Custom 404 Error | Dokument 404 i personalizuar - Guida | Tutoriale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Custom 404 Error | Dokument 404 i personalizuar

Custom 404 Error | Dokument 404 i personalizuar

· 6 · 2121

 • Postime: 27290
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 12-09-2009, 23:50:34
Error 404 krijohet ne rastet kur perdoruesit vizitojne nje faqe, qe nuk ekziston, ose ka ekzistuar por nuk eshte me aktuale.
Ne shumicen e websiteve ne rastet kur kemi te bejme me nje gabim 404 eshte vete shfletuesi qe tregon se kjo faqe nuk ekziston, pra paraqet nje faqe bosh.
Pervec se nuk eshte mire sepse vizitoret largohen pasi nuk gjejne gje, gabimi 404 pengon dhe makinat e kerkimit pasi nese ka shume faqe qe nuk ekzitojne, atehere dhe mund te penalizoheni.

Ka nje menyre shume te thjeshte per ta eleminuar kete problem.

Se pari, krijoni nje faqe te thjeshte html ne te cilen vendosni nje shenim, ku i tregoni perdoruesit se faqja qe kerkoni nuk gjendet dhe se ju mund te vazhdoni te vizitoni faqen duke i lene nje link per te homepage, ose dhe duke i integruar kete faqe dhe brenda gjithe websitit, me gjithe menute etj etj.
Por dhe nje faqe e thjeshte html me linkun e homepage mjafton dhe e kryen punen.

Pasi keni krijuar kete faqe jepini nje emer (psh 404.html notfound.php etj etj) dhe ngarkojeni ne host.
Pastaj hapni kartelen .htaccess qe keni ne host, ose nese nuk e keni fare krijojeni nje.
Pasi ta keni hapur shtoni ne nje rrjesht te ri kodin vijues:

#404
ErrorDocument 404 /404.php


Ate 404.php ju duhet ta zevendesoni me emrin e karteles qe keni krijuar, sepse sic thashe emrin mund t'ia vendosni si te doni.
Tani ruajeni kartelen .htaccess me gjithe ndryshimet dhe ngarkojeni perseri ne host.

Kaq.
Tani nuk do te humbni me asnje vizitor :)

Shembuj te lezetshem faqesh 404 http://dzineblog.com/2008/11/custom-error-404-pages.html

PS: Ata qe kane faqe me Wordpress apo Joomla nuk u nevojitet kjo guide sepse dokumenti 404 vjen bashke me kodin baze te WP apo Joomla-s.

 • Postime: 27290
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 16-09-2009, 20:27:21

 • Postime: 27290
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 19-09-2010, 23:17:31
Faqja me e lezetshme Error 404 qe kam pare ndonjehere http://www.bluedaniel.com/404

#3 ne: 17-02-2011, 01:15:40
***********
« Editimi i fundit: 17-02-2011, 01:19:52 nga M A X »

 • Postime: 27290
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 04-05-2011, 01:07:19
Nje plugin per Wordpress http://www.profitplugs.com/custom-404-wordpress/

Dhe nje tjeter adrese interesante ne lidhje me kete teme http://www.benhuson.co.uk/wordpress-plugins/google-404/

 • Postime: 49
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 11-05-2012, 00:42:33
Ndihme.....
mu spo ma rrok hiq ama bash hiq me .htaccess
u mundova qe "index of" per mos mu gjet ne google dhe mos me mund me hy askush ne "index of" dhe verprova keshtu:

Options -Indexes
dhe ruajta si .htaccess dhe ngarkova me filezilla ne ftp..
por pastaj nuk u hapte as webfaqeja kryesore emri.com/index.php

ndihmen qe kerkoj eshte qe te mos gjindet index of dhe qe te gjitha keto errore:

ErrorDocument 404
ErrorDocument 400
ErrorDocument 401
ErrorDocument 403
ErrorDocument 410
ErrorDocument 500

te vazhdojne ne faqehyrje www.emri.com

p.s kam gjet mirja pershkrime e spjegime por skam mund ti kuptoje kjart.
per ket lutem qe tma gjeneroni si pas mundesise tuaj.

Temat e fundit