Blogger Tutoriale - 2 - Guida | Tutoriale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Blogger Tutoriale

Blogger Tutoriale

· 102 · 10024

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#25 ne: 11-12-2010, 13:27:23
Widget: Abonimi në blog


Ju të gjithë e dini rëndësinë e RSS feeds. Ka shumë RSS të ndryshme online për lexuesit.
Për ta shtuar në blog vetëm klikoni në butonin e meposhtëm ''Shtoje ne blog''.

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/06/widget-orkut-profili-ne-blogun-tuaj.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#26 ne: 11-12-2010, 13:30:03
Widget: Top komentatorët në Blogger


Ky widget do të paraqet një listë më emrat e top antarve që kanë komentuar me se shumti.

Si të instaloni widgetin Top 4 komentatorët?
1. Gjatë instalimit sigurohuni se e keni vendosur mirë url e blogut tuaj.
2. Tek Filter your name vendos emrin tënd.
3. Kliko Costumize
4. Kliko në butonin e meposhtë Add widget to Blogger.
Add Top Commentators Widget to Blog Add Top Commentators Widget to Blog
Shënim: Widgeti i dytë që e shihni më lartë, instalohet vetem nese ju keni kaluar 500 komente në blogun tuaj.

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/07/widget-top-komentatoret-ne-blogger.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#27 ne: 11-12-2010, 13:32:35
Widget: Technorati rank për Blogger


Technorati është një motor kërkimi në Internet veçanërisht për kërkimin e blogjeve. Technorati ka bërë një widget i cili i lejon lexuesit të votojnë blogun tuaj në Technorati.

Për të marrë këtë widget ju duhet të merrni një kod API nga Technorati duke klikuar këtu. Ose vetëm klikoni në butonin e meposhtëm ''Shtoje në blogun tuaj''
Përfundoi, shpresoj t'ju kem ndihmuar.

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/08/widget-technorati-rank-per-blogger.html
« Editimi i fundit: 11-12-2010, 14:48:34 nga Syrgjyn »

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#28 ne: 11-12-2010, 13:37:46
Vleresimet e posteve për Blogger

Blogger ka menduar edhe për vlersimin e posteve. Ajo ju ndihmon vizitorëve, nëse ata e pelqejnë atë artikull vetëm klikojnë në një prej 5 yjeve që gjenden aty.

Si ta aktivizoni vlersimin e posteve?

1. Identifikohuni në llogarinë tuaj në blogger me url keshtu: draft.blogger.com
2. Shko tek Design> Page Elements> tek Blog Posts Kliko Edit dhe pastaj ne fund e ke Show Star Ratings.

3. Ju mund ta lëvizni në pozitën e dëshiruar.

Përfundoi, shpresoj të ju kem ndihmuar.

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/08/vleresimet-e-posteve-per-blogger.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#29 ne: 11-12-2010, 13:41:01
Printo postimet e blogut duke shtuar një buton print


Butoni Print ju shërben shumë për blogun tuaj, ka shumë faqe qe e kanë këtë buton dhe nëse edhe ju dëshironi ta shtoni në blogun tuaj, ndiqni këta hapa.

1. Identifikohu në llogarinë tuaj në blogger dhe shkoni tek Design (Layout)- Edit HTML dhe kërko këtë:

Kodi: [Zgjidh]
    </head>
Butoni Print ju shërben shumë për blogun tuaj, ka shumë faqe qe e kanë këtë buton dhe nëse edhe ju dëshironi ta shtoni në blogun tuaj, ndiqni këta hapa.

1. Identifikohu në llogarinë tuaj në blogger dhe shkoni tek Design (Layout)- Edit HTML dhe kërko këtë:


   
Kodi: [Zgjidh]
</head>
2. Vendoseni kodin e meposhtëm tek ai kodi që kërkuar më herët:

Kodi: [Zgjidh]
    <style type="text/css" media="print">    #header-wrapper,#header,.header, #sidebar-wrapper,.sidebar, #footer-wrapper,#footer,.date-header,.comment-link,.comment-footer,#comments,#blog-pager,.feed-links, #backlinks-container, #navbar-iframe,.dontprint {display: none;}    .post,#content-wrapper,#main-wrapper,#main{width:100%}</style>

3. Klikoni Save Template dhe shikoni blogun tuaj, dhe kur hyni në një post e shihni se është shtuar butoni Print this Post.

Shtimi i linkut Print this Post.

1. Shkoni tek Layout dhe kliko Edit HTML dhe kërko këtë:


Kodi: [Zgjidh]
    <data:post.body/>
dhe përfundi shtoje këtë:

Kodi: [Zgjidh]
    <b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'>    <span style='background: url(http://2.bp.blogspot.com/_u4gySN2ZgqE/S50y8gqg78I/AAAAAAAABbw/PHubFP5CPwA/s1600/print-this.png) left no-repeat; padding-left: 25px;'><a href='javascript:window.print()' rel="nofollow" >Print this post</a></span>    </b:if>

Përfundoi, butoni Print u shtua më sukses në blog, provojeni njëherë duke klikuar Print this Post vetem sa për testim të butonit, shpresoj të ju kem ndihmuar.

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/08/printo-postimet-e-blogut-duke-shtuar.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#30 ne: 11-12-2010, 13:46:10
Reagimet në Blogger (Reactions)

Blogger ka marrë një sërë të reagimeve default si cool,interesting dhe funny, te cilat ju mund t'i ndryshoni.

Si ta aktivizoni butonin e reagimeve (Reactions)

1. Identifikohu në llogarinë tuaj në blogger.
2. Shko te Design> Page Elements> tek Blog Posts kliko Edit.
3. Selektojeni butonin Reactions tek ai katrori i vogel dhe kliko poshtë Save.

4. Nëse dëshironi t'i ndërroni fjalët e reagimeve kliko Edit, shkruaj fjalët dhe kliko Save.

5. Ju mund ta lëvizni butonin Reactions sipas dëshirës suaj.


Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/08/reagimet-ne-blogger-reactions.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#31 ne: 11-12-2010, 14:20:35
Rrit gjerësin e formës së komenteve

Forma e komenteve vjen në të gjithë blogjet e njejtë dhe nëse u e ndrroni templaten atëherë ka mundesi që forma e komeneve nuk do të duket mirë dhe do të ju prish shabllonet e blogut. Ju mund ta rregulloni këtë shumë lehtë.

Forma e komenteve tani duket kështu:

dërsa pas rregullimit do të duket kështu:


1. Shko në panelin e blogger dhe kliko Design> Edit HTML> Expand the Widget Templates
2. Tani kërkoje këtë kod:

   
Kodi: [Zgjidh]
<iframe allowtransparency='true' class='blogger-iframe-colorize' frameborder='0' height='275' id='comment-editor' scrolling='no' src='' width='100%'/>
3. Ndryshoni madhsinë sipas dëshirës me pixel përshembull 100 x 560 ose ndonjë madhsi tjetër që ju përshtatet ju.

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/08/rrit-gjeresin-e-formes-se-komenteve.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#32 ne: 11-12-2010, 14:28:47
Widget: Yahoo Search në blogun tuajKy widget ju mundëson kërkimin e posteve në blogun tuaj dhe poashtu ju indeksoheni me lehtë në motorin e kerkimit Yahoo Search Për ta instaluar këtë widget në blogun tuaj, kliko më poshtë ''Shtoje në blogun tuaj''

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/08/widget-yahoo-search-ne-blogun-tuaj.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#33 ne: 11-12-2010, 14:30:54
Widget: Statistikat e blogut


Ky widget tregon statistikat e blogut, pra tregon se sa poste keni dhe sa komente keni ne blogun tuaj.

Për të shtuar këtë widget në blogun tuaj vetëm klikoni në butonin më poshtë:

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/08/widget-statistikat-e-blogut.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#34 ne: 11-12-2010, 14:33:54
Përmbledhja automatike e posteve me thumbail      
 
   
powered by
   
Custom Search Control
Web
 
 
 
   
Monday, August 23, 2010
Përmbledhja automatike e posteve me thumbail
Postuar nga Dardan | Monday, August 23, 2010 | Kategoria: Tutoriale |


Ky është një tutorial ku mund ta shikoni edhe një demo të kësaj qe duam të ua mësojmë, pra edhe ne e kemi në blogun tonë këtë plugin apo editim të templates.

Ju duhet vetem të shkoni tek Design dhe pastaj Edit HTML dhe kërko këtë kod:

   
Kodi: [Zgjidh]
</head>
dhe zëvëndesoje me këtë:

     
Kodi: [Zgjidh]
<script type='text/javascript'>
    var thumbnail_mode = &quot;float&quot; ;
    summary_noimg = 230;
    summary_img = 140;
    img_thumb_height = 100;
    img_thumb_width = 100;
    </script>
    <script src='http://blogergadgets.googlecode.com/files/excerpt.js' type='text/javascript'/>
    </head>

Ju tani duhet të redaktoni parametrat
Kërko këtë:

   
Kodi: [Zgjidh]
<data:post.body/>
dhe zëvëndesoje me këtë:
Kodi: [Zgjidh]
    <b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'>
    <data:post.body/>
    <b:else/>
    <b:if cond='data:blog.pageType == &quot;static_page&quot;'>
    <data:post.body/>
    <b:else/>
    <div expr:id='&quot;summary&quot;   data:post.id'>
    <data:post.body/>
    </div>
    <script type='text/javascript'>
    createSummaryAndThumb(&quot;summary<data:post.id/>&quot;);
    </script>
    <div style='clear: both;'/>
    <span style='padding-top:5px;;float:right;text-align:right;'><a expr:href='data:post.url' rel='bookmark'><b>Read more >></b></a></span>
    </b:if>
    </b:if>

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/08/permbledhja-automatike-e-posteve-me.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#35 ne: 11-12-2010, 17:46:28
Widget: Back To Top / Shko Lart, buton për BloggerJu ndoshta keni parë në ndonjë faqe kur keni hyrë butonin Shko Lart ose Back To Top dhe ndoshta keni menduar a mundem edhe unë ta vendos në blogun tim, dhe përgjigja juaj është po, këtë buton mund ta shihni edhe në blogun tonPërfundoi, nëse keni ndonjë problem shkruani më poshtë dhe pyetni pa hezitim përmes formës se komenteve, shpresoj të ju kem ndihmuar.

Ju keni për detyrë vetem të klikoni në butonin e meposhtëm:

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/08/widget-back-to-top-shko-lart-buton-per.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#36 ne: 11-12-2010, 17:49:41
Ndryshoni imazhin e sfondit të Adsense


Kujdes: Mos e përdorni këtë tutorial sepse mund të jetë kundër rregullave të Adsense, pra ne vetëm po ju tregojmë se si mund të ndryshoni sfondin (backround) që të duket më bukur ose të përshtatet më blogun tuaj.

Ok atëherë këtu është mashtrimi ...:

     
Kodi: [Zgjidh]
<table align="center" width="your_image_width" height="your_image_height" border="0" background="your_image_path">
    <tr><td width="your_image_width" height="your_image_height">
    <div align="center">
    Put_Google_Ads_code_here
    </div></td></tr>
    </table>

Tek Put_Google_Ads_code_here zëvendesoje me kodin që merr tek Adesense.
Tek your_image_width ndryshoje gjerësinë e imazhit tuaj.
Tek your_image_height ndryshoje lartësinë e imazhit tuaj.
Tek your_image_path ndryshoje me url e imazhit tuaj.

Kur ju zgjidhni ngjyrën e sfondit dhe ngjyrën të kufirit në Adsense për përmbajtjen ju lutemi provoni të përdorni ngjyra që përputhen me imazhin tuaj mbrapa...

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/08/imazhi-i-sfondit-te-adsense.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#37 ne: 11-12-2010, 18:00:56
Disa truke si të bëni lidhjet në poste

Krijimi i lidhjeve në blogger është shumë i lehtë pasi që egziston butoni në editorin e blogger. Tani klikoni Edidt HTML [kliko në foto për ta zmadhuar].

Aty do të shihni diçka si kjo:

Kodi: [Zgjidh]
<a href="URL-ja">Teksti</a>
Mundësi shtesë:
1. Krijo lidhje, por në dritare të

Për të hapur linkun në dritare të re duhet të shtoni objektivin target="_blank" i cili është kod më vlerë.

   
Kodi: [Zgjidh]
<a href="URL-ja" target="_blank">Teksti</a>
2. Shto një lidhje më atribut
ju duhet të shtoni objektivin ''external'' kodi duket kështu:

   
Kodi: [Zgjidh]
<a href="URL-ja" rel="external">Teksti</a>
3. Shto titullin në lidhje
ju duhet të shtoni objektivin ''Titulli''
kodi do duket kështu:
Kodi: [Zgjidh]
<a href="URL-ja" title="Titulli">Teksti</a>4. Fshije nënvizimin e lidhjes
Në disa template lidhjet janë të nënvizuara, dhe nëse dëshironi ta largoni nënvizimin atëherë shto objektivin ''text-decoration:none''
kodi do duket kështu:
Kodi: [Zgjidh]
<a href="URL-ja" style="text-decoration:none;">Teksti</a>5. Listoni linqet apo lidhjet Për ta bërë listimin e lidhjeve ju duhet të përdorni etiketat <ul>, <ol> dhe <li>


         1. . ja shikoni një pamje si duket:

             
Kodi: [Zgjidh]
1. URL NAME 1
               2. URL NAME 2
               3. URL NAME 3
            ndërsa kodi duket kështu:

               
Kodi: [Zgjidh]
<ol>
                <li><a href="URL-ja">URL NAME 1</a></li>
                <li><a href="URL-ja">URL NAME 2</a></li>
                <li><a href="URL-ja">URL NAME 3</a></li>
                </ol>

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/08/disa-truke-si-te-beni-lidhjet-ne-poste.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#38 ne: 11-12-2010, 18:03:44
Komentet e radhitura më numra


Ky mësim ju ju ndihmon të dini numrin e secilit koment në blogun tuaj, ndiqni udhëzimet e mëposhtme:

1. Hyni në llogarinë tuaj në Blogger.com.
2. Shko tek Design - Edit HTML.
3. Kliko Expand Widget Templates.
4. Kërko për këtë kod:

Kodi: [Zgjidh]
[code]    <dl id='comments-block'>[/code]

dhe zëvëndesoje më këtë:

   
Kodi: [Zgjidh]
<dl id='comments-block'>
    <script type='text/javascript'>var CommentsCounter=0;</script>

5. Gjeni këtë linjë kodi:

   
Kodi: [Zgjidh]
<dt expr:class='&quot;comment-author &quot; + data:comment.authorClass' expr:id='data:comment.anchorName'>
dhe zëvëndesoje më këtë:

   
Kodi: [Zgjidh]
<dt expr:class='&quot;comment-author &quot; + data:comment.authorClass' expr:id='data:comment.anchorName' style='clear: both;'>
6. Kërkoni këtë kod:

   
Kodi: [Zgjidh]
<data:commentPostedByMsg/>
dhe zëvëndesoje më këtë:

   
Kodi: [Zgjidh]
<data:commentPostedByMsg/>
    <span class='numberingcomments' style='float: right; font-size: 20px;'>
    <a rel='nofollow' expr:href='data:comment.url' title='Comment Link' style='text-decoration:none'>
    <script type='text/javascript'>
    CommentsCounter=CommentsCounter+1;
    document.write(CommentsCounter);
    </script>
    </a>
    </span>

Në qoftë se çdo kod e keni vendosur në vendin e duhur, atëherë numrat janë shtuar tek komentet.

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/09/komentet-e-radhitura-me-numra.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#39 ne: 11-12-2010, 18:07:30
Postet reale më tabelëShfaqja e posteve reale në blog në një tabelë do të ju ndihmojë të rrisë shikimet e faqes dhe vizitorët do të joshen kur shohin 5 ose 6 postet te radhitura. Ndiqni udhëzimet e mëposhtme:

1. Së pari indetifikohu në llogarinë tuaj në Blogger dhe shkoni tek Design>Edit HTML poashtu kliko Expand Widget Templates.
 2. Kërkoni këtë kod:
Kodi: [Zgjidh]
    </head>
dhe zëvëndesoje më këtë:
Kodi: [Zgjidh]
    <!--Related Posts with thumbnails Scripts and Styles Start-->
    <!-- remove --><b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'>
    <style type="text/css">
    #related-posts {
    float:center;
    text-transform:none;
    height:100%;
    min-height:100%;
    padding-top:5px;
    padding-left:5px;
    }

    #related-posts h2{
    font-size: 1.6em;
    font-weight: bold;
    color: black;
    font-family: Georgia, “Times New Roman”, Times, serif;
    margin-bottom: 0.75em;
    margin-top: 0em;
    padding-top: 0em;
    }
    #related-posts a{
    color:black;
    }
    #related-posts a:hover{
    color:black;
    }

    #related-posts  a:hover {
    background-color:#d4eaf2;
    }
    </style>
    <script type='text/javascript'>
    var defaultnoimage="http://1.bp.blogspot.com/_u4gySN2ZgqE/SosvnavWq0I/AAAAAAAAArk/yL95WlyTqr0/s400/noimage.png";
    var maxresults=5;
    var splittercolor="#d4eaf2";
    var relatedpoststitle="Related Posts";
    </script>
    <script src='http://blogergadgets.googlecode.com/files/related-posts-with-thumbnails-for-blogger-pro.js' type='text/javascript'/>
    <!-- remove --></b:if>
    <!--Related Posts with thumbnails Scripts and Styles End-->
    </head>

3. Tani gjeni:
Kodi: [Zgjidh]
    <div class='post-footer-line post-footer-line-1'>
Nëse e keni gjetur kodin më lartë atëherë gjeni këtë:
Kodi: [Zgjidh]
    <p class='post-footer-line post-footer-line-1'>
Tani në cilindo kod që e keni gjetur më lartë, vendose këtë poshtë tij:
Kodi: [Zgjidh]
    <!-- Related Posts with Thumbnails Code Start-->
    <!-- remove --><b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'>
    <div id='related-posts'>
    <b:loop values='data:post.labels' var='label'>
    <b:if cond='data:label.isLast != &quot;true&quot;'>
    </b:if>
    <script expr:src='&quot;/feeds/posts/default/-/&quot; + data:label.name + &quot;?alt=json-in-script&amp;callback=related_results_labels_thumbs&amp;max-results=6&quot;' type='text/javascript'/></b:loop>
    <script type='text/javascript'>
    removeRelatedDuplicates_thumbs();
    printRelatedLabels_thumbs(&quot;<data:post.url/>&quot;);
    </script>
    </div><div style='clear:both'/>
    <!-- remove --></b:if>
    <b:if cond='data:blog.url == data:blog.homepageUrl'><b:if cond='data:post.isFirstPost'>
    <a href='http://www.bloggerplugins.org/2009/08/related-posts-thumbnails-blogger-widget.html'><img style="border: 0" alt="Related Posts Widget For Blogger with Thumbnails" src="http://image.bloggerplugins.org/blogger-widgets.png" /></a><a href='http://bloggertemplates.bloggerplugins.org/' ><img style="border: 0" alt="Blogger Templates" src="http://image.bloggerplugins.org/blogger-templates.png" /></a>
    </b:if></b:if>
    <!-- Related Posts with Thumbnails Code End-->

4. Ju mund ta rregulloni shfaqjen e numrit të posteve duke edituar këtë kodin mëposhtë:

Kodi: [Zgjidh]
    var maxresults=5;
5. Tani duhet të ndryshoni emrin e widgetit i cili është Related Posts, ju mund ta bëni si të doni, ndryshoni këtë kod:

Kodi: [Zgjidh]
    var relatedpoststitle="Related Posts";
6. Ju mund të ndryshoni foton default që shfaqet kur nuk ka asnjë foto në atikull, editoni këtë kod:

   
Kodi: [Zgjidh]
var defaultnoimage="http://1.bp.blogspot.com/_u4gySN2ZgqE/SosvnavWq0I/AAAAAAAAArk/yL95WlyTqr0/s400/noimage.png";
7. Ju mund të ndryshoni edhe emrin e titujve të artikujve duke edituar këtë kod:

Kodi: [Zgjidh]
    var splittercolor="#d4eaf2";
Ju duhet të fshini rreshtin e kodit që është kodi mëposhtë:
Kodi: [Zgjidh]
    <!-- remove --><b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'>
dhe


 
Kodi: [Zgjidh]
   <!-- remove --></b:if>
Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/09/postet-reale-me-tabele.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#40 ne: 11-12-2010, 18:10:02
Numrat e faqeve (wp-pagenavi)Ky widget është i shumë pritur, ju mund ta keni parë në shum blogje që përdorin wordpress por shumë rallë nëpër blogjet e Blogger.com, ky widget është i ngjashëm më pluginin e wordpress i cili quhet wp-pagenavi.

Ky widget është i vështirë për tu instaluar më editimin e templates por ne e kemi bërë më të lehtë për ju, duhet vetëm të klikoni në butonin e mëposhtëm Add to Blogger.

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/09/numrat-e-faqeve-wp-pagenavi.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#41 ne: 11-12-2010, 18:14:07
Si të shfaqni Read More në post

Si të bëni që shkrimi Read More apo shqip Më shumë të shfaqet në një post.


Nëse ju përdorni editorin me të ri të Blogger atëherë e keni më lehtë, vetëm duhet të klikoni në ikonën si në foton me lartë.

Si të ndryshoni tekstin Read More>>?
Teskti default është Read More>> e ju mund ta përktheni në shqip duke shkuar në blogger.com pastaj Design-Page Elements-Blog Posts dhe tek Blog Posts klikoni Edit dhe ju shfaqet teksti Read More>> si në foton e mëposhtme:


Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/12/si-te-shfaqni-read-more-ne-post.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#42 ne: 11-12-2010, 18:17:31
Paraqitet versioni i ri i kategorive

Platforma Blogger ka lansuar versionin e ri të kategorive ''Label'' tani ju mund të selektoni se cilat kategori të shfaqen në blog e cilat jo e poashtu ka edhe disa opsione tjera të reja shumë të përshtatshme.Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/12/paraqitet-versioni-i-ri-i-kategorive.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#43 ne: 11-12-2010, 18:23:28
Bëje blogun me domain .tk


.Tk është një domain i lirë dhe pa para, i cili përfshin zonën e lirë të url-ve si dhe zonën DNS. Regjistrimi i domainit tuaj për blogger është shumë i thjeshtë.
Ndiqni instrukcionet e mëposhtme:

1. Indetifikohuni ose regjistrohuni në www.dot.tk për të menaxhuar me DNS-të.
2. Regjistroni një domain të ri si në foto:

3. Pastaj klikoni Free Domain që do të thotë të mos paguani për domain, shiko foton:


4. Shkruaj URL-n e blogut tënd më blogspot.com dhe verifikimin e fotos si me poshtë:


5. Tani klikoni Modify a domain dhe Modify si në foto:


6. Pas klikimit tek Modify zgjidhni nënopcionin Use Dot TK Free DNS Service dhe shkruani si ne foto:

    * Tipi = CNAME
    * HostName = www.domainname.tk (default www.bloggertrick.tk)
    * IP Address = ghs.google.com

pastaj edhe:


216.239.32.21
216.239.34.21
216.239.36.21
216.239.38.21


7. Shkoni në blogger.com dashboard Settings>Publishing>Custom Domain>Switch to advanced settings.


8. Shkruaj domianin tuaj si ne foto:


Përfundoi, urime domiani i ri dhe suksese.

Burimi: http://blogger-tutoriale.blogspot.com/2010/12/beje-blogun-me-domain-tk.html

#44 ne: 11-12-2010, 19:20:33
Shumë më janë nevoitur këto mësimet për domain .TK dhe .CO.CC shumë flm.

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#45 ne: 12-12-2010, 13:47:37
Vendos kërkimin e Google Ajax në blogKëtu do të ju tregoj se si të vendosni motorin e kërkimit Google në blogun tuaj.

Së pari ju duhet të shkoni tek Google Web Elements. Aty mund të shihni tri opsione:
1. Automatically Search My Site
2. Search my Site and use Adsense for Search
3. Use an existing Custom Search Engine

Më i miri është opsioni i parë, por nëse keni llogari në Google Adsesne atëherë zgjidhni opsionin e dytë.

Nëse zgjidhni opsionin e dytë atëherë duhet të vendosni ID-në tuaj të Adsense. Poashtu mund të zgjidhni një ngjyrë që ju pëlqen dhe pastaj kopjoni kodin.

Pasi keni kopjuar kodin shkoni tek blogger.com dhe pastaj Design>Page Elements>Add a Gadget>HTML/JavaScript dhe vendosni kodin e kopjuar me parë dhe klikoni Save.

Pas futjes se kodit dhe klikimit Save tani ju duhet të zvarritni Gadgetin e ri dhe ta vendosni mbi Blog Posts, si në foto:Përfundoi.


Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/vendos-kerkimin-e-google-ajax-ne-blog.html#ixzz17tvcnOk2

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#46 ne: 12-12-2010, 13:53:56
Shfaq avatarët në komentePlatforma Blogger çdo ditë po lejon dhe fut tipare të reja. Tani ajo ka lejuar edhe avatarët në komentet e veta.

1. Së pari shkoni tek Blogger>Settings>Comments and enable “Show profile images on comment”

2. Nëse keni një template defaulte të Blogger-it atëherë vetëm duhet të bëni siç thashë më lartë, ndërsa nëse keni një template tjetër ju duhet të shtoni vetë kodin për komente.
3. Shkoni Blogger>Design>Edit HTML:

4. Klikoni Expand Widget Templates dhe gjeni këtë kod:

Kodi: [Zgjidh]
        <dl expr:class='data:post.avatarIndentClass' id='comments-block'>

Nëse ju nuk e gjeni këtë kod atëherë kërkoni për këtë:
Kodi: [Zgjidh]
    <dl id='comments-block'>
dhe zëvëndësoje me këtë:
Kodi: [Zgjidh]
        <dl expr:class='data:post.avatarIndentClass' id='comments-block'>

Tani gjeni këtë:
Kodi: [Zgjidh]
[code]
    <a expr:name='data:comment.anchorName'/>
[/code]

dhe zëvëndësoje me këtë:

   
Kodi: [Zgjidh]
<b:if cond='data:comment.favicon'>
    <img expr:src='data:comment.favicon' height='16px' style='margin-bottom:-2px;' width='16px'/>
    </b:if>
    <a expr:name='data:comment.anchorName'/>
    <b:if cond='data:blog.enabledCommentProfileImages'>
    <div expr:class='data:comment.avatarContainerClass'>
    <data:comment.authorAvatarImage/>
    </div>
    </b:if>


Nëse dëshironi të shtoni avatarin me stile me të mira atëherë kërkoni:

     
Kodi: [Zgjidh]
  ]]></b:skin>
Shtoni përfundi CSS kodin:

       
Kodi: [Zgjidh]
.avatar-image-container {background:url(http://2.bp.blogspot.com/_u4gySN2ZgqE/SrTInZfKwVI/AAAAAAAAAwA/xaGlRIqkHDw/s400/default.gif); width:35px;height:35px; }
        .avatar-image-container  img { border:none;}

Ju mund ta rregulloni CSS kodin sipas dëshirës suaj. Nëse keni nevojë për avatare me të mëdha apo të vegjël, atëherë përdorni kodin në vijim:

       
Kodi: [Zgjidh]
.avatar-image-container{width:50px;height:50px;margin-top:-5px;}
        .avatar-image-container img {background:url(http://3.bp.blogspot.com/_u4gySN2ZgqE/SrSUS1YpxwI/AAAAAAAAAv4/DihiWlWRxQs/s400/grav.png);width:50px;height:50px;}

Këto shtime kodesh do të ju japin edhe avatare default edhe avatare nga ata që përdornin Gravatar e poashtu edhe avatarët e Blogger.

Në qoftë se ju ndodh dicka atëherë rivendoseni templaten nga fillimi sepse githë këta kode do të ju trullojnë paksa.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/shfaq-avataret-ne-komente.html#ixzz17tx7Nfsr

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#47 ne: 12-12-2010, 14:20:30
Shtoni firmën në blog (signature)Ju ndoshta keni deshirë të keni një firmë automatike që shfaqet në çdo post. Kjo është e dobishme nëse ju keni një blog me shumë autor. Ju mund të përdorni firma unike për çdo autor.Si të shtoni firmën në blog:

1. Shkojmë tek MyLiveSignature. (http://www.mylivesignature.com/mls_wizard1_1.php)

2. Ju mund të dizajnoni një foto edhe me photoshopin tuaj dhe ta ngarkoni diku në internet.

3. Shko tek Blogger Design>Edit HTML dhe klikoni Expand Widget Templates.

4. Gjeni këtë:

Kodi: [Zgjidh]
    <div class='post-footer-line post-footer-line-1'>
Nëse nuk e gjeni kërkoni këtë:

Kodi: [Zgjidh]
    <p class='post-footer-line post-footer-line-1'>
ose vetëm këtë:

Kodi: [Zgjidh]
    <data:post.body/>
a) Nëse ju përdorni blogun vetëm me një autor, atëherë shtoni këtë kod përfundi atij që thamë më lartë:
Kodi: [Zgjidh]
    <img src='url_of_your_signature_image' style='border:0px;'/>

Tek kodi me lartë ndryshoni url_of_your_signatu re_image ketu vendosni URL-në e firmës suaj.

b) Nëse ju keni një blog me shumë autor, atëherë vendosni kodin e meposhtëm:

   
Kodi: [Zgjidh]
<b:if cond='data:post.author == &quot;Autori 1&quot;'>

    <img src='vendosini url e firmes' style='border:0px;'/>

    </b:if>

    <b:if cond='data:post.author == &quot;Autori 2&quot;'>

    <img src='vendosni url e firmes' style='border:0px;'/>

    </b:if>


Nëse keni me shumë se dy autor, atëherë shtoni disa herë këtë kod sepse ne kemi futur vetëm për dy autor (njëri me ngjyrë të kaltërt ndërsa tjetri me ngjyrë të kaftë). Ju duhet të ndryshoni kodin aty ku shkruan Autori 1 dhe Autori 2 e poashtu edhe aty ku shkruan vendosi url e firmes tuaj.

5. Klikoni Save Template dhe shikoni, firma është shtuar në blogun tuaj.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/shtoni-firmen-ne-blog-signature.html#ixzz17u3hP4ln

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#48 ne: 12-12-2010, 14:57:15
Shtoni butonin ShareSi të shtoni disa lloje butonesh Share të Facebook. Me poshtë keni disa lloje të butonave Share dhe do te mesoni sesi t'i vendosni ato në anën e majtë dhe djathtë e poashut edhe edhe butona me madhësi të ndryshme e stile të ndryshme. Ndiqni hapat e meposhtëm.


1. Butoni Share stili 1:


Kodi për butonin Share stili 1:

    
Kodi: [Zgjidh]
<div style="float:right;padding:4px;">
    <a expr:share_url='data:post.url' name='fb_share' rel='nofollow' type='box_count'/>  
    <script type="text/javascript" src="http://static.ak.fbcdn.net/connect.php/js/FB.Share"/>
    </div>

Butoni Share stili 2:


Kodi për butonin Share stili 2:

    
Kodi: [Zgjidh]
<div style="float:left;padding:4px;">
    <a expr:share_url='data:post.url' name='fb_share' rel='nofollow' type='box_count'/>  
    <script type="text/javascript" src="http://static.ak.fbcdn.net/connect.php/js/FB.Share"/>
    </div>

Butoni Share stili 3:


Kodi për butonin Share stili 3:

    
Kodi: [Zgjidh]
<div style="float:right;padding:4px;">
    <a expr:share_url='data:post.url' name='fb_share' rel='nofollow' type='button_count'/>  
    <script type="text/javascript" src="http://static.ak.fbcdn.net/connect.php/js/FB.Share"/>
    </div>

Butoni Share stili 4:


Kodi për butonin Share stili 4:

    
Kodi: [Zgjidh]
<div style="float:left;padding:4px;">
    <a expr:share_url='data:post.url' name='fb_share' rel='nofollow' type='button_count'/>  
    <script type="text/javascript" src="http://static.ak.fbcdn.net/connect.php/js/FB.Share"/>
    </div>


Si të instaloni butonin Share në blog?

1. Zgjidhni njërin nga kodet me lartë.
2. Shkoni në Blogger klikoni Design>Edit HTML>Expand widget template.
3. Kërkoni këtë kod:

Kodi: [Zgjidh]
   <div class='post-header-line-1'/>
dhe menjeherë përfundi këtij kodi vendosni kodin e kopjuar me herët.

Nëse nuk e gjeni kodin me lartë, kërkoni për këtë kod:

  
Kodi: [Zgjidh]
<data:post.body/>
dhe menjeherë përfundi këtij kodi vendosni kodin e kopjuar me herët.

Klikoni Save Template dhe shikoni blogun tuaj, ne të cilin është shtuar butoni Share.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/shtoni-butonin-share.html#ixzz17uCmBaPh

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#49 ne: 12-12-2010, 17:06:34
Guida shume te vlefshme. Nje falenderim ne emer te te gjithe atyre qe do u vlejne keto mesime.

PS: Ta gezosh domenin e ri www.bloggertuts.co.cc ;)

Temat e fundit