONEKCION 24 ORË (BROADBAND PËR MBI 100 DËGJUES)
3.IIS SERVICES TË INSTALUAR - NËSE NUK DINI SE SI INSTALOHET IIS SERVICES JA NJË SQARIM:
   SHKONI NË START>CONTROL PANEL>ADD/REMOVE PROGRAMS>ADD/REMOVE WINDOWS COMPONENTS
   PASTAJ SHKONI KU SHKRUAN INTERNET INFORMATION SERVICES DHE KLIKONI DETAILS DHE ZGJEDHNI WORLD WIDE WEB SERVICE DHE KLIKO
   OK DHE PRIT TË INSTALOHET (DUHET TË KENI CD-NË E WINDOWS  XP PROFESSIONAL TË VENDOSUR NË CD-ROOM)
4.DUHET TË KENI IP STATIKE
5.DUHET TË KENI TË INSTALUAR WINAMP-IN

SHKOJM TË SHKARKOJMË SHOUTcast SERVER në: http://www.shoutcast.com/downloads/sc1-9-5/shoutcast-1-9-5-windows.exe
PASI TË MBAROJ SHKARKIMI E HAPIM DHE E INSTALOJM

PASTAJ SHKOJM E SHKARKOJM SHOUTcast DJ DSP në: http://www.shoutcast.com/downloads/shoutcast-dsp-1-8-2b-windows.exe
PASI TË MBAROJ SHKARKIMI E HAPIM DHE E INSTALOJM

SHKOJM TË KONFIGUROJM SHOUTcast SERVERIN: My Computer> C: > Program Files > SHOUTCAST > sc_serv.ini
sc_serv.ini E HAPIM ME WORDPAD

HAPET NJË TEKST:
E GJEJM KU SHKRUAN MaxUser=32
NUMRIN 32 E NDRYSHOJM E BËJMË 100

PASTAJ E GJEJM KU SHKRUAN Password=changeme
changeme E NDRYSHOJM E BËNI SI TË DONI POR NUK DUHET TA HARONI SE DO NA DUHET MË VONË

PASTAJ E GJEJM KU SHKRUAN PortBase=8000
8000 DUHET NDRYSHUAR NË 8015

E BËJMË SAVE DHE I MBYLLIM TË GJITHA DTRITARET.

TANI SHKOJMË NË: Start>Programs>SHOUTcast DNAS>SHOUTcast DNAS (Console)
E LËMË TË HAPUR

SHKOJMË TEK WINAMP-I KLIKOJMË ME ANËN E DJATHT DIKU LART
SHKOJMË TEK Options>Preferences
HAPET NJË DRITARE SHKOJMË TEK: DSP/Effect> Nullsoft SHOUTcast Source DSP v1.8.2b [dsp_sc.dll]

HAPET NJË DRITARE TJETËR KU SHKRUAN SHOUTcast Source

SHKOJMË TEK Output
POSHTË SHKRUAN Address e shkruani IP Statike tuajën
TEK Port SHKRUANI 8015
TEK Password PASSORDIN E NJEJTË QË E NDRYSHUAM PAK MË PARË
TEK Encoder ZGJIDHNI 1
TEK Reconnection Timeout SHKRUANI 0
PASTAJ SHKOJMË NË Yellowpages DHE SHKURAJM SIPAS DËSHIRËS

SHKOJMË TEK BUTONI TJETË Encoder
TEK Encoder Type ZGJEDHIM MP3 Encoder
TEK Encoder Settings ZGJEDHIM 24KBPS, 22.050kHz, Mono

SHKOJMË TEK BUTONI TJETË Input
KËTU ZGJEDHIM NËSE DUAM TË LISHOJMË MUZIKË NGA SOUNDCARD-I APO WINAMPI

SHKOJMË PËRSËRI TEK Output BUTONI DHE E BËJMË CONNECT
MOS HARONI IP TUAJ DHE PASSOWRDIN

DHE URAAAA E HAPËT NJË RADIO ONLINE

PËR TA VËRTETUAR SE A PUNON HAPIM INTERNET EXPLORERIN DHE SHKRUANI IP STATIKE TUAJ DHE PORTËN
(PËRSHEMBULL 62.162.255.21:8015)






TUTORIALSIN MA DHAN RADIOVISARI I FALEMENDEROJ SHUM

 • Postime: 1108
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 16-08-2005, 13:33:01
Per cfar arsyeje vendoset CD gjate instalimit ne CD-rom  :)

 • Postime: 54
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 16-08-2005, 13:49:45
Ai e ka fjalen qe kjo pjes duhet te instalohet!



 • Postime: 8129
 • Karma: +2/-1
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 16-08-2005, 16:29:16
I pyetje kam une.. Server kishte kjo? Dmth nuk duhet nje server i dedikuar per tere kete?
:???

 • Postime: 316
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 16-08-2005, 23:16:07
Ej lal , une e  provova ta download IIS po nuk e shof , nuk eshte aty , vetem kaq me tregon mua

[attachment[/attachment]

 • Postime: 316
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 17-08-2005, 00:24:45
ose , a ka mundesi ta shpjegosh me figura attachment cdo veprim qe ben , sic punon dhe gjumashi se eshte me e thjeshte dhe do na ndihmoje me shume , plz

flm
Mashtrusi !!!

 • Postime: 54
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 17-08-2005, 01:58:26
Cdo gje qe shikoni aty ne foto duhet instaluar!




Kurse sa i perket pyetjes se AngelDEVILED, mund te besh radio dhe me IP adresen tende, por duhet ta kesh parasysh nese lidhja ku e ke ti internetin a e lejon nje gje te tille.

Kurse per ty MASHTRUSIelb, ty te duhet vetem kjo gje!




Ku tek Adresa vendon IP adresen tende ose emrin e shellit psh zeriyt.com

Tek porta e len 8000 ose e vendon porten e shellit.

Kurse te passi, ate ja jep vete kur e ben kofnigurimin.

Shpresoje se me kaq u kam ndihmuar.
Na fal qe nuk di shume gjera sa Gjumashi.  :(

Kalofsh mire.
Dont_Speak!

 • Postime: 68
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 17-08-2005, 06:15:13
Per cfar arsyeje vendoset CD gjate instalimit ne CD-rom  :)

CD-në gjat instalimit ju duhet per me instalu IIS-në se ndryshe ske si e instalon

 • Postime: 68
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 17-08-2005, 06:17:02
I pyetje kam une.. Server kishte kjo? Dmth nuk duhet nje server i dedikuar per tere kete?
:???

PO kjo është një server dhe nuk ju duhet server i dedikuar

 • Postime: 316
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 17-08-2005, 23:48:44
hey dikush nga , a ma shpjegoni dot se ku duhet ndryshu emri MAX user dhe Port se nuk po kuptoj (me figura nese ka mundesi)ose password , IP address , jam shume i corientuar , plz , se une i provova te gjitha keto qe amatorboy bashke me don't_speak , po nuk del gje  (?) :tym

ju flm
mashtrusi  :)

 • Postime: 68
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 18-08-2005, 05:30:08
SHKO My Computer> C: > Program Files > SHOUTCAST > sc_serv.ini
sc_serv.ini E HAPIM ME WORDPAD

edhe nje ndihme tjeter nese doni qe te tjeret tju degjojne shkruani ip dhe portin edhe ne fund listen.pls
shembull 62.162.255.25:8015/listen.pls
« Editimi i fundit: 18-08-2005, 13:38:56 nga amaterboy »

 • Postime: 1399
 • Karma: +18/-4
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 19-08-2005, 16:30:26
amaterboy
Rrofsh plako, faleminderit se me te thene te drejten kam kaq kohe qe kam dashur te bej nje radio qe ta degjoj ne pune, qe ta ve muziken ne shtepi. Mora para ca kohesh nje program DSR 2006 (mos gaboj) por ishte teper acarues si program, nje labirinth i vertet, dhe hoqa dor. Kur faaap ma kapi syri kete teme.

Te lumte amaterboy, faleminderit

 • Postime: 316
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 20-08-2005, 13:45:37
SHKO My Computer> C: > Program Files > SHOUTCAST > sc_serv.ini
sc_serv.ini E HAPIM ME WORDPAD

edhe nje ndihme tjeter nese doni qe te tjeret tju degjojne shkruani ip dhe portin edhe ne fund listen.pls
shembull 62.162.255.25:8015/listen.pls

Me fal amatorboy se po bahem pak i bezdisem , po jam shume konfuz , i bana te gjitha ato qe me the ti , po ime e provoj qe ta hap kshu si me tregon ti ime ne fund
Citim nga: amaterboy
shembull 62.162.255.25:8015/listen.pls
e vendos IP timen po nuk del gje ,
kisha dhe nji pyetje , a duhet qe ta instalosh me patjeter ate programin  e pare fare qe tregon ti tek udhezimet ???
3.IIS SERVICES TË INSTALUAR - NËSE NUK DINI SE SI INSTALOHET IIS SERVICES JA NJË SQARIM:
   SHKONI NË START>CONTROL PANEL>ADD/REMOVE PROGRAMS>ADD/REMOVE WINDOWS COMPONENTS
   PASTAJ SHKONI KU SHKRUAN INTERNET INFORMATION SERVICES DHE KLIKONI DETAILS DHE ZGJEDHNI WORLD WIDE WEB SERVICE DHE KLIKO
   OK DHE PRIT TË INSTALOHET (DUHET TË KENI CD-NË E WINDOWS  XP PROFESSIONAL TË VENDOSUR NË CD-ROOM)

Me kthe pergjigje se nuk po  me merr gjumi lal , se e kam me shume qejf

Flm

MASHTRUSI !!!

 • Postime: 68
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 21-08-2005, 10:14:51
Me fal amatorboy se po bahem pak i bezdisem , po jam shume konfuz , i bana te gjitha ato qe me the ti , po ime e provoj qe ta hap kshu si me tregon ti ime ne funde vendos IP timen po nuk del gje ,
kisha dhe nji pyetje , a duhet qe ta instalosh me patjeter ate programin  e pare fare qe tregon ti tek udhezimet ???
Me kthe pergjigje se nuk po  me merr gjumi lal , se e kam me shume qejf

Flm

MASHTRUSI !!!

mos haro portin (8015 ose si e ke bërë në fillim)  dhe /listen.pls
IIS Services duhet ti kesh te instaluar se smund te funksionoj ndryshe

(IIS është lloj serveri për SHOUTcast si Apache për PHP)

 • Postime: 1896
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 09-09-2005, 14:13:04

Mendoje qe ky eshte programi me i lehte per te krijuar nje stacion radio ne Web
Kur te beni instalimin do tju kerkoje disa te dhena
te sakta vendosni Shtetin ku rrini , linjen e internetit qe perdorni dhe e-mail adresen
te tjerat nuk kan rendesi , vetem shkruani dicka ne to

Pirate Radio nje program i vogel  per te krijuar Radio ne Internet nga personal PC. Te vetmet qe ju duhen jane
Windows-based PC
sound card
Dhe lidhje Internet

RadioDestiny Broadcaster Ju lejon  qe te luani  live  digital audio ne Internet me shume pak levizje

http://www.megaupload.com/?d=41ZB9CXB
 pass www.zeriyt.com

 • Postime: 68
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 10-09-2005, 06:22:25
SHOUTcast is a multiplatform freeware audio streaming technology, developed by Nullsoft. SHOUTcast uses MP3 encoding of audio content and HTTP (though multicast can be used) as the transport protocol to broadcast web radio, also known as Internet radio. It runs on Windows, FreeBSD, GNU/Linux, Mac OS X and Solaris.

SHOUTcast is software that allows users to set up their own Internet radio servers using provided software. The output format is supported by multiple clients including the widely popular Nullsoft Winamp, XMMS, Zinf and Apple iTunes. Using the software, users may set up radio servers for their own needs. Current uses include listening to music as well as live broadcasting of events for the average person.

High bitrate shoutcast stations are generally of higher quality than their RealAudio or Windows Media Audio counterparts.

 • Postime: 316
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 10-09-2005, 15:29:07

Mendoje qe ky eshte programi me i lehte per te krijuar nje stacion radio ne Web
Kur te beni instalimin do tju kerkoje disa te dhena
te sakta vendosni Shtetin ku rrini , linjen e internetit qe perdorni dhe e-mail adresen
te tjerat nuk kan rendesi , vetem shkruani dicka ne to

Pirate Radio nje program i vogel  per te krijuar Radio ne Internet nga personal PC. Te vetmet qe ju duhen jane
Windows-based PC
sound card
Dhe lidhje Internet

RadioDestiny Broadcaster Ju lejon  qe te luani  live  digital audio ne Internet me shume pak levizje

http://www.megaupload.com/?d=41ZB9CXB
 pass www.zeriyt.com
a1-sho , ky programi ishte shume i thjeshte , une e bera download dhe e vuna ne pune ,  ime kam disa pyetje
1.Si mund ta bej qe ta ngjojne ene te tjeret ?
2.Nese i njeri tjeter do qe te ngjoj radion qe kam hap une , i duhet noi special player qe ta ngjoj apo mund ta ngjoj me cfare do lloj Player-i (Real Player , Windows Player , Winmap etj. ???)
Me kthe PErgjigje plz .

Flm
MASHTRUSI

 • Postime: 316
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 11-09-2005, 00:29:27
Flm Shume A1 po mu duket se e gjeta [hide]http://pirateradionetwork.com/[/hide]

 • Postime: 28587
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#20 ne: 12-09-2005, 11:52:46
Dhe une shtroj pyetjen se cfare duhet qe kete radio te ndertuar me kete programin e prezantuar se fundi te degjohet dhe nga te tjere. Si shkohet on line me kete?

 • Postime: 1588
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#21 ne: 12-09-2005, 17:54:20
sado te mundohem nuk e bej dot.skam lidhje te shpejte.

 • Postime: 316
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 12-09-2005, 22:06:02
Dhe une shtroj pyetjen se cfare duhet qe kete radio te ndertuar me kete programin e prezantuar se fundi te degjohet dhe nga te tjere. Si shkohet on line me kete?

MAX , mbasi e ke bere download ate rpogramin qe dha A1 , dhe mbasi ta kesh hap radion , shko ke adresa qe kam shkrujt une dhe shiko per emrin e radios qe i ke vendos ti se eshte aty ,
qe ta ngjojn te gjithe live duhet te kesh Webstream ON si kjo


eshte shume  e thjeshte ,
Mbasi ti kesh bere te gjithe dhe ta gjesh emrin ke lista  e radiove te tjera , thjesht kliko ne krah te djathte te emrin tend Aty ku thote Webstream dhe do hapet radio jote
shife se ca URL ka faqja qe do hapet , mbaje mend qe ta kesh per kollaj sa here qe do ta hhapesh ose tja tregosh te tjerve !!!

Gjithe te mirat
MASHTRUSIelb

 • Postime: 34
 • Karma: +0/-0

#23 ne: 24-09-2005, 16:01:47
me at programin qe dha a1 njerezit qe te degjojne me duket se duhet te kene kete program.

http://www.pirateradio.com/downloads/destinymp3.exe

 • Postime: 30
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 26-09-2005, 04:21:37
Me te vertete send i mire.Sa eshte numri maksimal i degjuesve?

Temat e fundit