Historia Antike

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historia e lashtesise. Tema informative dhe diskutime ne lidhje me historine e antikitetit.

Pergjigje nga: olti, BeRni

Qytetërimi etrusk

M A X
19-10-2020, 17:59:04
Alfabeti Etrusk 
pismo etrusków.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Lajmet

Mesapotamia e Lashte

12:51
18-10-2020, 21:14:50
 
mesapotamia lashte.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti

Jul Cezari - Vrasje në pallat

M A X
21-09-2019, 23:41:06
 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-05-2019, 11:10:07

Neoliti - Periudha neolitike

Neoliti (nga greq. neos - i ri dhe lithos - gur) përfaqëson etapën e fundit dhe njëkohësisht më të zhvilluarën të epokës së gurit. Ai përfshin një kohë që fillon nga mijëvjeçari i shtatë dhe mbaron nga fundi i mijëvjeçarit të katërt p.e.sonë. Arkeologjikisht neoliti ndahet në tri periudha të mëd...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Shej
16-05-2013, 14:08:29

Cfare ishte Triumvirati ne historine e Romes?

Triumvirata e ParëNjë aleancë e Julius Caesar, Pompey (Pompeius Magnus) dhe Marcus Licinius Crassus vendosi Romën nga 60 pes deri në 54 pes.Këta tre burra u konsoliduan fuqinë në ditët në ulje të Romës republikane. Ndonëse Roma ishte zgjeruar përtej Italisë qendrore, institucionet e saj politike...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Pasion
16-05-2013, 14:04:32

Kush ishte Konstandini i Madh?

Perandori romak Konstandini (280 - 337 pas Krishtit) ishte një nga personazhet më me ndikim në historinë e lashtë. Duke miratuar krishterimin si fe të Perandorisë së madhe Romake, ai ngriti një kult një herë të paligjshëm në ligjin e vendit. Në Kishën e Nicës , Konstandini vendosi doktrinën e kr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
05-05-2012, 23:35:36

Popujt e Detit

Popujt që erdhën nga detiSiç tregojnë egjiptianët, ata u kthyen në shekullin XII para Krishtit. Ishin shumë njerëz të armatosur me qëllime ndër më të këqijat, që përparonin nga Lindja drejt deltës së Nilit, duke lëvizur në tokë e në det: të parët në këmbë apo në karroca të tërhequra nga buaj, të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-12-2011, 22:38:02

Jezusi i Nazaretit

Të gjithë provat, të vjetra dhe të reja, të ekzistencës së tijECCE HOMO/Jezusi i NazaretitPier Luigi GiuducciPër një periudhë të gjatë kohe, historia e Krishtit ka qenë objekt i një debati të gjerë. Zyrtarisht, motivi i debatit ka patur gjithmonë në qendër personin e Jezusit të Nazaretit. Megjit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-06-2011, 16:59:53

Sekreti i vërtetë i Tutankhamonit

Prej një shekulli kemi një aureolë të ligë rreth emrit të faraonit, fëmijë Tutankhamon. Në fakt, qysh kur Howard Carter i zbuloi varrin, zyrtarisht më 27 nëntor 1922, njerëzit më të informuar rreth detajeve të gjetjes vdiqën të gjithëSekreti i vërtetë i TutankhamonitPrej një she...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
29-04-2011, 00:29:06

Kush ishin fenikasit?

Aty rreth vitit 1500 para erës së re, në viset e Libanit të sotëm, u zhvillua një qytetërim, ai i fenikasve që u shqua kryesisht për aftësitë e ndjeshme të shfaqura në fushën e detarisë dhe të tregtisë.Ky popull me origjinë semite themeloi një sërë qytet-shtete (Tiron, Sidonën, Biblon), të cilat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-04-2011, 00:52:37

Sokrati, çoroditësi i hershëm i rinisë

Sokrati, filozofi i madh i Antikitetit, duke mbledhur së shpejti rreth vetes elitën intelektuale të rinisë athinase, paraqitet si ideolog i "aristokracisë shpirtërore" dhe ra shpejt në konflikt me demokracinë sundueseSokrati, çoroditësi i hershëm i rinisëFilozofi athinas Sokrati...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-04-2011, 00:19:03

Pushtimi kartagjenas i Europës

Për më shumë se një shekull midis shpërthimit të luftimeve në vitin 265 B.C., dhe shkatërrimit të qytetit të Kartagjenës në vitin 146 B.C., dy shtetet më të fuqishme të Afroeurazisë e bllokuan veten në një seri prej tri konflikteshPushtimi kartagjenas i EuropësPër më shumë se nj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-03-2011, 01:52:31

Prometeu dhe Herakliu

[html]


http-equiv="content-type">Pavarësisht sesa do vlerësohej një konstatim i hedhur nga një studiues
modes...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-11-2010, 00:14:24

Libri i jetës së përtejme

Për egjiptianët e lashtë, jeta mbi tokë mund të ishte shumë e shkurtër, dhe kështu që ritualet që rrethonin vdekjen ishin një pjesë integrale e kulturës së tyreLibri i jetës së përtejmeVeshur me rroba të pastra dhe sandale të bardha, t'i qëndron në një korridor të madh të mbajtu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-10-2010, 23:03:12

Juda "tjetër" - Kush e shiti me të vërtetë Krishtin?

Historia tregon shumë ngjarje tradhtimesh shumë të rënda. Megjithatë, tradhtari më i urryer dhe më i ndyrë, njeriu, emri i të cilit është bërë sinonim i vetë tradhtisë, ka qenë një njeri i vetëm: JudaJuda "tjetër"/Kush e shiti me të vërtetë Krishtin?Historia tregon shumë ngjarje...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-10-2009, 14:57:36

Metodat për luftimin e krimit që në kohën e egjiptianëve

Për kriminalistikën si shkencë ka filluar të flitet më seriozisht në fund të shekullit XIX, gjë që lidhet me emrin e Hans Gross-itMetodat për luftimin e krimit që në kohën e egjiptianëveKriminaliteti është dukuri negative shumë komplekse dhe dinamike që u përshtatet ndryshimev...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-12-2008, 16:29:25

Leonida - Mbreti i Spartes

Mbreti legjendar i Spartës, emri i të cilit është lidhur tashmë me betejën e lashtë, betejën e Termopileve, që u bë në muajin Gusht të vitit 488LEONIDA - MBRETI SPARTANMbreti legjendar i Spartës, emri i të cilit është lidhur t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-08-2008, 09:34:48

Kleopatra josh Antonin, rrëfimi i Plutarkut

DESHMITARE TE HISTORISE - Historia në sytë e atyre që e panëKleopatra josh Antonin, rrëfimi i PlutarkutHistoria e dashurisë mes Anonit dhe Kleopatrës mund të kish ndryshuar botën. Nëse Antoni do të kish patur sukses në fitimin e fronit të Romës me Kleopatrën si mbretë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe