×

Mbreti Salaudin - An-Nasir Salah ad-Din Yusuf ibn Ayyub

Mbreti Salaudin - An-Nasir Salah ad-Din Yusuf ibn Ayyub

· 3 · 127

  • Postime: 26359
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 19-06-2019, 21:18:09
I lindur në atë që është Iraku i sotëm, në një familje me prejardhje të përzier kurde dhe turke, Saladini i udhëhoqi ushtritë myslimane, për të mposhtur Mbretërinë e Kryqtarëve të Jeruzalemit në betejën e Hatimit në vitin 1187. Pastaj ai luftoi kundër Rikard Zemërluanit të Anglisë në Kryqëzatën e Tretë, që përfundoi me Jerusalemin ende nën kontrollin e tij.

Saladini ishte bujar ndaj armiqve të tij dhe miqve të tyre, duke u dhënë amnisti të krishterëve që dorëzoheshin, dhe lejuar lëvizjen e tyre brenda tokave, që ai kishte vënë nën kontroll. Kur vdiq u zbulua se ai ishte gati pa para, duke ia dhënë pasurinë e tij të madhe njerëzve më të varfër, dhe duke mos lënë mënjanë as paratë, që do të duheshin për ta varrosur. / bota.al

******

An-Nasir Salah ad-Din Yusuf ibn Ayyub (Arabic: صلاح الدين يوسف بن أيوب‎ / ALA-LC: Ṣalāḥ ad-Dīn Yūsuf ibn Ayyūb; Kurdish: سەلاحەدینی ئەییووبی‎ / ALA-LC: Selahedînê Eyûbî), known as Salah ad-Din or Saladin (/ˈsælədɪn/; 1137 – 4 March 1193), was the first sultan of Egypt and Syria[4] and the founder of the Ayyubid dynasty. A Sunni Muslim of Kurdish ethnicity,[5][6][7] Saladin led the Muslim military campaign against the Crusader states in the Levant. At the height of his power, his sultanate included Egypt, Syria, Upper Mesopotamia, the Hejaz, Yemen and other parts of North Africa.

He was originally sent to Fatimid Egypt in 1164 alongside his uncle Shirkuh, a general of the Zengid army, on the orders of their lord Nur ad-Din to help restore Shawar as vizier of the teenage Fatimid caliph al-Adid. A power struggle ensued between Shirkuh and Shawar after the latter was reinstated. Saladin, meanwhile, climbed the ranks of the Fatimid government by virtue of his military successes against Crusader assaults against its territory and his personal closeness to al-Adid. After Shawar was assassinated and Shirkuh died in 1169, al-Adid appointed Saladin vizier, a rare nomination of a Sunni Muslim to such an important position in the Isma'ili Shia caliphate. During his tenure as vizier, Saladin began to undermine the Fatimid establishment and, following al-Adid's death in 1171, he abolished the Fatimid Caliphate and realigned the country's allegiance with the Sunni, Baghdad-based Abbasid Caliphate. /wikipedia

  • Postime: 1752
  • Gjinia: Femer
Parloté
#1 ne: 20-06-2019, 00:56:46
Postim me vlerë.
Është portretizuar në nivel fantastik te filmi Kingdom of Heaven. Dalin në pah urtësia dhe diplomacia e tij.

  • Postime: 219
Passion
#2 ne: 20-06-2019, 03:54:05
Ç'eshte Jerusalemi per ty ?
Asgje!

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Gjithçka! :)
 

Monuni mbreti i parë ilir që ka prerë monedha

Nisur nga M A XRubrika Historia e Lashte Shqiptare

Postimi i fundit 29-09-2019, 23:36:53
nga M A X
Nga mbreti i funk-ut në 'i pastrehë'

Nisur nga M A XRubrika Muzika

Postimi i fundit 27-09-2011, 23:52:32
nga M A X
Swaziland, mbreti kërkon grua

Nisur nga M A XRubrika Imazhe

Postimi i fundit 01-09-2011, 12:38:19
nga Gjumashi
Eminem - mbreti i Hip Hop-it

Nisur nga M A XRubrika Muzika

Postimi i fundit 17-01-2020, 15:26:55
nga erlehta
Eshtrat e një mbreti dhe historitë paralele

Nisur nga M A XRubrika Historia Shqiptare

Postimi i fundit 27-12-2010, 17:09:33
nga M A X