Si te lidhesh nje domen me Blogger? - Guida | Tutoriale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si te lidhesh nje domen me Blogger?

Si te lidhesh nje domen me Blogger?

· 32 · 7025

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 10-02-2009, 02:01:18
Nese ke krijuar nje faqe personale duke perdorur sherbimin e Blogger.com atehere blogu do te kete adrese me nje format te tille: bloguim.blogspot.co m

Te kesh nje faqe te tille nuk eshte aq keq, por nese kerkon me shume, pra nese kerkon qe faqja jote te duket profesionale ne cdo drejtim, madje dhe ne pasjen e nje domeni te vertete, te nivelit te pare, te tipit .com .net .org .al etj etj, atehere kjo gje mund te behet shume lehte.

Ne kete menyre mund te kesh nje faqe qe ka te gjitha lehtesite dhe rehatet qe ofron Blogger, njekohesisht dhe nje domen te vertete, gje qe Blogger vete nuk e ka, por qe ama e mundeson.

Me poshte do mundohem te shkruaj nje guide te shkurter ne menyre qe ta shpjegoj sa me qarte se si mund te behet kjo gje. Guida eshte e shkurter sepse dhe vete procedura eshte e shkurter.

Presupozohet se tashme e ke hapur nje Blog te Blogger dhe ke filluar te shkruash, ke vene nje pamje te lezetshme dhe ke bere shume rregullime te tjera (pervec hapjes se nje blogu te Blogger, asnje nga te tjerat te lartpermendura nuk jane te domosdoshme per t'u bere)

1. Rruga me e lehte per te blere domenin dhe per ta pasur ate te lidhur menjehere dhe pa shume komplikime me Blogun tend te Blogger, eshte ta rregjistrosh me ane te vete Blogger.com
Hyr ne panelin e Blogger, shko te Settings | Publishing pastaj shko te Custom Domain, shiko nese domeni qe deshiron eshte i lire apo jo (ose gjej nje qe eshte i lire).
Pasi e ke gjetur Google te drejton vete ne rrugen per ta paguar ate. Pasi ke mbaruar pune lidhja me blogun tende behet automatikisht. Duhet vetem te presesh pak ore sa domeni te behet aktiv. Shiko figuren per te pasur nje ide:2. Nese tashme e ke te blere domenin dhe vetem deshiron ta lidhesh me Blogger, vepro ne kete menyre:
Hyr ne panelin e sherbimit (Firmes) ku ke rregjistruar domenin; shko te opsionet e DNS (Domain Name System) dhe krijo nje CNAME record duke vene adresen e Google qe mundeson lidhjen e domenit me blogun ne Blogger.com (Blogger eshte pronesi e Google). Adresa ne fjale eshte: ghs.google.com
Mund te ekzistojne veshtiresi ne berjen e ketyre veprimeve ne CNAME, sepse nga sherbimi ne sherbim ka ndryshime ne panel. Ne kete adrese: http://help.blogger.com/bin/answer.py?answer=58317 ka shpjegime se si behet ne panelet e sherbimeve te ndryshme.
Shiko figuren e meposhtme per te pasur nje ide se si mund te realizohet ky hap.3. Pasi ke bere nje nga dy hapet e mesiperm, hyr tek paneli i Blogger, kliko te "Settings" pastaj "Publishing" vazhdo me "Custom Domain". Per rastin kur nuk ke domen dhe deshiron ta blesh me ane te Blogger ndiq proceduren e shpjeguar ne piken 1.
Nese tashme e ke nje domen te blere diku tjeter, kliko "Already own a domain? Switch to advanced settingss".
Ne fushen ku vendoset domeni shkruaj adresen e domenit tend. Ne fund "Save Settings".
Shiko figuren per me shume:Nese cdo gje eshte bere mire dhe nuk ka pasur komplikime, duhet te presesh vetem 24-48 ore dhe domeni yt eshte i lidhur me Blogun qe keni ne Blogger duke pasur keshtu nje faqe me nje domen te nivelit te pare.

Kjo guide eshte bazuar ne shpjegimet e dhena ketu: http://help.blogger.com/bin/answer.py?hl=en-in&answer=55373 dhe ketu: http://help.blogger.com/bin/answer.py?answer=58317 por jo ne eksperiencen personale. Vete ende se kam bere dicka te tille, por po e marr shume ne konsiderate sepse eshte nje mundesi shume e mire.
« Editimi i fundit: 15-02-2009, 20:09:09 nga M A X »

 • Postime: 49
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 28-10-2009, 18:27:24
Pershendetje MAX
Un kam ble nje www.domain.ch ne www.nic.ch , edhe jam mundu me lidh me bloguim.blogspot.co m nuk po kam sukses qe mbi dy muaj!
Ne blogger.com kam ber ashtu si duhet ber, se pse kam ber ashtu sikur ne te tjerat qe i kam falas dhe qe fukcionojn shum mir, por tek kjo qe kam ble ne www.nic.ch po me paraqitet ky rezultat:
Test category SOA:

Error The name server ghs.google.com (74.125.43.121) is unreachable.

Test category Delegation:

OK The format of the domain name is valid.
OK No "glue" entries are required.
Error The name server ghs.google.com is unreachable.
Error The name server ghs.google.com is unreachable.
Warning At least two name servers are recommended.
Warning It is recommended that the specified name servers have at least two distinct IPv4 addresses in total. Number of distinct IPv4 addresses: 1.

Test category Name server:

OK The name of the name server ghs.google.com is valid.
OK The name server ghs.google.com was found in the DNS.
Error The name server ghs.google.com points to a CNAME alias.
OK All IP addresses found for the name server ghs.google.com are configured in the DNS.
OK All IP addresses found for the name server ghs.google.com are configured in the DNS.

Test category IP address:

OK The format of the IP address for the name server ghs.google.com (74.125.43.121) is valid.
OK The IP address for the name server ghs.google.com (74.125.43.121) is not in a reserved or internal range.
OK The name server ghs.google.com (74.125.43.121) does not respond to recursive queries.
Warning The name server ghs.google.com (74.125.43.121) is not reachable over TCP.
Ne blogger.com me paraqitet ky lajm:
The DNS record for your domain is not set up correctly yet. If you just purchased this domain the set up process may take up to a day.

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 28-10-2009, 21:37:27
Ti duhet te krijosh vetem nje CNAME dhe aty te vendosesh ghs.google.com
Mos e vendos kete adrese te Nameservers apo te fushat e tjera.

Per te bere qe dhe versioni me WWW i domenit tend te drejtoje te Blogger atehere krijo dhe nje  A Name dhe vendos nje nga keto IP:

216.239.32.21
216.239.34.21
216.239.36.21
216.239.38.21

Nese perseri nuk funksionon atehere duhet te kontaktosh firmen ku ke blere domenin, pra ku ke panelin e kontrollit dhe kerkoju atyre te te rregullojne problemin.

 • Postime: 49
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 28-10-2009, 22:55:28
Shum flm per pergjigjen, problemi oshte ketu qe ketu ku e kam ble osht pa qato A-JA, CNAME etj.. ato i kam paraysh si duken kam punu me ato por ketu nuk i gje.
Nese nuk te marr shum kohe, ti kisha dergu te dhanat e hymjes se firmes ku e kam ble edhe nese mundesh me me ndimu, e kishum publiku prap problemin e zgjedhur ne bublik se ndoshta kan has shum ne keso setuata te tilla.
Un po ti dergoj te dhanat, pastaj nese ben me hy e shikon e nese mundesh me rregullu prap ta kisha dit per mirenjohje.
Naten e mir

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 28-10-2009, 23:19:36
M'i dergo ne privat te dhenat nese nuk arrin ta lidhesh vete!

 • Postime: 49
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 29-10-2009, 04:04:31
M'i dergo ne privat te dhenat nese nuk arrin ta lidhesh vete!

MAX Faleminderit shum per ndihmen.
U be ajo lidhja me ate tjterin host, shum faleminderit.

Njoftim per Shqiptaret ne Zvicer dhe Lichtenstein qe dojn te lidhin bloguim.blogspot.com nga Blogger.com ne emri.ch dhe .li nga kjo firma www.switch.ch dhe www.nic.ch nuk ben!Arsya se kjo firma switch.ch dhe nic.ch nuk po i ofrojka disa metoda per lidhjen me blogger.com

 • Postime: 242
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 29-10-2009, 21:06:35
MAX kam nje domen ne name.com por kam prb ta lidh me kete. Mund te besh nje mini tuto per domenat e name.com si te lidhen me blogger.com sepse do te na ndihmoje pa mase.

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 03-11-2009, 01:32:03
Pasi je identifikuar te paneli dhe ke zgjedhur domenin qe deshiron te drejtosh te Blogger, kliko te "DNS Management" dhe aty krijo nje CName duke vendosur ne fushen e "Record Answer" adresen e Blogger, konkretisht ghs.google.com

Ne kete menyre duhet te kesh mbaruar pune.
Ki parasysh se qe te perdoresh "DNS Management" nuk duhet te levizesh konfigurimin origjinal te Name Server qe ka Name.com

Citim
A domain name must use our NS1.NAME.COM, NS2.NAME.COM, NS3.NAME.COM, and NS4.NAME.COM name servers in order for DNS Management to function.

 • Postime: 53
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 13-02-2010, 10:35:40
Pershendetje M A X,
Kam edhe une nje problem me lidhjen ke domain me bloggers.

Kam vepruar si thon ata, domains e kam ne yahoo.

kur hy me www.mydomain.com  hyn
kur hy http://mydomain.com nuk hyn kam vendos edhe nje ip nga ato 4. dhe me nxhjer keto:
Kodi: [Zgjidh]
Google   
Error
 

    Not Found
    The requested URL / was not found on this server.


thx

 • Postime: 53
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 17-02-2010, 12:22:23
Pershendetje M A X,
Kam edhe une nje problem me lidhjen ke domain me bloggers.

Kam vepruar si thon ata, domains e kam ne yahoo.

kur hy me www.mydomain.com  hyn
kur hy http://mydomain.com nuk hyn kam vendos edhe nje ip nga ato 4. dhe me nxhjer keto:
Kodi: [Zgjidh]
Google   
Error
 

    Not Found
    The requested URL / was not found on this server.


thx


???????????

 • Postime: 4
 • Karma: +0/-0

#10 ne: 05-03-2010, 23:45:32
flm shummmmmmm.....

 • Postime: 409
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 22-05-2010, 20:51:36
E ndoqa kete tutorial, dhe tek kompania ku e kam blere domainin e krijova nje Cname te re dhe vendosa ato ghs.google.com, tash po me paraqitet kjo :


Google      
Error
 

    Not Found
    The requested URL / was not found on this server.

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 22-05-2010, 21:18:59
Provo nje here me A Name

Ti duhet te krijosh vetem nje CNAME dhe aty te vendosesh ghs.google.com
Mos e vendos kete adrese te Nameservers apo te fushat e tjera.

Per te bere qe dhe versioni me WWW i domenit tend te drejtoje te Blogger atehere krijo dhe nje  A Name dhe vendos nje nga keto IP:

216.239.32.21
216.239.34.21
216.239.36.21
216.239.38.21

Nese perseri nuk funksionon atehere duhet te kontaktosh firmen ku ke blere domenin, pra ku ke panelin e kontrollit dhe kerkoju atyre te te rregullojne problemin.

 • Postime: 409
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 22-05-2010, 23:12:18
Provo nje here me A Name

Provo nje here me A Name


Ok! Do e provoj te krijoj nje A Name, dhe ti vendos ato Ip!
Pastaj te tregoj a me ka funksionuar! -

 • Postime: 409
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 23-05-2010, 16:41:08
Perseri njejte :

Google       
Error
 

    Not Found
    The requested URL / was not found on this server.


Me heret provova pa www bente, kurse me www perpara nuk bente....
Tash edhe nqs ja shtoj www apo ja jeki del njejte ashtu google error :S!
Cili mund te jete problemi! :D

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 23-05-2010, 22:14:03
Me dergo ne privat te dhenat e Blogger si dhe ato te regjistruesit ku ke domenin.

 • Postime: 409
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 24-05-2010, 13:50:45
Me dergo ne privat te dhenat e Blogger si dhe ato te regjistruesit ku ke domenin.

Ok ti dergova te dhenat ne Mesazh Privat shpresoj qe te mund ta zgjidhesh problemin, edhe njeher faleminderit :)

 • Postime: 119
 • Karma: +1/-0

#17 ne: 24-05-2010, 14:35:00
Un kam një pyetje pak sa më ndryshe nga kto më sipër.

Nëse me domainin apo subdomanin që e ofron bloggeri jam indeksuar mirë në google, dhe nëse tash e lidh blogun tim me një domain të ri me .com atëher a don të thot kjo që i gjith suksesi që e kam aritur ne SEO bie në uj .?

Pra, ndryshohet emri i domainit dhe në aspektin e SEO gjithqka fillon nga zero, logjikisht ashtu i bie.
 hmmmmm:

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 24-05-2010, 18:52:30
Citim
Nëse me domainin apo subdomanin që e ofron bloggeri jam indeksuar mirë në google, dhe nëse tash e lidh blogun tim me një domain të ri me .com atëher a don të thot kjo që i gjith suksesi që e kam aritur ne SEO bie në uj .?

Jo nuk bie. Ngel ashtu sic ishte me pare. Qenia e nje faqe ne nje domen apo subdomen, qofte ky .com .net apo cfare do tjeter TLD apo ccTLD nuk ka fare rendesi per SEO. Faqja do vazhdoje te kete te gjitha ato perparesi qe kishte dhe kur ishte me blogspot.com

#19 ne: 24-04-2011, 07:44:38
Ti duhet te krijosh vetem nje CNAME dhe aty te vendosesh ghs.google.com
Mos e vendos kete adrese te Nameservers apo te fushat e tjera.

Per te bere qe dhe versioni me WWW i domenit tend te drejtoje te Blogger atehere krijo dhe nje  A Name dhe vendos nje nga keto IP:

216.239.32.21
216.239.34.21
216.239.36.21
216.239.38.21

Nese perseri nuk funksionon atehere duhet te kontaktosh firmen ku ke blere domenin, pra ku ke panelin e kontrollit dhe kerkoju atyre te te rregullojne problemin.


edhe un e kam t njejtin problem me nje domain ne dot.al boni pa www. tash spom ban hiq
nese munesh te me ndimosh

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#20 ne: 25-04-2011, 00:32:14
korab1, une s'e kuptoj ku qendron problemi yt konkretisht. Ka te beje me lidhjen e domenit tend me blogger.com? Nese po jep disa informacione me shume. Nese jo, atehere ti duhet te kontaktosh me sherbimin ku ke regjistruar domenin tend dot.al

#21 ne: 25-04-2011, 13:55:41
korab1, une s'e kuptoj ku qendron problemi yt konkretisht. Ka te beje me lidhjen e domenit tend me blogger.com? Nese po jep disa informacione me shume. Nese jo, atehere ti duhet te kontaktosh me sherbimin ku ke regjistruar domenin tend dot.al

domeini eshte dot.al
tash pom ban
veq spe di qysh me ja hek www.
se edhe mi shkru bloguim.com me del www.bloguim.com

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

 • Postime: 57
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 25-04-2011, 15:50:16
Ja nje domain qe e lidha me kete metode

www.bbalbania.info :D

 • Postime: 29
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 06-10-2011, 15:49:00
Pershendetje .

Une e kam lidh nje domain dhe faqja hapet vetem me www. kurse pa www. nuk hapet .

Si ta rregulloj ka dikush ndonje ide ?

Temat e fundit