Blogger Tutoriale - Guida | Tutoriale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Blogger Tutoriale

Blogger Tutoriale

· 102 · 10020

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 08-12-2010, 20:28:00
Se pari ju pershendes dhe ju prezantoj faqen time te cilen e kam hapur per mesime rreth platformes Blogger. Kete tem do ta freskoj her pas here.

Linku: http://blogger-tutoriale.blogspot.com
« Editimi i fundit: 11-12-2010, 01:30:54 nga M A X »

 • Postime: 27290
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 09-12-2010, 00:54:40
S'po e gjej dot ca ke bere gabim, por asnje nga linket e mesiperme nuk hapet.
Pse nuk poston per cdo tutorial nga nje postim me vete ne kete teme? Sigurisht me linkun per te burimi. Por me pare duhet gjetur se cfare ke bere gabim qe nuk hapen linqet.

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 09-12-2010, 09:37:26
qenka kjo / ne fund:S

 • Postime: 171
 • Karma: +0/-1
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 09-12-2010, 23:21:23
Po mungojka ai tutoriali se si te shtosh domain .Tk ne blogger pasi qe eshte me i mire se .CO.CC po qe i intersuar e shkruaj dhe ta dergoj pse jo...

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 10-12-2010, 16:12:34
Po mungojka ai tutoriali se si te shtosh domain .Tk ne blogger pasi qe eshte me i mire se .CO.CC po qe i intersuar e shkruaj dhe ta dergoj pse jo...
admrim, e di edhe per .TK por koha nuk me premton se shpejti do ta vendos edhe ate.

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 10-12-2010, 20:28:22
Startoni me blog


Termi 'blog' rrjedh prej dy fjalëve web dhe log (weblog). Blogu është një ditar ku u mund t'i regjistroni mendimet tuaja, është si një ditar bazë por ne internet jo di ditaret qe personal qe kemi qe janë fletore ose diqka e tillë.

* Ajo është e botuar në internet jo në letër.
* Ai është i hapur për publikun për ta lexuar (kjo është opsionale, nuk mund te fshihet).
* Ai është interaktiv, lexuesit mund të lënë komente dhe ju mund t'u pergjigjeni.

Për të hapur një blog është një punë shumë e lehtë.

Hapat për të filluar një blog:
1. Gjeni një ofrues blogjesh. Ka shumë ofrues blogjesh si shqiptar ashtu edhe te huaj por 2 ofruesit e blogjeve që përdoren më se shumti në botë janë Blogger dhe WordPress.
Ndersa ata shqiptarë janë: Publiku, Blog.Al, Blogu.im, ShqiPress etj. Poashtu janë edhe më template (pamje) të gatshme.

2. Regjistrohu në njëren nga 6 ofruesit e blogjeve ose te huaj ose shqiptarë, zgjidhni sipas dëshires cilido që ju pëlqen.

3. Gjatë hapjes se blogut ne blogger.com pasi qe ju i plotësoni të dhënat atëherë iu ipet edhe zgjidhja e templates (pamjes se blogut) zgjidhni një, të gjitha janë të thjeshta por mos u merakosni sepse ju mund të ndrroni kur të doni dhe si të doni. Ka shumë faqe për template në internet.

4. Bëjeni blogun tuaj publik nepër shoqerinë tuaj si dhe nepër makinat kerkuese si Google, Bing, Yahoo. Dhe kështu fitoni edhe vizita të shumta, nëse blogu juaj është tërheqes për publikun.

5. Fitoni nga blogu juaj para kesh permes GoogleAdsense, KosoftAds, ShqipAd të cilat janë të shumta.

Pas leximit ndoshta nuk kuptoni ndonje gjë dhe vjen pyetja 'Ende nuk e kuptoj se qfarë të bëj'
Pyesni këtu përmes formes se komenteve, e cila gjendet pak më poshtë.

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/06/startoni-me-blog.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 11-12-2010, 09:38:03
Si te hapim nje blog


Në këtë tutorial do të ju tregojmë se si te hapim nje blog në blogger.com pasi që blogu ynë përdor blogger. Do të ju tregojmë se si te hapim blogun pa asjnë shpenzim.

1. Shkojmë Blogger.com
Pasi shkojmë tek blogger.com klikojm 'Create a Blog' si ne foto:

dhe klikojmë Continue.

2. Pas klikimit në butonin 'Create a Bog' shfaqet një tabelë të cilën duhet ta plotësojmë, ju kisha preferu që të keni një e-mail adres më @gmail.com ose @yahoo.com sepse është më e lehtë të hapet blogu, shiko në foto:

dhe klikojmë

3. Më pas shfaqet tabela tjeter, e cila shërben për emrin e blogut tuaj shiko në foto:

dhe klikojmë Continue.

4. Hapi i katërt është zgjidhja e templates (pamjes) se faqes sipas deshires tuaj, shiko foto:

dhe klikojmë Continue.

5. Hapi i pestë është perfundimi i blogut tuaj, tani ju keni vetëm për të shkruar, shiko foto:

dhe klikojmë Start Blogging.

6. Në hapin e gjashtë do të mësoni si të shkruani në blog, shikoni në foto:


7. Hapi i shtatë është shikimi i blogut, shikimi i temes qe shkruam, editimi i temes, krijimi i nje teme te re, shiko foto:

Shikoni blogun tuaj dhe postin e parë:


Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/06/si-te-hapim-nje-blog.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 11-12-2010, 09:40:18
Largo navbarin nga Blogger


Blogger vjen më një navbar në krye te faqes, në shumicën e templateve (pamjeve) por ai mund të largohet shumë thjshtë duke përdorur disa teknika të thjeshta CSS.


Hapat për të larguar navbarin nga Blogger?

1. Logohuni në llogarinë tuaj në Blogger.
2. Shkoni te paneli dhe shtypni butonin Design.
3. Më pas zgjidhni Edit HTML.
4. Ju do ta gjeni shumë lehtë kodin në templaten tuaj.
5. Kërkoni këtë:

Kodi: [Zgjidh]
]]>b:skin>
dhe zëvendesojeni më këtë:

Kodi: [Zgjidh]
#navbar-iframe { display: none !important; }
6. Shkoni poshtë dhe klikoni Save Template.
7. Hidhi një sy faqes tënde dhe shiko se navbari është zhdukur.:)

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/06/largo-navbarin-nga-blogger.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 11-12-2010, 11:34:55
Si të instalojmë një template


Ndrrimi i templates është veprim shumë i mirë, sepse i terheq vizitorët, po te kesh një pamje të bukur te faqes/blogut do të kesh më shumë vizita.

Hapat pët të ndërruar templaten?

1. Shkojmë blogger.com Dashboard?


2. Shkojmë Edit HTML?


3. Klikojmë poshtë Save Template dhe përfundoi.

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/06/si-te-instalojme-nje-template.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 11-12-2010, 11:50:30
Si të instalojmë një plugin


Pluginët përdoren për ndryshimin apo shtesen e diqkaje në blog, disa janë të mirë e disa as që vlejnë të instalohen në blog.

Hapat për të instaluar një plugin?

1. Shkojmë blogger.com dhe klikojmë Design, si në foto:


2. Në hapin e dytë bëhet fjalë për instalimin e pluginave të ndryshëm, shiko foton:3. Përfundoi.:)

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/06/si-te-instalojme-nje-plugin.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 11-12-2010, 11:59:37
Meebo (chat) plugin për blogger


Meebo është mjaft efektiv nëse ju i vlerësoni vizitorët tuaj. Meebo ofron një chat të dizajnuar bukur, që ju mund ta shtoni në blogun tuaj. E gjitha qfarë ju duhet të bëni është të regjistroheni në webfaqen e meebo-s, e cila është absutalisht falas, është një plugin mjaft fleksibil i cili përshtatet shumë mirë në blogun tuaj.
Janë disa hapa shumë të thjeshtë për të instaluar pluginin e meebo-s.

1. Vizitoni dhe plotësoni të dhënat e kërkuara.


2. Regjistrohuni si përdorues i ri dhe klikoni prapë Next


3. Puna është kryer vetem kopjoni kodin HTML


4. Shkoni Layout (Design) në blogger pastaj shto një plugin/gadget HTML/Javascript dhe vendos këtë kodin që e more më lartë.


5. Kliko Save, dhe përfundoi.

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/06/meebo-chat-plugin-per-blogger.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 11-12-2010, 12:05:44
Bëje blogun me domain co.cc


Co.cc është një domain i lirë dhe pa para, e cila përfshin zonën e lirë të url-ve si dhe zonën DNS. Regjistrimi i domainit tuaj për blogger është shumë e thjeshtë.
Ndiqni instrukcionet e mëposhtme:

Identifikohuni në llogarinë tuaj në co.cc si dhe shkoni për të menagjuar zonën DNS.
Tek Host: vendosim www.domaninijuaj.co.cc, tek TTL: 1, tek Type: CNAME, tek Value: ghs.google.com, shiko foton:


Pastaj shkoni në blogger.com dashboard Settings>;Publishing>;Custom Domain>;Switch to advanced settings.


Klikoni sepse aty mund te bleni domain .com ndersa ky mesim ka te bej me domain free pa para.


Tani ju mund te hyni me domainin tuaj www.domainijuaj.co.cc qe regjistruat me herët. Domaini juaj është konfiguruar. Urime domaini i ri.

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/06/beje-blogun-me-domain-cocc.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 11-12-2010, 12:12:11
Live chat për vizitorët tuaj më Yahoo Pingbox


Ky lloj chati është shumë i thjeshtë për tu instaluar në blogun tuaj.
Ndiqni hapat e mëposhtëm për të futur chatin Yahoo Pingbox ne blogun tuaj.


1. Shkoni http://in.messenger.yahoo.com/pingbox/ dhe klikoni në butonin Create a pingbox.


Shkruani informatat e kerkuara me lartë dhe klikoni Save.

2. Pasi klikuat Save shfaqet kjo, shiko foton:


Pastaj shko blogger dashboard, Design-Page Elements-Add a gadget shtoni nje gadget HTML/Javascript dhe vendosni kodin qe kopjuat me lart.

Tani ju mund te flisni më vizitorë tuaj. Vizitorëve nuk i kerkohet te regjistrohen në chat por atyre ju kerkohet vetem te lenë një Nickname qfadro që deshirojnë ata.

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/06/live-chat-per-vizitore-tuaj-me-yahoo.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 11-12-2010, 12:19:31
Si te largoni etiketën ''label''


Ndiqni hapat e meposhtëm për të larguar etiketën ''label''.
1. Shko blogger dashboard Design, Edit HTML
2. Shikoni kodin 


Zëvendesojeni me këtë


Tani kontrolloni blogun tuaj për të parë ndryshimet.

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/06/si-te-largoni-etiketen-label.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 11-12-2010, 12:24:22
3 postet e fundit në blog më Slide dhe jQueryBlogger në përgjithesi duket shumë i thjeshtë por më disa plugin dhe editme të templates ai mund të bëhet si Wordpress. Në këtë mësim do të ju tregoj se si të shtojmë ''Featured Posts'' në krye të blogut.

1. Le të hymë në kodim. Unë këtu bera një CSS stylesheet për të bërë instalimin sa më të thjeshtë. Pra ju duhet të kopjoni kodin më poshtë duke ngjitur pas <head>
Kodi: [Zgjidh]
<link href='http://sites.google.com/site/bloggertutoriale/home/style.css'rel='stylesheet' type='text/css'/>
2. Shkojmë Edit HTML dhe kerkojmë për kodin ]]></b:skin> dhe përfundi kodit ]]></b:skin> vendosni këtë
Kodi: [Zgjidh]
#featured{ width:400px; padding-right:250px; position:relative; border:5px solid #ccc; height:250px; background:#fff; } #featured ul.ui-tabs-nav{ position:absolute; top:0; left:400px; list-style:none; padding:0; margin:0; width:250px; } #featured ul.ui-tabs-nav li{ padding:1px 0; padding-left:13px; font-size:12px; color:#666; } #featured ul.ui-tabs-nav li img{ float:left; margin:2px 5px; background:#fff; padding:2px; border:1px solid #eee; } #featured ul.ui-tabs-nav li span{ font-size:11px; font-family:Verdana; line-height:18px; } #featured li.ui-tabs-nav-item a{ display:block; height:60px; color:#333; background:#fff; line-height:20px; } #featured li.ui-tabs-nav-item a:hover{ background:#f2f2f2; } #featured li.ui-tabs-selected{ background:url('http://i47.tinypic.com/6jojr4.jpg') top left no-repeat; } #featured ul.ui-tabs-nav li.ui-tabs-selected a{ background:#ccc; } #featured .ui-tabs-panel{ width:400px; height:250px; background:#999; position:relative; } #featured .ui-tabs-panel .info{ position:absolute; top:180px; left:0; height:70px; background: url('http://i50.tinypic.com/11rgghl.jpg'); } #featured .info h2{ font-size:18px; font-family:Georgia, serif; color:#fff; padding:5px; margin:0; overflow:hidden; } #featured .info p{ margin:0 5px; font-family:Verdana; font-size:11px; line-height:15px; color:#f0f0f0; } #featured .info a{ text-decoration:none; color:#fff; } #featured .info a:hover{ text-decoration:underline; } #featured .ui-tabs-hide{ display:none; }
3. Kërko kodin <div id=’content-wrapper’> dhe kodin më poshtë e vendos përfundi
<div id=’content-wrapper’>
Kodi: [Zgjidh]
<div id='featured'>
     <ul class='ui-tabs-nav'>
         <li class='ui-tabs-nav-item ui-tabs-selected' id='nav-fragment-1'><a href='#fragment-1'><img alt='pic1' src='http://i49.tinypic.com/e1aohv.jpg'/><span>Titulli</span></a></li>
         <li class='ui-tabs-nav-item' id='nav-fragment-2'><a href='#fragment-2'><img alt='blogger' src='http://i438.photobucket.com/albums/qq108/fooble11/image2-small.jpg'/><span>Titulli&quot;r</span></a></li>
         <li class='ui-tabs-nav-item' id='nav-fragment-3'><a href='#fragment-3'><img alt='buzz' src='http://i438.photobucket.com/albums/qq108/fooble11/new1.jpg'/><span>Titulli</span></a></li>
        <li class='ui-tabs-nav-item' id='nav-fragment-4'><a href='#fragment-4'><img alt='chat' src='http://i50.tinypic.com/34xfg4m.jpg'/><span>Titulli</span></a></li>
     </ul>
     <!-- First Content -->
     <div class='ui-tabs-panel' id='fragment-1' style=''>
        <img alt='mac' src='http://i47.tinypic.com/rsbi80.jpg'/>
<div class='info'>
         <h3><a href='#'>Titulli</a></h3>
         <p>pershkrimi<a href='http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/06/3-postet-e-fundit-ne-blog-me-slide-dhe.html'>me shum</a></p>
         </div>
     </div>
     <!-- Second Content -->
     <div class='ui-tabs-panel ui-tabs-hide' id='fragment-2' style=''>
         <img alt='' src='http://i50.tinypic.com/33kprh5.jpg'/>
         <div class='info'>
         <h3><a href='#'>Titulli</a></h3>
         <p>pershkrimi<a href='#'>me shum</a></p>
        </div>
    </div>
     <!-- Third Content -->
     <div class='ui-tabs-panel ui-tabs-hide' id='fragment-3' style=''>
         <img alt='' src='http://i47.tinypic.com/2191lqt.jpg'/>
         <div class='info'>
         <h3><a href='#'>Titulli</a></h3>
         <p>pershkrimi<a href='#'>me shum</a></p>
         </div>
     </div>
     <!-- Fourth Content -->
     <div class='ui-tabs-panel ui-tabs-hide' id='fragment-4' style=''>
         <img alt='' src='http://i48.tinypic.com/10pwp3o.jpg'/>
         <div class='info'>
         <h3><a href='#'>Titulli</a></h3>
         <p>Dpershkrimi<a href='#'>me shum</a></p>
         </div>
     </div>  </div>

Ju mund të ndryshoni fotot si dhe linqet qe jan ne atë kod. Dimensioni i fotove është 400*250, nëse edhe ju i futni fotot në kët madhesi do të duken më bukur.

4. Tani duhet ta bëjmë që fotot të rreshqasin duke futur prap <head>
Kodi: [Zgjidh]
<script type='text/javascript'>
$(document).ready(function(){
$(&quot;#featured&quot;).tabs({fx:{opacity: &quot;toggle&quot;}}).tabs(&quot;rotate&quot;, 5000, true);
$(&quot;#featured&quot;).hover(
function() {
$(&quot;#featured&quot;).tabs(&quot;rotate&quot;,0,true);
},
function() {
$(&quot;#featured&quot;).tabs(&quot;rotate&quot;,5000,true);
}
);
});
</script>

5. Kopjoni këtë kodin dhe gjithmonë duke futur në <head>
Kodi: [Zgjidh]
<script src='http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.3.2/jquery.min.js' type='text/javascript'/>
<script src='http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jqueryui/1.5.3/jquery-ui.min.js' type='text/javascript'/>

Efekti është bërë, kontrolloni blogun tuaj të shikoni ndryshimin. Si dhe mund të shikoni një parapamje si duket http://bloggerminttest.blogspot.com/

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/06/3-postet-e-fundit-ne-blog-me-slide-dhe.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 11-12-2010, 12:34:14
Si të fusim një video në blog


Videot dhe imazhet mund të ju ndihmojnë në përmiresimin e blogut tuaj. Ka shumë mënyra për të futur video në blog. Një faqe e cila është më e madhja në botë, është YouTube. Shkoni në youtube zgjidhni një video qfardoqoftë vetem sa per te testuar se funksionon në blog. Shiko Foton:


Pasi e patë foton dhe pasi e kopjon kodin shkoni blogger dashboard pastaj NEW POST leje nje titull te postit dhe perfundi katrorit te titullit kliko Edit HTML dhe vendos kodin, dhe perfundoi.

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/06/si-te-fusim-nje-video-ne-blog.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 11-12-2010, 12:46:32
Si të ndryshoni Favicion-in në bloggerÇfarë është Favicion-i? Ndërsa jeni duke përdorur shfletuesit si Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Google Chrome etj. ju do të shihni një ikonë para url se faqes para kësaj http://www.. Kjo ikonë ndryshe quhet favicion dhe kjo ikonë mund të largohet shumë lehtë nga aty dhe të vendoset një ikonë tjetër qe ju deshironi ta vendosni.

1. Shkoni blogger dashboard Design/ Edit HTML dhe kërkoni këtë:
 <title><data:blog.pageTitle/></title> dhe menjëherë më pas shtoni kodin e mëposhtëm pas editimit të duhur.
Kodi: [Zgjidh]
<link rel="shortcut icon" href="URL e favicionit p.sh http://www.blogger.com/favicion.ico"/>Kursesesi mos harroni të ndryshoni URL e favicionit në kodin më lartë.

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/06/si-te-ndryshoni-favicion-in-ne-blogger.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 11-12-2010, 12:49:47
Widget i Operes në blogun tuaj


Shfletuesi Opera me të vertetë është shumë i bukur dhe profesional. Opera ka diqka për blogun tuaj. Ajo ka krijuar një widget që të gjithë mund ta përdorin në blogjet apo faqet e tyre të internetit. Edhe unë e kam krijuar një widget për blogun tim por jo për kët blog qe po shkruaj tani.

Nëse ju jeni një bloger dhe jeni të interesuar për marrjen e një widget të ngjashem me atë foton më lartë, shkoni ketu http://widgets.opera.com/widgetize/start por mos harroni ju duhet gjithsesi shfletuesin Opera.

Widget-i i Operes funksionon më shumë vetëm në opera por shpresoj se ekipi krijues i operes të inaguroj edhe disa karakteristika të reja që të përshtaten më Mozilla Firefox. Edhe ky mesim përfundoi, nëse keni ndonjë pyetje shkruani më poshtë tek komentet.

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/06/widget-i-operes-ne-blogun-tuaj.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 11-12-2010, 12:56:21
Përmirësoje titullin e blogut për motorët e kërkimit si dhe rritjen e vizitorëve


Titujt e blogut janë të përzgjedhur gjithmonë kështu Blog Title ose Your Blog Title dhe asgjë më shumë por mos mendoni se titulli i blogut nuk ka rendësi, titullit duhet t'i ipet me se shumti rendësi sepse titulli terheq vizitorët si dhe futet në motorët e kërkimit si Google, Yahoo, Bing etj.

1. Logohu në llogarinë tënde në Blogger.
2. Shko te paneli kliko Design ose Layout.
3. Kliko Edit HTML.
4. Ju do të shtoni një kod atje, në templaten tuaj.
5. Gjejeni në templaten tuaj kët kod.

Kodi: [Zgjidh]
<title><data:blog.pageTitle/></title>
dhe zëvendesoje më këtë

Kodi: [Zgjidh]
<!-- Start [url=http://www.blogger-tutoriale.blogspot.com]www.blogger-tutoriale.blogspot.com[/url]: Changing the Blogger Title Tag -->
<b:if cond='data:blog.url == data:blog.homepageUrl'>
<title><data:blog.pageTitle/></title>
<b:else/>
<title><data:blog.pageName/> ~ <data:blog.title/></title>
</b:if>
<!-- End [url=http://www.blogger-tutoriale.blogspot.com]www.blogger-tutoriale.blogspot.com[/url]: Changing the Blogger Title Tag -->

6. Klikoni Save Template.
7. Leshoni një sy blogut tuaj dhe do të shihni se titulli i blogut tuaj është ndryshuar.

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/06/permiresoje-titullin-e-blogut-per.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 11-12-2010, 12:59:44
Vendos box-in e kërkimit ose reklamat e adsense në header


Nëse ju deshironi që të vendosni reklamat e google adsense në header të faqes, atëherë duhet vetëm të shkoni në paneline blogut dhe të shkoni Design ose Layout dhe të klikoni Edit HTML.

Gjeje këtë kod në templaten tuaj
Kodi: [Zgjidh]
    <div class='descriptionwrapper'>
    <p class='description'><span><data:description/></span></p>

Tani nëse ju dëshironi të vendosni box-in e kërkimit ose reklamat e adesense dhe që reklama të del poshtë vetem vendosni kodin e reklamave mbi këtë kodin më lartë, ndërsa nëse dëshironi që reklamat të dalin nalt atëherë vendos kodin e reklamave poshtë këtij kodit më lartë.

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/06/vendos-box-in-e-kerkimit-ose-reklamat-e.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#20 ne: 11-12-2010, 13:03:17
Widget: Komentet e funditEgziston një widget për blogger i cili shërben për komentet e fundit në blogun tuaj, dhe ju mund ta përdorni kët widget për komentet e fundit në çdo blog. Ju mund ta rregulloni sipas deshires këtë widget p.sh., të shtoni numrin e komenteve që do të dalin në blog, dhe poashtu mund të shfaqni edhe emrin e autorit si dhe të bëni një stil të bukur duke përdorur CSS.

    * Si ta instaloni widget-in për komentet e fundit në Blogger.

Ju duhet të klikoni në foton më poshtë për ta instaluar widget-in.

http://4.bp.blogspot.com/_B_xhjmmFM7U/TCtoPS4FZCI/AAAAAAAAAOo/XL3jjaQta8o/s320/add2blogger_lg.gif

Dhe ja përfundoi është një widget shumë i bukur.

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/06/widget-komentet-e-fundit.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#21 ne: 11-12-2010, 13:06:24
Widget: Postet e fundit


Postet e fundit është një widget i cili shfaq postet në sidebarin e blogut tuaj. Ju mund ta rregulloni këtë widget sipas deshires tuaj, mund të ndryshoni numrin e posteve të cilat do të shfaqen.

    * Si të shtoni widget-in postet e fundit?

1. Kliko në butonin e mëposhtëm:
Add Recent Posts Widget

2. Siguroni që të rregulloni url e blogut tuaj.
3. Kliko Customize dhe kliko Add widget to Blog Button
4. Dhe widget-i do të shfaqet në blogun tuaj.
5. Ju mund ta ndryshoni vendndodhjen e widget-it mund ta dergoni anash, poshtë apo ku ju doni.
Ky kodim i këtij widget-i u kodua nga Beautiful Beta dhe Hackospere.
Një falenderim i madh shkon për Ramanin dhe Hansin që bën kodimin e këtij widget-i.

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/06/widget-postet-e-fundit.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 11-12-2010, 13:10:58
Widget: Orkut profili në blogun tuajOrkut gjdo ditë po behët edhe më i popullarizuar. Profili i orkut mund të përdoret në qdo faqe interneti. Për ta bërë këtë ju duhet vetëm duhet të futeni në profilin tuaj dhe të merrni të dhënat e mëposhtme.

1. Merrni url e fotografive tuaja.
2. Merrni url e profilit tuaj.
3. Merrni url e scrapbook.
4. Merrni url e dergimit të mesazheve.
5. Merrni url e rekomanimit.
6. Merrni url e Teaser.

Klikoni në butonin e mëposhtëm:
Add Recent Posts Widget

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/06/widget-orkut-profili-ne-blogun-tuaj.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 11-12-2010, 13:17:53
Google Talk widget për Blogger


Google Talk është është një nga klientët më popullor si IM web. Google Talk widget për blogger do t'ju ndihmojë në pamjen e faqes më elegante.

    * Si të instaloni Google Talk Widget?

1. Identifikohuni në llogarinë tuaj në Google Talk kliko këtu.
2. Kopjoni kodin HTML të krijuar nga Google.
3. Hyni në llogarinë tuaj në blogger dhe shkoni Layout-Page Elements
4. Klikoni Add Gadget dhe shtoni një gadget HTML/Javascript.
5. Bëni paste kodin HTML që kopjuat më herët dhe klikoni Save.

Këtu është një pamje e chatit:


Për ta shtuar në blog klikoni në butonin e meposhtëm:
Add Recent Posts Widget

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/06/google-talk-widget-per-blogger.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 11-12-2010, 13:23:47
Widget: Përkthimi i blogut në të gjitha gjuhët e botës


Ju ndoshta jeni munduar duke kërkuar në internet për ndonje widget apo plugin që pëkthen blogun në gjuhë tjetër, por ja tash un do u mësoj si të përktheni blogun.

    * Si ta instaloni widgetin ''Përkthimi i blogut''?

1. Indentifikohuni në llogarinë tuaj në blogger.
2. Tani kliko tek butoni Add to Blogger më poshtë.
3. Tani është hapur një faqe e re, zgjedh dhe kliko Save.
4. Tani ju mund ta shihni tek Page Elements.
5. Ju mund ta zvarritni widgetin ku ju deshironi.


Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/07/widget-perkthimi-i-blogut-ne-te-gjitha.html

Temat e fundit