Ateistët..! - Habia Filozofike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Ateistët..!

Ateistët..!

· 406 · 45693

 • Postime: 60
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 07-08-2004, 13:11:28
Duke mos dashur për asnjë moment te paragjykoj apo fyej ata qe besojnë desha miresisht te hap këtë teme ku ne ateistet të kemi mundësinë të flasim dhe diskutojmë me njëri-tjetrin mbi idetë tona evolucioniste duke spjeguar njekohesisht se pse e krijoi njeriu Zotin, sa i nevojshem ishte ai dhe pse sot njeriu vazhdon te fshihet nën petkun e Zotit duke mos arritur te dalë nga kllapia ne te cilien e futi despotizmi oriental.

Diskutim te mbarë.
« Editimi i fundit: 28-01-2006, 08:47:16 nga BESIM »

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#1 ne: 07-08-2004, 15:46:10
Mmm, Atman jam pak konfuze per ate cfare ke dashur te nenkuptosh apo dhe percjellur tek lexuesit ne paragrafin tend te fundit  :???.
A mundesh ta shtjellosh pak me shume, te lutem  ;)

E kuptoj, nuk keni kohe sot, por n.q.s dhe kuptohet kur tu jepet mundesia do te kisha deshire te shikoja mendimin tuaj.

Me respekt
Smiley :pafshim
« Editimi i fundit: 07-08-2004, 15:52:20 nga Smiley »

 • Postime: 9
 • Karma: +0/-0

#2 ne: 10-08-2004, 23:57:56
duke pershendetur ate qe hapi kete teme, si dhe te tjeret, ...
Kjo eshte nje pikepytje mbi njerezimin, nga erdhem, pse erdhem, pse ketu dhe te tjera pyetje te pafund.
A ka zot apo jo? NUK E DI! Askush nuk e di, dhe ju lutem futuni pak me thelle se te me citoni biblen, apo kuranin ne kete pike. Meqe askush nuk mundet te provoje se ka apo nuk ka dicka te plotfuqishme, zot, krijues, alien apo ku di une, atehere shkenca dhe perpjekjet e deritashme jane te dhenat me te mira qe kemi. Sigurisht ky eshte nje proces "trial and error", dhe mbase kurre nuk do te shpjegohet gjithshka, por ky eshte nje mision per njerezimin pergjithmone, eshte gjeja kryesore qe na be homus sapiens, kureshtja!

 • Postime: 20
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 14-08-2004, 19:09:38
per mua njeriu e ka shpikur zotin ne nje periudhe kur nuk kishte njohuri te mjaftueshme per te shpjeguar shume gjera qe ndodhnin ne jeten e perditshme.
pastaj me kalimin e kohes jane rritur legjendat dhe historite perreth sa jane bere te besueshme.

por gjithesesi une mendoj se per njeriun eshte po aq e lehte te jesh ateist sa te jesh besimtar.    se fundja te dyja jane besime, asnjera nuk ka nje baze ku te mbeshtetet.

pastaj kam nje pyetje per ju.
ke quani ateist ju?

 • Postime: 553
 • Karma: +1/-0

#4 ne: 14-08-2004, 19:33:33
.
« Editimi i fundit: 17-03-2005, 10:10:03 nga atman »

 • Postime: 20
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 14-08-2004, 19:36:35
po, ajo eshte gjeja e pare, po psh. ti beson ne magjite, syrin e keq e ku di une se ça???

 • Postime: 553
 • Karma: +1/-0

#6 ne: 14-08-2004, 19:40:50
.
« Editimi i fundit: 17-03-2005, 10:09:47 nga atman »

 • Postime: 20
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 14-08-2004, 19:44:49
une dua te di, ti je ateist apo jo dhe nese po a beson tek magjite etj etj.......

 • Postime: 20
 • Karma: +0/-0

#8 ne: 14-08-2004, 20:27:39
une te pyeta sepse nuk e mora vesh mire ate per gjigjen qe i dhe ti perpara.
po sipas meje nje njeri qe e quan veten ateist nuk duhet te besoje ne asgje te mbinatyrshme dhe mbi te gjitha qe nuk ka nje baze shkencore!!!

ti je dakort me kete apo beson ne ato gjerat e tjera dhe nuk beson ne zot???

 • Postime: 553
 • Karma: +1/-0

#9 ne: 14-08-2004, 21:31:44
.
« Editimi i fundit: 17-03-2005, 10:10:35 nga atman »

 • Postime: 20
 • Karma: +0/-0

#10 ne: 15-08-2004, 02:51:56
shume i padurueshem qenke ti mo vlla!!!
po duhet te te them se ç'jane magjite dhe se kure kane lindur e pse qe ti te me thuash a beson apo jo???
une po te pyes mo vlla thjesht a beson ne ato gjera qe ne ne shqip i quajme magji ose syri i keq.
nuk po arrij ta marr vesh se ç'hyn ktu kur jane krijuar pse etj etj....
megjithate nqs e do me ekzaktesisht po te pyes a beson ti se nje njeri mund ti beje keq ose mire nje njeriu tjeter vetem duke perdredhur ndonje qime apo duke bere ndonje rit te tille?

ps. here te tjera me i qete se nuk besoj se do zgjidhim hallet e botes, ne thjesht po bejme muhabet sa per te kaluar kohen dhe per te mesuar ndonje gje me shume rreth mendimit te tjereve.

 • Postime: 553
 • Karma: +1/-0

#11 ne: 15-08-2004, 07:24:32
.
« Editimi i fundit: 17-03-2005, 10:10:55 nga atman »

 • Postime: 553
 • Karma: +1/-0

#12 ne: 15-08-2004, 14:07:46
!
« Editimi i fundit: 17-03-2005, 10:11:21 nga atman »

 • Postime: 20
 • Karma: +0/-0

#13 ne: 15-08-2004, 21:34:45
ne rradhe ta pare bravo se qenke mjaft i informuar.
se dyti per ate keqkuptimin e meparshem mundohu ti evitosh te na i tregosh problemet personale qe ke se pastaj nuk merremi vesh dhe grijme sallate secili per qejf te vet.

une deri ne nje fare mase jam dakort me teorine DARVINIANE dhe mendoj se qeniet e reja lindin si pasoje e gabimeve gjenetike.
kjo qenie e re mund te jete superiore ose inferiore, pra nuk eshte e thene qe kjo qenie duhet te jete nje evolucion vetem ne sens pozitiv, mund edhe te jete nje devolucion.
nga kjo pastaj varet edhe se sa kjo qenie do te jete ne gjendje te perparoje, pra te trashegohet.
gjithashtu nuk eshte e thene qe nese kjo qenia e re eshte me superiore, atehere ajo e vjetra duhet te zhduket. mund edhe te jetojne te dyja njekohesisht.  (majmuni dhe njeriu)
pastaj superioriteti apo inferioriteti varet edhe nga ambienti.
nje ndryshim i ambientit mund te beje qe nje qenje qe me pare ishte inferiore te behet superiore.
(rasti i fluturave te bardha dhe gri.  ne fillim para se te lindnin fabrikat dhe uzinat, flutrat gri ishin gati ne zhdukje sepse ishin shume te dukshme ne syte e zogjve qe ushqeheshin me to, kurse fluturat e bardha mimetizoheshin me lulet e bardha. pastaj kur dolen fabrikat, si pasoje e tymrave i gjithe ambienti perreth mori ngjyre gri dhe kjo beri qe tani fluturat e bardha te viheshin me ne dukje se fluturat gri.)

 • Postime: 60
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 16-08-2004, 02:29:07
Njeriu kur krijoi Zotin ishte ende injorant.

 • Postime: 440
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 16-08-2004, 04:22:05
Me behet qefi Satana qe po te shoh ne te tjera livadhe, por po verej qe je po njesoj.

Gjithsesi tek ajo fjali qe ke cituar me lart, une verej nje teori mjaft te dobet qe e ka hedhur disi me teper Ogyst Konti, dhe qe mund te quhet ndryshe edhe teoria e evolucionit te feve. Por qe ne fakt eshte nga pikepamjet me pak shkencore qe mund te behet.

E si mund te mendoje ndryshe nje ateist?!  :???

 • Postime: 553
 • Karma: +1/-0

#16 ne: 16-08-2004, 08:29:47
.
« Editimi i fundit: 17-03-2005, 10:12:01 nga atman »

 • Postime: 6
 • Karma: +0/-0

#17 ne: 16-08-2004, 10:57:03
Atman, pa logos nuk mund te jesh, as nuk mund te kesh. Pa patur njohurite e duhura nuk mund te jesh besimtar, nuk mund te kesh besimin brenda.

 • Postime: 553
 • Karma: +1/-0

#18 ne: 16-08-2004, 11:00:46
,
« Editimi i fundit: 17-03-2005, 10:12:36 nga atman »

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#19 ne: 16-08-2004, 11:06:26
Mos valle mendon se kur dashuron njeriu nuk llogjikon apo mendon se format e dashurise jane jo llogjike gjithmone... :???

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#20 ne: 16-08-2004, 11:14:53
Personalisht per pyetjen tende te fundit 'atman', mendoj se njeriu fillon e beson me vone tek ZOTI.
Me duket paksa e veshtire te pranoj faktin se njeriu lind me kete besim qofte dhe ndjenje. N.q.s mendojme keshtu atehere mendojme se cdo gje ose pjese perberese e nje personaliteti eshte e krijuar ne ate cast, kur lind si foshnje, dhe zhvillimi yt si individ ne kete bote nuk luan ndonje rol kushedi cfare.
Nuk eshte ZOTI qe zgjedh njeriun te besoj ne TE, mendoj se eshte njeriu ai qe ben te mundur por dhe te ditur besimin e tij ndaj ZOTIT.
Mendoj se kjo eshte ceshtja kryesore por dhe pyetja kyce per mua.

 • Postime: 553
 • Karma: +1/-0

#21 ne: 16-08-2004, 11:15:41
.
« Editimi i fundit: 17-03-2005, 10:12:57 nga atman »

 • Postime: 6
 • Karma: +0/-0

#22 ne: 16-08-2004, 11:17:21
Logos ne kuptimin e njohurive, jo logos ne kuptimin e logjikes (sipas greqishtes se lashte). Une thashe eshte qe pa patur njohurite e duhura nuk mund ta jesh besimtar (te veprosh si i tille) as nuk mund ta kesh besimin (ta kesh brenda teje). Eshte shume e thjeshte, keto tre nivele, 1. te dish, 2. te jesh, 3. te kesh, jane te domosdoshme per besimin, mendoj une.

Besimi i lindur eshte perralle ose ndonje dhunim psikologjik ndaj femijeve.

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#23 ne: 16-08-2004, 11:23:54
Mendoja por dhe besoja se ATA njerez qe besojne tek ZOTI por dhe e duan ate e dine se ku eshte, e dine dhe besojne ne ekzistencen e tij. Pra nuk ka nevoje per perdorimin e nje llogjike.
Pastaj, nje sekonde, perseri nuk mu pergjigje pyetjes time.... :???, eshte vetem kjo dashuri per ty qe nuk eshte nje forme llogjike apo mendon se dhe ndjenjat e tjera dashurore te shfaqura ne qenien njerezore udhehiqen jo nga llogjika....????

 • Postime: 20
 • Karma: +0/-0

#24 ne: 16-08-2004, 12:32:20
une jam i bindur se njeriu nuk lind me besimin tek zoti por e fiton ate gjate jetes.
mjafton te vesh re nje gje. si ka mundesi qe te gjithe njerezit e nje krahine kene te gjithe te njejten ide rreth zotit nje nje kohe kur asnje prej tyre nuk e ka pare.
pra kjo eshte shenje e qarte se mendimi qe zoti egziston i ngulitet femijes qe ne ditet e para te jetes nga ata qe ka perreth.
pasta une mendoj se nje njeri nuk mund te zgjedhi, te besoj apo jo.
per mua kjo eshte nje gje qe te ngulitet ne tru gjate gjithe jetes dhe kur vjen momenti qe rritesh dhe fillon e mendon nese je besimtar apo jo, nuk ka nevoje per zgjedhje sepse je i sigurt per ate qe je.

Temat e fundit