Historia Bashkekohore

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historia Bashkekohore. Tema informative dhe diskutime per historine moderne boterore.


suedia historia flamuri suedise.jpg

harta flamuri historia norvegjise norvegjia.jpg
finlanda flamuri finlandes.jpg
M A X
19-06-2019, 21:32:37

5 gabimet ushtarake që kanë vendosur fatin e Luftës së Dytë Botërore

Vonesa aleate në mbrojtjen e SkandinavisëTashmë nuk kishte më çfarë të bëhej. Trupat aleate më 18 qershor 1940 ua rihipën anijeve me ngut dhe lanë prapa krahëve Norvegjinë, preja e radhës e nazistëve. Dy muaj më parë ushtarët e Londrës dhe Parisit kishin nxituar drejt vendit skandinav për ta mbr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Mishel...............
23-05-2013, 12:01:48

Cfare ishte nje Baron?

Evolucioni i titullit të baronitNë Mesjetë, baroni ishte një titull nderi i dhënë çdo fisniku që premtoi besnikërinë dhe shërbimin e tij ndaj një eprori në këmbim të tokës që ai mund t'ia kalonte trashëgimtarëve të tij. Monarku ishte zakonisht eprori në fjalë, megjithëse çdo baron mund të bënte ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
23-05-2013, 12:01:01

Cfare ka qene Katastrofa e Cernobilit?

Në 1:23 në 26 prill 1986, reaktori katër në uzinën bërthamore pranë Çernobilit, Ukraina shpërtheu duke lëshuar më shumë se njëqind herë rrezatimin e bombave të hedhura në Hiroshima dhe Nagasaki . Tridhjetë e një vetë vdiq pak pas shpërthimit dhe mijëra të tjerë pritet të vdesin nga efektet afatg...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Angel1997
15-05-2013, 20:36:41

Cfare ishte Revolucioni gjerman i 1918-1919?

Në 1918 - 19 Gjermania Perandorake përjetoi një revolucion socialist të rëndë që, pavarësisht disa ngjarjeve të habitshme dhe madje edhe një republike të vogël socialiste, do të sillte një qeveri demokratike. Kaiser u hodh poshtë dhe një parlament i ri i bazuar në Weimar mori përsipër. Megjithat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Angel1997
15-05-2013, 20:36:14

Cfare duhet te dime per Komunen e Parisit?

Komuna e Parisit ishte një qeveri demokratike e udhëhequr nga popullata që sundoi Parisin nga 18 marsi deri më 28 maj 1871. Frymëzuar nga politika marksiste dhe qëllimet revolucionare të Organizatës Ndërkombëtare të Punëtorëve (e njohur edhe si Ndërkombëtare e Parë), punëtorët e Parisit u bashku...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
15-05-2013, 20:23:58

Cfare duhet te dime per Revolucionin Rus?

Rusia në fund të 19 dhe fillim të shekullit të 20 ishte një perandori masive, që shtrihej nga Polonia në Paqësor. Në vitin 1914, vendi kishte rreth 165 milionë njerëz që përfaqësonin një varg të gjuhëve, feve dhe kulturave. Vendimi i një shteti të tillë masiv nuk ishte një detyrë e lehtë, veçanë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-04-2012, 23:43:58

Al-Capone - Historia e simbolit të mafies që synoi politikën

Në suplemtin e radhës të TiranaObserver kushtuar historisë së mafias shkruan historinë e legjendës Al-Capone. Pse ai është cilësuar si mafiozi më i madh i të gjithë kohërave, kush ishte, jeta e tij që nga fëmijëria deri në vdekje. Si e nisi rrugën si gangster dhe si doli në kopertinën e revistës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-01-2012, 22:38:58

Suez 1956: Rënia e Europës

Më 25 korrik të vitit 1956 në Aleksandri, Gamal Abdel Nasser u shpall egjiptianëve se ka vendosur të shtetëzojë Kompaninë e Kanalit të Suezit dhe t'ia shtojë resurset e "rikuperuara" financimit të digës së AsuanitSuez 1956: Rënia e EuropësNë nëntorin e 1956 dështimi i hidhur fra...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe