Historia Moderne Shqiptare

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historia Moderne Shqiptare. Populli shqiptar ne periudhen moderne. Diskutime dhe tema informative.

Pergjigje nga: Lajmet, olti

Bosi i kuq Enver Hoxha

12:51
10-06-2020, 19:45:44
 enver hoxha fotografi.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
12-05-2012, 00:52:10

Greqia e ngjallur prej Shqiptarëve u bë shkak për vdekjen e tyre

Faik KonicaShohim me të math trishtim mosdashjen e disa shqipëtarëve të ndërtojnë e të zbukurojnë gjuhën e tyre. Është nevojë të mos e lëshojmë Shqipen si ka qenë, se ashtu s’munt të quhet gjuhë. Kemi për të shpallur më tutje ca mendime mbi këtë çështje. Le të bëjmë sot vetëm dy lutje: fjalët ‘g...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
12-05-2012, 00:51:25

Pas Pavarësisë, Ismail Qemalin e konsideronin helenofil

Tanush Frashëri: Të vërtetat e historisë sipas Ali Këlcyrës“Shkrime për Historinë e Shqipërisë” janë kujtime politike si dhe shkrime e letërkëmbime të Ali Këlcyrës, që ka hulumtuar ndër arkiva historiani Tanush Frashëri. Kjo antologji historike do t’i prezantohet së shpejti lexuesit shqiptar nga...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
12-05-2012, 00:50:19

Noli dhe Zogu kërkuan mbështetje te komunistët bolshevikë

Në vitin 1923 u shfaq për herë të parë në fushën politike shqiptare, influenca sovjetike, duke përfituar si gjithnjë nga ambiciet dhe fryma kuturisëse e vetë shqiptarëve. Pak kohë pas formimit të shtetit shqiptar, u kthye në atdhe nga Rusia një bashkatdhetar, Kostandin Boshnjaku, ku kishte jetua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-04-2012, 23:36:50

Dy muajt e fundit të jetës së Enver Hoxhës

Prof. Dr. Ahmet KamberiVënia në regjim shtrati nuk ishte e mjaftueshme për ta ndjekur si duhej, por Pacienti nuk pranonte të monitorohej. Për ta kompensuar këtë në një far mënyre ne linim te dera e dhomës së gjumit gjatë natës deri në mëngjes, njërin nga ndihmësmjekët, me radhë, Fariun, Mondin o...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
petrol
19-04-2012, 16:35:50

Si e rrëzuam monumentin e diktatorit

Petro LuarasiMartiri i Demokracisë dhe Lavirja plakë  (Kush nuk do të dëshironte të varte në gjoks nishanin dhe të nderohej si  “Martir i Demokracisë“? Përmendet “Një” që e  refuzoi.) Familjet Luarasi dhe  Butka kanë  lidhje miqësore tre breznish të farkëtuara me sakrifica dhe përkushtime atdhet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-03-2012, 11:46:16

Enver Hoxha s’kishte diplomë universitare

Në vitet e diktaturës faktin se Enver Hoxha nuk kishte shkollë të lartë e dinin veç disa bashkëkohës dhe shokë të tij të rinisë. E përditshmja Gazeta ‘Panorama’ shkruan sot se në biografinë e parë zyrtare të Hoxhës si sekretar i Parë i KQ të Partisë, botuar në vitin 1946, bëhet me dije se ai “ka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-03-2012, 00:04:30

UDB në Bllokun e Enver Hoxhës

Hasan Luçi: Ju tregoj për agjenturën e UDB-së në Bllokun e Enver HoxhësNGA: FATOS VELIUUDB-ja ishte ulur "këmbëkryq" në Shqipërinë komuniste. Ajo kishte pështjelluar jo vetëm qarqet intelektuale, por edhe vetë Sigurimin e shtetit. Këto janë deklaratat e radhës, të cilat i bën të njohura për publ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-12-2011, 20:42:07

Nikita Hurshovi në Tiranë

Cilat janë të vërtetat e bisedave intime dhe ironitë humoristike të Nikita Hurshovit në TiranëNga Fatos VeliuAgim Popa tregon për ditët kur në majin e ‘59-s përkthente liderin e ish-supershtetit komunist gjatë vizitës së çuditshme në vendin tonë. Humori i tij karakteristik kur sulmonte Enver Hox...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-12-2011, 20:41:08

Kur Agjentët e CIA-s paraqiteshin te Enver Hoxha

Kur Agjentët e CIA-s paraqiteshin te Enver Hoxha me postet e kryetarëve të partive marksiste leniniste motraNga Fatos VeliuIshte deri në 100 mijë dollarë në vit fondi i solidaritetit që çelej për financime të partive komuniste të botës Si ka nisur historia e financimit të partive komuniste të bo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-12-2011, 20:40:05

Në takimin komunist të Kremlinit

Në takimin komunist të Kremlinit, ku u vendos për Murin e Berlinit, Ramiz Alia u përzu nga sallaNga Fatos VeliuPërkthyesi i Ramiz Alisë në takimin famëkeq të 9 gushtit ‘61, kur po merrej vendimi më absurd i kohërave, tregon për episodet qesharake që shoqëronin marrëdhëniet e të fortëve të globit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-12-2011, 15:03:07

Si u shmang një atentat ndaj Enver Hoxhës në Skrapar në ’44

Në verën e vitit 1944 Gjermania naziste pothuajse kishte kapitulluar. Një pjesë e madhe e qyteteve shqiptare ishin çliruar dhe Shtabi i Përgjithshëm ndodhej në Helmës të Skraparit. Në kujtimet e saj Nexhmije Hoxha rrëfen për një atentat të dështuar ndaj Enver Hoxhës, i cili kishte shpëtuar vetëm...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-11-2011, 22:21:53

Debati në Byro në 1979

Debati në Byro në 1979: Ballistët s’ishin lepuj, Luftën nuk e ka bërë vetëm Mehmet ShehuDokumenti i mbledhjes se sekretarëve të KQ, 7 marsit 1979.“Nuk është e vërtetë që një kalama partizan zuri rob në ferrë komandantin e ballistëve të Dunicës.”Një shkrim i zakonshëm i shtypit të përditshëm, në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-11-2011, 00:33:17

Kur Enveri shkonte në Pogradec

Xhafer Peçi: Kur Enveri shkonte në Pogradec, Garda rrinte mbi gomone në liqen nga tmerri mos na e rrëmbenin jugosllavëtNga Fatos VeliuIsh-komandanti historik i Gardës së Republikës tregon ngjarjet enciklopedike kur vendi kishte kaluar në panik të llahtarshëm për sigurinë e jetës së Enver Hoxhës....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-11-2011, 12:34:15

Balli Kombëtar

Çastet tragjike të Ballit Kombëtar në momentet kur në Tiranë po hynte qeveria komunisteNga Fatos VeliuNjëri prej eksponentëve më kryesorë të vitit 1944, Ahmet Nivica, tregon sekondat e tmerrit që i shpëtuan nga vdekja. Momentet kur forcat partizane po hynin në Tiranë bënë që qindra njerëz të lar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-11-2011, 11:57:39

Pas vdekjes së Enverit, Byroja Politike deshi të arrestonte Ramiz Alinë

Niko Gjyzari: Pas vdekjes së Enverit, Byroja Politike deshi të arrestonte Ramiz AlinëNga Fatos VeliuIsh-zyrtari i lartë i shtetit komunist për herë të parë bën publike ngjarjen e pabesueshme të ndodhur në vitin ‘88 në sallën e mbledhjeve të ekipit më të lartë politik të shtetit. Ndërhyrjet alarm...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-10-2011, 00:42:44

Zhurnalët e rindërtimit

Elsa DemoHapja e arkivave filmike për periudhën e pas Luftës së Dytë Botërore po shfaq një lëndë të magazinuar e inventarizuar nga do të nisë një ditë strukturimi shkencor i historisë së filmit dhe kinemasë shqiptare. Kjo do t’i jepte fund atyre përcaktimeve për vlerat e kontribuesve të fushës, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-10-2011, 22:39:33

Aksioni ballist mbi zyrën e gestapos në Gjirokastër

Ahmet Nivica: Ju tregoj për aksionin ballist mbi zyrën e gestapos në GjirokastërNga Fatos VeliuIsh-komandanti i Rinisë Balliste të Jugut tregon për urdhrin që ka dhënë në ’44-n për asgjësimin e njeriut më të fuqishëm të gestapos në Gjirokastër, Xhaferr Leskovikun i cili kishte varur në sheshin e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-10-2011, 10:45:33

Përplasja dhe ironitë mes Fatos Nanos dhe Ramiz Alisë në korridoret e burgut

Rrëfimi: Përplasja dhe ironitë mes Fatos Nanos dhe Ramiz Alisë në korridoret e burgutNga Fatos VeliuIsh-drejtori i burgut të Sigurisë së Lartë me numër 313 në kryeqytet dhe nipi i Qazim Mulletit tregon momentet kur aty u futën liderët kryesorë të shtetit komunist dhe kryetari i opozitës së atëhe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-09-2011, 15:57:52

Nikita Hrushovi, 12 ditë vizitë-farsë në Shqipëri

Rrëfimi i Ngjelës: Nikita Hrushovi, 12 ditë vizitë-farsë në ShqipëriRusët i kërkuan Enverit të izolohej në BSDiktatori shqiptar donte t’i shpëtonte fatit të Rakosit të HungarisëNë vendet e tjera të Europës socialiste, e cila nga Çurçilli ishte quajtur Perde e Hekurt, kishte lindur shpresë dhe vi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-09-2011, 01:03:23

Në ’60-n kryegjeneralët shqiptarë protestuan në takimin e aleancës komuniste

Në ’60-n kryegjeneralët shqiptarë protestuan në takimin e aleancës komuniste të Varshavës duke u larguar me britma dhe ulërimaNga Fatos VeliuPër herë të parë historia e paprecedentë e ndodhur në mes të Moskës në prani të kryeushtarakëve të vendeve komuniste e rrëfyer nga vetë anëtarët e mbijetua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-08-2011, 23:33:03

Kur Ramiz Alinë e përzunë nga takimi ne Kremlin

Në ‘61 kur në Kremlin u vendos për murin e Berlinit, Ramiz Alinë e përzunë nga takimiNga Fatos VeliuPërkthyesi i delegacionit shqiptar në takimin misterioz të fuqive komuniste ku do të diskutohej çështja gjermane, Agim Popa tregon ngjarjen befasuese. Pse Hrushovi debatoi me Ramiz Alinë duke mos ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
26-08-2011, 01:02:37

Kur Enver Hoxha financonte partitë komuniste të botës

Kur Enver Hoxha financonte partitë komuniste të botësNga Fatos VeliuIsh–Drejtori i Drejtorisë së Jashtme të KQ-së së PPSh-së, Agim Popa, tregon për momentet më të çuditshme të funksionimit të partisë shtet. Si nisi historia e financimit të partive komuniste të botës dhe si qëndron e vërteta e mi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-08-2011, 01:01:34

Mehmet Shehu, Titua, Fultsi dhe djali i Çërçillit në vaporin “Elisabet”

Agim Popa: Ju tregoj të vërtetën e misterit të ’60-s, kur Mehmet Shehu, Titua, Fultsi dhe djali i Çërçillit udhëtuan në vaporin “Elisabet”Nga Fatos VeliuIsh-përkthyesi i Mehmet Shehut, në sesionin e veçantë të Asamblesë së OKB-së në qershorin e ’60-s, tregon ngjarjen enciklopedike kur në të njëj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-08-2011, 01:00:11

Nikita Hrushovi ne Tirane

Cilat janë ironitë humoristike dhe bisedat intime të Hrushovit në TiranëNga Fatos VeliuAgim Popa tregon për ditët kur përkthente liderin e ish-supershtetit komunist gjatë vizitës së bujshme në vendin tonë. Befasia e tij ndaj natyrës shpotitëse të Hrushovit kur sulmonte Enver Hoxhën. Paralajmërim...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-08-2011, 00:58:44

Ngjarjet e katastrofës natyrore të ‘92-shit në Lezhë

Ngjarjet e katastrofës natyrore të ‘92-shit në Lezhë, kur qindra njerëz i përpiu vala e shkumëzuarNga Fatos VeliuNëpër ditarin e kujtimeve të pilotit veteran të emergjencave, Beqir Barxha. Momentet e stuhisë dhe ciklonit që përfshiu në ‘92-shin ultësirën e Lezhës, ku njerëzit, duke lundruar mbi ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-08-2011, 12:35:27

Shtetet e Bashkuara në ditarin e diktatorit Hoxha

Përpjekjet e administratës së Presidentit Nikson për të rivendosur marrëdhëniet diplomatike me Shqipërinë në fillimin e viteve '70 dhe përgjigjja negative e diktatoritShtetet e Bashkuara në ditarin e diktatorit HoxhaSi u refuzua oferta amerikane nga diktaturaHAMIT KABAPolitika e Niksonit pas ard...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-08-2011, 11:56:04

8-vjeçarja që helmoi Mehmet Shehun me urdhër të Kadri Hazbiut

Duro Shehu: 18-vjeçarja që helmoi Mehmet Shehun me urdhër të Kadri HazbiutPërgatiti: Kastriot KotoniVëllai i Kryeministrit të regjimit komunist, Duro Shehu, rrëfen historinë e vëllait të tij, Mehmet Shehut. Si e vrau infermierja 18-vjeçare me anë të helmit dhe pse u urdhërua Kadri Hazbiu. “Kur i...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-08-2011, 16:32:05

Fan Noli ne ditet e fundit te jetes

Behar Shtylla: Unë, shqiptari i fundit që takova Nolin në ditët e fundit të jetësNga Fatos VeliuÇfarë bisedoi Noli i madh në mesditën e 20 dhjetorit 1964 në stacionin e trenit të Nju Jorkut në atë takim të fundit me ministrin e Jashtëm të Shqipërisë komuniste dhe premtimi i tij befasues se në mu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-08-2011, 23:50:25

Kunora e Shqipnis në Rome

Retro/Press: Kunora e Shqipnis në RomeKishte ardhë tash koha * prisat e dy kombeve mike t’u bashojshin në Romen e amshueme e me nji unanimitet shpirtnuer t’i paraqitej N.M.T Vittorio Emanuele III kunora e kanderbegut. Delegata shqiptare e kryesume prej Shkelqsis së Tij, Kryeministrit, Shevket V...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-08-2011, 13:04:10

Lajme rrokull Shqypnis

Retro/Press: Lajme rrokull ShqypnisDita 7 Prill shenjon fillesen e njij epoke të re e fatbardhë per popullin shqyptar. Prisi i madh i Fashizmit, * në harten e re t’Europës do t’inkuadronte edhe kombin t’onë, at ditë i diftote botës se regjimi i ish mbretit Zog ishte i padejë me...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-08-2011, 12:52:09

Ngjarjet tragjikomike që ndodhën në vitin 1990

Xhemal Tafai: Ju tregoj ngjarjen më komike të Tiranës së ‘90-s, kur u privatizua brenda një nateNga Fatos VeliuRrëfimi i ish-ministrit të Ekonomisë Komunale, Xhemal Tafai. Ngjarjet tragjikomike që ndodhën në vitin 1990 në udhëheqjen mediokre të shtetit komunist, që nuk dinin se ç’ishte privatizi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-08-2011, 04:10:22

Në '63-shin në Tiranë, kur do helmonim El Çu Lain

Në '63-shin në Tiranë, kur do helmonim El Çu LainNga Fatos VeliuLegjenda e industrisë ushqimore të Shqipërisë, Raqi Nati, tregon dëshmitë e jashtëzakonshme. Si arrti ai të vendosë në punë rrjetin e teknologjive më shkencore të prodhimit të artikujve më të nevojshëm në vend dhe a...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe