Historia Bashkekohore

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historia Bashkekohore. Tema informative dhe diskutime per historine moderne boterore.


suedia historia flamuri suedise.jpg

harta flamuri historia norvegjise norvegjia.jpg
finlanda flamuri finlandes.jpg
M A X
19-06-2019, 21:32:37

5 gabimet ushtarake që kanë vendosur fatin e Luftës së Dytë Botërore

Vonesa aleate në mbrojtjen e SkandinavisëTashmë nuk kishte më çfarë të bëhej. Trupat aleate më 18 qershor 1940 ua rihipën anijeve me ngut dhe lanë prapa krahëve Norvegjinë, preja e radhës e nazistëve. Dy muaj më parë ushtarët e Londrës dhe Parisit kishin nxituar drejt vendit skandinav për ta mbr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Mishel...............
23-05-2013, 12:01:48

Cfare ishte nje Baron?

Evolucioni i titullit të baronitNë Mesjetë, baroni ishte një titull nderi i dhënë çdo fisniku që premtoi besnikërinë dhe shërbimin e tij ndaj një eprori në këmbim të tokës që ai mund t'ia kalonte trashëgimtarëve të tij. Monarku ishte zakonisht eprori në fjalë, megjithëse çdo baron mund të bënte ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
23-05-2013, 12:01:01

Cfare ka qene Katastrofa e Cernobilit?

Në 1:23 në 26 prill 1986, reaktori katër në uzinën bërthamore pranë Çernobilit, Ukraina shpërtheu duke lëshuar më shumë se njëqind herë rrezatimin e bombave të hedhura në Hiroshima dhe Nagasaki . Tridhjetë e një vetë vdiq pak pas shpërthimit dhe mijëra të tjerë pritet të vdesin nga efektet afatg...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Angel1997
15-05-2013, 20:36:41

Cfare ishte Revolucioni gjerman i 1918-1919?

Në 1918 - 19 Gjermania Perandorake përjetoi një revolucion socialist të rëndë që, pavarësisht disa ngjarjeve të habitshme dhe madje edhe një republike të vogël socialiste, do të sillte një qeveri demokratike. Kaiser u hodh poshtë dhe një parlament i ri i bazuar në Weimar mori përsipër. Megjithat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Angel1997
15-05-2013, 20:36:14

Cfare duhet te dime per Komunen e Parisit?

Komuna e Parisit ishte një qeveri demokratike e udhëhequr nga popullata që sundoi Parisin nga 18 marsi deri më 28 maj 1871. Frymëzuar nga politika marksiste dhe qëllimet revolucionare të Organizatës Ndërkombëtare të Punëtorëve (e njohur edhe si Ndërkombëtare e Parë), punëtorët e Parisit u bashku...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
15-05-2013, 20:23:58

Cfare duhet te dime per Revolucionin Rus?

Rusia në fund të 19 dhe fillim të shekullit të 20 ishte një perandori masive, që shtrihej nga Polonia në Paqësor. Në vitin 1914, vendi kishte rreth 165 milionë njerëz që përfaqësonin një varg të gjuhëve, feve dhe kulturave. Vendimi i një shteti të tillë masiv nuk ishte një detyrë e lehtë, veçanë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-04-2012, 23:43:58

Al-Capone - Historia e simbolit të mafies që synoi politikën

Në suplemtin e radhës të TiranaObserver kushtuar historisë së mafias shkruan historinë e legjendës Al-Capone. Pse ai është cilësuar si mafiozi më i madh i të gjithë kohërave, kush ishte, jeta e tij që nga fëmijëria deri në vdekje. Si e nisi rrugën si gangster dhe si doli në kopertinën e revistës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-01-2012, 22:38:58

Suez 1956: Rënia e Europës

Më 25 korrik të vitit 1956 në Aleksandri, Gamal Abdel Nasser u shpall egjiptianëve se ka vendosur të shtetëzojë Kompaninë e Kanalit të Suezit dhe t'ia shtojë resurset e "rikuperuara" financimit të digës së AsuanitSuez 1956: Rënia e EuropësNë nëntorin e 1956 dështimi i hidhur fra...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-12-2011, 15:01:48

Nëntë ditët që shkundën Kremlinin

"Ajo që pamë sot ishte një protestë demokratike nga një pjesë e popullsisë, e cila është e pakënaqur me rezultatet zyrtare të zgjedhjeve të javës së fundit", tha Peskov, sekretar i shtypit të Vladimir PutinitNëntë ditët që shkundën KremlininPothuajse rreth mesnatës së ditës së s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-12-2011, 10:44:51

Rënia e komunizmit në Lindje, e organizuar nga Moska dhe KGB-ja

Buchar: Rënia e komunizmit në Lindje, e organizuar nga Moska dhe KGB-ja“Nga dokumentet që po dalin për këtë çështje por që askush nuk dëshiron më t’i lexojë, tregohet një histori krejt ndryshe. Forca e popullit nuk kishte të bënte fare me këtë çështje”Intervistoi Auron TareProf Buchar. Ju falend...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-07-2011, 19:56:12

Demokratizimi dhe era pas Frankos në Spanjë

Tranzicioni spanjoll, që filloi me vdekjen e Fransisko Frankos, qe procesi i transferimit nga diktatura në demokraci, në një rend të ri të bazuar mbi një konsensus më të gjerë politik dhe socialDemokratizimi dhe era pas Frankos në SpanjëTranzicioni i përgjakshëm spanjollTranzici...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2011, 19:53:46

Ironia dhe tragjedia e grushtit të shtetit te 19 gushtit 1991

Ironia dhe tragjedia e grushtit të shtetitGENNADY BURBULIS"Ai ndyrësirë", turfulliu Boris Jelsin. "Eshtë grusht shteti. Nuk mund t’i lejojnë t’ia hedhin me këtë që po bëjnë".Ishte mëngjesi i 19 gushtit 1991, dhe presidenti rus po qëndronte në derën e shtëpizës së tij në Arkhangelskoe, një komple...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2011, 19:52:15

Ana e përtejme e hënës sovjetike

Ana e përtejme e hënës sovjetike20 vitet që nga shembja e Bashkimit Sovjetik kanë qenë një minierë floriri për historianët – floriri për shkak të zbulimevenë arkiva dhe kujtime, dhe minierë për shkak të punës së rëndë dhe shpesh të lodhshme që është dashur shpesh herë për t’i nx...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-06-2011, 11:09:13

AJO QE NUK DINI NGA RENIA E BASHKIMIT SOVJETIK

Disa vite para vitit 1991, asnjë ekspert, studiues, zyrtar apo politikan nuk ka qenë i aftë të parashikojë kolapsin e pandalshëm që po i afrohej Bashkimit Sovjetik dhe bashkë me të shkatërrimin e diktaturës njëpartiake
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-06-2011, 18:50:03

Roosevelt pothuajse solli demokracinë në Iran

Kur mbërriti në Teheran, Hurley pa kushtet e dëshpëruara sociale dhe ekonomike të vendit. Vendi ishte në kaos, varfëria ishte endemike dhe rrugët qenë të shkatërruara. Të dy fuqitë pushtuese kujdeseshin pak për sovranitetin e IranitRoosevelt pothuajse solli demokracinë në IranKo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-06-2011, 00:45:24

Dosjet e KGB-së: Lenini me prejardhje hebreje

Ky lajm i bujshëm nuk është diçka e papërfillshme në një shtet ku antisemitizmi ka qenë një nga doktrinat kryesore të shtetitDosjet e KGB-së: Lenini me prejardhje hebrejeMoskë- Një ekzibicion i hapur kohët e fundit në Muzeun Shtetëror Historik të Moskës po hedh më në fund dritë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-06-2011, 01:32:21

Të pathënat e fundit për vrasjen e J. F. Kenedy

Të pathënat e fundit për vrasjen e J. F. KenedyPavarësisht hetimeve dhe analizave të ndryshme, deri tani askush nuk ka mundur ta shuajë kureshtjen për vrasjen e Presidentit amerikan.Duket se misteri i vrasjes së Presidentit amerikan do të ngacmojë përjetësisht mendjet e amerikanëve.Megjithëse ka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-05-2011, 01:12:45

Shërbimet më sekrete të Rusisë

Epoka passovjetike ka parë shfaqjen e një grumbulli organizatash inteligjence me influencë akoma më të madhe, që dolën nga dy agjencitë fillestare sovjetike: KGB-ja dhe GRU-jaShërbimet më sekrete të Rusisë/Paranojë e ngulitur thellëKur Bashkimi Sovjetik ra, shumë vëzhgues prisnin që një gjë e ti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-05-2011, 00:47:07

Revista “Time”: Përplasja për Korfuzin në vitin 1923

Incidenti i Korfuzit i vitit 1923 ishte një krizë ushtarake e diplomatike midis Italisë dhe Greqsië. Shkaku qe përcaktimi i kufirit midis Shqipërisë dhe Greqisë, çeshtjen e të cilit e mori për ta zgjidhur Këshilli i Ambasadorëve të fuqive aleate. Ky nga ana e tij krijoi një komision që do të për...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-04-2011, 11:29:10

Mëkatarët më të mëdhenj të KGB-së

Jagoda ishte bërë figura më e frikshme në BRSS pas Stalinit, i fuqishëm dhe i frikshëm. Ai i ekzekutoi të gjithë sipas urdhrave të Stalinit, derisa një ditë edhe ai vetë u akuzua për veprimtari subversive dhe u ekzekutuaMëkatarët më të mëdhenj të KGB-sëShërbimi Sekret më i friks...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-04-2011, 14:40:32

1941, revolta e Irakut nën mbrojtjen e Hitlerit

Qysh nga fillimi i Luftës së Dytë Botërore, Gjermanisë iu desh të përballet me problemin e rëndë që buronte nga mungesa e naftës dhe për pasojë, e benzinës: Elementë të domosdoshëm për të mbështetur dhe ushqyer ndërmarrjen luftarake1941, revolta e Irakut nën mbrojtjen e Hitlerit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-03-2011, 23:52:27

Muhamar Gadafi, historia e kolonelit

Nga grushti i shtetit kundër Mbretit Idris tek bombardimi i urdhëruar nga Presidenti Regan, nga Lockerbie tek Traktati i Miqësisë me Italinë. Këto janë disa nga momentet kyç të historisë libianeMuhamar Gadafi, historia e kolonelitNga grushti i shtetit kundër Mbretit Idris tek bo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-01-2011, 01:18:53

Letrat mes Hitlerit dhe Musolinit në vitin 1939

Këto janë dy letra të shkëmbyera në vitin 1939 mes Hitlerit dhe Musolinit. Hitleri në letrën e tij përpiqet t'i shpjegoj Musolinit paktin mes Gjermanisë dhe Rusisë dhe arsyen se përse nuk e ka informuar për negociatat në vazhdim.Ndërsa Musolini në përgjigjen e tij, përpiqet t'i shpjegoj arsyen s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-01-2011, 01:06:53

Vitet '20, modernizimi nën ritmin e xhazit

Me mbarimin e Luftës së Madhe gjithçka ndryshon, jeta u paraprin kohëve, era e së resë kalon kudo, nga vallëzimet në laboratorët shkencorëVitet '20, modernizimi nën ritmin e xhazitLufta e Parë Botërore ka mbaruar. Numërohen rreth 8500000 të vdekur midis të gjitha ushtrive, më sh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-01-2011, 02:07:46

Masonet ne Ballkan

Sipas Xhasper Ridlit, historia e masonëve në Ballkan është vështirë të interpretohet, meqë është shumë e maskuar dhe e përcjellë me akuza më fantastike. Idetë liberale kanë pasur ndikime të madh te masonët, në Kroaci, në Slloveni, në Bosnjë e Hercegovinnë, në Serbi, në Mal të Zi dhe në Maqedoni,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-01-2011, 01:53:33

Regjistri turk i vitit 1485

Prof. As. Dr. David LukaRegjistri turk i vitit 1485*Prania e toponomise sllave ne tokat shqiptare eshte bere objekt i studimeve te ndryshme me karakter historik e gjuhesor. Analiza shkencore e saj sherben per te hetuar e shpjeguar shkaqet e mirefillta te ekzistences se ketyre toponimeve si mish ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

alfeko sukaraku
26-12-2010, 20:38:23

Sos:Akademia shqiptare e zene mate nga sllavomaqedonasit:

Akademia shqiptare e zene mate. Rikthehet enciklopedia maqedonase. shkenca shqiptare mbron te njejten gje me akademiket sllave. Kalaja eshte mare prej koheve nga brenda.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-12-2010, 12:14:20

55 ditët që shkundën Italinë nga themeli

Më 16 mars 1978 Presidenti i atëhershëm i Demokracisë Kristiane, Aldo Moro, rrëmbehet në Romë nga Brigadat e Kuqe (Brigate Rosse), ndërsa pesë truprojat e tij vriten55 ditët që shkundën Italinë nga themeliMassimo CanarioMë 16 mars 1978 Presidenti i atëhershëm i Demokracisë Krist...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-12-2010, 17:52:34

Kjo është epoka e shanseve

Kjo është epoka e shanseveROGER COHENRënia e Murit të Berlinit e çliroi Europën, por impakti i gjerë i kësaj ngjarje u bë i qartë në dekadën e parë të shekullit 21. Në marramendjen tonë, ne nuk vumë re muret e tjerë që binin: Të themi mes Turqisë, një anëtare e NATO-s dhe Sirisë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-12-2010, 00:00:58

Proceset e mëdha të komunizmit bolshevik

Çfarë ndodhi në ato gjyqe të tmerrshme ku u dënuan disa prej komunistëve të orëve të para, bashkëpunëtorë të Leninit. Nga procesverbalet e gjyqit të parë të Moskës del e vërteta e hidhurProceset e mëdha të komunizmit bolshevikSipari ngrihet mbi procesin numër një. Është ora 12 e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-12-2010, 15:44:24

Churchill-i dhe ekzekutimi i Hitlerit

Kryeministri britanik, Winston Churchill kishte në plan ta ekzekutonte Hitlerin në karrige elektrike, nëse lideri nazist do të binte në duart e forcave aleate. Është ky një prej sekreteve të zbuluara vite më vonëSekretet dhe misteret që nuk duhet të diheshinChurchill-i dhe ekzekutimi i H...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-12-2010, 01:07:45

Beteja e Moskës

Beteja e Moskës/E vërteta është më interesante se legjendaMidis 30 shtatorit 1941 dhe 20 prillit 1942, më shumë se 7 milionë trupa u angazhuan në betejën për Moskën. Ky luftim mamuth qe humbja e parë reale e Hitlerit në Luftën e Dytë Botërore, por çuditërisht pak njihet rreth panikut, plaçkitjes...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-11-2010, 00:32:23

Lufta e Stalinit kundër vetë trupave të tij

Në mëngjesin e 22 qershorit 1941 filloi ofensiva ushtarake më madhështore në histori: Sulmi i forcave të Boshtit të kryesuara nga gjermanët, kundër Bashkimit SovjetikLufta e Stalinit kundër vetë trupave të tij5 milionë ushtarë të vrarë nga StaliniKremlini dënonte për tradhti ple...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-11-2010, 00:52:36

SHBA, parajsa e nazistëve - U punësuan në CIA dhe NASA

Departamenti amerikan i drejtësisë ishte përpjekur prej vitesh ta mbante të fshehtë praninë e nazistëve në Shtetet e Bashkuara pas Luftës së Dytë Botërore. Por dosja sekrete nuk është më e tillë.Raporti, një pjesë të të cilit departamenti në fjalë e kishte dorëzuar, por vetëm pas një çensure dra...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-10-2010, 00:28:39

Shkaqet e "suksesit" dhe rënies së komunizmit

Midis rievokimeve të shumta të atyre ditëve, është me vend të kujtohet - sidomos më të rinjve - domethënia që ajo ngjarje ka pasur jo vetëm për berlinasit, por për të gjithë ne: fundin e një ankthiRënia e komunizmit, fundi i një ankthiShkaqet e "suksesit" dhe rënies së komunizmit
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe