Historia Bashkekohore - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historia Bashkekohore. Tema informative dhe diskutime per historine moderne boterore.

M A X
15-08-2010, 02:59:57

Nacionalsocializmi dhe bolshevizmi

Një intervistë e shumë viteve më parë që mund të na shërbejë edhe sot. I pyetur nga "Der Spiegel", Ernst Nolte shpjegon, se pse duhet ngulmuar gjithmonë në shpjegimin e historisëLufta e Dytë Botërore, luftë për bashkimin e EuropësNacionalsocializmi dhe bolshevizmi-Profesor Nolte, a jeni radika...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-08-2010, 00:27:52

Roosevelt, e vërteta e Njeriut të sëmurë në Jaltë

Një libër që shpjegon se nga çfarë vuante realisht Presidenti amerikan Franklin Delano RooseveltSëbashku me Eric Fettmann, Steven Lomazow është bashkautor i librit "FDR's Deadly Secret" Roosevelt, e vërteta e Njeriut të sëmurë në JaltëSi qe realisht shëndeti i njeriut më të fu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-08-2010, 02:41:11

Stalini - Ngjitja e një gangsteri

 Nga Gori i Gjeorgjisë në Kremlinin e Moskës. E gjithë historia e vërtetë se si Stalini ia doli që të ngjitej në krye të Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik dhe të kthehej në gangsterin më të rrezikshëm të historisëNgjitja e një gangsteri. Rusifikimi i Stalinit gjatë internimit1. "Stalini", ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-07-2010, 01:12:07

NSA - Si lindi agjencia më e madhe e spiunazhit në botë

Është nga fundi i viteve '40 që NSA, me ndihmën e Marinës dhe të Aviacionit amerikan, i zhvillon këto operacione, nganjëherë në mënyrë agresive, midis mosdurimit të vendeve të interesuaraSi lindi agjencia më e madhe e spiunazhit në botëArmiku të dëgjon1. Katërmotorëshi i Marinës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-07-2010, 01:10:01

GJERMANI - 1977 - "Vjeshta e terrorit"

GJERMANI - 1977/"Vjeshta e terrorit"Terrorizmi i Fraksionit të Ushtrisë së Kuqe (RAF), një organizate radikale të majtë, përbën ende një traumë për Republikën Federale Gjermane. Në 28 vjetët e luftës së saj të armatosur RAF-i vrau 34 vetë. Kujtim veçanërisht dramatik është për gjermanët rrëmbimi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-07-2010, 01:07:34

Rënia e Saigonit

1975/Rënia e SaigonitKur helikopteri i fundit u ngrit nga çatia e ambasadës amerikane në Saigon mëngjesin e 30 prillit 1975, duke transportuar të evakuuarit në anijet luftarake amerikane që ndodheshin aty pranë, afro 400 vetë - kryesisht vietnamezo jugorë - ishin ende në pritje në ambasadë, të d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-07-2010, 10:48:19

Të fshehtat e Kongresit XX të Bashkimit Sovjetik

Kongresi XX i shkurtit 1956 formalisht kishte ardhur në fund, kur delegatëve iu tha që të ktheheshin në Sallën e Madhe të Kremlinit për një sesion të "mbyllur" shtesë. Çfarë ka ndodhur para dhe pas tij? A ishte aq i papritur sa thonin?Të fshehtat e Kongresit XX të Bashkimit Sovjetik
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-07-2010, 10:45:51

LUFTA E DYTE - Cili ishte momenti i kthesës?

LUFTA E DYTE/Cili ishte momenti i kthesës?Laurence ReesCili ishte momenti i kthesës i Luftës së Dytë Botërore? A është e mundur të gjesh një ngjarje të vetme - e madhe apo e vogël - në këtë konflikt shumë të madh e të thuash: "Ky ishte momenti vendimtar?" Kjo është pyetja që u b...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-06-2010, 01:03:02

Perandoria e ROCKEFELLER

Perandoria e ROCKEFELLERQë nga fillimet e saj në 1870, Standard Oil Company - një prej të parave shumëkombëshe amerikane dhe një trust i madh i sektorit të naftës - ka qenë objekt i investigimeve të përsëritur gazetareskë si dhe hetimeve të ndryshëm nga ana e komisioneve të kong...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2010, 00:41:13

Rezistenca në Gjermani nga 1938 deri më 1945

Përçarjet midis socialdemokratëve, kristiano-socialëve dhe konservatorëve, penguan ndërtimin e një fronti antinazist në brendësi të Rajhut të Tretë. Të paktit që iu kundërvunë e paguan me çmimin e jetësNjë Trëndafil i Bardhë për të vrarë HitlerinRezistenca në Gjermani nga 1938 deri më ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-06-2010, 21:16:17

Një debat mbi biografinë e komunizmit

Autori dhe gazetari sllovak Martin M. Simecka dhe arkitekti e ish-botuesi klandestin hungarez, László Rajk janë jo vetëm ish-disidentë të brezit më të ri, por gjithashtu edhe bij komunistësh të persekutuar të mirënjohurNjë debat mbi biografinë e komunizmitDilema e vitit 1989, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-06-2010, 21:14:09

Wolfi - "Njeriu pa fytyrë"

"Njeriu pa fytyrë"Wolf ishte njeriu, të cilin zyrtarët perëndimorë të shërbimeve të fshehtë e kishin frikë dhe e admironin njëkohësisht. Ai drejtoi një rrjet prej 4000 spiunësh - shumë prej të cilëve vepronin në thellësi të institucioneve të Gjermanisë Perëndimore. Zbulimi i një prej "urithëve" ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-06-2010, 02:30:27

"Murmansku duhej pushtuar!", Hitleri e kuptoi tepër vonë

"Murmansku duhet të pushtohet". Kështu kishte vendosur në Strofullën e Ujkut Fyhreri i Rajhut të Tretë dhe kështu duhej të ndodhte. Asnjë gjeneral nuk kishte guxuar t'i kritikonte vendimet e tij, por kësaj radhe urdhri konsiderohej i pazakontë"Murmansku duhej pushtuar!", Hitleri e kupt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-05-2010, 01:20:13

Komploti amerikan i veteranëve të luftës

 Bëhet fjalë për komplotin më të madh të historisë së Shteteve të Bashkuara, një komplot i disa bankierëve milionerë për rrëmbimin e qeverisë amerikane dhe themelimin e një diktature fashisteKomploti amerikan i veteranëve të luftësShumë pak amerikanë e njohin këtë histori. Bëhet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-05-2010, 01:19:16

Spiunet e KGB-së

KGB-ja rekrutonte vajza të bukura në radhët e saj, për të zënë në kurth diplomatët e huaj dhe kjo taktikë funksiononte më së miri. Ato ishin të bukura, sharmante, inteligjente, joshëse dhe mbi të gjitha mjaft dinakeSpiunet e KGB-sëPër shekuj me radhë, femrat kanë shërbyer në s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-05-2010, 01:18:17

Que viva Mexico!

Que viva Mexico!Në majin e vitit 1910 u shfaq në qiell Kometa Halley. Fshatarët e moshuar meksikanë, besnikë të besimeve të paraardhësve të tyre, parashikuan luftë, vdekje dhe uri. Fatkeqësisht, ndryshe nga horoskopët modernë, ato parashikime rezultuan të saktë: gjashtë muaj më vonë, Meksika u p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-04-2010, 02:16:02

Ditët e fundit të RAJHUT të III

 E VERTETA/Ditët e fundit të RAJHUTPas kthesës së bujshme të 9 qershorit 1945, krejt të burgosurit që kishin lidhje me Bunkerin e Kancelarisë u transferuan nga Gjermania në Rusi. Në fund të gushtit kishin mbërritur të gjithë. Dëshmitarët, që më parë qenë të burgosur të ushtrisë sovjetike, tani u...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-04-2010, 02:14:52

Agonia e Republikës së Tretë Franceze

"Me zemrën e vrarë unë ju them se sot duhet të pushojë luftimi", këto fjalë me të cilat Pétain ju drejtua francezëve me 17 qershor 1940, pasi ka marrë detyrën e formimit të qeverisëAgonia e Republikës së TretëGabimet fatale që shënuan katastrofën franceze"Me zemrën e vrarë unë ju them se, sot ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-04-2010, 02:13:26

Konspiracioni i Jonestown: 913 persona kryejnë vetvrasje në grup

Më 18 nëntor 1978, në një zonë të banuar të xhunglës Guyanze, prifti Jim Jones urdhëroi 913 pjesëtarët e kultit të tij religjioz që të vrisin veten duke pirë helm dhe kështu bënë. Por çfarë konspiracioni fshihet pas?Konspiracioni i Jonestown: 913 persona kryejnë vetvrasje në grup
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-12-2009, 01:57:43

Kështu vendosëm të pushkatojmë Çausheskun

 Kështu vendosëm të pushkatojmë ÇausheskunNë fillim besonim tek ai, ishte popullor, i thoshte "jo" Moskës. Më pas ia mori mendtë Korea e Veriut, u shndërrua në një stalinist të marrë. Dhe sot ja tek jemi këtu, 20 vite më pas, teksa kujtojmë revolucionin që i dha fund tiranisë së...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-11-2009, 23:08:52

1936, Lojërat Olimpike në regjimin hitlerian

Lojërat Olimpike që u mbajtën në Berlin në verën e vitit 1936 kanë hyrë në histori prej performancës së Jesse Owens që fitoi katër medalje ari dhe e vuri në siklet të madh regjimin hitlerian1936, Lojërat Olimpike në regjimin hitlerianLojërat Olimpike që u mbajtën në Berlin në verën e vitit 1936 ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-11-2009, 16:45:05

Si morën spiunët kontrollin e Britanisë së Madhe

 Në kulmin e rëndësisë dhe të pushtetit të Zinxhirit të Spiunëve të Kembrixhit, të gjithë pjesëtarët e grupit mbanin pozicione ekstremisht të rëndësishme dhe me influencë të jashtëzakonshmeZinxhiri i Spiunëve të Kembrixhit studentët britanikë në shërbim të KGB-sëSi morën spiunët kontroll...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-11-2009, 16:43:56

Ja se si u shpërbë Traktati i Varshavës

Ja se si u shpërbë Traktati i Varshavës. Pa kurrfarë zhurme, përveçse një gjestiShkelja e syrit që ndryshoi botënMë 7 korrik 1989, patriarkët e Perandorisë Lindore u mblodhën në Bukuresht për një samit fatal. Ata qenë një galeri batakçinjsh të diktatorëve të botës, të grumbulluar në kryeqytetin ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-11-2009, 16:42:19

Plani i sovjetikëve për të kontrolluar Europën

Flet Pavel Stroilov, një emigrant rus në Londër, i cili ka nxjerrë ilegalisht jashtë nga Rusia mijëra dokumenta sekrete të kësaj periudhe. Po japim disa intervista me të që rishqyrtojnë evenimentet e viti 1989. Si mundën sovjetikët të dështonin që të kuptonin se çdo revolucion, kushdo që e nis a...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-11-2009, 16:40:17

Ana e panjohur e Murit të Berlinit - Prapaskenat e Presidentit Kennedy

Historia e Administratës Kennedy dhe e marrëveshjeve të saj në Luftën e Ftohtë është e paplotë pa një mirëkuptim të plotë të marrëveshjeve President - Kryeministër të arritura në Washington dhe në Moskë. Një tjetër preokupim i Departamentit të Shtetit ishte fakti se, vëllezërit Kennedy nuk dinin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-10-2009, 12:49:39

Intelektualët e famshëm që mbështetën masakrat staliniane

Për shumë dhjetëvjeçarë, ekzaltimi i pakushtëzuar i mitit të Revolucionit Rus të vitit 1917, ai i Bashkimit Sovjetik dhe i sistemeve komuniste janë bërë pjesë e vetëdijes kolektive të miliona individëveIntelektualët e famshëm që mbështetën masakrat stalinianePër shumë e shumë dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-10-2009, 16:49:21

Përpëlitjet e fundit të Çausheskut dhe Honeckerit për ruajtjen e socializmit

7 tetor 1989. Në Berlinin lindor festohet 40-vjetori i themelimit të RDGJ-së. Ndërkohë krerët e atëhershëm të RDGJ-së dhe Rumanisë, përpiqeshin të ruanin sistemin socialistPërpëlitjet e fundit të Çausheskut dhe Honeckerit për ruajtjen e socializmitWilliam TOTOK7 tetor 1989. Në B...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-10-2009, 14:55:38

Bisedat e fshehta të Bushit me Kohlin

RENIA E MURIT/Bisedat e fshehta të Bushit me Kohlin SEKRET 8520 Shtëpia e Bardhë WASHINGTON Memorandumi i bisedës telefonike LENDA: Thirrje telefonike nga Kancelari Helmut Kohl i Republikës Federale të Gjermanisë PJESEMARRES: Presidenti Helmut Kohl, Kancelar Robert Hutchings, Stafi i Këshillit Ko
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-09-2009, 11:59:46

Kështu hipnotizoi fashizmi Italinë

Mussolini tërhoqi nga vetja sektorë të veçantë të kulturës e të argëtimit si instrumenta për të ndërtuar fytyrën e re të kombit dhe të identitetit të venditSFERA E LEKURTE/Kështu hipnotizoi fashizmi ItalinëItalianët popull tifozësh, futbolli sporti kombëtar më i dashur. Raporti i privilegjuar ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-09-2009, 11:58:47

Si e fitoi Franca…Luftën e Ftohtë

Kur një kolonel i KGB-së vendosi të zbulojë sekretet që do të mund të shkatërronin Bashkimin Sovjetik, ai iu drejtua Parisit dhe Franca ishte ajo që fitoi Luftën e Ftohtë, sipas "L'Affaire Farewell"Si e fitoi Franca…Luftën e FtohtëJames Bond dhe George Smiley nuk janë asgjë në k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-08-2009, 23:14:53

20 vjet pas Luftës së Ftohtë

1989 qe një vit shumë i jashtëzakonshëm. Ka edhe vite të tjera që janë të ngulitura në kujtesën historike, por shumica e tyre qenë raste për ngjarje të tmerrshme, shqetësuese dhe të tjerat konkluzione tragjedish të mëdha20 vjet pas Luftës së Ftohtë/Bota që jetojmë është unipolareJoshua Muravchik...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-07-2009, 16:08:32

Një luftë e dytë botërore ndryshe nga e para

 Hitleri qe gjithnjë i bindur se nuk duhej të kishte një luftë të re botërore në modelin e së parës dhe në fakt, lufta e tij qe thelbësisht e ndryshmeNjë luftë e dytë botërore ndryshe nga e para-Të kthehemi në temën e militarizimit të politikës, që implikon raportin midis luftës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-07-2009, 16:03:16

Lufta që (nuk) u dha fund gjithë luftërave

 LUFTA E PARE BOTERORE/Lufta që (nuk) u dha fund gjithë luftëraveCraig R. WhitneyLufta e Parë Botërore, konflikti më i përgjakshëm i historisë deri në atë kohë, erdhi e u ndal me një armëpushim në orën 11 të paradites së ditës së 11 të muajit të 11 të vitit 1918. Në katër vite, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-07-2009, 16:02:31

DROGA, shifrat e trafikut

Tregu më i madh për drogë ilegale vazhdon të mbetet SHBA. Afro tridhjetë milion amerikanë mendojnë herë pas here të blejnë ndonjë gram kokainë, ekstazi apo bar mbrëmjeve me shokëtDROGA, shifrat e trafikutGlobalizimi goditi krimin e organizuar dekadën e fundit dhe sot, pjesë përbërëse e pjesës ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-05-2009, 09:04:43

Prapaskenat e një lufte tragjike

Greqia, teatër i një lufte civile mizore, përfaqësoi terrenin e vetëm të përplasjes së armatosur europiane midis dy ideologjive - demokratiko-liberale dhe socialiste - që ndanë botën të nesërmen e Luftës së Dytë BotëroreLufta e Ftohtë e luftuar më së miri/Prapaskenat e një lufte tragjikeGreqia...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-03-2009, 00:55:29

Takimet në Moskë 1988

Takimet në Moskë 1988A u përpoq Reagan të "konvertojë" Gorbaçovin?
JAMES MANN
Ishte pyetja që preokuponte më së shumti Presidentin Ronald Reagan: A ishte udhëheqësi sovjetik, Mikhail Gorbachev...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-03-2009, 00:53:57

MARS 1939 - "KRISMA" E PARE

 MARS 1939 - "KRISMA" E PARE/Hitleri pushton Pragën
STEFANIA MAFFEO
Me pushtimin e Pragës në mars të vitit 1939, Hitleri bëri hapin vendimtar në pushtimin e Lebensbraum, "hapësirës jetësore" për popullin gjerman. Me fja...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-12-2008, 16:44:51

Leksion reformash nga Plani Marshall

Leksion reformash nga Plani MarshallGeorge C. Marshall: "Parimet demokratike nuk lulëzojnë me barkun bosh"
Klarita Bajraktari
"Parimet demokratike nuk lulëzojnë me barkun bosh". Kështu u shpreh ish-Sekretari amerikan i Shtetit George C. Marsha...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-12-2008, 16:39:08

Kur pishtari ndërron duar

  Një reflektim mbi ditët e inaugurimit të Presidentëve të SHBA në të kaluarën dhe fjalët që kanë jehonë edhe sot e kësaj diteKur pishtari ndërron duarMichael DunneOskar Uajld - kush tjetër? - mposhti të gjithë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-11-2008, 13:48:34

Lufta e Parë Botërore

Një historian ushtarak shpjegon përse Lufta e Parë Botërore ndodhi dhe si ajo ndryshoi gjithçkaFundi i botësTONY JUDTNuk është e lehtë të shpjegosh, sidomos të rinjve, përvojën e Luftës së Parë Botërore dhe domethënien e saj për shekullin që kaloi. Në atë luftë, Shtetet e Bashkuara ishin pjesëma...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-10-2008, 13:05:55

TETOR 1956

Ditët kur u gris Perdja e Hekurt. Rrëfimi i një studenti që pa nga afër dhe mori pjesë në ngjarjet e stuhishme të Revolucionit Hungarez të vitit 1956TETOR 1956/Thirrjet e BudapestitApeli i hungarezëve për perëndimorët në ditët e stuhishme të tetorit 1956. Të dëshpëruar, në kë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-10-2008, 14:08:09

Ruletë sovjeto-amerikane, pragu i uftës së tretë boterore.

BRSS vendosi raketa në Kubë. Më pas, një "JO" e palëkundur e SHBA. Rrezikohej lufta bërthamore mes tyreRuletë ruso-amerikane/Pragu i Luftës së Tretë. Bota mbajti frymënPAOLO DEOTTOPo të mendojmë se ndonjë burrë shteti ka besuar ndonjëherë në ndihmën e sinqertë e të painteres të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-08-2008, 09:30:45

Shkembimet e letrave mes Hitlerit dhe Frankos

Letër e Hitlerit drejtuar Frankos, në datën 6 shkurt 1941Hyr tani në luftë!I dashur Caudillo,I DASHUR CAUDILLO!E shkruaj këtë letër e qëllimin për të përcaktuar edhe një herë me qartësi të skajshme, fazat individuale të zhvillimit të një situate e cila është e rëndësishme jo vetëm për Gjermaninë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe