Kepute.com - Si ta ndertojm nje webfaqe qe nga fillimi (Pjesa I) - Guida | Tutoriale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Kepute.com - Si ta ndertojm nje webfaqe qe nga fillimi (Pjesa I)

Kepute.com - Si ta ndertojm nje webfaqe qe nga fillimi (Pjesa I)

· 7 · 1609

 • Postime: 71
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 09-02-2009, 20:11:56
Pershendetje

Doja te beja dicka pak ma interesante duke ber nje video tutorial se si ndertohet nje webfaqe qe nga fillimi.

Kepute.com do të jet nje sherbim per mundesi te këputjes se adresave (dmth. shkurtimit te tyre) sikur tinyurl etj.

Ky tutorial do te kete 3 pjes, ku pjesa e parë dizajnimi i webfaqes. Ne pjesen e dyt do te jet se si ta kodojm ate ne xHTML/HTML dhe CSS kurse ne pjesen e fundit do te perdorim PHP duke ja shtuar ato funkcione qe deshirojm.

Tani kam perfunduar pjesen e par, ku ju mund ta shikoni ketu:
http://www.oxodesign.no/tmp/kepute_final.swf

NB! Rezulucioni eshte goxha i madh keshtu qe klikoni me anen e djatht dhe klikoni "show all".

Shpresoj të ju pelqej sado pak. Kritikat jan te mire se ardhura.

 • Postime: 271
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 10-02-2009, 01:13:44
Te uroj sukses ne projektin tend, e ndoqa pjesen e pare dhe duket vertet interesante. Do kisha nje sugjerim te vogel, ndoshta nderkohe qe vepron mund te komentosh apo shjegosh me ze; perdor nje rezulucion me te vogel dhe ndoshta pasi ke perfunduar te gjithe tutorialin, kepute ne copa keshtu do kesh file me te vegjel per tu ngarkuar dhe per tu luajtur. swf qe ke hedhur eshte 100mb, mbase e konvertuar ne flv mund te zvogeloje madhesine e videos.

Lidhur me kepute.com

egziston nje sherbim i ngjashem: shkurto.com - te cilin e kam publikuar edhe ketu ne forum.

Pune te mbare!

 • Postime: 71
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 10-02-2009, 18:59:04
kokushta sa i perket zerit do te mundohem ta bej ne pjesen tjeter por ka shume gjera qe sja u dij emrin ne shqip! Kurse sa i perket rezulucionit ke te drejt eshte pak i madh por qe te bej nje dizajn pro atëher nevoitet nje rezulucion i madh per hire te efikasitetit.

Ne pjes tjera do te perdori 800x600 ndoshta ose 1204x768 mendoj ky i fundit do te jet OK.

E dij qe egziston nje sherbim i ngjashem, e kam pa temen e shkurto.com por arsyja e ketij projekti eshte mesimi dhe jo sherbimi.

 • Postime: 271
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 10-02-2009, 20:27:16
Per termat mos u shqeteso shume, sa kohe qe ke nje ide se per cfare niveli po ia drejton kete tutorial. E rendesishme te jete i kapshem per nje mase te gjere.

Edhe nje here te uroj suksese dhe pune te mbare. Besoj qe do dale dicka me te vertet e bukur.

 • Postime: 3
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 22-02-2009, 22:11:13
mendoj se pavarsisht se ju mund te mos ja dini emrin shum gjerave ne shqip,mund ti thoni ne anglisht!ne fund te fundit edhe pse jemi shqiptare perdorim me shum terma te huaj persa i perket websiteve!
tani,tutoriali ishte shum i bukur,mua me pelqeu ajo ideja e rezolucionit te madh po nqs ve ndonjeher ndonje opsion pauze sdo ishte keq,sepse nqs te iken qofte edhe nje pjes e vogel,duhet ti besh refresh perseri e ta shohesh nga fillimi!
te uroj sukses!

 • Postime: 71
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 23-02-2009, 11:23:21
flm. gjat kesaj jave do te vendosi online pjesen tjeter

Sa i perket komentit te fundit per shkak te pauzes atëher nese klikon me te djatht dhe pastaj klikon show all, e shef qe eshte nje player ku mundesh te besh pauz etj etj.

Ju pershendes te gjitheve dhe flm.

 • Postime: 3787
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 23-02-2009, 15:17:13
Ne pjes tjera do te perdori 800x600 ndoshta ose 1204x768 mendoj ky i fundit do te jet OK.

1024x768 eshte "standardi" i sotem. Meqe ne gjeresi (1024 px) duhet llogaritur edhe scrollbar-i i shfletuesit, gjeresi te pershtatshme jane 950, 960, 974 apo 1000 px.

Temat e fundit