Si ti bëni infot e postusit ne një forum SMF te duken si ne vBulletin - Guida | Tutoriale

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si ti bëni infot e postusit ne një forum SMF te duken si ne vBulletin

Si ti bëni infot e postusit ne një forum SMF te duken si ne vBulletin

· 4 · 854

  • Postime: 227
  • Karma: +4/-7

ne: 03-08-2008, 15:55:05
Ne qoftë se dikush do të donte qe ta kishte pamjen e postusit te tema te duket si te forumet vbulletin (Bordered data in topic view) le ti hedhi nej sy këtij artikulli qe kam shkruar te Smf.

Shënim: Unë nuk jam krijusi origjinal i kësaj. Por e bëra për njerin qe i konvertova forumin nga vb ne smf. Pasi i pashë kodet te ai forumi i pershtata për forumin Smf

Ja ku është linku

http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=252898.msg1639900#msg1639900


Këtu keni një screenshot me resultatin

« Editimi i fundit: 03-08-2008, 18:14:19 nga M A X »

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 03-08-2008, 18:11:26
Postoi këtu hapat po nuk pertove. Do ishte me shumë e kapshme pasi jo te gjithë dinë anglisht.

  • Postime: 227
  • Karma: +4/-7

#2 ne: 03-08-2008, 20:36:36
Postoi këtu hapat po nuk pertove. Do ishte me shumë e kapshme pasi jo te gjithë dinë anglisht.

Pa problem.

Para se te ndryshoni filet, bejuni nje kopjo

Vendosni kodin e meposhtem ne fund te style.css ne direktorine tuaj te /Themes/.

Kodi: [Zgjidh]
.memdetails {
    padding-top: 3px;
    padding-right: 0px;
    padding-bottom: 3px;
    padding-left: 3px;
    margin: 3px 0px 3px 3px;
    background-color: #fafcfe;
    border-top: 1px solid #686868 ;
    border-right: 1px solid #686868 ;
    border-left: 3px solid #686868 ;
    border-bottom: 1px solid #686868;
}       

Shpetojini ndryshimet, (save)dhe uploadoeni filin style.css ne vendin e vet duke zevendesuar kopjon tjeter qe ndodhet atje

Pastaj uploadoni Display.template.ph p nga direktoria e /Themes/. ne pc-ne tuaj. Hapeni me nje program editus php qe ja vlen dhe beni ndryshimet e meposhtme:

Gjej:

Kodi: [Zgjidh]
// Show the member\'s custom title, if they have one.
      if (isset($message[\'member\'][\'title\']) && $message[\'member\'][\'title\'] != \'\')
         echo \'
                        \', $message[\'member\'][\'title\'], \'<br />\';


Ndryshoje ne:

Kodi: [Zgjidh]
// Show the member\'s custom title, if they have one.
      if (isset($message[\'member\'][\'title\']) && $message[\'member\'][\'title\'] != \'\')
         echo \'
                        <div class=\"memdetails\">\', $message[\'member\'][\'title\'], \'</div>\';


Gjej:

Kodi: [Zgjidh]
// Show the member\'s primary group (like \'Administrator\') if they have one.
      if (isset($message[\'member\'][\'group\']) && $message[\'member\'][\'group\'] != \'\')
         echo \'
                        \', $message[\'member\'][\'group\'], \'<br />\';


Ndryshoje ne:

Kodi: [Zgjidh]
// Show the member\'s primary group (like \'Administrator\') if they have one.
      if (isset($message[\'member\'][\'group\']) && $message[\'member\'][\'group\'] != \'\')
         echo \'
                        <div class=\"memdetails\">\', $message[\'member\'][\'group\'], \'</div>\';


Gjej:

Kodi: [Zgjidh]
// Show the post group if and only if they have no other group or the option is on, and they are in a post group.
         if ((empty($settings[\'hide_post_group\']) || $message[\'member\'][\'group\'] == \'\') && $message[\'member\'][\'post_group\'] != \'\')
            echo \'
                        \', $message[\'member\'][\'post_group\'], \'<br />\';
         echo \'
                        \', $message[\'member\'][\'group_stars\'], \'<br />\';


Ndryshoje ne:

Kodi: [Zgjidh]
// Show the post group if and only if they have no other group or the option is on, and they are in a post group.
         if ((empty($settings[\'hide_post_group\']) || $message[\'member\'][\'group\'] == \'\') && $message[\'member\'][\'post_group\'] != \'\')
            echo \'
                        <div class=\"memdetails\">\', $message[\'member\'][\'post_group\'], \'</div>\';
         echo \'
                        <div class=\"memdetails\">\', $message[\'member\'][\'group_stars\'], \'</div>\';


Gjej:

Kodi: [Zgjidh]
// Is karma display enabled?  Total or +/-?
         if ($modSettings[\'karmaMode\'] == \'1\')
            echo \'
                        <br />
                        \', $modSettings[\'karmaLabel\'], \' \', $message[\'member\'][\'karma\'][\'good\'] - $message[\'member\'][\'karma\'][\'bad\'], \'<br />\';
         elseif ($modSettings[\'karmaMode\'] == \'2\')
            echo \'
                        <br />
                        \', $modSettings[\'karmaLabel\'], \' +\', $message[\'member\'][\'karma\'][\'good\'], \'/-\', $message[\'member\'][\'karma\'][\'bad\'], \'<br />\';

Ndryshoje ne:

Kodi: [Zgjidh]
// Is karma display enabled?  Total or +/-?
         if ($modSettings[\'karmaMode\'] == \'1\')
            echo \'
                        <br />
                        \', $modSettings[\'karmaLabel\'], \' \', $message[\'member\'][\'karma\'][\'good\'] - $message[\'member\'][\'karma\'][\'bad\'], \'<br/>\';
         elseif ($modSettings[\'karmaMode\'] == \'2\')
            echo \'
                        <div class=\"memdetails\">\', $modSettings[\'karmaLabel\'], \' +\', $message[\'member\'][\'karma\'][\'good\'], \'/-\', $message[\'member\'][\'karma\'][\'bad\'], \'</div>\';


Gjej:

Kodi: [Zgjidh]
// Show online and offline buttons?
         if (!empty($modSettings[\'onlineEnable\']) && !$message[\'member\'][\'is_guest\'])
            echo \'
                        \', $context[\'can_send_pm\'] ? \'<a href=\"\' . $message[\'member\'][\'online\'][\'href\'] . \'\" title=\"\' . $message[\'member\'][\'online\'][\'label\'] . \'\">\' : \'\', $settings[\'use_image_buttons\'] ? \'<img src=\"\' . $message[\'member\'][\'online\'][\'image_href\'] . \'\" alt=\"\' . $message[\'member\'][\'online\'][\'text\'] . \'\" border=\"0\" style=\"margin-top: 2px;\" />\' : $message[\'member\'][\'online\'][\'text\'], $context[\'can_send_pm\'] ? \'</a>\' : \'\', $settings[\'use_image_buttons\'] ? \'<span class=\"smalltext\"> \' . $message[\'member\'][\'online\'][\'text\'] . \'</span>\' : \'\', \'<br /><br />\';

Ndryshoje ne:

Kodi: [Zgjidh]
// Show online and offline buttons?
         if (!empty($modSettings[\'onlineEnable\']) && !$message[\'member\'][\'is_guest\'])
            echo \'
                        <div class=\"memdetails\">\', $context[\'can_send_pm\'] ? \'<a href=\"\' . $message[\'member\'][\'online\'][\'href\'] . \'\" title=\"\' . $message[\'member\'][\'online\'][\'label\'] . \'\">\' : \'\', $settings[\'use_image_buttons\'] ? \'<img src=\"\' . $message[\'member\'][\'online\'][\'image_href\'] . \'\" alt=\"\' . $message[\'member\'][\'online\'][\'text\'] . \'\" border=\"0\" style=\"margin-top: 2px;\" />\' : $message[\'member\'][\'online\'][\'text\'], $context[\'can_send_pm\'] ? \'</a>\' : \'\', $settings[\'use_image_buttons\'] ? \'<span class=\"smalltext\"> \' . $message[\'member\'][\'online\'][\'text\'] . \'</span>\' : \'\', \'<br /></div>\';


Gjej:

Kodi: [Zgjidh]
// Show how many posts they have made.
         echo \'
                        \', $txt[26], \': \', $message[\'member\'][\'posts\'], \'<br />
                        <br />\';


Ndryshoje ne:

Kodi: [Zgjidh]
// Show how many posts they have made.
         echo \'
                        <div class=\"memdetails\">\', $txt[26], \': \', $message[\'member\'][\'posts\'], \'</div>\';


Gjej:

Kodi: [Zgjidh]
// Show their personal text?
         if (!empty($settings[\'show_blurb\']) && $message[\'member\'][\'blurb\'] != \'\')
            echo \'
                        \', $message[\'member\'][\'blurb\'], \'<br />
                        <br />\';

Ndryshoje ne:

Kodi: [Zgjidh]
// Show their personal text?
         if (!empty($settings[\'show_blurb\']) && $message[\'member\'][\'blurb\'] != \'\')
            echo \'
                        <div class=\"memdetails\">\', $message[\'member\'][\'blurb\'], \'</div>
                        <br />\';

Shpetojini ndryshimet, (save)dhe uploadoeni filin style.css ne vendin e vet duke zevendesuar kopjon tjeter qe ndodhet atje.

Ngjyrat dhe madhsite e boxeve j andryshoni sipas deshires dhe pamjes qe keni te forumi juaj


Ja si duket modifikimi


« Editimi i fundit: 04-08-2008, 17:27:33 nga babjusi »

  • Postime: 227
  • Karma: +4/-7

#3 ne: 04-08-2008, 17:28:34
Max, me duket se editori i forumit ketu ka buge se shikoje si i nxjerr kodet. Po deshe mbase e rregullon pak

Temat e fundit