Historia Moderne Shqiptare

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historia Moderne Shqiptare. Populli shqiptar ne periudhen moderne. Diskutime dhe tema informative.

Pergjigje nga: Lajmet, olti

Bosi i kuq Enver Hoxha

12:51
10-06-2020, 19:45:44
 enver hoxha fotografi.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
12-05-2012, 00:52:10

Greqia e ngjallur prej Shqiptarëve u bë shkak për vdekjen e tyre

Faik KonicaShohim me të math trishtim mosdashjen e disa shqipëtarëve të ndërtojnë e të zbukurojnë gjuhën e tyre. Është nevojë të mos e lëshojmë Shqipen si ka qenë, se ashtu s’munt të quhet gjuhë. Kemi për të shpallur më tutje ca mendime mbi këtë çështje. Le të bëjmë sot vetëm dy lutje: fjalët ‘g...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
12-05-2012, 00:51:25

Pas Pavarësisë, Ismail Qemalin e konsideronin helenofil

Tanush Frashëri: Të vërtetat e historisë sipas Ali Këlcyrës“Shkrime për Historinë e Shqipërisë” janë kujtime politike si dhe shkrime e letërkëmbime të Ali Këlcyrës, që ka hulumtuar ndër arkiva historiani Tanush Frashëri. Kjo antologji historike do t’i prezantohet së shpejti lexuesit shqiptar nga...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
12-05-2012, 00:50:19

Noli dhe Zogu kërkuan mbështetje te komunistët bolshevikë

Në vitin 1923 u shfaq për herë të parë në fushën politike shqiptare, influenca sovjetike, duke përfituar si gjithnjë nga ambiciet dhe fryma kuturisëse e vetë shqiptarëve. Pak kohë pas formimit të shtetit shqiptar, u kthye në atdhe nga Rusia një bashkatdhetar, Kostandin Boshnjaku, ku kishte jetua...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-04-2012, 23:36:50

Dy muajt e fundit të jetës së Enver Hoxhës

Prof. Dr. Ahmet KamberiVënia në regjim shtrati nuk ishte e mjaftueshme për ta ndjekur si duhej, por Pacienti nuk pranonte të monitorohej. Për ta kompensuar këtë në një far mënyre ne linim te dera e dhomës së gjumit gjatë natës deri në mëngjes, njërin nga ndihmësmjekët, me radhë, Fariun, Mondin o...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
petrol
19-04-2012, 16:35:50

Si e rrëzuam monumentin e diktatorit

Petro LuarasiMartiri i Demokracisë dhe Lavirja plakë  (Kush nuk do të dëshironte të varte në gjoks nishanin dhe të nderohej si  “Martir i Demokracisë“? Përmendet “Një” që e  refuzoi.) Familjet Luarasi dhe  Butka kanë  lidhje miqësore tre breznish të farkëtuara me sakrifica dhe përkushtime atdhet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-03-2012, 11:46:16

Enver Hoxha s’kishte diplomë universitare

Në vitet e diktaturës faktin se Enver Hoxha nuk kishte shkollë të lartë e dinin veç disa bashkëkohës dhe shokë të tij të rinisë. E përditshmja Gazeta ‘Panorama’ shkruan sot se në biografinë e parë zyrtare të Hoxhës si sekretar i Parë i KQ të Partisë, botuar në vitin 1946, bëhet me dije se ai “ka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-03-2012, 00:04:30

UDB në Bllokun e Enver Hoxhës

Hasan Luçi: Ju tregoj për agjenturën e UDB-së në Bllokun e Enver HoxhësNGA: FATOS VELIUUDB-ja ishte ulur "këmbëkryq" në Shqipërinë komuniste. Ajo kishte pështjelluar jo vetëm qarqet intelektuale, por edhe vetë Sigurimin e shtetit. Këto janë deklaratat e radhës, të cilat i bën të njohura për publ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-12-2011, 20:42:07

Nikita Hurshovi në Tiranë

Cilat janë të vërtetat e bisedave intime dhe ironitë humoristike të Nikita Hurshovit në TiranëNga Fatos VeliuAgim Popa tregon për ditët kur në majin e ‘59-s përkthente liderin e ish-supershtetit komunist gjatë vizitës së çuditshme në vendin tonë. Humori i tij karakteristik kur sulmonte Enver Hox...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-12-2011, 20:41:08

Kur Agjentët e CIA-s paraqiteshin te Enver Hoxha

Kur Agjentët e CIA-s paraqiteshin te Enver Hoxha me postet e kryetarëve të partive marksiste leniniste motraNga Fatos VeliuIshte deri në 100 mijë dollarë në vit fondi i solidaritetit që çelej për financime të partive komuniste të botës Si ka nisur historia e financimit të partive komuniste të bo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-12-2011, 20:40:05

Në takimin komunist të Kremlinit

Në takimin komunist të Kremlinit, ku u vendos për Murin e Berlinit, Ramiz Alia u përzu nga sallaNga Fatos VeliuPërkthyesi i Ramiz Alisë në takimin famëkeq të 9 gushtit ‘61, kur po merrej vendimi më absurd i kohërave, tregon për episodet qesharake që shoqëronin marrëdhëniet e të fortëve të globit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-12-2011, 15:03:07

Si u shmang një atentat ndaj Enver Hoxhës në Skrapar në ’44

Në verën e vitit 1944 Gjermania naziste pothuajse kishte kapitulluar. Një pjesë e madhe e qyteteve shqiptare ishin çliruar dhe Shtabi i Përgjithshëm ndodhej në Helmës të Skraparit. Në kujtimet e saj Nexhmije Hoxha rrëfen për një atentat të dështuar ndaj Enver Hoxhës, i cili kishte shpëtuar vetëm...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-11-2011, 22:21:53

Debati në Byro në 1979

Debati në Byro në 1979: Ballistët s’ishin lepuj, Luftën nuk e ka bërë vetëm Mehmet ShehuDokumenti i mbledhjes se sekretarëve të KQ, 7 marsit 1979.“Nuk është e vërtetë që një kalama partizan zuri rob në ferrë komandantin e ballistëve të Dunicës.”Një shkrim i zakonshëm i shtypit të përditshëm, në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe