Historia Moderne Shqiptare - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historia Moderne Shqiptare. Populli shqiptar ne periudhen moderne. Diskutime dhe tema informative.

M A X
23-07-2011, 20:32:24

Historia e asamblesë pronaziste shqiptare

Në seancën e parë të asamblesë pronaziste: Shyqyr që na erdhi gjermani!Nga Fatos VeliuZbardhet për herë të parë procesverbali sekret i Asamblesë Kushtetonjëse të vitit 1943, që u përket pikërisht punimeve të saj në periudhën kur Shqipëria ishte pushtuar nga Gjermania naziste. Historitë tragjikom...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-07-2011, 20:30:43

Partia Fashiste Shqiptare

U krijua Partia Fashiste ShqiptareNga Fatos VeliuZbardhet pas 72 vjetësh dokumenti origjinal i vendimit të krijimit të partisë më të përfolur të kohës. Cili është dokumenti tepër sekret që mban datën 22 prill 1939? Cilët ishin pjesëmarrësit e qeverisë, që nën drejtimin e ish-vjehrrit të Mbretit ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-07-2011, 20:29:48

Zbardhet seanca sekrete e Senatit Amerikan që rrëzoi komunizmin në Shqipëri

Zbardhet seanca sekrete e Senatit Amerikan që rrëzoi komunizmin në ShqipëriNga Fatos VeliuXhelil Gjoni tregon për ngjarjet që bënin viktima intelektualët. Ndërhyrja e huaj që solli gjuetinë e shtrigave në kulturë. Si ra Misto Treska viktimë e gallatave në radhët e qumështit. Situata ekstreme kur...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-07-2011, 20:27:33

Në vitin ‘71, avioni francez u përplas mbi malet e Gjirokastrës

Në vitin ‘71, avioni francez u përplas mbi malet e GjirokastrësNga Fatos VeliuHistoria e tragjedisë ajrore e vitit ‘71 në Gjirokastër, që uli krenarinë e ushtrisë së atëhershme. Peripecitë e qeverisë franceze për të bindur Tiranën zyrtare se shtrëngata mbi Otranto kishte detyruar avionin e pilot...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-07-2011, 20:23:57

Studentët e ‘60-s, seks vetëm me lejen e Beqir Ballukut

Studentët e ‘60-s, seks vetëm me lejen e Beqir BallukutNga Fatos VeliuHidhet dritë mbi çudirat e paimagjinuara të dokumenteve tepër sekrete të Arkivit Ushtarak të viteve ‘60. Sigurimi i Shtetit komunist informohej çdo çast jo vetëm për sjelljen e studentëve tanë në ish-Bashkimin Sovjetik, por ai...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-07-2011, 20:15:16

Sot do t’ju tregoj të pathënat e shtetit tim komunist

Ramiz Alia: Sot do t’ju tregoj të pathënat e shtetit tim komunistPër herë të parë Ramiz Alia me dëshmitë më tronditëse të periudhës së shtetit komunist. Pasojat që solli izolimi i vendit derisa mbaruam dhe rezervat e paprekshme të luftës nga tunelet e nëndheshmeHyrje  Ramiz Alia para publikut sh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-07-2011, 19:33:46

E vërteta e implikimit të Koçi Xoxes e Bedri Spahiut në vrasjen e Baba Fajës

“E vërteta e implikimit të Koçi Xoxes e Bedri Spahiut në vrasjen e Baba Fajës”Proces-verbalet e hetuesisë së Kadri Hazbiut hedhin dritë mbi vrasjen e Baba Fajës së Martaneshit, krim për të cilin kreu i Sigurimit kishte akuzuar dy anëtarët e Byrosë, Koçi Xoxen dhe Bedri Hazbiun. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-07-2011, 19:31:46

Kadri Hazbiu, “Mehmeti, nxënës i preferuar i Fultz.....

Kadri Hazbiu, “Mehmeti, nxënës i preferuar i Fultz, si e vuri nën kontroll Sigurimin”Proces-verbalet e hetuesisë së Kadri Hazbiut zbardhin pohimet e tij për “implikimin” e Mehmet Shehut në ushtri, por edhe mënyrën sesi ai pastroi dosjet e tij, duke vënë nën kontroll gjithë apara...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-07-2011, 10:27:13

Teme Sejko vdiq nga torturat, e mbytën me litar në qafë

“Para se të ekzekutohej sipas vendimit të gjyqit, Teme Sejko është marrë dhe është çuar për t’u pyetur jashtë burgut. Aty është torturuar për t’i marrë rezervat që fshihte. Në dhunë e sipër ka ndërruar jetë. Rexhep Kolli e Nevzat Hazdenari më raportuan se Temja kishte vdekur nga shtrëngimi me li...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-07-2011, 23:56:23

“Kafeja” e hidhur e Enver Hoxhës në Berlin

Dhe pse më 10 janar 1959 drekën e hëngri në “Kafe Tirana” në qytetin gjerman-lindor të Desaut, liderit komunist shqiptar, siç duket, nuk i pëlqeu, pasi afresket në të ishin “futuriste”. Po paraqesim faktin pak të njohur për ekzistencën e një kafeneje me emrin “Tirana” në një qytet të RDGJ, karto...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-07-2011, 15:08:17

Kur Sigurimi i Shtetit survejonte intesnivisht shkrimtarët

Ish zyrtari i lartë Xhelil Gjoni tregon kurthet që ngriheshin për shkrimtarët dhe artistët e njohur. Historia e intelektualëve që bëheshin viktima të miqve të tyre të kafeneve.Kush është Xhelil Gjoni Xhelil Gjoni është nja nga emrat e njohur të Shqipërisë . Përveç detyrave të larta partiake që k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-07-2011, 15:07:21

Kur Byroja Politike e ‘85-s u trondit nga deklaratat e ministrit shqiptar

Ish-ministri i Tregtisë së Jashtme , Shane Korbeci, tregon për delegacionin e parë qeveritar shqiptar i bërë në shtetin helen pas 40 vjetësh heshtje. Çfarë i ndodhi atij në takimin me ish-kryeministrin Papandreu dhe pse u detyrua të fliste para gazetarëve pa miratimin e Ramizit? Histori e shkru...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-07-2011, 15:04:37

Inxhinieri i naftës i arrestuar në mbledhjet e ’75-s që do të varej

Inxhinieri i naftës i arrestuar në mbledhjet e ’75-s që do të varej mbi puset e PatositI mbijetuari i masakrës, Dhimitër Stefo, tregon për tmerrin e arrestimit me grupin e ministrave të ekonomisë. Çfarë ndodhte me mjeshtrat e naftës shqiptare që nuk dinin pse ishin në sallën e g...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-07-2011, 15:01:56

Pas vdekjes së Enverit, Byroja Politike deshi të arrestonte Ramiz Alinë

Ish-kryetari i Komisionit të Planit të Shtetit, Niko Gjyzari, tregon ngjarjen e mistershme kur Ramiz Alia po akuzohej nga byroistët se tradhtonte Enverin. Historia e mbledhjes tragjike që desh doli prej saj me pranga në duar. Kush ishte herezia që alarmoi enveristët Në vitet pas vdekjes së Enve...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-07-2011, 15:01:05

Historia e Çarterit që në ’90-n fluturoi me arin shqiptar drejt Zvicrës

Ish-zyrtari i lartë i shtetit komunist, Niko Gjyzari, tregon momentet më të zeza të ekonomisë së vendit. Pse udhëheqja më e lartë e shtetit mori vendimin ekstrem? Çfarë po ndodhte me ministrin e Tregtisë së Jashtme në pazaret e Evropës?Ishte afërsisht 10 kuintalë ar i përbërë nga shufra dhe mone...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-07-2011, 15:00:13

Historia e vitit ‘76, kur kali i Petrit Dumes u internua në fshatrat e Përmetit

Peripecitë e Kinostudios për të rimarrë kalin me emrin “Kaproll”, i cili para se të internohej, kishte fituar kinoprovën për të lozur në filmin “Pylli i lirisë”. Dënimi i tij, se i kishte shërbyer gjeneralit armik që nga mbrehja në karrocë e deri te shëmtimi, duke i prerë jelet mbi qafëNdërsa re...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2011, 19:07:29

Letra e zhdukur e Kokomanit e Lezhos për Enver Hoxhën

Ishte korriku i nxehtë i 78-s, kur dy nga të burgosurit e Spaçit, guxuan t’i shkruajnë një letër denoncuese Komitetit Qendror. Ende pa u tharë mirë boja e saj, nga Tirana u nisën taborët e egërsuar dhe brenda pak orëve sollën aty nënshkruesit e letrës së tmerrshme. Që këtej dy autorët e saj, Fad...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-06-2011, 12:09:31

Hamit Metjani - Fjalën e tij para gjyqit special

Hamit Metjani, zbardhet dokumenti që hedh dritë mbi fjalën e tij para gjyqit special.Për herë të parë zbardhet dokumenti që hedh dritë mbi fjalën e tij të plotë para gjyqit special të vitit ‘53. Çfarë i ndodhi kur u takua me kolonelin amerikan dhe instruktorët e përgatitjes speciale. Një nga em...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-06-2011, 12:07:42

Batutat e Mehmet Shehut në mbledhje të qeverisë

Batutat e Mehmet Shehut në mbledhje të qeverisë kur vinte në lojë ministrat e kabinetit të tijPër herë të parë për opinionin e gjerë të pathënat e Mehmet Shehut. Ish-sekretari i tij tregon çudinë më të madhe dhe të panjohur deri sot, se ai ishte edhe njeri që dashuronte humorin dhe ironinë aq sa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-06-2011, 12:06:36

Ç’ndodhi në vilën e Beqir Ballukut mesnatën që i komunikohej shkarkimi

Ish-zyrtari i lartë i Kryeministrisë tregon momentin e vitit ’74, kur i dërguar nga Mehmet Shehu i komunikonte njeriut të fuqishëm vendimin e tmerrshëm. Reagimet e Ballukut, të zverdhur nga krizat e një sëmundjeje të vështirë. Sekuestrimet e menjëhershme në vilën ku jetonte  Zija Beqiri, ish-kua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
20-06-2011, 01:00:32

Majori amerikan që luftoi në krah të shqiptarëve

Së bashku me Gani Butkën dhe të tjerë vullnetarë, më 2 maj 1914, luftoi kundra rebelëve antishqiptarë të Haxhi Qamilit dhe bashibozukeve turkoshakë të Esat bej Starovës, tek Guri i Prerë, në zonën e Pogradecit.Një nga anglosaksonët, mik i mirë i shqiptarëve, në vitet e vështira të popullit tonë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-06-2011, 19:24:26

Xhelozia e mbretit Zog për mbretëreshën dhe frika nga mediat

Kur u gjetëm pra në emigratë, kishim nevojë të fillonim propagandën tonë nga hiçi. Na mungonin njerëzit dhe mjetet. Si çdo punë e emigratës, edhe kjo varej prej Mbretit, i cili ishte kryetar i saj dhe i cili kishte mjetet e pakta që ekzistonin. Kur u bashkova me Mbretin, kujtoja se një nga karta...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-06-2011, 01:25:07

Ekzekutimi i rivalëve, të Enver Hoxhës nga Jugosllavët

Një histori konspiracioni që sipas CIA-s, por edhe nga dëshmi të tjera të ngjashme të shqiptarëve të njohur, tregon se si rivalët e mundshëm të diktatorit Hoxha, por edhe personazhe që nuk ishin komodë për jugosllavët pasi kërkonin bashkim të Shqipërisë me Kosovën dhe kishin qëndrime nacionalist...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-05-2011, 16:07:41

FJALA E MUSTAFA MATOHITIT TE RRAPI I MASHKULLORES MARS TE VITIT 1942

Musta Sabri Matohiti (Marengleni) u lind ne Lekdushk te Kurveleshit ne vitin 1912. Ne vitet 1932-1937 ka kryer shkollen ushtarake ne Itali. Pas kthimit ne Shqiperi u lidh me Levizjen Antifashiste Naçl. Ra deshmor i Atdheut ne vitin 1944 dhe u quajt nga populli “Heroi i Maleve te Laberise”.Ne mar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-05-2011, 00:45:13

Dilema e CIA-s: Nëse përmbysim komunizmin në Shqipëri

Përllogaritje e CIA-s për pasojat e një përpjekjeje për të përmbysur sistemin komunist shqiptar në vitin 1952Organizatat anëtare të Komitetit Këshillues të Inteligjencës morën pjesë së bashku me Agjencinë Qendrore të Inteligjencës (CIA) në përgatitjen e kësaj përllogaritje. Ato janë si më poshtë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-05-2011, 00:44:26

Kiço Mustaqi, greku që u bë ministër i Mbrojtjes në Shqipëri

E shihni atë burrin atje që punon si roje nate? Është një emigrant i varfër, që ka ardhur nga Shqipëria. Minoritar grek... Ta gdhish gjithë natën në këmbë, në atë moshë!...” “Eh, çfarë ka të çuditshme, or mik, çfarë do ti, që të jetë ai këtu, ministër?!” “Duro, se nuk kam mbaruar. Ai ministër ka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-05-2011, 00:41:35

CIA:Fuqia e grupeve të rezistencës antikomuniste në Shqipëri

Nuk duket të ekzistojë një rezistencë e gjerë dhe e mirorganizuar kundër regjimit komunist brenda Shqipërisë. Megjithëse ka përhapje, aktiviteti sporadik i rezistencës kundër qeverisë, është deri tani i paorganizuar e jofrytdhënës, i mbajtur në kontroll nga aktiviteti i intensifikuar i njësive b...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-05-2011, 15:33:46

Xhorxh Bushi në Tiranë, ja qëllimi i vizitës së paparalajmëruar

Rrëfimi gazetarit Xhevdet Shehu kur punonte për radion VOA. Ish -Presidenti amerikan vizite në Shqipërinë e post diktaturës në vitin 1994Po tani? Ç’do të bëhet tani? Po më tej?... Këto pyetje janë bërë dendur natën duke gdhirë 7 nëntori 1994 në zyrën e kryetarit dhe nëpër korridoret e selisë së ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-05-2011, 23:30:15

Pushtimi i Tiranes me 1944 dhe terrori komunist mbi intelektualet tiranas

Shqiptarët, të rreshtuar përkrah aleatëve, dhanë kontributin e tyre në luftën kundër ushtrive pushtuese nazifashiste. Por pas prishjes së Marëveshjes së Mukjes, nën nxitjen direkte të emisarëve të PKJ, M.Popoviç, D.Mugosha, S.Tempo dhe D.Jovanoviç, që ishin realisht edhe drejtuesit e vërtetë të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-05-2011, 23:20:13

Elisabet Carnarvon, gruaja që solli Rokfellerët në Shqipëri

Prof.Dr Uran AsllaniLady Elisabeth Carnarvon kishte lindur me 1857 dhe ka qenë bashkëshortja e lordit Henry Howard Herbert-Carnarvon. Ajo erdhi në Shqipëri në tetor të vitit 1923, fill mbas vdekjes së të birit dhe me sytë e saj konstatoi varfërinë e madhe të popullit, mungesën e qendrave dhe per...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-04-2011, 02:09:08

Vrasjet e ushtarëve shqiptarë nga MAVI

Vrasjet e ushtarëve shqiptarë nga MAVI dhe versioni zyrtar për ngjarjenSHKRUAN: Shpëtim Koli 11-04-2011 11:59Në orën 02.30 të mëngjesit të datës 10 prill 1994, një komando greke e veshur me uniformën e ushtrisë së këtij shteti sulmoi në befasi Postën Kufitare të Peshkëpisë, në R...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-04-2011, 02:07:02

22 marsi 1992, kur PD fitonte 92 deputetë

22 marsi 1992, kur PD fitonte 92 deputetëSHKRUAN: Shpëtim Koli 22-03-2011 14:59Me pranimin e pluralizmit politik, Shqipëria u gjend përpara zhvillimit të zgjedhjeve të para pluraliste të 10 shkurtit 1991, të dekretuara nga Presidiumi i Kuvendit Popullor. Ky dekretim ishte bërë p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-04-2011, 02:04:12

Urdhri i pushtetarëve të kohës: Të mos shitet gazeta “RD”

Urdhri i pushtetarëve të kohës: Të mos shitet gazeta “RD”SHKRUAN: Shpëtim Koli 16-03-2011 13:01Kavaja, një ndër qytetet e shënjuar, ku flitej më hapur kundër komunizmit, zinte raportet kryesore të Ministrisë së Punëve të Brendshme në fillim të vitit 1991, kohën kur Shqipëria kis...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-04-2011, 02:03:36

Marrëvshja e 9 marsit ’97, ja si Fino u bë kryeministër

Marrëvshja e 9 marsit ’97, ja si Fino u bë kryeministërNga shpërthimi i depove tek negociatat për një kryeministër socialist. Në mes të kandidaturave të Arben Malajt, Eduart Allushit, Pandeli Majkos dhe Bashkim Finos, Presidenti Berisha zgjodhi këtë të fundit për ta dekretuar si...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-04-2011, 02:02:19

Qarkorja e Kadri Hazbiut: Burgosje kundërshtarëve dhe kontroll hebrenjëve

Qarkorja e Kadri Hazbiut: Burgosje kundërshtarëve dhe kontroll hebrenjëveSHKRUAN: Shpëtim Koli 04-03-2011 11:29Stalinizmi shqiptar, siç kishte qenë agresiv gjatë kohës që prekeshin xhamat e legatës sovjetike në Tiranë, me rastin e së cilës përpiu 22 jetë të pafajshme njerëzish dhe burgosi sa e s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-04-2011, 02:01:38

Raporti i Sigurimit: Pas bustit do shkatërrohet “Blloku” dhe muzeu “Enver Hoxha”

Raporti i Sigurimit: Pas bustit do shkatërrohet “Blloku” dhe muzeu “Enver Hoxha”SHKRUAN: Shpëtim Koli 02-03-2011 11:21Pas ngjarjeve të rrëzimit të shtatores së Enver Hoxhës, repartet e të ashtuquajturës Ushtri Popullore e Republikës Popullore Socialiste e Shqipërisë ishin në kaosin e zakonshëm t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-11-2010, 00:13:56

Çorovoda - Misteret e kryeqytetit të luftës

Kryeqyteti i luftës, kështu është konsideruar për një periudhë të gjatë, gjatë regjimit komunist qyteti i Çorovodës. I rrethuar nga tunele të shumtë, godina të fshehta, ndërtesa të nëndheshme, zyra sekrete dhe dhjetra e dhjetra investime të tjera marramendëse për kohën të cilat do të përdoreshin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-01-2010, 17:30:43

Kryengritja ne malesine e Mbishkodres (1911)

Kryengritja shqiptare e vitit 1911 përfundoi me një marrëveshje gjysmake për shkak se nuk arriti të shndërrohej në një kryengritje të përgjithshme. Ajo nuk arriti ta detyronte qeverinë xhonturke të pranonte kërkesat autonomiste të Memorandumit të Greçës. Megjithatë u arrit të vendosen ko...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-01-2010, 13:38:43

Shqiperia e vogel eshte pengu i nje loje te madhe diplomatike

Shqipëria gjykohet si një nga zonat më të rrezikshme në Europë. Një luftë e re mund të fillojë atje në qoftë se interesat politike dhe ushtarake të vendeve të tjera në Shqipëri vazhdojnë të përplasen midis tyre. Për shkak të pozitës gjeografike, ky vend i vogël mban çelësat e Adriatikut dhe ka q...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-09-2009, 17:08:53

Si nisi tradhtia e Enver Hoxhës nga Peza

Si nisi tradhtia e Enver Hoxhës nga PezaRikthimi tek Konferenca e Pezës, tashmë është bërë e qartë se është ekskluzivitet vetë i kryesocialistit Edi Rama. Arsyet se përse ky njeri që pretendon në moral dhe vlera njerëzore shkon dhe bën homazhe në Pezë për një datë të njohur tash...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-09-2009, 15:30:33

Kryengritja e parë e armatosur kundër komunizmit

Sot, 63-vjetori i kryengritjes antikomuniste të Postribës, datë e veçantë në historinë tonë kombëtareKryengritja e parë e armatosur kundër komunizmit9 shtatori për Postribën nuk është një datë si gjithë datat e tjera. Sipas viteve, 9 shtatori mund të jetë e hënë, e martë, mund t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-05-2009, 14:07:46

Konferenca e Paqes, si vodhën grekët fjalimin e Enverit

Njeriu që rrëfen quhet Myftar Tare, ka një moshë më shumë se tetëdhjetë e pesë, por është krejt i freskët në kujtime. Një freski që lexohet përmes historive që tregon në vetë të parë, pasi për ato që ka “me të dëgjuar” bën parapritë që në fillim. “Unë kam pasur fatin të shoqëroja delegacionin sh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe