Gjera te dobishme per webmasterat! - Guida | Tutoriale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Gjera te dobishme per webmasterat!

Gjera te dobishme per webmasterat!

· 29 · 7708

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 02-03-2005, 18:45:41
Web / PHP Resource

www.php.net (php homepage)
www.apache.org (apache homepage)

Setup
www.ybotherk.com (Permban artikuj si mund te instalohet apache dhe php ne  UNIX)
http://hotwired.lycos.com/webmonkey/00/44/index4a.html

Code:
www.evilwalrus.com (php coding site)
www.devshed.com (faqe me shume info)
http://hotwired.lycos.com/webmonkey/programming/php/
www.newbienetwork.n et
www.phpbuilder.com
http://webmasterbase.com/subcats/53

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 13-03-2005, 16:59:00

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 21-03-2005, 08:16:27
102 skins per PHPBB forums: ftp://62.39.106.25/phpBB/2.0/styles/  (ftp://62.39.106.25/phpBB/2.0/styles/)

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 22-03-2005, 19:07:35
Forum falas mund ta gjeni te www.smfhost.com

Space: 75MB
Transfer/Bandwidth: 5GB
Forum Software: SMF v1.0.2
Domain: Subdomain only (you.smfhost.com)
Mods Allowed: Yes
Language: Any language allowed
File Manager
FTP: 1 FTP account
Email: 1 email address (you@site.smfhost.com)
File Size Limit: None
Backups?: Yes, daily backups of all files and databases
Forum Stats: Awstats/Webalizer/Analog
Custom error pages

Support: Free support forum

NO ads/banners/popups
Can i put my own ads on my board?: NO

SETUP: Free
PRICE: Free

 • Postime: 17
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 31-03-2005, 07:57:30
Per ata qe duan te provojne programimin PHP ne Windows pa e çare koken me instalime dhe konfigurim, mund te instalojne Apache, PHP, MySQL dhe phpMyAdmin pernjeheresh duke e instaluar programin EasyPHP
Adresa : http://www.easyphp.org/

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 03-05-2005, 08:53:13
Ne kte adresen http://www.freelance-help.com/google-ranking-report/pagerank-checker.php mund te gjesh Google Page Rank per cdo faqe te deshiruar. Normalisht Page rank te faqeve e sheh duke pasur nje Toolbar nga google te instaluar ne PC. Kjo faqe e mundeson kete gje on line.

 • Postime: 318
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 18-06-2005, 05:48:07
www.phpmyadmin.net
www.mysql.com

www.techgfx.com Faqja zyrtare e PhpNuke Platinum

 • Postime: 19
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 28-06-2005, 13:59:05
Flm anakin per adressa....


*************

Deshironi te ngreni nje forum falas?! Shikoni ketu;  http://exocrew.com

http://host.exoboards.com:81/

ExoCrew's Free Forum Hosting

Features And Specifications
» Unmetered WebSpace
» Unmetered Transfers
» 500K Filesize limit ( Upgradeable to Unlimited )
» PHP 4.3.9 ( Upgrade your account to get perl and ssi )
» Image Hotlinking disabled ( Upgrade to enable )
» Easy to use web-based file manager
» A user friendly member's area
» Wide variety of forum softwares. (Invision Power Board 1.3, phpBB 2.0.11, SMF 1.0, MercuryBoard 1.1.0)

File Manager Features
» Upload one or multiple files at once ( upto 30 files at a time ).
» Upload a zip/tar file and extract it into your account with one click. (thus allowing to upload directories easily)
» Delete files and directories.
» Edit all text type files.
» Rename files and directories.
» Download a backup of your site in zip or tar format.

Member's Area Features
» Access the file manager.
» Cancel/Deactivate your account.
» Change your access password.

Requirements
» 468x60 Top Banner.
» Forum must be completely in English, Spanish or Italian.
» Registration at Forums.
« Editimi i fundit: 04-09-2005, 18:11:40 nga M A X »

 • Postime: 43
 • Karma: +0/-0

#9 ne: 02-08-2005, 16:42:38
edhe dicka e lezetshme per ata qe perdorin windows (shumica dmth)
xampp.
eshte nje permbledhje e apache, myqsl, etj..

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 03-09-2005, 07:09:26
Nje Webmaster i mire dhe profesionist duhet te perdore dhe FTP.

FTP (File transfer protocol) jane programe te cilat bejne te mundur lidhjen direkt me serverin. Me ane te FTP ngarkohen ose shkarkohen kartela e dosje (Files & Folders) nga PC ne server ose nga serveri ne PC.

Kliente FTP ka shume dhe mjaft prej tyre jane me pagese, por une po permend vetem dy qe jane te lehte ne perdorim dhe mbi te gjitha falas.

Nje FTP shume i mire eshte Filezilla http://filezilla.sourceforge.net/

Nje FTP Client tjeter eshte Core FTP http://www.coreftp.com/

Te dy keto programe jane te lehte si ne perdorim dhe ne memorie qe zene ne PC si dhe falas.

 • Postime: 4466
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#13 ne: 03-09-2005, 07:31:57
Une perdor EmFtp eshte i thejshte ne perdorim dhe ka dhe versioni falas.

http://www.emftp.com/

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 06-09-2005, 08:00:07
Nje tjeter forum falas: http://cknetworx.game-host.org/

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 03-11-2005, 08:14:32
www.web2ftp.com eshte nje sit web qe ofron nje sherbim ftp-je falas.

praktikisht kur nuk keni mundes te lidheni me ftp nga kompiuteri juaj atehere mund te perdorni kete sistem.

Burimi: PCalbania.Com

 • Postime: 8
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#16 ne: 30-05-2009, 11:01:53
une perdor forumotion.com eshte i mir  ;)

 • Postime: 238
 • Karma: +1/-1
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 30-05-2009, 11:04:36
une perdor forumotion.com eshte i mir  ;)

4 vjet mbas ktij shkrimit qeke kujtu ene ti LOL aq shume kan kalu saqe ajo faqja pcalbania nuk ekzistoka me LOL

 • Postime: 8
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#18 ne: 30-05-2009, 11:12:08
po ty cte duhet mbas sa vitesh kujtohem une.mos u lodhe gje duke shkruar  :P

 • Postime: 238
 • Karma: +1/-1
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 30-05-2009, 11:57:43
po ty cte duhet mbas sa vitesh kujtohem une.mos u lodhe gje duke shkruar  :P

ehehe cuq cuq nuk lodhem une.. por thjeshte si spaske pertuar me kerku tema kaq te vjetra.. megjithate them un qe postimet qe jan ketu jan para 4 vitesh e besoj teknollogjia ne keto 4 vite ka evoluuar shume e gjerat kan ndryshuar shume, keshtu qe smund te perdoren me keto sherbime qe jan shkruar me lart... duke permend ftp qe tani ka falas sa te duash e ske pse perdor web ftp :D

 • Postime: 8
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#20 ne: 30-05-2009, 12:05:35
faleminderit per sygjerimin  :P

 • Postime: 982
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#21 ne: 30-05-2009, 14:10:41
Tani qe po flisni per Ftp
Kush ka ndo nje ftp te mire pshm : Smart ftp dhe cuteftp me pach ose me serial e ..

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 30-05-2009, 15:00:32
Tani qe po flisni per Ftp
Kush ka ndo nje ftp te mire pshm : Smart ftp dhe cuteftp me pach ose me serial e ..

FileZilla perdoret gjeresisht!

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 30-05-2009, 15:01:58
duke permend ftp qe tani ka falas sa te duash e ske pse perdor web ftp :D

Si ja ben ti kur psh ke nevoje per FTP por je ne nje kompjuter ku as nuk ka FTP te instaluar as lejohet te instalosh nje?
Pergjigja eshte WebFTP :P

 • Postime: 577
 • Karma: +0/-0

#24 ne: 30-05-2009, 16:05:42
FileZilla perdoret gjeresisht!
shume e sakte. megjithate, une kohet e fundit kam perdorur CuteFTP, per arsye se ka disa funksione te tjera, si psh lejon copy-paste te filave brenda te njejtit server dhe nepermjet disa serverave :)
gjithsesi filezilla nuk mbetet mbrapa

Temat e fundit