Historia e Lashte Shqiptare

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historia e Lashte Shqiptare. Tema informative dhe diskutime per historine antike te shqiptareve dhe paraardhesve te tyre.

M A X
15-12-2008, 11:32:22

Leksika e emrave Ilire - Lexikon Altillyrischer Personennamen

"Lexikon Altillyrischer Personennamen"Autor; Hans KrahePs: Ne shume reste autori, pervec te tjerave, jep edhe emrat e personave historik ne fjale si edhe gjinine e tyre.(F= femerore dhe M=mashkullore)Abalica -(f)Abbo- (m)Abua- Abua Taponis (figlia)Acaino- Acaino Sumoti (M)Acalius- Tritano Acali(...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti, alfeko sukaraku

Teuta: Mbreteresha ilire qe cliroj anedetjen e kolonizuar!

M A X
28-12-2020, 01:04:37
 
mbreteresha teuta.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
20-05-2020, 18:56:50

Mbreterit ilire ne Maqedonine e sotme

Në librin "Ilirët", të historianit bashkëkohor anglez, John Wilkes, përkthyer edhe në shqip (2005), jepet ky citim nga vepra e lashtësisë "Illyrike" e historianit Appiani: Helenët quajnë ilirë ata që banojnë përmbi Maqedoni e Trakë, nga Kaonia e Thesprotia deri në lumin Danub. Ky është vendi i t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


SteriOtipi B
28-09-2011, 16:38:28

Mundësia e lashtësisë së shqiptarëve që nga Atlantida legjendare?!

Në kuluaret e historiografisë botërore, ekzistojnë një tendencë serioze e dëshmimit të mundshëm të një hipoteze tejet të guximshme se, shqiptarët dhe baskët, janë 2 popuj specifik të Evropës që kanë një prejardhje të lashtë historike, ku zanafillat edhe më të hershme të tyre mund të kërkohen aq ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
04-09-2011, 21:16:39

Albanët, fisi i njohur ilir

Albanët janë fis ilir nga i cili morën emrin e hershëm shqiptarët. Ky fis përmendet për të parën herë si Albanoi në shek. II të erës sonë nga Ptolemeu, dhe shtrihej nga Dyrrahu deri te malet Kandave (malet e Polisit) në Lindje brenda trevës së banuar më parë nga fisi i parathinëve.Mendohet të je...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-02-2011, 10:41:31

Perënditë ilire, ku besonin paraardhësit tanë

Dhjetëra perëndi ilire janë arritur të dokumentohen nga historianët dhe arkeologët që kanë studiuar këtë pjesë të Ballkanit. Ku kanë besuar paraardhësit tanë dhe çfarë thotë mitologjia për hyjnitë e antikitetitNestiEmer lumi ilir, po edhe emri i nje hyu sikelik te kultit te ujit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

VM.
09-03-2010, 23:02:43

Gjurmë Ilire edhe në Pamir

“Atlantida’ te reja pellazgo ilire po dalin mbi siperfaqe. Nje filozof kish thene: ‘Nese kujtesa shtypet me force nga jashte, rikthimi i kesaj kujtese nodh herdo kurdo vecse me rrembyeshem’. Mbase edhe e njejta gje po ndodh edhe me shqiptaret; qyteterimi i mahnitshem i tyre poellazgo ilir, i cil...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Ibes
18-02-2010, 17:58:23

Ardian-shpjegohet si nje emer "komunist" ne wikipedia ne gjuhen angleze!

Te Nderuarit, per momentin jam pjesemares ne biseda rrethnje artikulli ne Wikipedia ne gjuhen Angleze, artikulli i titulluar "Ardian", ku njeprej perdorueseve te Wikipediaska futur fjalincila thot qe emri Ardian eshte nje emer i krijuar nga komunistet me deshire qe Shqiptaret ta bindin b...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-01-2010, 17:32:16

Arkitektura dhe Skulptura Ilire

Gërmimet dëshmojnë se ilirët ndërtonin qytetet mbi kodrina të larta, mbi një luginë ose grykë lumi me tokë të punueshme e me kullota përreth. Deri në shekullin II para lindjes së Krishtit qytetet ilire arritën një nivel të mirë ekonomik. Edhe pse ndihej ndikimi i artit helenistik, në monumentet ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Shakur, diellor, TorontoCute

Qyteti Ilir qe u fsheh nga Sllavet.

Veleshta1
12-01-2010, 12:33:34
video nuk eshte
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Taulant Muja
30-06-2008, 21:12:45

Etnogjeneza e popullit shqiptar-origjina direkte iliro-dardane

 :) Etnogjeneza e popullit shqiptar-origjina direkte iliro-dardaneNë proceset e hulumtimeve të bëra kohë pas kohe, të dispilinave të ndryshme shkencore, çdo here e m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-04-2008, 00:06:10

Përkrenarja ilire, të fshehtat që vijnë nga lashtësia

Njëra prej përkrenareve ilire të gjetura në rrugën e Arbrit po i nënshtrohet restaurimit. Prej tri javësh ajo ndodhet në Laboratorin e Konservimit dhe Arkiometrisë të Institutit tonë të ruajtjes kulturore dhe studimit të artit, për t'u konservuar dhe restauruar. Kjo është dhe përkrenarja më e dë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe