Blogger Tutoriale - 3 - Guida | Tutoriale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Blogger Tutoriale

Blogger Tutoriale

· 102 · 10006

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#50 ne: 12-12-2010, 17:44:01
@M A X shum flm dhe njeher per domenin e vetes i them suksese:p e do vazhdoj kur kam kohe te shkruaj.

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#51 ne: 13-12-2010, 09:14:18
Dizajnoni vetë template


 Platforma Blogger tani ka nisur një aplikacion i cili ju mundëson të dizajnoni template me dorën tuaj sipas deshirës. Ne këtë aplikacion gjenden edhe 15 template të gatshme. Të gjitha këto template vinë më dizajne modeste të ndryshme dhe ju mund t'i modifikoni ato sipas deshirës duke shtuar kode CSS dhe HTML.

Për te dizajnuar një template të re ndiqni hapat e meposhtëm:

1. Shkoni http://www.draft.blogger.com/
2. Kliko Design dhe Template Desinger.3. Keni 15 template, të cilat vetëm duhet t'i klikoni dhe mund t'i modifikoni.
4. Të gjitha templatet kanë nga një autor i cili i ka projektuar ato.

Ju mund të ndryshoni ngjyrën e tekstit, fontet e tekstit dhe shumë çka tjetër për të cilat nuk mund të shkruaj sepse nuk do e zejë posti.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/dizajnoni-vete-template.html#ixzz17yfKEJsF

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#52 ne: 13-12-2010, 09:17:35
Shto butonin Google Buzz


Google Buzz është një rrjet social i ngjashëm me Twitter.:) Buzz është shumë interesant për shpërndarjen e artikujve të ndryshëm. Ju mund të lexoni më shumë për Google Buzz në blogun zyrtar të Google. Për ta shtuar butonin Buzz në blogun tuaj shikoni hapat e meposhtëm.1. Ky është kodi i butonit Buzz. Kopjoje.

   
Kodi: [Zgjidh]
<div style="float:right;padding:4px;">
    <a title="Post on Google Buzz" class="google-buzz-button" href="http://www.google.com/buzz/post" data-button-style="normal-count" data-locale="en_IN" rel="nofollow" expr:data-url='data:post.url'></a>
    <script type="text/javascript" src="http://www.google.com/buzz/api/button.js"></script>
    </div>

2. Indetifikohu në blogger.com dhe shko tek Design>Edit HTML>Expand widget templates.

3. Tani gjeni kodin e meposhtëm:

   
Kodi: [Zgjidh]
<div class='post-header-line-1'/>
dhe menjeherë pas këtij kodi vendoseni kodin e butonit Buzz të kopjuar me parë.

Nëse nuk e gjeni këtë kod, atëherë kërkoni këtë:

   
Kodi: [Zgjidh]
<data:post.body/>
dhe menjeherë pas këtij kodi vendoseni kodin e butonit Buzz të kopjuar me parë.

4. Kliko Save Template dhe shiko blogun tuaj.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/shto-butonin-google-buzz.html#ixzz17yg7hYlK

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#53 ne: 13-12-2010, 09:36:34
Vendosni sfondin e fotove në blog


Blogger ka pesë muaj që ka shtuar edhe opsionin e dizajnimit të templateve ''Template Desinger'' dhe po mundohet që çdo ditë të shtojë karakteristika të reja. Blogger ka marrë shumë foto për sfondin tuaj nga iStockPhotos të cilat ju mund t'i përdorni me lehtësi. Blogger poashtu ka shtuar edhe opsionin e ngarkimit të sfondit të fotografive në blog.1. Ju duhet të përdorni template të dizajnuar nga Template Desinger.
2. Sfondi mund të mos duket mirë në të gjitha templatet.
3. Shko tek paneli ne draft.blogger.com
4. Shkoni tek Design>Template Desinger.


5. Klikoni në Backround Image në tab-in Backround.


6. Në dritare ju shfaqen kategoritë me fotografi të ndryshme dhe ngarkimi i fotografisë.


7. Pas ngarkimit, klikoni në foton e ngarkuar dhe mund të shikoni një vrojtim online.


8. Kliko Done dhe pastaj kliko Apply to Blog dhe sfondi është ndryshuar.


Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/vendosni-sfondin-e-fotove-ne-blog.html#ixzz17ykWgBQ5

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#54 ne: 14-12-2010, 10:21:44
Parashikim i postit në Blogger


Blogger ka shtuar edhe një tipar të ri, Parashikimin e postit ''Preview''. Butoni gjendet përfundi editorit të ri ne draft.blogger.com, pas klikimit në butonin Preview hapet një tab i ri në shfletuesin Firefox që tregon tërë përmbledhjen e postit. Ky buton ju mundëson shikimin e postit para se të klikoni në butonin Publish Post.Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/parashikim-i-postit-ne-blogger.html#ixzz184mkYrAu

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#55 ne: 14-12-2010, 10:23:01
Shtoni butonin Stumble Upon


Ashtu edhe si shumë rrjete të tjera shoqërore edhe StumbleUpon ka bërë disa butona shumë elegantë. StumbleUpon ka paraqitur gjashtë butona të ndryshëm për ndarje. Ju mund të zgjidhni njërin nga gjashtë butonat. Integrimi i tyre në blog bëhet duke shtuar disa kode ne templaten tuaj.

Si të shtoni butonin StumbleUpon në blog?


1. Para se gjithash zgjidhni njërin buton.
2. Shko Blogger, kliko Design>Edit HMTL dhe kliko Expand widget templates.

3. Kërkoni këtë kod:

   
Kodi: [Zgjidh]
<data:post.body/>
dhe menjeherë përfundi tij vendosni këtë kod:
Kodi: [Zgjidh]
    <b:if cond='data:blog.pageType == "item"'>


    <div style="float:right;padding:4px;">


    <script expr:src='"http://www.stumbleupon.com/hostedbadge.php?s=5&amp;r=" + data:post.url'/>


    </div>


    </b:if>

4. Në kodin me lartë ju duhet të ndryshoni numrin që është me ngjyrë të kuqe (numrin 5), ai numër paraqet dizajnin e butonave nga gjashtë prej tyre.

5. Klikoni Save Template dhe do të shihni butonin.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/shtoni-butonin-stumble-upon.html#ixzz184nCOHza

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#56 ne: 15-12-2010, 11:36:29
Shtoni butonin Like


Butoni Like i rrjetit social Facebook është shumë i nevojshëm për blogun tuaj sepse me anë të tij mund të fitoni trafik dhe shumë vizitor. Poashtu ky buton ju shërben të shikoni se sa njerëz e pelqejnë postin tënd të bërë blog.


1. Shkoni Blogger Design>Edit HTML dhe klikoni Expand widget templates.
2. Kërkoni këtë kod:

   
Kodi: [Zgjidh]
<data:post.body/>
dhe përfundi tij vendosni këtë kod:

   
Kodi: [Zgjidh]
<b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'>
    <div><iframe allowTransparency='true' expr:src='&quot;http://www.facebook.com/plugins/like.php?href=&quot; + data:post.url + &quot;&amp;layout=standard&amp;show_faces=false&amp;width=100&amp;action=like&amp;font=arial&amp;colorscheme=light&quot;' frameborder='0' scrolling='no' style='border:none; overflow:hidden; width:450px; height:40px;'/></div>
    </b:if>

3. Klikoni Save Template dhe shikoni blogun, butoni Like tashmë është shtuar.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/shtoni-butonin-like.html#ixzz18AwE3ZhK

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#57 ne: 15-12-2010, 11:40:33
Statisikat e blogut në Blogger


Shumë prej jush kanë përdorur Google Analytics apo ndonjë shërbim tjetër për marrjen e vizitave të blogut. Tani Blogger e ka bërë këtë shumë të lehtë për ju. Ju mund të shikoni statistikat ditore, javore, vjetore, gjithë kohën dhe mund të shikoni edhe statistikat e posteve, tafikut dhe Audiencës, të gjitha këto pa shtim të ndonjë widgeti apo kodi. Ky funksion nuk është në dispozicion në panelin e rregullt të blogger, por vetëm në panelin e ri draft.blogger.comStatistikat do të mbajnë gjurmët e fjalëve kyçe popullore, vendet nga vijnë vizitorët, shfletuesit e përdorur e shumë të tjera.

Si të shikosh statistikat e blogut?

1. Statistikat e blogut mund t'i gjeni vetëm në draft.blogger.com
2. Së dyti klikoni në opsinonin Stats.


Më poshtë janë dhënë disa fotografi më sinjalizime dhe përditësime e skeda të ndryshme të Blogger Stats për ditën e fundit etj.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/statisikat-e-blogut-ne-blogger.html#ixzz18AwdgrST

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#58 ne: 16-12-2010, 10:54:19
Si të shtoni boksin e cicërimave


Ka kohë të gjatë që Twitter ka lëshuar një aplikacion, i cili mundëson tipare të reja për zhvilluesit. AnyWhere ju lejon që të integroni boksin e cicërimave të Twitter në Blogger. Ju mund të lexoni më shumë për AnyWhere këtu. AnyWhere ju lejon të shtoni 140 shkronja për cicërimë në Twitter.Këtu mund të shihni një kuti apo boks cicërime që shfaqet në çdo post.


Si të shtoni boksin e cicërimave në Twitter?

1. Shko tek faqja @AnyWhere dhe krijoni një aplikacion të ri me të dhënat e blogut tuaj.


2. Pasi keni përfunduar procesin e hyrjes, ju do të merrni një kod JavaScript me një API Key.

Kopjo kodin JavaScript si në foto:


3. Shko tek Blogger pastaj shko tek Design>Edit HTML dhe kliko Expand widget templates.

4. Kërko këtë kod:

   
Kodi: [Zgjidh]
</head>
dhe vendos kodin e kopjuar të Twitter

5. Shikoni për këtë kod:

   
Kodi: [Zgjidh]
<data:post.body/>
dhe menjeherë përfundi vendos kodin e meposhtëm:

Kodi: [Zgjidh]
<b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'>
<div id='bp_tweetBox'/>
<script type='text/javascript'>
bp_tweet_link=&quot;<data:post.url/>&quot;;
twttr.anywhere(function (T) {
T(&quot;#bp_tweetBox&quot;).tweetBox({
width: 560,
label: &quot;Share the L❤ve  &amp; Retweet&quot;,
defaultContent: &quot;RT @BloggerTuto <data:post.title/>&quot;+&quot; &quot;+bp_tweet_link
});
});
</script>
</b:if>

Tani ju për të cicëruar në Twitter duhet të futeni ne cdo post dhe të klikoni Tweet, i vetmi problem me këtë tutorial është se nuk bëhet shkurtimi u URL-vë por postohet ashtu si është linku i faqes.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/si-te-shtoni-boksin-e-cicerimave.html#ixzz18GbpqwRT

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#59 ne: 16-12-2010, 10:57:41
Butonët zyrtar të Blogger për shpërndarje


 Blogger ka shtuar edhe karakteristikën e re për të përmirësuar dukshëm përdorshmërinë e blogut. Blogger tani është në testim të një ikonë të re për shpërndarje në rrjetet sociale nga një grup i përbërë nga Email, Blogger, Twitter, Facebook dhe Buzz (me shkurtim url nga goo.gl).

Ikona e shtuar është e thjeshtë dhe shumë elegante. Këta butona për shpërndarje janë në dispozicion në panelin tuaj të Blogger.Ju deri tani po lexoni këtë artikull nga fillimi dhe tani keni ardhur tek kjo qe po shkruaj tani. Kështu që unë mendoj se ju me të vërtetë jeni të interesuar për përdorimin e këtyre butonave për shpërndarje në blogun tuaj.


Vetëm ndiqni këta hapa të thjeshtë:

1. Indetifikohu në llogarinë tuaj në Blogger
2. Shko tek Design>Page Elements> Blog Posts dhe kliko në shkrimin e vogël Edit dhe selektoni ''Show Share Buttons''.3. Ju mund të zvarritni këta butona në cilin vend të dëshironi.


4. Tani në qoftë se çdo gjë shkoi mirë, atëherë ju mund të shikoni butonat për shpërndarje. Nëse jo atëherë keni probleme me template, na shkruani tek komentet për problemet.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/butonet-zyrtar-te-blogger-per.html#ixzz18GclnpGK

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#60 ne: 17-12-2010, 17:46:44
Shtoni qeshjet e Yahoo tek komentet


Me një kod të thjeshtë, pastaj lexuesit e blogut mund të komentojnë edhe me tekst por edhe me qeshje (figura). Unë jam shumë i sigurt se shumica e lexuesve i donë figurat në komentet e tyre. Këto figura që unë do të ju tregoj si ti vendosni janë të Yahoo!. Kjo funksionin nëse përdorni komentet e Blogger. Me poshtë mund të shikoni një pamje të kësaj që po flasim.


Ndiqni hapat e meposhtëm.

1. Shkoni në Blogger.
2. Klikoni Design>Edit HTML dhe kliko Expand widget templates.
4. Gjeje këtë kod (CTRL+F):

Kodi: [Zgjidh]
    <p class=’comment-footer’>
Tani ju do të shihni këto kode:

   
Kodi: [Zgjidh]
<p class=’comment-footer’>
    <b:if cond=’data:post.embedCommentForm’>
    <b:include data=’post’ name=’comment-form’/>
    <b:else/>
    <b:if cond=’data:post.allowComments’>
    <h3><a expr:href=’data:post.addCommentUrl’
    expr:onclick=’data:post.addCommentOnclick’>
    <data:postCommentMsg/></a></h3>
    </b:if>
    </b:if>
    </p>
    </b:if>
Zëvëndesoni me kodin e meposhtëm:

 
Kodi: [Zgjidh]
  <p class=’comment-footer’>
    <b:if cond=’data:post.embedCommentForm’>
    <div style=’-moz-background-clip: -moz-initial; -moz-background-origin: -moz-initial; -moz-background-inline-policy: -moz-initial; width: 369; text-align: left; border: 1px solid #cccccc; padding: 5px; background: #eeeddf; height:86′>
    <b>
    <img border=’0′ height=’18′ src=’http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/21.gif’ width=’18′/> :) )
    <img border=’0′ height=’18′ src=’http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/71.gif’ width=’18′/> ;) )
    <img border=’0′ height=’18′ src=’http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/5.gif’ width=’18′/> ;;)
    <img border=’0′ height=’18′ src=’http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/4.gif’ width=’18′/> :D
    <img border=’0′ height=’18′ src=’http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/3.gif’ width=’18′/> ;)
    <img border=’0′ height=’18′ src=’http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/10.gif’ width=’18′/> :p
    <img border=’0′ height=’18′ src=’http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/20.gif’ width=’22′/> :( (
    <img border=’0′ height=’18′ src=’http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/1.gif’ width=’18′/> :)
    <img border=’0′ height=’18′ src=’http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/2.gif’ width=’18′/> :(
    <img border=’0′ height=’18′ src=’http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/8.gif’ width=’18′/> :X
    <img border=’0′ height=’18′ src=’http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/12.gif’ width=’18′/> =((
    <img border=’0′ height=’18′ src=’http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/13.gif’ width=’18′/> :-o
    <img border=’0′ height=’18′ src=’http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/7.gif’ width=’20′/> :-/
    <img border=’0′ height=’18′ src=’http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/11.gif’ width=’18′/> :-*
    <img border=’0′ height=’18′ src=’http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/22.gif’ width=’18′/> :|
    <img border=’0′ height=’18′ src=’http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/35.gif’ width=’24′/> 8-}
    <img border=’0′ height=’18′ src=’http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/100.gif’ width=’31′/> :) ]
    <img border=’0′ height=’18′ src=’http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/102.gif’ width=’44′/> ~x(
    <img border=’0′ height=’18′ src=’http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/104.gif’ width=’30′/> :-t
    <img border=’0′ height=’18′ src=’http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/66.gif’ width=’18′/> b-(
    <img border=’0′ height=’18′ src=’http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/62.gif’ width=’18′/> :-L
    <img border=’0′ height=’18′ src=’http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/14.gif’ width=’34′/> x(
    <img border=’0′ height=’18′ src=’http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/24.gif’ width=’30′/> =))
    </b>
    </div>
    <b:include data=’post’ name=’comment-form’/>
    <b:else/>
    <b:if cond=’data:post.allowComments’>
    <a expr:href=’data:post.addCommentUrl’ expr:onclick=’data:post.addCommentOnclick’><data:postCommentMsg/></a>
    </b:if>
    </b:if>
    </p>
    </b:if>

5. Tani gjej kodin (CTRL+F):

   
Kodi: [Zgjidh]
</body>
dhe shtoni këtë kod pëfundi:

 
Kodi: [Zgjidh]
  <script src=’http://rethna30.googlepages.com/smiley.js‘ type=’text/javascript’/><noscript><a href=”http://introblogger.blogspot.com” target=”_blank”><span style=”font-size: x-small;”>Add Smilies</span></a></noscript>

Përfundoi, por unë do të ju preferoja që ikonat dhe kodet JavaScript ti ngarkoni ne ndonjë server tuajin, pasi që aty ku është i ngarkuar nuk ka shumë bandwidth. Kodin JavaScript mund ta shkarkoni këtu.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/shtoni-qeshjet-e-yahoo-tek-komentet.html#ixzz18O8Ja8xw

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#61 ne: 17-12-2010, 17:50:17
Blogger edhe me version mobil


Blogger ka shtuar edhe një karakteristikë të re e ajo është versioni për mobila (telefona). Ju mund të shikoni një pamje të versionit mobil përmes këtij linku ose në foton e meposhtme.

1. Shkoni tek Blogger.
2. Klikoni Settings.
3. Klikoni Email & Mobile
4. Klikoni Yes, On mobile devices, show the mobile version of my template.5. Klikoni Mobile Preview për të shikuar si duket blogu juaj.
6. Kliko Save dhe përfundoi.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/blogger-edhe-me-version-mobil.html#ixzz18O9AKyks

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#62 ne: 18-12-2010, 18:04:03
Shtoni butonin zyrtar të Twitter ''Tweet'


Twitter ka paraqitur zyrtarisht butonat e ri për cicërima. Butoni vjen në tri stile Vertikalisht, Horizonatalisht dhe Asnjëren nga to, poashtu vjen me një shkurtues url-je t.co. Butoni ju ndihmon të shpërndani postet tuaja nga blogu në Twitter por edhe vizitorët mund ta shpërndajnë postin tënd dhe butoni poashtu aty ku shfaqen numrat se sa herë është shpërndarë nëse klikoni mund ta gjeni se kush e ka shpërndarë në Twitter.

Butoni vjen edhe me karakteristika të tjera si ai person që shpërndan postin do të i shfaqet kështu Shtoni butonin zyrtar të Twitter ''Tweet http://t.co/ghfkd via @emriyt, pra do të bëhet @Mention tek ju.

Për të instaluar butoni zyrtar të Twitter të quajtur Tweet, ndiqni këta hapa:

1. Shko tek faqja e zhvilluesve të Twitter Developer Twitter dhe zgjidhni njërin nga tre butonët e ofruar dhe me poshtë është edhe kodi të cilin duhet ta kopjoni.
2. Kopjo kodin e gjeneruar.
3. Shko tek blogger kliko Design>Edit HTML>Expand widget templates.
4. Kërko kodin:

   
Kodi: [Zgjidh]
<data:post.body/>
dhe menjeherë përfundi këtij kodi vendosni kodin e gjeneruar me parë:
Kodi: [Zgjidh]
    <a href="http://twitter.com/share" class="twitter-share-button" data-count="vertical" data-via="emriyt">Tweet</a><script type="text/javascript" src="http://platform.twitter.com/widgets.js"></script>
Por mos harroni që tek kodi me lartë të ndryshoni kodin me ngjyrë të kuqe ku shkruan emriyt, ju duhet të shkruani emrin që përdorni në Twitter.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/shtoni-butonin-zyrtar-te-twitter-tweet.html#ixzz18U3Jy0YB

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#63 ne: 20-12-2010, 09:10:52
Widget: Postimet popullore dhe statistikat e blogut


Ka dy muaj që Blogger ka shtuar opsionin e statistikave të blogut. Tani ka shkuar edhe një hap me tej, tani ka futur edhe dy widget-e, njërin në lidhje me postimet popullore dhe tjetrin në lidhje me statistikat dhe vizitat e blogut. Këto dy widgete nuk janë në dispozicion në panelin e vjetër të Blogger, por vetëm në atë të riun (draft.blogger.com).


Postimet popullore widget.
Blogger-it i ka munguar gjithmonë një vegël e tillë. Vizitat e blogut keni pasur mundësi ti shikoni vetëm përmes Google Analytic e shërbime tjera. Me poshtë mund të shikoni një foto e cila tregon këtë widget.


Statistikat e blogut.
Kjo vegël tregoni vizitat e blogut tuaj, ju mund të zgjidhni pamjen e tij në formë teksti dhe në formë grfike. Shikoni opsionet me sytë tuaj dhe zgjidhni.


Si të shtoni këto dy widget-e në blogun tuaj?

Këto dy widget-e nuk janë në panelin tuaj të vjetër të Blogger.
1. Tani shkoni http://draft.blogger.com/.
2. Shkoni Design>Page Elements dhe kliko Add a Gadget dhe ju do të shihni dy widget-et e rinj për të cilët folëm me lartë.


Tani widget-et janë shtuar në blogun tuaj.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/widget-postimet-popullore-dhe.html#ixzz18dZseS2n

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#64 ne: 20-12-2010, 23:22:16
Dekoroni blogun per festat e fundvitit


Tash është koha e Krishtlindjeve dhe Vitit të ri dhe duhet që ju të dekoroni blogun tuaj për këto festa. Ju mund të shikoni një demo në blogun tim, ku bie borë dhe janë edhe disa dekorime tjera.
1. Shko tek Blogger.
2. Kliko Design>Edit HTML dhe kliko Expand widget templates.
3. Gjej kodin (CTRL+F):

Kodi: [Zgjidh]
    </body>
dhe përmbi të shto këtë kod:

   
Kodi: [Zgjidh]
<script src='http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.4/jquery.min.js' type='text/javascript'/>  <script type='text/javascript'> $(&quot;body&quot;).append($(&quot;<img src='http://2.bp.blogspot.com/_u4gySN2ZgqE/TQ-G1GVAD3I/AAAAAAAABtw/doqIyU32ngs/s1600/christmas-bells-icon.png' style='position:absolute; top: 0px;left:0px;border:none;'/><img id='xmasleftbell' src='http://3.bp.blogspot.com/_u4gySN2ZgqE/TQ-SkcTSrTI/AAAAAAAABt4/Qqpj5MR3tU8/s1600/christmas-bells-icon-right.png' style='position:absolute; top: 0px;right:0px;border:none;'/>&quot;)); </script> <script src='[url]https://sites.google.com/site/bloggertutscocc/snowfall.min.jquery.js.txt'[/url] type='text/javascript'/> <script type='text/javascript'> $(document).snowfall({flakeCount:199}); </script>
Përfundoi.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/dekoroni-blogun-per-festat-e-fundvitit.html#ixzz18h2TxGES

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#65 ne: 22-12-2010, 10:40:11
Shtoni ''Artikuj te ngjashëm'' në poste


Këtu do të ju tregoj edhe një mësim tjetër që blogu juaj të duket me bukur dhe me i lezetshëm, unë do ju tregoj si të shtoni në postet e blogut tuaj ''Artikuj të ngjashëm''. Kodet e meposhtëm marrin postet dhe disa fjalë kyce nga blogu dhe i vendosin në postet tuaja poashtu marrin linkun e posteve nga furnizuesi i juaj rss.


Këtu mund të shikoni një pamje si duket:

1. Shkoni tek Blogger.
2. Shko tek Design>Edit HTML dhe kliko Expand widget templates.
3. Kërkoni kodin (CTRL+F):

 
Kodi: [Zgjidh]
  </head>
dhe përmbi të vendosni këtë:
Kodi: [Zgjidh]
    <style> #related-posts { float : left; width : 540px; margin-top:20px; margin-left : 5px; margin-bottom:20px; font : 11px Verdana; margin-bottom:10px; } #related-posts .widget { list-style-type : none; margin : 5px 0 5px 0; padding : 0; } #related-posts .widget h2, #related-posts h2 { font-size : 20px; font-weight : normal; margin : 5px 7px 0; padding : 0 0 5px; } #related-posts a { text-decoration : none; } #related-posts a:hover { text-decoration : none; } #related-posts ul { border : medium none; margin : 10px; padding : 0; } #related-posts ul li { display : block; background : url("http://2.bp.blogspot.com/_yCcBg5IJnxo/TRHB-5FWM8I/AAAAAAAAAOI/04imSxaJ8qg/s1600/rss.png") no-repeat 0 0; margin : 0; padding-top : 0; padding-right : 0; padding-bottom : 1px; padding-left : 21px; margin-bottom : 5px; line-height : 2em; border-bottom:1px dotted #cccccc; } </style> <script src='[url]https://sites.google.com/site/bloggertutscocc/post.js'[/url] type='text/javascript'/>

4. Tani kërkoni kodin (CTRL+F):

 
Kodi: [Zgjidh]
  <data:post.body/>
dhe përfundi tij shtoni këtë kod:

   
Kodi: [Zgjidh]
<b:if cond='data:blog.pageType == "item"'>
    <div id="related-posts">
    <font face='Arial' size='3'><b>Artikuj të ngjashëm : </b></font><font color='#FFFFFF'><b:loop values='data:post.labels' var='label'><data:label.name/><b:if cond='data:label.isLast != &quot;true&quot;'>,</b:if><b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'>
    <script expr:src='&quot;/feeds/posts/default/-/&quot; + data:label.name + &quot;?alt=json-in-script&amp;callback=related_results_labels&amp;max-results=5&quot;' type='text/javascript'/></b:if></b:loop> </font>
    <script type='text/javascript'> removeRelatedDuplicates(); printRelatedLabels();
    </script>
    </div></b:if>

5. Klikoni Save Template dhe shikoni blogun tuaj.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/blog-post.html#ixzz18pdVMpAU

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#66 ne: 24-12-2010, 11:41:30
Facebook Like Box për Blogger


Me herët ju kemi treguar se si të vendosi butonin share në blog, por edhe nëse shtoni butonin Like nuk bëhet keq.Këtu me poshtë keni një pamje të këtij boksi Like.

Ky boks i Like përfshin edhe një link të faqes tuaj në Facebook. Një falenderim i madh shkon për Dezign Matterz (Mia), i cili ka dizajnuar këtë boks.

Si të instaloni Facebook Like Box për Blogger.

1. Shko Blogger>Design>Edit HTML dhe kliko Expand widget templates.
2. Kërko kodin (për kërkim me të lehtë shtypni CTL+F):

 
Kodi: [Zgjidh]
   ]]></b:skin>
dhe përmbi këtë kod vendosni këtë:

 
Kodi: [Zgjidh]
  .fb_like_box {


    margin-top:10px;


    -moz-border-radius:10px 10px 10px 10px;


    border-radius:10px;


    background-color:#3B5999;


    border:3px solid #2B2B2B;


    margin-bottom:10px;


    padding:10px 7px;


    width:540px;


    }


    .fb_like_top {


    overflow:visible;


    padding:0;margin:0 0 5px;


    width:349px;


    height:24px;


    background:url("http://lh5.ggpht.com/_u4gySN2ZgqE/TJ3dpjy9PaI/AAAAAAAABr0/PTUXIS8ykps/fblogo%5B3%5D.jpg") no-repeat scroll left top transparent;


    }


    .fb_like_top a {


    height:24px;


    width:114px;


    background:url("http://lh6.ggpht.com/_u4gySN2ZgqE/TJ3do-mtwuI/AAAAAAAABrw/NXxp85pCaD0/beafan%5B3%5D.jpg") no-repeat scroll left top transparent;


    display:block;


    margin-left:425px;


    text-indent:-5000px;


    }.fb_like_button_holder {


    -moz-border-radius:10px 10px 10px 10px;


    border-radius:10px;


    background:none repeat scroll 0 0 #FFFFFF;


    padding:12px 12px 0 12px;


    width:515px;


    height:42px;


    }
3. Tani kërko kodin (për kërkim me të lehtë shtypni CTL+F):

 
Kodi: [Zgjidh]
  <data:post.body/>
 dhe përfundi këtij kodi vendosni këtë:
Kodi: [Zgjidh]
    <b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'>


    <div class='fb_like_box'>


    <div class='fb_like_top'><a rel='nofollow' href='linku_i_faqes_tuaj_ne_facebook'>Like</a></div>


    <div class='fb_like_button_holder'>


    <iframe allowTransparency='true' expr:src='&quot;http://www.facebook.com/plugins/like.php?href=&quot; + data:post.url + &quot;&amp;layout=standard&amp;show_faces=false&amp;width=100&amp;action=like&amp;font=arial&amp;colorscheme=light&quot;' frameborder='0' scrolling='no' style='border:none; overflow:hidden; width:450px;height:30px;'/>


    </div>


    </div>


    </b:if>

4. Ndryshoni tekstin e kodit me ngjyrë të kuqe, aty vendosni url-n e faqes tuaj në Facebook.

5. Kliko Save Template dhe boksi Like u vendos.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/facebook-like-box-per-blogger.html#ixzz191Ztg2wT

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#67 ne: 26-12-2010, 12:47:43
Si të fshini blogun?


Nëse dëshironi të fshini çdo blog nga llogaria juaj, ndiqni proceduarat e meposhtme.


1. Indetifikohu në llogarinë tuaj në Blogger pastaj klikoni Settings.


2. Pas klikimit në mënynë Settings me poshtë ju shfaqet një shkrim ku shkruan Delete Blog.

3. Kliko opsionin Delete Blog dhe përfundoi.


Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/si-te-fshini-blogun.html#ixzz19DXcnrgx

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#68 ne: 27-12-2010, 16:56:47
Si të transferoni blogun në dy llogari


Në këtë post do të ju tregoj se si të transferoni një blog në dy llogari (një blog dy admina).

Ndoshta keni nevojë ta shisni blogun dhe ne me poshtë do të ju tregojmë se si ta transferoni blogun e shitur të blerësi.


1. Shkoni Blogger dhe klikoni Settings.


2. Klikoni Permissions.


3. Tani për të shtuar edhe një admin, klikoni Add Authors.


4. Shkruani e-mailin e personit të cilin e do për admin.


5. Tani pasi shkruat e-mailin e personit, atij do t'i shkoj një mesazh ftues i cili e fton të bëhët admin, duhet të klikoni në atë link që vjen në inbox.


6. Pasi ai ka klikuar në link është bërë admin, por nuk i ka të gjitha të drejtat mbi blogun, ju duhet t'i jepni atij të drejtat e menaxhimit duke klikuar grant admin privileges.7. Tani pasi janë bërë dy admina dhe nëse ju e keni shitur blogun tuaj, atëherë kliko remove dhe bëje vetëm blerësin admin.


Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/si-te-transferoni-blogun-ne-dy-llogari.html#ixzz19KOMOMfW

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#69 ne: 02-01-2011, 12:03:09
Si të shfaqni formën e komenteve


Në shumicën e blogjeve në Blogger nganjeherë nuk ka formë të komeneve. Tani për shumicën mosegzistimi i formës së komenteve është shumë i rendësishëm. Nëse nuk keni formë të komenteve atëherë vizitorët që duan të komentojnë reagojnë shumë keq, por unë do të mundohem qe edhe këtë problem ta rregulloj.


Nëse nuk e keni formën e komenteve, ajo mund të gjendet tek Settings dhe pastaj Comments.

Nëse keni bërë si në foto dhe ende nuk është shfaqur forma e komenteve, atëherë shkoni tek Design>Edit HTML dhe klikoni Expand widget templates.

Gjeni këtë kod (për kërkim me të lehtë shtypni CTL+F):

   
Kodi: [Zgjidh]
<b:include data='post' name='comments'/>
dhe menjeherë përfundi tij vendosi këtë kod:

       
Kodi: [Zgjidh]
<b:include data='post' name='comment-form'/>
Klikoni Save Template dhe përfundoi.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/si-te-shfaqni-formen-e-komenteve.html#ixzz19sI9L7j0

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#70 ne: 11-01-2011, 11:18:12
Si të shtoni etiketat Cloud


Blogger ka futur edhe një funksion të ri. Ajo quhet Label Cloud e në shqip Etiketa Cloud. Tani ju nuk keni nevojë për ndonjë kod javascript apo ndonjë hack për të shtuar etiketat në blogger.


E gjitha që ju duhet të bëni është të shkoni tek Design>Page Elements dhe të shkoni tek Add a Gadget dhe të shtoni widget-in Labels dhe të kontrolloni etiketën Cloud.


Tani duhet të zgjidhni opsionin Cloud.Etiketat me të përdorura do të shfaqen me të mëdha ndërsa ato që përdoren me pak do të shfaqen të vogla.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/si-te-shtoni-etiketat-cloud.html#ixzz1AijPEAD3

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#71 ne: 31-01-2011, 09:41:29
Si të shtoni tri kolona në footer


Nëse keni tri kolona në footer blogu do të duket me bukur. Gjithashtu ato do t'i japin blogut tuaj një stil me të mirë.1. Shko tek Blogger, kliko Design>Edit HTML dhe kliko Expand widget templates.
2. Lëviz gadgetet nga ana e djathtë poshtë (nëse keni).
3. Kërko kodin (për kërkim me të lehtë shtypni CTRL+F):
Kodi: [Zgjidh]
]]></b:skin>
dhe menjeherë përmbi shtoni këtë kod:
Kodi: [Zgjidh]
#footer-left {
width: 33%;
float: left;
margin:0;
text-align: left;
}
#footer-center {
width: 34%;
float: left;
margin:0;
text-align: center;
}
#footer-right {
width: 33%;
float: right;
margin:0;
text-align: right;
}
#footer-column-container {
clear:both;
}
.footer-column {
padding:10px;
}

4. Kërko këtë kod:
Kodi: [Zgjidh]
<div id='footer-wrapper'>
<b:section class='footer' id='footer'/>
</div>

dhe zevendësojeni këtë kod me kodin e meposhtëm:
 
Kodi: [Zgjidh]
   <div id='footer-wrapper'>
    <div id='footer-column-container'>
    <div id='footer-left'>
    <b:section class='footer-column' id='col1' preferred='yes' style='float:left;'/>
    </div>
    <div id='footer-center'>
    <b:section class='footer-column' id='col2' preferred='yes' style='float:left;'/>
    </div>
    <div id='footer-right'>
    <b:section class='footer-column' id='col3' preferred='yes' style='float:right;'/>
    </div>
    <div style='clear:both;'/>
    </div>
    </div>

5. Tani shikoni templaten tuaj se a janë shtuar tri kolona. Shko tek Design>Page Elements dhe lëvizni gadget-et nga anash poshtë dhe shikoni blogun tuaj, janë shtuar tri kolona në fund.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/si-te-shtoni-tri-kolona-ne-footer.html#ixzz1CbI8tAEl • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#72 ne: 03-02-2011, 09:42:27
Si të shtoni formën e kontaktit?


Nëse ju keni një blog dhe ju nevoitet forma kontaktuese sepse nëse një vizitori i pëlqen dicka tek blogu juaj, atëherë ai duhet të kontakoj me ju. Ju nuk mund të bëni e-mailin tuaj publik në blog sepse do të ju lodhin me mesazhe spam. Kështu që ju duhet të krijoni një formë kontakti për blogun tuaj.Ju mund të krijoni forma kontakti të ndryshme edhe përmes Google Docs, por unë do të ju tregoj krijimin e formave të kontaktit të thjeshta. Ka shumë faqe që ofrojnë forma të kontaktit, por unë kam zgjedhut Kontactr.
1. Regjistrohu në këtë faqe dhe me pas do të marrësh kodin.


2. Kontrollo e-mailin tënd dhe konfirmoje regjistrimin.


3. Identifikohu në Kontactr këtu.

4. Kopjoni kodin.


5. Shkojmë tek Blogger pastaj Posting>Edit Pages>Create a Page dhe e vendosim kodin e kopjuar.


6. Klikojmë Publish Page dhe përfundoi.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2011/02/si-te-shtoni-formen-e-kontaktit.html#ixzz1CspuMDvu

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#73 ne: 13-02-2011, 10:20:50
Si të bëni Read More me foto


Kemi folur edhe me herët për opsionin Read More në Blogger. Ndërsa në këtë post do të ju tregojmë se si të bëni opsionin Read More jo me tekst por me foto. Ndiqni hapat e meposhtëm.Si të bëni Read More me foto?

 Ja nje parashikim:


1. Shko tek Blogger pastaj Design>Edit HTML dhe kliko Expand widget templates.
2. Kërkoni këtë kod (për kërkim me të lehtë shtypni CTL+F):
Kodi: [Zgjidh]
    <data:post.jumpText/>
dhe dy rreshta me poshtë nga kodi i kërkuar shfaqet ky kod:

 
Kodi: [Zgjidh]
  <b:if cond='data:post.hasJumpLink'>
    <div class='jump-link'>
    <a expr:href='data:post.url + "#more"'><data:post.jumpText/></a>
    </div>
    </b:if >

Në kodin me lartë aty ku është me ngjyrë të zezë zevendesojeni me këtë kod (mos harroni vetëm atë rresht me ngjyrë të zezë:

Kodi: [Zgjidh]
    <b:if cond='data:post.hasJumpLink'>
    <div class='jump-link'>
    <a expr:href='data:post.url'><img src="linku i fotos suaj"></a>
    </div>
    </b:if >

Tek kodi me lartë ndryshoni ''linku i fotos suaj''.

Klikoni Save Template dhe përfundoi.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/si-te-beni-read-more-me-foto.html#ixzz1DpSnFMhD

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#74 ne: 20-02-2011, 14:22:15
Si të shtoni Sexy Social Bookmarks v2

Ka edhe një version me të vjetër të këtyre ikonave Sexy Social Bookmarks, por ky është më i riu dhe quhet Sexy Social Bookmarks v2. Ky version përdor funksione jQuery.


Si të shtoni Sexy Social Bookmarks v2?

1. Shko tek Blogger pastaj Design>Edit HTML dhe kliko Expand widget templates.
2. Vendos kodet e meposhtme përmbi </head>
Kodi: [Zgjidh]
    <script src='http://code.jquery.com/jquery-latest.js' type='text/javascript'/>
    <script type='text/javascript'>
    jQuery(document).ready(function() {
    // xhtml 1.0 strict way of using target _blank
    jQuery('.sexy-bookmarks a.external').attr("target", "_blank");
    // this block sets the auto vertical expand when there are more than
    // one row of bookmarks.
    var sexyBaseHeight=jQuery('.sexy-bookmarks').height();
    var sexyFullHeight=jQuery('.sexy-bookmarks ul.socials').height();
    if (sexyFullHeight>sexyBaseHeight) {
    jQuery('.sexy-bookmarks-expand').hover(
    function() {
    jQuery(this).animate({
    height: sexyFullHeight+'px'
    }, {duration: 400, queue: false});
    },
    function() {
    jQuery(this).animate({
    height: sexyBaseHeight+'px'
    }, {duration: 400, queue: false});
    }
    );
    }
    // autocentering
    if (jQuery('.sexy-bookmarks-center')) {
    var sexyFullWidth=jQuery('.sexy-bookmarks').width();
    var sexyBookmarkWidth=jQuery('.sexy-bookmarks:first ul.socials li').width();
    var sexyBookmarkCount=jQuery('.sexy-bookmarks:first ul.socials li').length;
    var numPerRow=Math.floor(sexyFullWidth/sexyBookmarkWidth);
    var sexyRowWidth=Math.min(numPerRow, sexyBookmarkCount)*sexyBookmarkWidth;
    var sexyLeftMargin=(sexyFullWidth-sexyRowWidth)/2;
    jQuery('.sexy-bookmarks-center').css('margin-left', sexyLeftMargin+'px');
    }
    });
    </script>

dhe me poshtë edhe këtë:

Kodi: [Zgjidh]
    <style type="text/css">
    div.sexy-bookmarks{margin:20px 0 0 0; border: 0;outline: none;clear:both !important}
    div.sexy-bookmarks-expand{height:29px; overflow:hidden}
    .sexy-bookmarks-bg-sexy, .sexy-bookmarks-bg-love{background-image:url('http://img31.imageshack.us/img31/176/sexytrans.png') !important; background-repeat:no-repeat}
    div.sexy-bookmarks-bg-love{padding:26px 0 0 10px; background-position:left -1148px !important}
    div.sexy-bookmarks ul.socials{width:100% !important; margin:0 !important; padding:0 !important; float:left}
    div.sexy-bookmarks ul.socials li{display:inline !important; float:left !important; list-style-type:none !important; margin:0 !important; height:29px !important; width:60px !important; cursor:pointer !important; padding:0 !important}
    div.sexy-bookmarks ul.socials li:before, div.sexy-bookmarks ul.socials li:after, div.sexy-bookmarks ul.socials li a:before, div.sexy-bookmarks ul.socials li a:after{content:none !important}
    div.sexy-bookmarks ul.socials a{display:block !important; width:60px !important; height:29px !important; text-indent:-9999px !important; background-color:transparent !important}
    div.sexy-bookmarks ul.socials a:hover{background-color:transparent !important}
    .sexy-digg, .sexy-digg:hover, .sexy-reddit, .sexy-reddit:hover, .sexy-stumbleupon, .sexy-stumbleupon:hover, .sexy-delicious, .sexy-delicious:hover, .sexy-yahoobuzz, .sexy-yahoobuzz:hover, .sexy-blinklist, .sexy-blinklist:hover, .sexy-technorati, .sexy-technorati:hover, .sexy-facebook, .sexy-facebook:hover, .sexy-twitter, .sexy-twitter:hover, .sexy-myspace, .sexy-myspace:hover, .sexy-mixx, .sexy-mixx:hover, .sexy-scriptstyle, .sexy-scriptstyle:hover, .sexy-designfloat, .sexy-designfloat:hover, .sexy-comfeed, .sexy-comfeed:hover, .sexy-newsvine, .sexy-newsvine:hover, .sexy-linkedin, .sexy-linkedin:hover, .sexy-google, .sexy-google:hover, .sexy-friendfeed, .sexy-friendfeed:hover{background:url('http://img512.imageshack.us/img512/3131/sexysprite.png') no-repeat !important;border: 0;outline: none;}
    .sexy-digg{background-position:-980px bottom !important}
    .sexy-digg:hover{background-position:-980px top !important}
    .sexy-reddit{background-position:-700px bottom !important}
    .sexy-reddit:hover{background-position:-700px top !important}
    .sexy-stumbleupon{background-position:-630px bottom !important}
    .sexy-stumbleupon:hover{background-position:-630px top !important}
    .sexy-delicious{background-position:-1190px bottom !important}
    .sexy-delicious:hover{background-position:-1190px top !important}
    .sexy-yahoobuzz{background-position:-1120px bottom !important}
    .sexy-yahoobuzz:hover{background-position:-1120px top !important}
    .sexy-blinklist{background-position:-1260px bottom !important}
    .sexy-blinklist:hover{background-position:-1260px top !important}
    .sexy-technorati{background-position:-560px bottom !important}
    .sexy-technorati:hover{background-position:-560px top !important}
    .sexy-myspace{background-position:-770px bottom !important}
    .sexy-myspace:hover{background-position:-770px top !important}
    .sexy-twitter{background-position:-490px bottom !important}
    .sexy-twitter:hover{background-position:-490px top !important}
    .sexy-facebook{background-position:-1330px bottom !important}
    .sexy-facebook:hover{background-position:-1330px top !important}
    .sexy-mixx{background-position:-840px bottom !important}
    .sexy-mixx:hover{background-position:-840px top !important}
    .sexy-scriptstyle{background-position:-280px bottom !important}
    .sexy-scriptstyle:hover{background-position:-280px top !important}
    .sexy-designfloat{background-position:-1050px bottom !important}
    .sexy-designfloat:hover{background-position:-1050px top !important}
    .sexy-newsvine{background-position:left bottom !important}
    .sexy-newsvine:hover{background-position:left top !important}
    .sexy-google{background-position:-210px bottom !important}
    .sexy-google:hover{background-position:-210px top !important}
    .sexy-comfeed{background-position:-420px bottom !important}
    .sexy-comfeed:hover{background-position:-420px top !important}
    .sexy-linkedin{background-position:-70px bottom !important}
    .sexy-linkedin:hover{background-position:-70px top !important}
    .sexy-friendfeed{background-position:-1750px bottom !important}
    .sexy-friendfeed:hover{background-position:-1750px top !important}
    .sexy-link{ margin-left:25px; font-size:6px; float:left}
    .sexy-link A{padding:10px 0; width:470px; text-align:right; border:0; outline:none}</style>

3. Tani kërko kodin (për kërkim me të lehtë shtypni CTL+F):

 
Kodi: [Zgjidh]
  <data:post.body/>
dhe perfundi shtoni:

Kodi: [Zgjidh]
    <div class='sexy-bookmarks sexy-bookmarks-expand sexy-bookmarks-bg-love' style='margin:20px 0 0 0 !important; padding:25px 0 0 10px !important; height:29px;/*the height of the icons (29px)*/ display:block !important; clear:both !important;'>
    <ul class='socials'>
    <li class='sexy-delicious'><a class='external' expr:href='&quot;http://del.icio.us/post?url=&quot;+ data:post.url + &quot;&amp;title=&quot; + data:post.title' rel='nofollow' title='Share this on del.icio.us'>Share this on del.icio.us</a></li>
    <li class='sexy-digg'><a class='external' expr:href='&quot;http://digg.com/submit?phase=2&amp;url=&quot;+ data:post.url + &quot;&amp;title=&quot; + data:post.title' rel='nofollow' title='Digg this!'>Digg this!</a></li>
    <li class='sexy-stumbleupon'><a class='external' expr:href='&quot;http://www.stumbleupon.com/submit?url=&quot;+ data:post.url + &quot;&amp;title=&quot; + data:post.title' rel='nofollow' title='Stumble upon something good? Share it on StumbleUpon'>Stumble upon something good? Share it on StumbleUpon</a></li>
    <li class='sexy-reddit'><a class='external' expr:href='&quot;http://reddit.com/submit?url=&quot;+ data:post.url + &quot;&amp;title=&quot; + data:post.title' rel='nofollow' title='Share this on Reddit'>Share this on Reddit</a></li>
    <li class='sexy-google'><a class='external' expr:href='&quot;http://www.google.com/bookmarks/mark?op=add&amp;bkmk=&quot;+ data:post.url + &quot;&amp;title=&quot; + data:post.title' rel='nofollow' title='Add this to Google Bookmarks'>Add this to Google Bookmarks</a></li>
    <li class='sexy-twitter'><a class='external' expr:href='&quot;http://twitter.com/home?status=Reading: &quot; + data:blog.title + &quot; - &quot; + data:post.url + &quot; (@NAME)&quot;' rel='nofollow' title='Tweet This!'>Tweet This!</a></li>
    <li class='sexy-facebook'><a class='external' expr:href='&quot;http://www.facebook.com/share.php?u=&quot;+ data:post.url + &quot;&amp;title=&quot; + data:post.title' rel='nofollow' title='Share this on Facebook'>Share this on Facebook</a></li>
    <li class='sexy-mixx'><a class='external' expr:href='&quot;http://www.mixx.com/submit?page_url=&quot; + data:post.url' rel='nofollow' title='Share this on Mixx'>Share this on Mixx</a></li>
    <li class='sexy-comfeed'><a class='external' expr:href='data:blog.homepageUrl + &quot;feeds/posts/default&quot;' rel='nofollow' title='Subscribe'>Subscribe</a></li>
    <li class='sexy-yahoobuzz'><a class='external' expr:href='&quot;http://buzz.yahoo.com/submit/?submitUrl=&quot; + data:post.url' rel='nofollow' title='Buzz up!'>Buzz up!</a></li>
    <li class='sexy-linkedin'><a class='external' expr:href='&quot;http://www.linkedin.com/shareArticle?mini=true&amp;url=&quot;+ data:post.url + &quot;&amp;title=&quot; + data:post.title' rel='nofollow' title='Share this on Linkedin'>Share this on Linkedin</a></li>
    <li class='sexy-designfloat'><a class='external' expr:href='&quot;http://www.designfloat.com/submit.php?url=&quot;+ data:post.url + &quot;&amp;title=&quot; + data:post.title' rel='nofollow' title='Submit this to DesignFloat'>Submit this to DesignFloat</a></li>
    <li class='sexy-technorati'><a class='external' expr:href='&quot;http://technorati.com/faves?add=&quot;+ data:post.url + &quot;&amp;title=&quot; + data:post.title' rel='nofollow' title='Share this on Technorati'>Share this on Technorati</a></li>
    <li class='sexy-scriptstyle'><a class='external' expr:href='&quot;http://scriptandstyle.com/submit?url=&quot;+ data:post.url + &quot;&amp;title=&quot; + data:post.title' rel='nofollow' title='Submit this to Script &amp; Style'>Submit this to Script &amp; Style</a></li>
    <li class='sexy-myspace'><a class='external' expr:href='&quot;http://www.myspace.com/Modules/PostTo/Pages/?u=http&quot;+ data:post.url + &quot;&amp;title=&quot; + data:post.title' rel='nofollow' title='Post this to MySpace'>Post this to MySpace</a></li>
    <li class='sexy-blinklist'><a class='external' expr:href='&quot;http://www.blinklist.com/index.php?Action=Blink/addblink.php&amp;Url=&quot;+ data:post.url + &quot;&amp;title=&quot; + data:post.title' rel='nofollow' title='Share this on Blinklist'>Share this on Blinklist</a></li>
    <li class='sexy-friendfeed'><a class='external' expr:href='&quot;http://friendfeed.com/?url=&quot; + data:post.url + &quot;&amp;title=&quot; + data:post.title' rel='nofollow' title='Share this on FriendFeed'>Share this on FriendFeed</a></li>
    <li class='sexy-newsvine'><a class='external' expr:href='&quot;http://www.newsvine.com/_tools/seed&amp;save?u=&quot;+ data:post.url + &quot;&amp;title=&quot; + data:post.title' rel='nofollow' title='Seed this on Newsvine'>Seed this on Newsvine</a></li>
    </ul>
    <div style='clear:both;'/>
    </div>
    <div class='sexy-link'> Widget by <a href='http://www.cssreflex.com/' title='Web Design Blog, Blogger Hacks and Blogger templates'>Css Reflex </a>|<a href='http://www.tutzone.org/' title='Tutorials, Rare Downloads, Link Heaven, Tips Tricks, Hacks, Make How, Blogger Tricks And Tutorials, Internet, News, And Many More'> TutZone</a> &amp; Distributed by <a href='http://www.bloggertuts.co.cc/' title='Simple Blogger Tutoriale'>Blogger Tutoriale</a></div>

4. Klikoni Save Template dhe shikoni blogun tuaj, tashmë Sexy Social Bookmarks janë shtuar.

Falenderime të shumta për krijimin e Sexy Social Bookmarks shkon për Css Reflex dhe TutZone.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/si-te-shtoni-sexy-social-bookmarks-v2.html#ixzz1EVN7YBU6

Temat e fundit