Blogger Tutoriale - 4 - Guida | Tutoriale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Blogger Tutoriale

Blogger Tutoriale

· 102 · 10026

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#75 ne: 16-03-2011, 10:48:52
Si të shtoni butonin lëvizës të Twitter


Unë ju kam treguar se si të shtoni butonin zyrtar të Twitter në blogun tuaj, por në këtë post do të flasim se si të vendosim butonin e Twitter ne anën e majtë ose djathtë që ju përcjell sa herë që shkoni poshtë dhe lartë.Si të shtoni butonin lëvizës të Twitter?

1. Ja një pamje se si duket:


2. Shkoni tek Blogger pastaj Design>Edit HTML dhe klikoni Expand widget templates.

3. Kërkoni kodin (për kërkim me të lehtë shtypni CTL+F):

    </body>

dhe përmbi këtë kod vendoseni këtë:

 
Kodi: [Zgjidh]
   <div style='position: fixed; top: 45%; right: 0;'/> <a href='http://twitter.com/USERNAME' title='Follow me on Twitter'><img alt='Follow me on Twitter' src='http://lh3.ggpht.com/_dzq0x75P67s/S6HVKZGE4mI/AAAAAAAABdg/6B4dj8YcO0Y/s800/follow-on-twitter.png' /></a></div>
Ju në kod duhet të ndryshoni tekstin me ngjyrë të zezë që shkruan USERNAME, këtë tekst e zevendësoni me emrin tuaj në Twitter.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2011/03/si-te-shtoni-butonin-levizes-te-twitter.html#ixzz1GkqEwBMd

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#76 ne: 25-03-2011, 09:01:36
Si të postoni postet nga blogu direkt në TwitterNëse ju keni një blog dhe jeni përdorues i Twitter, atëherë këtu do të ju tregoj se si të postoni postet e blogut direkt nga blogu në Twitter, në këtë mënyrë ndjekësit e tu në Twitter mund të marrin vesh për përditësimet e blogut. Po ta bëni këtë punë manualisht është shumë e mërzitshme. Kështu që ju duhet dicka që cicëron postet tuaja automatikisht nga blogu në Twitter.Ka shumë faqe qe ofrojnë këtë shërbim, por unë do të përdori Google FeedBurner dhe gjithashtu shkurtuesin e linqeve, shërbime kto të ofruara nga Google, linku shkurtohet me linkun http://goo.gl/tekst

Nëse përdorni FeedBurner atëherë ndiqni hapat e meposhtëm e nëse jo, atëherë regjistrohuni në FeedBurner.

1. Klikoni në menynë Publicize.


2. Klikoni opsionin Socialize në anën e majtë.


3. Kliko Add Twitter Account dhe lejo aksesin në llogarinë tënde në Twitter.

Tek Additional Text mund të shkruani #shqip #kosova #albania (etiketat që përdoren me shumë në Twitter).

Kliko poshtë Activate dhe përfundoi.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/si-te-postoni-postet-nga-blogu-direkt.html#ixzz1Hb1xpYa4

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#77 ne: 10-04-2011, 10:46:30
Si të shtoni kutinë e abonimit me e-mail 


Kutia e abonimit me email në blog shërben për lexuesit e blout të marrin postimet e fundit automatikisht në inbox. Duke marrë parasysh se shumica e blogjeve kanë RSS/Feed-t e tyre të drejtuar në FeedBurner.com, unë do të ju tregoj një mësim të shkurt se si të vendosni kutinë e abonimit me email në blog.

1. Shkoni tek FeedBurner.com.
2. Klikoni ne menynë Publicize.


3. Zjidhni opsionin Email Subscriptions dhe Subscription Management, dhe kopjoni kodin i cili ju shfaqet.4. Tani shkoni në Blogger pastaj Design>Page Elements dhe kliko Add a Gadget, shtoje një widget HTML/JavaScript dhe vendoseni kodin e kopjuar e klikoni Save, përfundoi.

Burimi: Si të shtoni kutinë e abonimit me e-mail | Blogger Tutoriale

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#78 ne: 21-04-2011, 08:55:56
Si të lidhni postet rss më FeedBurner


Sot kam vendosur që të ju tregoj se si të ridrejtoni linkun e rss në FeedBurner.1. Shkoni tek FeedBurner dhe shkruani url-n rss të blogut tuaj. Adresa juaj është:
http://your-blog.blogspot.com/feeds/posts/defaultNëse ju jeni podcaster selektoni podcaster dhe klikoni Next.

2. Në faqen tjetër shkruani emrin e Feed dhe username-n tuaj.


Kjo adresë do të jetë adresa juaj për ushqimin e lexuesve kështu që zgjidhni një titull dhe username që përshtatet me emrin e blogut tuaj. Në përgjithësi do të duket kështu:
http://feeds.feedburner.com/Your-Blog-Name

Pastaj kliko Next.

3. Në faqen tjetër shfaqet adresa juaj e krijuar nga Feedburner.


Të dhënat primare kanë përfunduar. Ju keni krijuar me sukses një gjenerues të rss nga FeedBurner. Nga kjo pikë blogu juaj ushqen url-n e FeedBurner.

Si të vendosni FeedBurner?
4. Në këtë faqe ju mund të merrni edhe statistikat e blogut dhe trafikun e blogut tuaj. Pra shikoni opsionet që ju dëshironi t'i keni.

Përsëri kliko "Next".

5. Ju keni bërë ngritjen e FeedBurner në rss-n e blogut tuaj.
http://3.bp.blogspot.com/_yCcBg5IJnxo/TQZsNyE7r6I/AAAAAAAAAJw/M_U-twLYNGE/s1600/rss5.PNG

Ridrejtoni url-n e FeedBurner me atë të blogut.

6. Hyni në llogarinë tuaj në Blogger pastaj shkoni tek Settings dhe klikni Site Feed .


Këtu ju mund të zgjidhni nëse dëshironi që lexuesit tuaj të marrin poste të plota, selektoni ''Full'' në ''Allow Blog Feeds''. Tani shkruani tek Post Feed Redirect URL shkruani url-n e FeedBurner dhe kliko Save.

Përfundoi.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/si-te-lidhni-postet-rss-me-feedburner.html#ixzz1K8dcHayC

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#79 ne: 26-04-2011, 11:06:37
Si të shtoni butonin DiggDigg.com është një nga faqet me të mëdha për bookmark dhe gati çdo webmaster e përdor atë.

Në faqen zyrtare të Digg ju mund të gjeni ikonën dhe kodin e butonit, The Digg Button. Në këtë mësim do të ju tregoj se si të shtoni butonin e Digg brenda postimeve.

1. Shko tek Blogger, pastaj Design>Edit HTML dhe kliko Expand widget templates.
2. Kërko kodin (CTRL+F):
Kodi: [Zgjidh]
</body>dhe menjeherë mbi të vendos këtë kod JavaScript:
Kodi: [Zgjidh]
<script type="text/javascript">
(function() {
var s = document.createElement('SCRIPT'), s1 = document.getElementsByTagName('SCRIPT')[0];
s.type = 'text/javascript';
s.async = true;
s.src = 'http://widgets.digg.com/buttons.js';
s1.parentNode.insertBefore(s, s1);
})();
</script>
3. Gjej kodin (CTRL+F):
Kodi: [Zgjidh]
<data:post.body/>dhe menjeherë përfundi tij vendos kodin:
Kodi: [Zgjidh]
<b:if cond='data:blog.pageType == "item"'>
<div style='float: right; padding: 4px;'>
<a class="DiggThisButton DiggMedium"></a>
</div>
</b:if>
4. Klikoni Save Template.

Kodi me ngjyrë të kaltër ofron që butoni të shfaqet vetëm brenda postit, nëse ju dëshironi të shfaqni butonin edhe në faqe të parë, atëherë largoni atë kod me ngjyrë të kaltër.

Kodi me ngjyrë të zezë përcakton vendosjen e butonit në anën e majtë ose djathtë, ju mund ta ndryshoni duke shkruar right ose left.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/si-t%C3%AB-shtoni-butonin-digg.html#ixzz1KcP1S2Tn

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#80 ne: 08-05-2011, 17:51:01
Si të ngarkoni foto në Blogger

Fjala është për futjen e fotos në post, e unë do të ju tregoj se si të ngarkoni një foto në Blogger.

1. Shko tek Blogger.
2. Kliko New Post.


4. Shkruaj titullin e postit.
5. Shkruaj mesazhin apo artikullin.
6. Kliko në Insert Image.


7. Kliko Choose Files.
8. Kërkoni foton në kompjuterin tuaj.
9. Kliko Add Selected.


10. Nëse dëshironi të ndryshoni pozicionin e fotos në qendër, majtë apo djathtë, madhësinë, shtimin e titullit etj, shiko foton e meposhtme.


Klikoni Publisht Post dhe fotoja do të shfaqet në post.


Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/si-te-ngarkoni-foto-ne-blogger.html#ixzz1LmDFvIfM

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#81 ne: 13-06-2011, 18:48:06
Si të shtoni widgetin Slideshow


Këtu do të ju tregoj se si të shtoni widgetin Slideshow. Slideshow është një vegël e cila mundëson ndrrim minutësh të fotove nga ofrues të ndryshëm të fotove si Picasa, Flickr, PhotoBucket e shumë të tjera.
1. Shko tek Blogger.
2. Kliko Design.3. Kliko Page Elements.4. Kliko Add a Gadget.


5. Në dritare do të shfaqen shumë Gadget-e të ndryshme.
6. Klikoni tek Slideshow tek ai plusi (+) i kaltërt.


7. Ju mund të zgjidhni shërbimin e Picasa, Flickr etj.
8. Kliko Save.9. Përfundoi.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/si-te-shtoni-widgetin-slideshow.html#ixzz1PAwWT6M8

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#82 ne: 27-06-2011, 20:22:31
Si të ndryshoni gjuhën e blogutPlatforma e Blogger ka menduar edhe për gjuhët e të gjithë botës, bile ka menduar edhe për gjuhën shqipe. Gjuha lokale e Blogger është anglisht, por ju mund ta ndryshoni shumë lehtë.Për të ndryshuar gjuhën ndiq hapat e meposhtëm:

1. Shko tek paneli në Blogger.
2. Kliko tek menyja Settings.
3. Zgjidhni gjuhën e preferuar.


4. Klikoni Save.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/si-te-ndryshoni-gjuhen-e-blogut.html#ixzz1QVBa6omf

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#83 ne: 03-07-2011, 18:15:34
Si të ngarkoni foto në profil


Vendosja e fotos së profilit është shumë me rëndësi, sidomos nëse keni një blog zyrtar. Pra blogu zyrtar duhet të jetë serioz e fotoja e bënë edhe me serioz.Për të ngarkuar një foto në profil ndiq hapat e meposhtëm:


1. Shko tek Blogger.
2. Kliko Edit Photo.


3. Kliko Browse dhe zgjidh foton nga kompjuteri.


3. Prisni procesin e ngarkimit të fotos.
4. Shko në fund dhe kliko Save.
5. Përfundoi.

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2010/12/si-te-ngarkoni-foto-ne-profil.html#ixzz1R3krvexm

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#84 ne: 03-07-2011, 19:00:15
Blogger me pamje mbreslënëse


Google tani po ridizajnon të gjitha shërbimet e veta dhe nuk ka lënë pas as platformën Blogger, e cila tani duket shumë bukur. Shikoni disa fotografi nga paneli i ri i Blogger (klikoni në foto për t'i parë me të mëdha).

Shikojeni edhe ju pamjen e re të Blogger, vetëm shkruani draft.blogger.com dhe pastaj klikoni Make Blogger in Draft my default dhe do të shihni panelin e ri. :)

Burimi: http://www.bloggertuts.co.cc/2011/07/blogger-me-pamje-mbreslenese.html#ixzz1R3w6BnPU

 • Postime: 95
 • Karma: +0/-0

#85 ne: 14-07-2011, 05:32:44
Faqja e Dardanit tashme mund te arrihet edhe nga www.bloggertuts.info  ;)

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#86 ne: 10-08-2011, 20:11:36
Parashikim i postit në BloggerBlogger ka shtuar edhe një tipar të ri, Parashikimin e postit ''Preview''. Butoni gjendet përfundi editorit të ri ne draft.blogger.com, pas klikimit në butonin Preview hapet një tab i ri në shfletuesin Firefox që tregon tërë përmbledhjen e postit. Ky buton ju mundëson shikimin e postit para se të klikoni në butonin Publish Post.Burimi: http://bloggeralbania.blogspot.com/2010/12/parashikim-i-postit-ne-blogger.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#87 ne: 19-09-2011, 10:31:04
Si të ndryshoni logonPlatforma Blogger ofron logon vetëm më tekste por edhe më fotografi. Ngarkimi i logos në Blogger është shumë i lehtë, nuk keni nevojë të shtoni ndonjë kod HTML ose CSS apo të jeni ndonjë programues profesional.Si të ngarkoni logo:

1. Identifikohu në llogarinë tuaj në Blogger.
2. Kliko Design.3. Kliko Page Elements.


4. Kliko Edit tek header.


5. Në dritaren e hapur do të shfaqet titulli i blogut, përshkrimi i blogut, ngarkimi i logos përmes kompjuerit, ngarikimi i logos përmes web-it dhe në fund janë edhe parametrat.


6. Kliko Save.

Tani blogu juaj është edhe me tërheqës edhe më i bukur poashtu tani karakterizohet edhe me simbolin e tij personal në internet, pra logon.

Burimi: http://www.bloggertuts.info/2010/12/si-te-ngarkoni-logo.html#ixzz1YNwiEoSU

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#88 ne: 14-10-2011, 10:58:44
Si të krijoni blog privatJo të gjithë duan që blogu i tyre të jetë i pashëm nga të gjithë, dikush dëshiron që blogu i tij të jetë privat dhe të shihet vetëm nga ai dhe nga ata që ai ju tregon. Ju mund të ftoni deri në 100 njerëz si lexues të blogut tuaj.Më poshtë mund të mësoni se si të krijoni blog privat:

1. Identifikohu në llogarinë tënde në Blogger.
2. Kliko në menynë Settings.3. Kliko në menynë Permissions.


4. Në pjesën Who can view this blog selektoni opsionin Only people I choose.


5. E-mailat e lexuesve apo të ftuarve në blogun tuaj i ndani me presje ,,,,.
6. Kliko INVITE.
7. Përfundoi.

Pas kësaj, antarëve të ftuar nga ju do të ju shkoj nga një mesazh, ne të cilin ju shkon edhe linku i blogut tuaj dhe një lin identifikues, antarët e tjerë nuk mund të shikojnë blogun pa ftesë nga ju.

Burimi: http://www.bloggertuts.info/2010/12/si-te-krijoni-blog-privat.html#ixzz1akFeca6Y

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#89 ne: 14-10-2011, 11:03:17
Ridrejto blogun ne një bog tjetër


Fjala është për ridirektim të blogut p.sh., blogu im www.bloggertuts.info të ridirektohet në ndonjë blog tjetër. Ndoshta ju keni një blog në Blogger dhe keni hapur një blog të ri më WordPress ose Blogger dhe dëshironi që vizitorët e blogut tuaj të drejtohen në blogun e ri.Ndiqni hapat e meposhtëm.


1. Shko tek Blogger.
2. Shko tek Design>Edit HTML dhe kliko Expand widget templates.
3. Kërko kodin (CTRL+F):
<head>
dhe menjeherë përfundi shtoni këtë kod:
<meta HTTP-EQUIV=”REFRESH” content=”0; url=http:/linku i faqes suaj/”>

Kodi me ngjyrë të zezë content=”0; paraqet sekondat e ridirektimit, ndërsa teksti me ngjyrë të kuqe paraqet linkun e blogut tënd (aty vendosni linkun).

Klikoni Save Template.

Përfundoi.

Burimi: http://www.bloggertuts.info/2010/12/ridirekto-blogun-ne-nje-bog-tjeter.html#ixzz1akGCXxsR

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#90 ne: 01-11-2011, 20:03:46
Shtoni kutinë e biografisë së autorit


Ky është një mësim jo edhe aq i vështirë, fjala është për kutinë e biografisë së autorit, i cili do të shfaqet në çdo postim tuajin. Unë jam shumë i sigurtë së ju e keni parë këtë që po flas unë në blogjet e WordPress. Por jo vetëm WordPress mund ta bëjë këtë, edhe përdoruesit e Blogger mund ta bëjnë këtë shumë lehtë.


1. Shko tek Blogger.
2. Shko tek Design>Edit HTML dhe kliko Expand widget templates.
3. Kërkoni kodin (CTRL+F):
]]></b:skin>
dhe përmbi tij vendosni këtë:
/***** Author Box ********************/ .author-box {
background: #F7F7F7;
margin: 20px 0 40px 0;
padding: 10px;
border: 1px solid #E6E6E6;
overflow: auto;
}
.author-box p {
margin: 0;
padding: 0;
}
.author-box img {
background: #FFFFFF;
float: left;
margin: 0 10px 0 0;
padding: 4px;
border: 1px solid #E6E6E6;
}
4. Pastaj kërko kodin (CTRL+F):
<div class=’post-footer-line post-footer-line-1′>
dhe përfundi tij vendosni këtë:
<b:if cond=’data:blog.pageType == &quot;item&quot;’>
<div class=’author-box’>
<p><img alt=” class=’avatar avatar-70 photo’ height=’70′ src=’http://1.bp.blogspot.com/_b8IA1ajBJG8/TCNHNhq1KSI/AAAAAAAABME/W9v1xQsqxZc/avatar.png‘ width=’70′/>About Author

Write anything about you here!
</p>
</div>
</b:if>
5. Kliko Save Template.

Nëse dëshironi të ndryshoni foton e autorit, atëherë ndryshoni linkun tek kodi me ngjyrë të gjelbër dhe zevendësoje më linkun e fotos suaj.

Burimi: http://www.bloggertuts.info/2010/12/shtoni-kutine-e-biografise-se-autorit.html#ixzz1cTwnSh2J

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#91 ne: 03-12-2011, 11:04:36
Shtoni përshkrimin e fotosMë parë ka pasur disa mësime për të shtuar përshkrimin e fotos me anë të kodove JavaScript, por tani kam arritur të bëj dicka të bukur përmes kodeve CSSS3. I frymëzuar nga Wibiya, arrita ta bëjë.Ky funksion është testuar në shfeltuesit Firefox dhe Google Chrome.1. Shko tek Blogger.
2. Shko tek Design>Edit HTML dhe kliko Expand widget templates.
4. Kërko kodin (CTRL+F):
]]></b:skin>
dhe përmbi shtoje këtë:
/* Post images with CSS animated captions by Blogger Tutoriale */

#post-image {
}

#figure {
position:relative;
float:left;
margin:10px;
overflow:hidden;
padding: 1px;
}

#figure:hover {
-moz-box-shadow:0 0 20px rgba(0,0,0,0.75);
-webkit-box-shadow:0 0 20px rgba(0,0,0,0.75);
box-shadow:0 0 20px rgba(0,0,0,0.75);
}

#figure .caption {
position:absolute;
bottom:0;
left:0;
opacity: 0.75;
margin-bottom:-115px;
-webkit-transition: margin-bottom;
-webkit-transition-duration: 400ms;
-webkit-transition-timing-function: ease-out;
-moz-transition-property: margin-bottom;
-moz-transition-duration: 400ms;
-moz-transition-timing-function: ease-out;
-o-transition-property: margin-bottom;
-o-transition-duration: 400ms;
transition: margin-bottom;
transition-duration: 400ms;
transition-timing-function: ease-out;
}

#figure:hover .caption {
margin-bottom:0px;
}

#post-image .caption {
width:100%;
height:90px;
padding:10px;
background:#111;
color:#fff;
font-family: Arial, Helvetica, sans-serif;
}

#post-image .caption b {
text-shadow: 0px 2px 0px #000;
}
#post-image .caption {
color: #ddd;
line-height: 24px;
font-size: 14px;
text-shadow: 0px 2px 0px #000;
}
5. Që ky funksion të funksionoj në fotot tuaja, atëherë shtoni kodin e meposhtëm në postet tuaja. ## zëvëndësoje me linkun e fotos suaj, ndërsa Titulli i fotos dhe Përshkrimi i fotos, shkruani titullin dhe përshkrimin e fotos suaj.
Kodi:
<div id="post-image">
 <div id='figure'>
 <img src="##"/>
 <span class='caption'>
 Titulli i Fotos
 Përshkrimi i fotos.
 </span>
 </div>
</div>
6. Kliko Save Template.

Burimi: http://www.bloggertuts.info/2010/12/shtoni-pershkrimin-e-fotos.html#ixzz1fSrtqdFK

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#92 ne: 11-12-2011, 22:10:51
Shto butonin +1Google disa muaj më parë ka lansuar butonin e vet të quajtur +1. Për më shumë informacion mbi butonin +1, ju mund të shikoni këtë video të shkurtër:

Që nga lansimi i këtij butoni nga Google, blogerët kanë kërkuar që këtë buton ta shtojnë në blogjet e tyre dhe ekipi i Blogger ka realizuar këtë kërkesë. Sot ju mund ta shtoni këtë buton vetëm me disa klikime.

Për ta shtuar butonin +1 në blogun tuaj ndiqni hapat e mëposhtëm:
1. Shkoni tek Blogger > Design > Page Elements.
2. Tek Blog Posts klikoni Edit.
3. Selektoni opsionin "Show Share Buttons"Nëse ju tashmë i keni të shtuar butonat e shpërndarjes, atëherë butoni +1 do të shfaqet automatikisht.

Shtoni butonin +1 manualisht

Ju mund të shtonin butonin +1 manualisht, në qoftë se nuk është shtuar nga opsioni zyrtar i Blogger. Shkoni në faqen zyrtare të butonit +1 dhe merni kodet e gatshme të tij.

1. Shkoni tek Blogger
2. Klikoni Design > Edit HTML
3. Klikoni Expand Widget Templates.
4. Gjeni kodin  </body> dhe përmbi shtoni kodin:++

Kodi: [Zgjidh]
<script type="text/javascript" src="https://apis.google.com/js/plusone.js"/>

5. Gjeni kodin <data:post.body/> dhe përfundi shtoni kodet e mëposhtme:

Butoni +1 Small (15px)

Kodi: [Zgjidh]
<b:if cond='data:blog.pageType != &quot;static_page&quot;'>
<g:plusone size='small' expr:href='data:post.url'></g:plusone>
</b:if>


Butoni +1 Medium (20px)

Kodi: [Zgjidh]
<b:if cond='data:blog.pageType != &quot;static_page&quot;'>
<g:plusone size='medium' expr:href='data:post.url'></g:plusone>
</b:if>Butoni +1 Standard (24px)

Kodi: [Zgjidh]
<b:if cond='data:blog.pageType != &quot;static_page&quot;'>
<g:plusone expr:href='data:post.url'></g:plusone>
</b:if>

Butoni +1 Tall (60px)

Kodi: [Zgjidh]
<b:if cond='data:blog.pageType != &quot;static_page&quot;'>
<div style='float: right;'>
<g:plusone size='tall' expr:href='data:post.url'></g:plusone>
</div>
</b:if>


Butoni +1 inline


Kodi: [Zgjidh]
<b:if cond='data:blog.pageType != &quot;static_page&quot;'>
<g:plusone annotation='inline' width='450' expr:href='data:post.url'></g:plusone>
</b:if>

Perfundoi.


Burimi: http://www.bloggertuts.info/2011/07/shto-butonin-1.html#ixzz1gGLbGwu4

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#93 ne: 22-01-2012, 10:29:42
Futni videot e YouTubes nga blogu


Blogger tani ka shtuar edhe tiparin e ri, cili gjendet vetëm në editorin e ri të posteve dhe vetëm në panelin e ri http://draft.blogger.com/. Më parë duhej bërë Share nga YouTube ose duke kopjuar kodin Embed për ta vendosur në blog, ndërsa tani Blogger ka shtuar dy opsione të reja, atë të kërkimit të videove dhe vidoet e ngarkuar nga ju në YouTube.


Siç thashë edhe me parë ky tipar është vetëm në panelin e ri të Blogger, pra http://draft.blogger.com/, nëse ende përdorni panelin e vjetër është koha që të kaloni në të riun.


Tani shkoni tek paneli juaj tek Blogger, pastaj kliko New Post dhe klikoni tek menyja video, si në foto:


Kërkoni ndonjë këngë apo video të preferuar, të cilën dëshironi ta vendosni në blog.


Pasi të klikoni Select ju mund të ndryshoni titullin, përshkrimin, dimensionet e videos e të tjera e pastaj të klikoni Publish Post. Nëse dëshironi të vendosni videot e ngarkuara nga ju në YouTube klikoni tek opsioni My YouTube videos dhe zgjidhni këngën.


 Përfundoi.

Burimi: http://www.bloggertuts.info/2011/07/futni-videot-e-youtubes-nga-blogu.html#ixzz1kB58i3Ne

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#94 ne: 08-02-2012, 10:24:25
Pamje te pabesueshme të blogut tuaj


Blogger ka lansuar edhe një veçori të re nga një grup mendimesh të pabesueshme që mund të kthejnë blogjet tuaja me pamje mahnitëse me teknologjitë CSS3 dhe HTML5.


Shikoni pesë pamjet e Blogger Albania !
Flipcard
Mosaic
Sidebar
Snapshot
Timeslide

Gjithashtu shikoni këtë video nga ekipi i Blogger!
Blogger Dynamic Views

Shikoni këto pamje:

1. Flipcard


2.Mosaic


3.Sidebar


4.Snapshot


5.Timeslide

Dëshironi edhe ju të shihni blogun tuaj në këto forma, atëherë shkruani url e blogut tuaj, www.bloggertuts.info/view duke i shtuar vetem prapashtesen /view, ndërsa për të kontrolluar ndonjë blog tjetër, klikoni tek titulli i blogut dhe shkruani url e blogut tuaj, si në foton e mëposhtme:Burimi: http://www.bloggertuts.info/2011/07/pamje-te-pabesueshme-te-blogut-tuaj.html#ixzz1lmSvXquk

 • Postime: 31
 • Karma: +0/-0

#95 ne: 07-03-2012, 08:57:32
Kisha pas qef me pa nje tutorial per krijimin e menuve ne blogger
une e kam kriju disi ate po ka nje problem
per shembull une kam 3 linqe per Lajme ekonomike
po kur e hap ate kategori del vetem 1 se skam dit si me fut tjeter
si me ba qe me me dal ne ate faqe te tre postet?

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#96 ne: 23-03-2012, 20:57:12
Shtoni butonin Send


Butoni Send është shtojcë sociale zyrtare e krijuar nga programuesit e Facebook, e cila është krijuar për faqet e internetit, duke ju mundësuar vizitorëve që të dërgojnë një artikull nga një blog drejtpërdrejtë tek një shok i tij.


Ndiqni hapat e mëposhtëm, për të shtuar butonin Send në blogun tuaj.

1. Shkoni tek Blogger.com, Desgin dhe klikoni Edit HTML.
2. Klikoni në kutinë e vogël "Expand Widget Templates"
3. Tani kërkoni këtë kod (CTRL + F):

Kodi: [Zgjidh]
</head>dhe shtoni përfundi këtë kod:

Kodi: [Zgjidh]
<script src='http://connect.facebook.net/en_US/all.js#xfbml=1' type='text/javascript'/>Ky kod është i nevojshëm për blogun tuaj nëse dëshrioni që të gjitha shtojcat e Facebook në blogun tuaj të funksionojnë. Nëse e keni shtuar këtë kod më parë, atëherë nuk ka nevoj të shtohet përsëri.

4. Kërkoni kodin (CTRL + F) <data:post.body/> dhe përfundi tij vendoseni kodin e mëposhtëm:

Kodi: [Zgjidh]
<div>
<fb:send expr:href="data:post.url" font="arial" colorscheme="light"></fb:send>
</div>
5. Klikoni Save Template dhe puna përfundoi, shikoni blogun tuaj, butoni Send është shtuar.


Burimi: http://www.bloggertuts.info/2011/07/shtoni-butonin-send.html#ixzz1pyJKqShL

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#97 ne: 20-04-2012, 10:53:51
Shto postimet e fundit duke përdorur Blogger Feed Widget


Ju mund të përdorni shtojcën zyrtare të Blogger për të shtuar në faqen kryesore 5 ose me pak postime që janë bërë së fundi në blog. Më poshtë janë hapat që e mundësojnë këtë.

1. Identifikohuni në llogarinë tuaj në Blogger, shko tek Layout.

2. Kliko në anën e djathtë Add a Gadget dhe shtoni shtojcën me emrin Feed.


 3. Kjo shtojcë lejon shtimin e 5 postimeve.

 Pasi ta hapni dritaren e shtojcës, shkruani URL

 http://blogujuaj.blogspot.com/feeds/posts/summary?max-results=5

 (ndryshoni lidhjen e mësipërme me url e blogut tuaj)


 4. Pasi të keni shtuar url, klikoni Save dhe vizitoni blogun tuaj për të shikuar postimet e fundit.


5. Shtojca me postimet e fundit do të duket si në foton e mëposhtme (varet se cfarë pamje përdorni).


Burimi: http://www.bloggertuts.info/2012/04/shto-postimet-e-fundit-duke-perdorur.html#axzz1sVGwkNKd

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#98 ne: 20-04-2012, 10:57:25
Ndryshim më i lehtë i Faviconit, pa ndonjë kod


Paneli i ri i Blogger ju lejon të ndryshoni favicon-in e blogut tuaj me disa klikime. Ky funksion është shtuar që disa kohë.

Nëse ju nuk jeni të sigurtë se cfarë është Faviconi, atëherë ju mund t'i referoheni fotografisë së mëposhtme:


Faviconi i Blogger është një Favicon që lehtë mund të zëvëndësohet me një favicon tuajin që e keni krijuar vetë ose e keni marrë në internet.

Për të ndryshuar Faviconin në Blogger, ndiqni hapat e mëposhtëm:

1. Shkoni tek Blogger dhe shkoni tek Design > Page Elements.
2. Klikoni në linkun Edit tek opsioni Favicon.


3. Klikoni butonin Browse dhe zgjidhni një favicon të përshtatshëm për blogun tuaj nga kompjuteri juaj.


4. Pasi që Faviconi është ngarkuar, ju do të shihni faviconin që sapo keni zgjedhur në kompjuterin tuaj dhe për ta ruajtuar atë favicon, klikoni në butonin Save.


5. Ruani ndryshimet dhe gjithcka është në rregull.


Pyetje të zakonshme:

1. Kam ndryshuar Faviconin, por ende po shfaqet i faviconi i vjetër. Pse?

- Ju vetëm duhet të fshini të gjitha cookie-t e shfletuesit tuaj dhe pastaj përsëri të ngarkoni faviconin e dëshiruar.

2. A mbështet vetëm ikona të formatit të caktuar?

- Ju mund të përdorni fotografi të ndryshme. Blogger automatikisht do të ndryshoj formatin e tyre, por fotografia duhet të jetë më e vogël se 100KB.

3. Ku mund të gjejmë / shkarkojmë Favicionët?

- www.iconspedia.com , vetëm shkarkoni në versionin .ico. Por, ju mund të gjeni më shumë rezultate në Google.

Burimi: http://www.bloggertuts.info/2012/04/ndryshim-me-i-lehte-i-faviconit-pa.html#ixzz1sZLha3P5

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#99 ne: 17-12-2012, 23:24:52
Ndryshoni pamjen e blogut për celularëBlogger tani ju mundëson që të ndryshoni pamjen blogut tuaj për celularë. Ju mund të zgjidhni një pamje të blogut tuaj për celularë nga 27 pamje të ndryshme. Ju nuk mund të dizajnoni një pamje për celularë, por ju mund t'i përdorni pamjet që janë në dispozicion.

Të gjitha këto pamje vijnë me Thumbnails për postimet e bëra në blog. Ju mund të navigoni shumë lehtë nëpër blog përmes celularit, sepse Blogger ka krijuar disa pamje shumë të pastërta.

Këtu mund të shikoni se si duket blogu ynë në një iPhone 3G:


Ndryshoni pamjen e blogut tuaj duke ndjekur hapat e mëposhtëm.

1. Shkoni tek Blogger, por në versionin http://draft.blogger.com/
2. Shkoni tek rubrika Template.


3. Klikoni tek opsioni Mobile.


4. Në dritaren e re të hapur, ju mund të zgjidhni një nga 27 pamjet e ofruara nga Blogger. Zgjidheni pamjen që ju pëlqen. Përdoreni menynë rrëshqitëse për të parë të gjitha pamjet.


5. Pasi të keni zgjedhur pamjen që ju ka pëlqyer juve, klioni Save.

Nëse ju vizitoni blogun tuaj nga ndonjë celularë, iPhone, Samsung, Nokia etj, atëherë blogu juaj do të merr pamjen e celularit automatikisht.

Burimi: http://bloggeralbania.blogspot.com/2012/05/ndryshoni-pamjen-e-blogut-per-celulare.html#ixzz2FLnyjweG

Temat e fundit