M a t r i x !! - Habia Filozofike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

M a t r i x !!

M a t r i x !!

· 5 · 1348

 • Postime: 993
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 27-10-2004, 06:44:58
Përshëndetje te gjithëve,

Një nga filmat qe më ka lënë me shumë përshtypje dhe them se nuk jam i vetmi është padyshim Matrix, sidomos seria e pare dhe e dytë ku perqendrohet gjith esenca filozofike e keti filmi madheshtor. Mbaj mend qe kur e pashë heren e dytë ne kinema, jo shumë njerëz e pelqyen, dhe ata qe e pelqyen i pelqyen vetëm efektet speciale dhe ishin perqendruar tek to, apo tek syzet, apo tek pardesyte, pra thjesht estetika. Pra thjeshtë kuptimi i filmit qe shumë i ceket. Duke ditur dhe se si ky film u krijua, nga një essay e bazuar ne disa vepra filozofike, do doja te bisedoja me ju se çfarë kuptuar ju nga ky film dhe çfarë temash madhore filozofike trajtohen këtu.
 :pafshim
« Editimi i fundit: 28-01-2006, 08:49:20 nga BESIM »

 • Postime: 332
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 11-07-2005, 02:27:52
Matrix, kritika ndaj nje stil jetese, ndaj surreales se jetes, dhe ndaj njeriut te vogel dhe te pafuqishem kundrejt superfuqive dhe elites ekonomike. Nje "i zgjedhur" qe mund te jete kushdo, pasi te gjithe jemi te zgjedhur fundja... dhe bukuria e gjerave te bukura dhe te thjeshta te jetes qe e bejne cdo njeri nje Te Zgjedhur... E gjithe kjo e mbuluar me nje skenar shume te kujdesshem si dhe me nje pune fantastike mbi efektet speciale dhe skenat e aksionit... Kjo ishte Matrix per mua pasi e kam pare per te kushedi saten here.

Fillimisht mendoja, histori e bukur (pasi kam qene pak me i vogel kur doli), dhe nuk u thellova shume ne shprehjet e tipit "What is The Matrix? The Matrix is out there Neo", ku Trinity i thote te Zgjedhurit (dhe ai ishte i zgjedhuri qe nga emri :)) qe ky qe po jeton eshte vetem skllaverimi yt ndaj nje mentaliteti te krijuar per te tjeret. Po skena ku Morfeus i thote Neo qe "e gjithe kjo eshte krijuar per ta kthyer njeriun nga qenje ne kete (dhe i tregon nje bateri)", ku thuhet shume bukur sesi duke pasur nje stil jetese, ne nuk po shohim ate qe duhet pare vertet... te jetojme... dhe sa e veshtire eshte ta pranojme kete gje... Ose shprehja "there is no spoon", ku njeri nga elementet (ose ndryshe, si e kuptoj une, te vertetat) i thote te zgjedhurit, qe vetem nese e cliron mendjen nga paragjykimet, atehere mund te jesh i zgjedhuri...

Ne ate film aq te thjeshte ne dukje (ose si thonin disa, "film me lufte"), ka shume shume me teper se c'fare duket. Por nese do te duash edhe film me lufte, mund ta shohesh fare mire keshtu, per mua eshte shume i thelle si film qe ta humbesh duke e pare thjesht si film...

PS: Dhe ketu shkruajta vetem per The Matrix 1, per te tjerat, po ja le ndonje tjetri rradhen...

 • Postime: 48
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 17-01-2006, 05:38:28
çelsi eshte bifteku i tradhetarit

#3 ne: 18-01-2006, 12:18:45
Komenti i 88 ishte shume jashte orbites se temes~!

 • Postime: 48
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 19-01-2006, 10:32:00
degjo tradhetari ha një biftek, ne darken ne te cilën vendos te tradhetoj dhe paraqet kerkesat e veta. duke ngrënë thotë e di qe nuk egziston, por është i mirë.
çapkene prap huq ti?!
« Editimi i fundit: 28-01-2006, 08:49:33 nga BESIM »

Temat e fundit