Historia Mesjetare Shqiptare

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historia Mesjetare Shqiptare. Tema informative dhe diskutime per shqiptaret ne mesjete.

M A X
13-06-2011, 23:38:36

Kodikët e Beratit

Ka fate paralele mes njeriut që zbuloi kodikët e Sinait dhe njeriut që zbuloi kodikët e Beratit në Shqipëri, Pierre Batiffo, i cili na jep të dhëna të plota, ku përshkruan momentin e zbulimit dhe njohjes me këta kodikë: Në “mitropoli” më priti mitropoliti ortodoks, shkëlqesia e tij, prelati i sh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-05-2011, 23:27:36

Statutet e Shkodres te shek. XV

Statutet e Shkodres te shek. XV - Deshmi e nivelit te qytetit ne Mesjete, te ngjashem me qytetet me te rendesishme te kohes!Jane te pakte ata njerez qe e dine qe Shkodra eshte qeverisur me nje STATUT si gjithe qytetet e medha te mesjetes! Ai daton i shkruar ne cerekun e pare te ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-02-2011, 22:35:30

Veriu i Arbënis nën sundimin sllav në shek.XIV sipas një prifti anonim

'Directorium ad passagium faciendum', e cila mundë të përkthehet në "Mundësia për krijimin e një vendkalimi", është një manuskript Latin nga mesjeta (i cili gjithashtu mundë të gjendet në gjuhën frenge) drejtuar një murgu të quajtur Burcard (Brocardus Monacus/Frére Brochard) ose William Adam (Gu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe