Aktivizoni profilin e ri të Facebook (timeline) - Guida | Tutoriale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Aktivizoni profilin e ri të Facebook (timeline)

Aktivizoni profilin e ri të Facebook (timeline)

· 7 · 1361

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 23-09-2011, 11:16:13
Të enjten u zbuluan profilet e reja të Facebook në konferencën F8 dhe nëse ju doni ta aktivizoni profilin e ri, i cili duket kështu, atëherë ndiqni hapat e mëposhtëm.

Ju mund ta gjeni profilin tuaj edhe në këtë mënyrë http://www.facebook.com/ID-ja-juaj-ose-emri-qe-perdorni?sk=timeline


1. Identifikohuni në Facebook.

2. Tek kutia e kërkimit shkruani Developer, nëse nuk e keni të aktivizuar, atëherë aktivizojeni duke klikuar Allow.3. Shkoni tek faqja e zhvilluesve të aplikacioneve dhe klikoni Create  New App.


4. Krijoni një aplikacion të ri, tek App Display Name shkruani (shembull: Dardan), ndërsa tek App Namespace shkruani (shembull: dardikrasniqi) dhe klikoni I agree the Platform Privacy Policy. Nëse tek App Namespace ju shfaqet teksti Failed!, klikoni Continue dhe e shtoni pas krijimit të aplikacionit.


Shkruani CAPTCHA-n dhe klikoni Submit.


5. Tani ju shfaqet një faqe e re në të cilën duhet të shkruani App Namespace. Pasi ta shkruani klikoni Save Changes.


6. Tani në anën e majtë klikoni në menynë Open Graph


Pasi të hapet Open Graph në dy kutiat përfundi shkruani, People can (shembull: read) dhe a (shembull: book) dhe klikoni Get Started.


7. Pasi hapet një faqe e re shkoni në fund dhe klikoni Save Changes and Next.


Tani klikoni Save and Finish dhe shkoni tek profili juaj për të aktivizuar profilin e ri.
 

8. Prisni 2-3 minuta

9. Kaloni të gjithë hapat që ju shfaqen tek profili juaj dhe fare në fund klikoni Publish Profile dhe gjithcka përfundoi.

(Shkruar nga Dardan Krasniqi për portalin itshqip.com)

 • Postime: 27290
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 16-12-2011, 15:52:46
Rrjeti më i përdorur social në internet, Facebook prezantoi shërbimin më të ri “Timeline”. Për herë të parë shërbimi u ofrua në Zelandën e Re, ndërsa tashmë ai do të jetë i vlefshëm për të gjithë përdoruesit e rrjetit social, pavarësisht vendndodhjes.

“Timeline” shërben për organizimin e profilit tuaj në mënyrë kronologjike. Kjo do t’ju ndihmojë për të rigjetur gjërat që keni bërë 'share' si edhe të mblidhni momentet e bukura.

Facebook u lejon përdoruesve 7 ditë për ta parë këtë opsion dhe më pas të vendosin nëse Timeline i tyre duhet të bëhet publik apo jo.

“Është zemra e eksperiencës së Facebook-ut”, -tha themeluesi Zuckerberg në konferencën për shtyp, ku prezantoi shërbim e ri.

(er.nu/BalkanWeb)

 • Postime: 372
 • Karma: +0/-0

#2 ne: 29-12-2011, 08:46:40
Të enjten u zbuluan profilet e reja të Facebook në konferencën F8 dhe nëse ju doni ta aktivizoni profilin e ri, i cili duket kështu, atëherë ndiqni hapat e mëposhtëm.

Ju mund ta gjeni profilin tuaj edhe në këtë mënyrë http://www.facebook.com/ID-ja-juaj-ose-emri-qe-perdorni?sk=timeline


1. Identifikohuni në Facebook.

2. Tek kutia e kërkimit shkruani Developer, nëse nuk e keni të aktivizuar, atëherë aktivizojeni duke klikuar Allow.3. Shkoni tek faqja e zhvilluesve të aplikacioneve dhe klikoni Create  New App.


4. Krijoni një aplikacion të ri, tek App Display Name shkruani (shembull: Dardan), ndërsa tek App Namespace shkruani (shembull: dardikrasniqi) dhe klikoni I agree the Platform Privacy Policy. Nëse tek App Namespace ju shfaqet teksti Failed!, klikoni Continue dhe e shtoni pas krijimit të aplikacionit.


Shkruani CAPTCHA-n dhe klikoni Submit.


5. Tani ju shfaqet një faqe e re në të cilën duhet të shkruani App Namespace. Pasi ta shkruani klikoni Save Changes.


6. Tani në anën e majtë klikoni në menynë Open Graph


Pasi të hapet Open Graph në dy kutiat përfundi shkruani, People can (shembull: read) dhe a (shembull: book) dhe klikoni Get Started.


7. Pasi hapet një faqe e re shkoni në fund dhe klikoni Save Changes and Next.


Tani klikoni Save and Finish dhe shkoni tek profili juaj për të aktivizuar profilin e ri.
 

8. Prisni 2-3 minuta

9. Kaloni të gjithë hapat që ju shfaqen tek profili juaj dhe fare në fund klikoni Publish Profile dhe gjithcka përfundoi.

(Shkruar nga Dardan Krasniqi për portalin itshqip.com)


ky dardan krasniqi qenka lodh pak me e bo kte po ka nje menyre me te thjeshte per ta aktivizuar

Duke klikuar facebook.com/about/timeline do mund të mësoni më shumë mbi këtë shërbim. Më pas duhet të klikoni butonin “Get It Now”

dhe do kaloni ne timeline.....  :perqafim

 • Postime: 27290
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 29-12-2011, 08:48:38
Kur eshte shkruar kjo guide FB Timeline s'ishte per te gjithe. Kjo qe thua ti ka disa dite, ndersa une dhe te tjere kemi qe prej shtatorit me kete profilin e ri ;)

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 29-12-2011, 09:46:58
Kur eshte shkruar kjo guide FB Timeline s'ishte per te gjithe. Kjo qe thua ti ka disa dite, ndersa une dhe te tjere kemi qe prej shtatorit me kete profilin e ri ;)
po bile tash po thojn, a tka ardh profili ri, un e kom prej shtatorit :D

 • Postime: 372
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 30-12-2011, 09:16:33
Kur eshte shkruar kjo guide FB Timeline s'ishte per te gjithe. Kjo qe thua ti ka disa dite, ndersa une dhe te tjere kemi qe prej shtatorit me kete profilin e ri ;)

skam faj un se nxitohesh ti ???  :P

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 30-12-2011, 10:08:21
skam faj un se nxitohesh ti ???  :P
hahaha, qeshtu i shpejt jom un :D

Temat e fundit