Habia Filozofike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Habia Filozofike


miqesia shoqeria shoqe mikesha.jpg
Pergjigje nga: Passion, laurak, Mishel Forever

Prej nga vjen Vetmia?

*
Passion
04-01-2020, 21:39:26
Nga zëri i pa zë.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Grens, flutur, laurak

Pse jetojmë?

Grens(Wiliams)
18-12-2013, 14:03:48
kot per pordhe
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: flutur, Mishel Forever, ciarli

Çfarë ndodh kur vdes?

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-04-2011, 01:52:48

Portreti Descartes-it

Perikli Mboria 

M A X
19-09-2009, 19:55:12

SISTEMI SKOLASTIK I SHËN THOMA AKUINIT

Akuini ‘krishtëroi’ filozofinë e Aristotelit.Termi ‘skolasticizëm’, në këtë kontekst, rrjedh nga aktiviteti intelektual i zhvilluar në shkollat mesjetare katedrale dhe patronet e tyre quheshin doktorë skolastikë. Filozofia skolastike ishte më tepër një përpjekje për të bashkuar një system cohere...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-09-2009, 19:54:17

SHPËTIMI ËSHTË BASHKIMI MISTIK ME ZOTIN

Plotini ka lindur në Egjipt rreth vitit 204. Ai ishte nxënës i Amoniusit në Aleksandri. Aleksandria, në këtë kohë, ishte udhëkryq intelektual i botës antike dhe këtu Plotini zhvilloi një kuptim të gjërë të filozofisë klasike, duke përfshirë idetë e Pitagorës, Platonit, Aristotelit, Epikurit ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-09-2009, 19:50:48

FILOZOFIA KRISHTERE E SHËN AUGUSTINIT

Interesi i jashtëzakonshëm i Shën Augustinit, për fatin e tij personal, shërben si forcë shtytëse për aktivitetin e tij filozofik. Që në rininë e tij të hershme ai ka vuajtur nga një shqetësim i thellë moral, i cili e çoi atë në një kërkim që zgjati gjithë jetën për urtësinë e vërtetë dhe për pa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-09-2009, 19:44:04

DAVID HJUMI (1711 – 1776)

Përmbajtja e mendjes – Asgjë nuk duket më e pakufizuar, thoshte Hjumi, se sa mendimi njerëzor. Megjithëse trupi ynë mund të qëndrojë i fiksuar në një planet, mendja është ajo e cila endet pa pushim në zonat më të largëta të universit. Gjithashtu mund të thuhet që është mendja ajo që kufizohet ng...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-09-2009, 19:43:23

XHORXH BERKLI (1685 – 1753)

Materia si një term pa kuptim. ‘Ekzistenca absolute e objekteve, që nuk mendojnë (materies), është fjalë pa kuptim’. Kjo nuk do të thotë se sendet e ndjeshme nuk zotërojnë realitet, por që ato ekzistojnë vetëm për aq kohë sa perceptohen. Kjo, sigurisht, nënkupton që vetëm idetë ekzistojnë. Çfarë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-09-2009, 19:42:37

XHON LOKU (1632 – 1704)

Teoria e njohjes. Përfundimi i tij ishte se njohja reduktohet tek idetë, por këto nuk janë idetë e Platonit, por idetë që vijnë nga objektet e përvojës sonë. Origjina e ideve është eksperienca dhe kjo e fundit merr dy forma: ndijimin dhe pasqyrimin. Të gjitha idetë, pa përjashtim, vijnë tek ne p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-09-2009, 13:32:31

Spinoza

Metoda. Spinoza mendonte se ne mund të arrijmë njohje të saktë mbi realitetin duke u mbështetur në metodat gjeometrike. Ajo çka shtoi Spinoza tek metodat e Dekarrtit, ishte një renditje e lartë sistematike e aksiomave dhe parimeve. Spinoza pothuajse e krijoi rresht pas rreshti gjeometrinë e filo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-09-2009, 13:31:37

RËNE DEKARTI

Metoda e Dekartit. Metoda e Dekartit konsistonte në shfrytëzimin e fuqive të mendjes me anë të vendosjes së rregullave të veçantë. Ai këmbëngulte në domosdoshmërinë e metodës, për të pasur një mendim sistematik dhe të rregullt. Mendja jonë, nga natyra, zotëron dy fuqi: intuitën dhe deduksionin. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-09-2009, 13:30:51

Tomas Hobs

Trupat në lëvizje: objekte të mendimit. Filozofia, sipas Hobsit, është e interesuar kryesisht për shkaqet dhe karakteristikat e trupave. Sipas tij ekzistojnë tre lloj trupash: trupat fizikë, siç janë gurët; trupi njerëzor dhe trupi politik. Për të ekziston një karakteristikë e vetme, që e kanë t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-09-2009, 13:26:44

Intermexoja e Rilindjes

Filozofët e periudhës së mesjetës kërcënoheshin nga vdekja, kur mësimet e tyre preknin statusquon. Shpirti i filozofisë së mesjetës ishte ndryshe. E gjithë atmosfera kulturore ishte e ndikuar nga mbizotërimi i kishës, kështu që morali, doktrinat politike, institucionet e shoqërisë; siç ishin fam...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe