×
Hyrja
Profili

Historia Bashkekohore


suedia historia flamuri suedise.jpg
M A X
ne: 10-04-2020, 10:46:44
Historia e Zvicrës

Historia Bashkekohore

 

harta flamuri historia norvegjise norvegjia.jpg

finlanda flamuri finlandes.jpg


M A X
ne: 19-06-2019, 21:32:37
5 gabimet ushtarake që kanë vendosur fatin e Luftës së Dytë Botërore

Historia Bashkekohore

Vonesa aleate në mbrojtjen e SkandinavisëTashmë nuk kishte më çfarë të bëhej. Trupat aleate më 18 qershor 1940 ua rihipën anijeve me ngut dhe lanë prapa krahëve Norvegjinë, preja e radhës e nazistëve. Dy muaj më parë ushtarët e Londrës dhe Parisit kishin nxituar drejt vendit skandinav për ta mbr...

M A X
ne: 19-06-2019, 21:22:27
Planet e Gjermanise perandorake per pushtimin e SHBA

Historia Bashkekohore

1897-1917: Ja cilat ishin planet sekrete të Gjermanisë perandorake, për të pushtuar SHBA-nëMund të jetë e lehtë ta shohësh sot SHBA-në, si një komb të paarritshëm nga pushtuesit e huaj. Dhe kjo është kryesisht e saktë:arsyeja pse incidente si Pearl Harbor dhe sulmet e 11 Shtatorit 2001, patën nj...

M A X
ne: 27-04-2012, 23:43:58
Al-Capone - Historia e simbolit të mafies që synoi politikën

Historia Bashkekohore

Në suplemtin e radhës të TiranaObserver kushtuar historisë së mafias shkruan historinë e legjendës Al-Capone. Pse ai është cilësuar si mafiozi më i madh i të gjithë kohërave, kush ishte, jeta e tij që nga fëmijëria deri në vdekje. Si e nisi rrugën si gangster dhe si doli në kopertinën e revistës...



M A X
ne: 22-01-2012, 22:38:58
Suez 1956: Rënia e Europës

Historia Bashkekohore

Më 25 korrik të vitit 1956 në Aleksandri, Gamal Abdel Nasser u shpall egjiptianëve se ka vendosur të shtetëzojë Kompaninë e Kanalit të Suezit dhe t'ia shtojë resurset e "rikuperuara" financimit të digës së AsuanitSuez 1956: Rënia e EuropësNë nëntorin e 1956 dështimi i hidhur fra...


M A X
ne: 20-12-2011, 15:01:48
Nëntë ditët që shkundën Kremlinin

Historia Bashkekohore

"Ajo që pamë sot ishte një protestë demokratike nga një pjesë e popullsisë, e cila është e pakënaqur me rezultatet zyrtare të zgjedhjeve të javës së fundit", tha Peskov, sekretar i shtypit të Vladimir PutinitNëntë ditët që shkundën KremlininPothuajse rreth mesnatës së ditës së s...

M A X
ne: 13-12-2011, 10:44:51
Rënia e komunizmit në Lindje, e organizuar nga Moska dhe KGB-ja

Historia Bashkekohore

Buchar: Rënia e komunizmit në Lindje, e organizuar nga Moska dhe KGB-ja“Nga dokumentet që po dalin për këtë çështje por që askush nuk dëshiron më t’i lexojë, tregohet një histori krejt ndryshe. Forca e popullit nuk kishte të bënte fare me këtë çështje”Intervistoi Auron TareProf Buchar. Ju falend...


M A X
ne: 08-07-2011, 19:56:12
Demokratizimi dhe era pas Frankos në Spanjë

Historia Bashkekohore

Tranzicioni spanjoll, që filloi me vdekjen e Fransisko Frankos, qe procesi i transferimit nga diktatura në demokraci, në një rend të ri të bazuar mbi një konsensus më të gjerë politik dhe socialDemokratizimi dhe era pas Frankos në SpanjëTranzicioni i përgjakshëm spanjollTranzici...

M A X
ne: 26-06-2011, 19:53:46
Ironia dhe tragjedia e grushtit të shtetit te 19 gushtit 1991

Historia Bashkekohore

Ironia dhe tragjedia e grushtit të shtetitGENNADY BURBULIS"Ai ndyrësirë", turfulliu Boris Jelsin. "Eshtë grusht shteti. Nuk mund t’i lejojnë t’ia hedhin me këtë që po bëjnë".Ishte mëngjesi i 19 gushtit 1991, dhe presidenti rus po qëndronte në derën e shtëpizës së tij në Arkhangelskoe, një komple...

M A X
ne: 26-06-2011, 19:52:15
Ana e përtejme e hënës sovjetike

Historia Bashkekohore

Ana e përtejme e hënës sovjetike20 vitet që nga shembja e Bashkimit Sovjetik kanë qenë një minierë floriri për historianët – floriri për shkak të zbulimevenë arkiva dhe kujtime, dhe minierë për shkak të punës së rëndë dhe shpesh të lodhshme që është dashur shpesh herë për t’i nx...

M A X
ne: 25-06-2011, 11:09:13
AJO QE NUK DINI NGA RENIA E BASHKIMIT SOVJETIK

Historia Bashkekohore

Disa vite para vitit 1991, asnjë ekspert, studiues, zyrtar apo politikan nuk ka qenë i aftë të parashikojë kolapsin e pandalshëm që po i afrohej Bashkimit Sovjetik dhe bashkë me të shkatërrimin e diktaturës njëpartiake

M A X
ne: 24-06-2011, 18:50:03
Roosevelt pothuajse solli demokracinë në Iran

Historia Bashkekohore

Kur mbërriti në Teheran, Hurley pa kushtet e dëshpëruara sociale dhe ekonomike të vendit. Vendi ishte në kaos, varfëria ishte endemike dhe rrugët qenë të shkatërruara. Të dy fuqitë pushtuese kujdeseshin pak për sovranitetin e IranitRoosevelt pothuajse solli demokracinë në IranKo...

M A X
ne: 18-06-2011, 00:45:24
Dosjet e KGB-së: Lenini me prejardhje hebreje

Historia Bashkekohore

Ky lajm i bujshëm nuk është diçka e papërfillshme në një shtet ku antisemitizmi ka qenë një nga doktrinat kryesore të shtetitDosjet e KGB-së: Lenini me prejardhje hebrejeMoskë- Një ekzibicion i hapur kohët e fundit në Muzeun Shtetëror Historik të Moskës po hedh më në fund dritë ...

M A X
ne: 08-06-2011, 01:32:21
Të pathënat e fundit për vrasjen e J. F. Kenedy

Historia Bashkekohore

Të pathënat e fundit për vrasjen e J. F. KenedyPavarësisht hetimeve dhe analizave të ndryshme, deri tani askush nuk ka mundur ta shuajë kureshtjen për vrasjen e Presidentit amerikan.Duket se misteri i vrasjes së Presidentit amerikan do të ngacmojë përjetësisht mendjet e amerikanëve.Megjithëse ka...

M A X
ne: 06-06-2011, 01:02:31
Stalini, mashtruesi i gjithë botës

Historia Bashkekohore

A qenë vërtet aleatët perëndimorë të aftë që të merreshin vesh me liderin sovjetik? Si arriti Josif Stalini t'i mashtronte udhëheqësit e botës së lirë?Stalini, mashtruesi i gjithë botësNë orët e para të 16 gushtit 1942, Winston Churchill po ecte në korridoret e Kremlinit drejt a...

M A X
ne: 21-05-2011, 01:12:45
Shërbimet më sekrete të Rusisë

Historia Bashkekohore

Epoka passovjetike ka parë shfaqjen e një grumbulli organizatash inteligjence me influencë akoma më të madhe, që dolën nga dy agjencitë fillestare sovjetike: KGB-ja dhe GRU-jaShërbimet më sekrete të Rusisë/Paranojë e ngulitur thellëKur Bashkimi Sovjetik ra, shumë vëzhgues prisnin që një gjë e ti...

M A X
ne: 17-05-2011, 00:47:07
Revista “Time”: Përplasja për Korfuzin në vitin 1923

Historia Bashkekohore

Incidenti i Korfuzit i vitit 1923 ishte një krizë ushtarake e diplomatike midis Italisë dhe Greqsië. Shkaku qe përcaktimi i kufirit midis Shqipërisë dhe Greqisë, çeshtjen e të cilit e mori për ta zgjidhur Këshilli i Ambasadorëve të fuqive aleate. Ky nga ana e tij krijoi një komision që do të për...

M A X
ne: 19-04-2011, 11:29:10
Mëkatarët më të mëdhenj të KGB-së

Historia Bashkekohore

Jagoda ishte bërë figura më e frikshme në BRSS pas Stalinit, i fuqishëm dhe i frikshëm. Ai i ekzekutoi të gjithë sipas urdhrave të Stalinit, derisa një ditë edhe ai vetë u akuzua për veprimtari subversive dhe u ekzekutuaMëkatarët më të mëdhenj të KGB-sëShërbimi Sekret më i friks...

M A X
ne: 01-04-2011, 14:40:32
1941, revolta e Irakut nën mbrojtjen e Hitlerit

Historia Bashkekohore

Qysh nga fillimi i Luftës së Dytë Botërore, Gjermanisë iu desh të përballet me problemin e rëndë që buronte nga mungesa e naftës dhe për pasojë, e benzinës: Elementë të domosdoshëm për të mbështetur dhe ushqyer ndërmarrjen luftarake1941, revolta e Irakut nën mbrojtjen e Hitlerit...

M A X
ne: 23-03-2011, 23:52:27
Muhamar Gadafi, historia e kolonelit

Historia Bashkekohore

Nga grushti i shtetit kundër Mbretit Idris tek bombardimi i urdhëruar nga Presidenti Regan, nga Lockerbie tek Traktati i Miqësisë me Italinë. Këto janë disa nga momentet kyç të historisë libianeMuhamar Gadafi, historia e kolonelitNga grushti i shtetit kundër Mbretit Idris tek bo...


M A X
ne: 10-01-2011, 01:18:53
Letrat mes Hitlerit dhe Musolinit në vitin 1939

Historia Bashkekohore

Këto janë dy letra të shkëmbyera në vitin 1939 mes Hitlerit dhe Musolinit. Hitleri në letrën e tij përpiqet t'i shpjegoj Musolinit paktin mes Gjermanisë dhe Rusisë dhe arsyen se përse nuk e ka informuar për negociatat në vazhdim.Ndërsa Musolini në përgjigjen e tij, përpiqet t'i shpjegoj arsyen s...

M A X
ne: 10-01-2011, 01:06:53
Vitet '20, modernizimi nën ritmin e xhazit

Historia Bashkekohore

Me mbarimin e Luftës së Madhe gjithçka ndryshon, jeta u paraprin kohëve, era e së resë kalon kudo, nga vallëzimet në laboratorët shkencorëVitet '20, modernizimi nën ritmin e xhazitLufta e Parë Botërore ka mbaruar. Numërohen rreth 8500000 të vdekur midis të gjitha ushtrive, më sh...

M A X
ne: 03-01-2011, 02:07:46
Masonet ne Ballkan

Historia Bashkekohore

Sipas Xhasper Ridlit, historia e masonëve në Ballkan është vështirë të interpretohet, meqë është shumë e maskuar dhe e përcjellë me akuza më fantastike. Idetë liberale kanë pasur ndikime të madh te masonët, në Kroaci, në Slloveni, në Bosnjë e Hercegovinnë, në Serbi, në Mal të Zi dhe në Maqedoni,...

M A X
ne: 03-01-2011, 01:53:33
Regjistri turk i vitit 1485

Historia Bashkekohore

Prof. As. Dr. David LukaRegjistri turk i vitit 1485*Prania e toponomise sllave ne tokat shqiptare eshte bere objekt i studimeve te ndryshme me karakter historik e gjuhesor. Analiza shkencore e saj sherben per te hetuar e shpjeguar shkaqet e mirefillta te ekzistences se ketyre toponimeve si mish ...

alfeko sukaraku
ne: 26-12-2010, 20:38:23
Sos:Akademia shqiptare e zene mate nga sllavomaqedonasit:

Historia Bashkekohore

Akademia shqiptare e zene mate. Rikthehet enciklopedia maqedonase. shkenca shqiptare mbron te njejten gje me akademiket sllave. Kalaja eshte mare prej koheve nga brenda.

M A X
ne: 25-12-2010, 12:14:20
55 ditët që shkundën Italinë nga themeli

Historia Bashkekohore

Më 16 mars 1978 Presidenti i atëhershëm i Demokracisë Kristiane, Aldo Moro, rrëmbehet në Romë nga Brigadat e Kuqe (Brigate Rosse), ndërsa pesë truprojat e tij vriten55 ditët që shkundën Italinë nga themeliMassimo CanarioMë 16 mars 1978 Presidenti i atëhershëm i Demokracisë Krist...

M A X
ne: 19-12-2010, 17:52:34
Kjo është epoka e shanseve

Historia Bashkekohore

Kjo është epoka e shanseveROGER COHENRënia e Murit të Berlinit e çliroi Europën, por impakti i gjerë i kësaj ngjarje u bë i qartë në dekadën e parë të shekullit 21. Në marramendjen tonë, ne nuk vumë re muret e tjerë që binin: Të themi mes Turqisë, një anëtare e NATO-s dhe Sirisë...

M A X
ne: 13-12-2010, 00:00:58
Proceset e mëdha të komunizmit bolshevik

Historia Bashkekohore

Çfarë ndodhi në ato gjyqe të tmerrshme ku u dënuan disa prej komunistëve të orëve të para, bashkëpunëtorë të Leninit. Nga procesverbalet e gjyqit të parë të Moskës del e vërteta e hidhurProceset e mëdha të komunizmit bolshevikSipari ngrihet mbi procesin numër një. Është ora 12 e...

M A X
ne: 07-12-2010, 15:44:24
Churchill-i dhe ekzekutimi i Hitlerit

Historia Bashkekohore

Kryeministri britanik, Winston Churchill kishte në plan ta ekzekutonte Hitlerin në karrige elektrike, nëse lideri nazist do të binte në duart e forcave aleate. Është ky një prej sekreteve të zbuluara vite më vonëSekretet dhe misteret që nuk duhet të diheshinChurchill-i dhe ekzekutimi i H...

M A X
ne: 03-12-2010, 01:07:45
Beteja e Moskës

Historia Bashkekohore

Beteja e Moskës/E vërteta është më interesante se legjendaMidis 30 shtatorit 1941 dhe 20 prillit 1942, më shumë se 7 milionë trupa u angazhuan në betejën për Moskën. Ky luftim mamuth qe humbja e parë reale e Hitlerit në Luftën e Dytë Botërore, por çuditërisht pak njihet rreth panikut, plaçkitjes...

M A X
ne: 26-11-2010, 00:32:23
Lufta e Stalinit kundër vetë trupave të tij

Historia Bashkekohore

Në mëngjesin e 22 qershorit 1941 filloi ofensiva ushtarake më madhështore në histori: Sulmi i forcave të Boshtit të kryesuara nga gjermanët, kundër Bashkimit SovjetikLufta e Stalinit kundër vetë trupave të tij5 milionë ushtarë të vrarë nga StaliniKremlini dënonte për tradhti ple...

M A X
ne: 15-11-2010, 00:52:36
SHBA, parajsa e nazistëve - U punësuan në CIA dhe NASA

Historia Bashkekohore

Departamenti amerikan i drejtësisë ishte përpjekur prej vitesh ta mbante të fshehtë praninë e nazistëve në Shtetet e Bashkuara pas Luftës së Dytë Botërore. Por dosja sekrete nuk është më e tillë.Raporti, një pjesë të të cilit departamenti në fjalë e kishte dorëzuar, por vetëm pas një çensure dra...

M A X
ne: 11-10-2010, 00:28:39
Shkaqet e "suksesit" dhe rënies së komunizmit

Historia Bashkekohore

Midis rievokimeve të shumta të atyre ditëve, është me vend të kujtohet - sidomos më të rinjve - domethënia që ajo ngjarje ka pasur jo vetëm për berlinasit, por për të gjithë ne: fundin e një ankthiRënia e komunizmit, fundi i një ankthiShkaqet e "suksesit" dhe rënies së komunizmit

M A X
ne: 15-08-2010, 02:59:57
Nacionalsocializmi dhe bolshevizmi

Historia Bashkekohore

Një intervistë e shumë viteve më parë që mund të na shërbejë edhe sot. I pyetur nga "Der Spiegel", Ernst Nolte shpjegon, se pse duhet ngulmuar gjithmonë në shpjegimin e historisëLufta e Dytë Botërore, luftë për bashkimin e EuropësNacionalsocializmi dhe bolshevizmi-Profesor Nolte, a jeni radika...

M A X
ne: 09-08-2010, 00:27:52
Roosevelt, e vërteta e Njeriut të sëmurë në Jaltë

Historia Bashkekohore

Një libër që shpjegon se nga çfarë vuante realisht Presidenti amerikan Franklin Delano RooseveltSëbashku me Eric Fettmann, Steven Lomazow është bashkautor i librit "FDR's Deadly Secret" Roosevelt, e vërteta e Njeriut të sëmurë në JaltëSi qe realisht shëndeti i njeriut më të fu...

M A X
ne: 02-08-2010, 02:41:11
Stalini - Ngjitja e një gangsteri

Historia Bashkekohore

 Nga Gori i Gjeorgjisë në Kremlinin e Moskës. E gjithë historia e vërtetë se si Stalini ia doli që të ngjitej në krye të Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik dhe të kthehej në gangsterin më të rrezikshëm të historisëNgjitja e një gangsteri. Rusifikimi i Stalinit gjatë internimit1. "Stalini", ...

M A X
ne: 23-07-2010, 01:12:07
Si lindi agjencia më e madhe e spiunazhit në botë

Historia Bashkekohore

Është nga fundi i viteve '40 që NSA, me ndihmën e Marinës dhe të Aviacionit amerikan, i zhvillon këto operacione, nganjëherë në mënyrë agresive, midis mosdurimit të vendeve të interesuaraSi lindi agjencia më e madhe e spiunazhit në botëArmiku të dëgjon1. Katërmotorëshi i Marinës...

M A X
ne: 11-07-2010, 01:10:01
GJERMANI - 1977 - "Vjeshta e terrorit"

Historia Bashkekohore

GJERMANI - 1977/"Vjeshta e terrorit"Terrorizmi i Fraksionit të Ushtrisë së Kuqe (RAF), një organizate radikale të majtë, përbën ende një traumë për Republikën Federale Gjermane. Në 28 vjetët e luftës së saj të armatosur RAF-i vrau 34 vetë. Kujtim veçanërisht dramatik është për gjermanët rrëmbimi...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board