Habia Filozofike - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Habia Filozofike

Pergjigje nga: joi72, AleksB, Emira

A e falni zemrën?

joy&joy
03-10-2008, 17:31:26
po-
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: C.entau.r, albermiri, Anesti

Ateistët..!

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
09-10-2007, 10:26:48

Marrëzia moderne !

Marrëzia moderne nuk është injoranca, por jomendimi i ideve të gatshme. Zbulimi floberian është më i rëndësishëm për të ardhmen e botës, sesa idetë më tronditëse të Marx-it apo Freud-it. Sepse të ardhmen mund ta imagjinojmë pa luftën e klasave ose pa psikanalizën, por jo pa ngj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
10-02-2007, 13:51:31

"Kokefortesia"

Nuk duhet te biesh ne gabim duke ngaterruar kokefortesine e kryenecesine me ngulmimin. Ato janë një stergjatje e një gjykimi te gabuar, te një mënyrë sjelljeje te papermajtur.Njeriu inteligjent, kur e shikon se është i mashtruar, se ka shprehur një ide te gabuar, se është futur ne një sipermarrj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
07-11-2006, 20:31:35

E reja dhe e vjetra.

Jane forca dhe tendenca te kunderta ne procesin e zhvillimit.Ne kuptimin filozofik, e re eshte cdo gje qe ndihmon zhvillimin, qe sherben per shkaterrimin e cdo gjeje te vjeteruar, regresive e reaksionare dhe qe afirmon cdo gje perparimtare e revolucionare.E re e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
19-09-2006, 19:17:12

Biheviorizmi!

 Nga anglishtja behaviour - sjelljeEshte nje nga rrymat me te perhapura ne psikologjine e sotme borgjeze.Baza filozofike e kesaj rryme eshte pragmatizmi.Baza ekspiremntale e Biheviorizmit eshte studimi i sjelljes dhe psikikes se kafsheveB e filloj me tej drejtimin mekanicist ne psikologji duke i...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
kid
29-07-2006, 19:48:11

Filozofi im i dashur

... sa me qenke trashur LOL Tani seriozisht; cili eshte filozofi apo rryma filozofike me e preferuar/ mbreselenes nga juve dhe pse?
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

SirenegiuS
27-07-2006, 11:23:15

Dekonstruksioni - Jacques Derrida

çka është dhe çka s'është dekonstruksioni? Jacques Derrida  Jacques Derrida Letër një miku japonez(çka është dhe çka s'është dekonstruksioni?)I dashur profesor Izutsu,(…) Gjatë takimit që kishim ju pata premtuar disa mendime preliminare dhe skematike për fjalën "dekonstruksion". Më saktë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
JETESA
26-06-2006, 07:30:53

ç'ka ju bën te ndiheni mirë kur dhe pse???

Mua me ben te ndihem mire muzika ne qdo koh por me se shumti kur jam e deshpruar sepse gjithmon depertoj ne shpirtin e muzikes e ndjej ,relaksohem ,mendoj ,dhe thjesht ndihem mire ......
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Belinaa
22-06-2006, 07:26:02

A do arrij nje person të përdor kapacitetin e mendjes???

Duke lexuar mbi disa gjera shkencore mesova se shumica po thuaj se te gjithe njerzit perdorin 10% te mendjes se tyre domethene 90% tjeter eshte e vdekur ndonse ne e kemi mundesine ta perdorim. shume persona thone qe nuk e perdorim pasi nuk dime si te kontrollojme forcen qe kjo 90% e mendjes na j...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-05-2006, 18:16:49

Pragmatizmi!

Pragmatizmi…empirizem për te cilën vlera praktike, domethënë suksesi, është kriteri i se vërtetësU perfaqeusa nga U.Xhejms, C.Sanders, Pirs, Xh.Djui, E.Le.Rua, Labertonier,Papini.-Ne fushën e shkences ai pranon vertetesine e një ligji apo te një teorie vetëm kur ato kanë mundësinë për te nxjerre...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
valdoente
27-04-2006, 10:51:25

A duhet te pranohen ne shoqerin tone fenomenet e cuditeshme?

Fenomene te cuditeshme llogaris cdo gje qe nuk eshte normale por qe kohen e fundit ka marr nje kahje dhe ne shume vende po mundohen ti pranojne ne shoqeri,fjalen e kam per homoseksualet dhe lezbienet,ose per bisexualet. *A duhet te pranojm ke...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
valdoente
27-04-2006, 08:15:35

Psikologjia dhe mentaliteti ynë?

çka kuptoni me Psikologjine si shkencë dhe a e vizitoni ndonjëherë Psikologun?A mendoni se njeriu nganjehere ndjen nevoje per ndihme Profesionale si do te reagonit ju ne rast se di...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe