Guida | Tutoriale - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Guida | Tutoriale per Webmasterat

Hollow
06-12-2010, 19:49:51

Si te bllokojme SPLOGS & Spammers per te mos vjedhur me kontentin tuaj.

Info: Faqja shembull qe eshte marre ketu nuk eshte me online megjithate kjo mini guide vlen per c'do lloj faqeje qe vjedh kontent me RSS apo menyra te tjera automatikisht.Keni degjuar ndonjehere per WP-Robot...

Hollow
06-12-2010, 19:30:28

Short url brands per sitet tuaja

Me social media ne rritje e siper, po shohim akoma me teper site qe promovojne brandin e tyre ne te gjitha menyrat e mundmshme. Disa nga keto menyra jane te thjeshta, si pershembull nje twitter background, facebook welcome page e te tjera te tilla. Ndersa ne 'te thjeshtet' jemi duke perdorur shk...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dardan.
21-11-2010, 10:16:04

Si të shpejtosh Firefox-in duke përdorur RAM memorien për cache

Të gjithëve mbase na pëlqen që të kemi një shpejtësi më të madhe gjatë lundrimit në Internet. Shfletusë të ndryshëm mundohen që të ofrojnë shërbime sa më cilësore rreth kësaj çështje.Njëri ndër shfletuesit mjaft të përhapur është edhe Firefox. Firefox është mjaft i mirë për shkak se edhe është s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Poshnjari
01-11-2010, 16:58:48

Rregullim mod per SMF

E dime qe scripti SMF eshte nje script falas edhe mirembatja e tij si edhe rregullimet behen me disa pakete te quajtura Midifications, Por ne raste qe ndothe ndonje gabim edhe modi qe ju instaluat ju sjelle probleme dhe nuk ju lejone me qe te hyni na panelin e adminstratorit?Ahefer ju duhet te b...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-10-2010, 23:42:19

HTTP Streaming – Një guidë praktike

TTP Streaming është një teknikë për t’i servirur vizitorëve video. Duke përdorur ato që kam mësuar dhe testuar në projekte të mëparshme, do ju tregoj konfigurimet e duhura të serverit, formatet e ndryshme, lexuesit e videove, etj.Kjo është guida e parë pas më shumë se një muaji dhe më vjen sinqe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: poshnja, olti, Lirim1

Si te rivendosesh nje databaze!

Poshnjari
06-10-2010, 16:08:38
...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-09-2010, 01:11:04

Si krijohet nje Blog? [Guide nga Feniksi.com]

[html]
  content="text/html; charset=ISO-8859-1"
http-equiv="content-type">
 


style="color: rgb(0, 0, 255);"> style="font-size: medium;">A
– Krijimi ...

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
18-09-2010, 16:38:21

Si të ftoni të gjithë shokët në Facebook për më pak se 60 sekonda

Si të sugjeroni te të gjithë shokët në Facebook - Mënyra e Re Mënyra e vjetër e ftimit të të gjithë shokëve brenda pak sekondash tani është bllokuar nga Facebook. Por ekziston një mënyrë tjetër e cila është e ngjajshme me të kaluarën për të ftuar shokët nëpër faqe të dashamirësve apo grupe. Kjo është një mënyrë e re
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-09-2010, 16:37:07

Guide per FileZilla

FileZilla është një software i shpërndarur falas ndër termat e GNU\General Public Licenseqë ka arritur një sukses shumë të lartë sot. Gjendet në dy verzione si klient dhe server dhe është e pranishme gati në të gjithat sistemet operative më të përdorura sot si Windows, Linux dhe Mac OS X. Në k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe
M A X
22-08-2010, 12:56:29

Hap forum falas

 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-08-2010, 01:32:12

Instalimi WordPress Shqip

WordPress është njohur më shumë nga instalimi tij pesë minutash. Ka dy rrugë si ta instalojme wordpressin që janë manualisht edhe automatikisht. Instalimi manualisht direkt nga FTP ju kushton pesë minuta, ndërsa në instalimin automatikisht bëhet fjalë me 50 – 60 sekonda. Atëherë le të fillojme m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
23-07-2010, 01:22:20

Instalimi i PHP, MySQL dhe WordPress ne MAC

MAMP, përmban ne vete Apache-MySQL-PHP dhe mund ta instaloni në mënyr mjaft të thjesht dhe ta përdornipër testime të ndryshme.Përparsia këtu është se nuk ju duhen njohuri për konfigurime të avancuara dhë njëperson me disa njohuri të vogla mund ta bëj instalimin.Vazhdo me shkarkimin nga ky link S...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-06-2010, 22:46:23

Si te shfaqesh postimet vetem per te abonuarit (Wordpress)

Keni blogun tuaj dhe vertetë dëshironi të bëni diçka që blogjet tjerë nuk e posedojnë atëherë një formë e till është dhe një kategori speciale që mund të hapet vetëm për të abonuarit me RSS në faqen tuaj.Thjesht ju duhet të hapni një kategori të re në faqen tuaj (p.sh Premium) dhe të merrni ID t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
DardanH
22-06-2010, 20:31:24

Të kthesh reputacionin e blogut/kompanisë tënde

E dimë dhe nga përvoja e jetës së përditshme që sado e mirë që është kompania apo blogu juaj, ka njerëz që gjithmonë do të shkruajnë mendime "të këqija" për siti-n tuaj, madje edhe nëse ju bëni më të mirën që të i ndihmoni.Disa konsumatorë mund të shkruajnë komente negative për blogun apo kompan...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-06-2010, 23:43:35

Manipulimi i Direktorive me PHP

Në guidën e mëparshme ju tregova si të manipuloni skedarët duke përdorur fuqinë (dhe thjeshtësinë në të njëjtën kohë) e PHP. Me njohuritë e marra atje, tashmë dini si të lexoni skedarë, shkruani, fshini, etj. Në këtë guidë do ju mësoj si të manipuloni direktoritë për ti kompletuar njohuritë tuaj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-05-2010, 01:03:55

10 Këshilla për MySQL

MySQL është databaza Open-Source që të gjithe e duam dhe e përdorim në aplikacionet tona. Programoni aplikacione të vogla apo të mëdha, ndiqni 10 këshillat që po ju jap për të optimizuar query-t tuaja e për ti bërë ato aplikacionet të egzekutohen më shpejtë e të përdorin më pak resurse të vlefsh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-05-2010, 01:02:55

Këshilla përpara se të nisni një faqe tuajën

Duke parë që kohët e fundit po lëshohen shumë faqe online, doja të jepja disa këshilla webmasterave të këtyre faqeve. Janë disa pika të rëndësishme që ju duhet ti kaloni përpara se të publikoni faqen. Lexojini me kujdes edhe shpresoj ti vini në zbatim.Ju keni punuar për një kohë të gjatë në një ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-04-2010, 14:31:54

Si të transferojmë blogun në blogger nga një llogari në tjetrën

[html]

Sot kam vendosur tëshkruaj një artikull, mësim në fakt,që është më s...

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-04-2010, 01:26:53

Si te perdorni sherbimin @anywhere te Twitter ne faqen tuaj

ohë më parë ju kemi prezantuar me Twitterdhe me një guidë elementare të përdorimit të këtij rrjeti social! Twitter kësaj radhe na prezantohet me një shërbim të ri, @anywhere, nga 15 prilli zyrtarishtlive.Çfarë është?Thënë me fjalë të thjeshta bëhet fjalë për mundësinë e vendosjes në faqet tu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-01-2010, 13:19:51

Restarto Apache nese serveri arrin nje limit te caktuar ngarkese

Scripti me poshte mund te perdoret nga administratoret e serverave Linux. Sa here qe ngarkesa e serverit ngrihet mbi nje vlere te caktuar (percaktuar ne variablin: HTTPD_RESTART_LOAD), scripti ben nje restart te procesit.Me ane te ketij scripti eshte e lehte te parandalohen crashet e serverave q...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: All4Ever, UrL

Privacy Policy Generator

All4Ever
19-01-2010, 21:31:39
Thanks. Niko !
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti

Blogger me .CO.CC

M A X
25-09-2009, 01:07:34
.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-09-2009, 00:56:45

Windows Live me domene .CO.CC

Nje guide per ata qe deshirojne te perdorin sherbimet e Windows live me nje domen te marre falas nga .co.cc http://www.co.cc/

M A X
16-09-2009, 20:23:05

Si të bllokoni vizitorë bazuar në IP

Për të bllokuar vizitorë nëpërmjet IPve është tepër e thjeshtëKodi është pak a shumë si më poshtë:Order allow, denyDeny from 200.223.Deny from 78.161.121.250Deny from 1.2.3.4 5.6.7.8Allow from allRrjeshti i parë i kodit “Order allow, deny” i tregon webserverit rendin në të cilin do të konsideroh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dude
31-07-2009, 01:09:52

Falas,Falas,Falas .......Templates.....

Nga sarchete fundit kam gjetur disa(shume:P)Templates qe ofrohen FALAS,edhe mendova ti ndaj me ju keto,mabse cave sdo tu duket ndonje gje kushedi se cfare ose mbase ndoshta jo ajo te cilen...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Art Ramadani
27-07-2009, 13:24:02

Kode për një WordPress më të bukur!

Kam përmbledhur disa kode interesante dhe shumë të dobishme për WordPress, përmbledha disa nga ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dude
25-07-2009, 00:27:20

Nje ''vegel''(software) FALAS qe perdoret ne blog commenting

Kam gjetur kete ''vegel'' falas qe e perdor per blog comenting.Te gjithe webmasterat e dine sec eshte ''blog comenting'' te ndihmon shume ne rritjen e linkeve,dhe si rezultat rritejn e trafikut per te cilin ne te gjithe kemi nevoje.Falas edhe shume e lehte per ta perdorur(Kujdes Jo spam)
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe