Kendveshtrim filozofik mbi fene - Habia Filozofike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Kendveshtrim filozofik mbi fene

Kendveshtrim filozofik mbi fene

· 7 · 2179

 • Postime: 993
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 04-10-2004, 07:06:29
Desha te hapeshe nje debat rreth fese dhe filozofise.
Cfare kane te perbashketa keto dy fusha te njerezimit(nese kane) ?
Si ka ndryshuar raporti i mendimit filozofik kundrejt fese keto 2000 vitet e fundit ?
A besoni se filozofia mund te sherbeje si nje lloj feje per njeriun ?

etj mund te vazhdojme me pyetje te tjera me vone...

 • Postime: 223
 • Karma: +0/-0

#1 ne: 04-10-2004, 17:47:50
Desha te hapeshe nje debat rreth fese dhe filozofise.
Cfare kane te perbashketa keto dy fusha te njerezimit(nese kane) ?
Si ka ndryshuar raporti i mendimit filozofik kundrejt fese keto 2000 vitet e fundit ?
A besoni se filozofia mund te sherbeje si nje lloj feje per njeriun ?

etj mund te vazhdojme me pyetje te tjera me vone...E si mos te kene te perbashketa,kurr, siq thote nje mik i imi Hendrix,mendja eshte ajo qe spari e ka interpretuar Shpalljen.
Sidocofte teme e mire per mendjen.

 • Postime: 2
 • Karma: +0/-0

#2 ne: 04-10-2004, 19:38:46
Ne lidhje me ceshtjen e shtruar konsideroj se domosdoshmerisht duhet te kemi parasysh se Filozofia eshte produkt i individit (nuk e perjashton tjetrin) perderisa Feja nuk eshte asnjeher e kenaqur me t'pakenaqurit-mendimin kundershtues.
Konsideroj se ne nivelin e Filozofise jetesore pastaj keto nivele mendimi dhe bindjeje deformohen,varesisht se ne cilen kategori refleksioni qendron -religjioz apo filozofik.
Temat e shtruara munde teš jene shume te njejeta mirepo kendveshtrimet konsideroj se jane diametralisht t'kunderta (drejtimi refleksionues).
« Editimi i fundit: 21-12-2004, 14:08:37 nga Gjumashi »

 • Postime: 23
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 05-10-2004, 21:09:36
Te perbashket kane elementin se si feja, ashtu edhe filozofia jane mundime per te hedhur drite mbi njeriun, jeten, vdekjen, boten qe na rethon e na pret. Sdq, feja me shume se diskuton, dikton. Kurse filozofia eshte nje diskutim i gjate midis filozofeve gjate historise.

 • Postime: 14
 • Karma: +0/-0

#4 ne: 06-10-2004, 00:14:29
Filozofia dhe Feja...

Filozofia eshte nena e te gjitha shkencave, (dashuria per dije) mendoj qe edhe feja edhe filozofia jane rezultat i zhvillimit psiko-social te njeriut, te dyja ne thelb kane te bejne me shume fjale qe nuk te cojne asgjkundi,,, se dyti nese filozofa nuk ka pranuar si absolut iden e zotit, feja e ka bere.
megjithate do flas me gjate per kete teme, se tani do shkoj te bej nani nani

 • Postime: 141
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 23-07-2005, 02:50:23
Desha te hapeshe nje debat rreth fese dhe filozofise.
Cfare kane te perbashketa keto dy fusha te njerezimit(nese kane) ?
Si ka ndryshuar raporti i mendimit filozofik kundrejt fese keto 2000 vitet e fundit ?
A besoni se filozofia mund te sherbeje si nje lloj feje per njeriun ?

etj mund te vazhdojme me pyetje te tjera me vone...

Nuk diskutohet qe feja nuk e ndalon te menduarit; perkundrazi i jep shume rendesi. Mund te sillen shume shembuj nga Kur'ani qe vertetojne kete. Megjithate filozfia, ndryshe nga feja, eshte vazhdimisht ne evoluim, eshte nje proçes, diçka qe nuk konkudohet kurre, sepse ne baze te saj ka skepticizmin, te menduarit dhe dyshimin ne gjithçka. Ndersa feja eshte e perfunduar, deri diku dogmatike. Feja thote qe ka Nje ZOT dhe morri fund. S'ka vend aty per te vra trurin se pse ka nje e pse te mos kete dy etj. etj. Ndersa filozofia, edhe vete egzistencen e Zotit e ve ne dyshim, ose thene me sakte: nuk e ka problem ta veje ne dyshim. Kuptohet qe nga kjo s'duhet te dalim ne perfunidimin se filozofet jane ateiste. Ka sa te duash filozofe e mendimtare qe kane besuar ne Zot. Madje, ka shume prej atyre qe kane qene besimtare te devotshem, te krishtere, muslimane ose te ndonje besimi tjeter. Ata thjeshte e kane ngushtuar sferen e interesit per te cilen kane menduar.

Perfundimisht, mendoj se feja eshte dogmatike deri diku ndersa filozofia me e lirshme. Megjithate, nuk jane dy gjera plotesisht te kunderta.

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 29-07-2005, 15:25:35
Filozofia e ndare nga feja, eshte Anemike!!!

Temat e fundit