×
Hyrja
Profili

Historia e Kombit Shqiptar

erlehta
ne: 11-05-2012, 23:30:44
Lufta e re e klasave në referencat shkencore

Historia Shqiptare

-Lexova me endje para pak kohësh shkrimin e të nderuarit prof. K. Frashëri me titullin "Fillimet e monedhës, kreditit dhe bankës tek Ilirët". Shkrimi brohoret origjinat e lashta të trevave tona, pra të paraardhësve tanë. E në këtë gatim historik kombëtar, që është intensifikuar gjatë këtij viti ...

M A X
ne: 08-03-2005, 07:54:28
Etnotipi shqiptar

Historia Shqiptare

Shaban Sinani çfarë ndodhi me qeveritë kolaboracioniste, të cilat ishin në dijeni të hyrjes së hebrejve në Shqipëri dhe nuk e penguan aspak ardhjen e tyre. Përkundrazi, lejuan edhe fshehjen e identitetit e nuk ua dhanë listat që kërkuan autoritetet naziste, për t'i çuar hebrejtë e Shqipërisë në ...
Pergjigje nga: Lajmet, BeRni
Lidhja Shqiptare e PrizrenitPergjigje nga: olti, milanisti, atdhetar
Foto historike!


M A X
ne: 15-09-2019, 00:54:09
14 shtator 1998

Historia Shqiptare

 M A X
ne: 29-05-2019, 11:07:18
Origjina e disa fiseve në Shqipërinë veriore

Historia Shqiptare

NikajKryesisht rrjedhin nga emri i nje bariu, Nik apo Nikoll, i cili me kopene e tij u vendos ne vendin ku sot gjendet ky fis i Shqiperise se Veriut. I biri i tij, Biba, nga ana e vet kishte, tre djem; (Kol, Lek dhe Mark), pasardhesit e te cileve formojne ne fillim te shek.XX tre fiset e medha :...


erlehta
ne: 17-10-2013, 10:27:00
Austriaket ne 1869: Shqiptaret mund te behen zoter te rajonit

Historia Shqiptare

Emri i tij vështirë të merret vesh, por ajo që ka më shumë rëndësi janë mendimet e vlerësimet e tij të shkruara në një fejton, gjini kjo shumë e përhapur në shtypin europian të kohës. Shkruan nën inicialin “K” dhe boton një cikël me emrin “Popujt e Orientit”, në vitin e largët 1869, në një gazet...

M A X
ne: 29-05-2013, 11:03:58
Rrugët që na ndërtuan italianët

Historia Shqiptare

Rrugët mbi të cilët ne udhëtojmë, kanë nisur të hapen që në kohën e Perandorisë Otomane, por pamjen dhe formën që përgjithësisht kanë edhe sot, ua kanë dhënë fashistët italianë në periudhën kohore mes dy luftrave Botërore.Po përse duhej që rrugët të na i ndërtonin italianët? Ju dhimbsej Shqipëri...

ßåßy ღ
ne: 17-05-2013, 14:42:15
Kush ishin 39 kryeministrat shqiptarë të perandorisë osmane?

Historia Shqiptare

Trojet shqiptare, pas vdekjes së Skënderbeut, ranë tërësisht nën pushtimin osman, me përjashtim të disa zonave autonome në bregdet dhe malësi dhe viti 1506 njihet si viti i këtij pushtimi tërësor. Ashtu si në Romë edhe në Bizant, regjimi ushtarak u jepte mundësi ushtarakëve më të zotë të qeveris...

V@GαβθηD
ne: 06-05-2013, 21:50:36
‘ÇPORRUNI PREJ MEJE EGËRSIRA GJAKPIRËSE’

Historia Shqiptare

Një karikaturë me mbishkrimin ‘Çporruni prej meje egërsira gjakpirëse’ kishte shëtitur botën 100 vjet më parë. Ajo ishte botuar në në Ameri...whitesnake
ne: 19-02-2013, 15:21:35
Zbulohet Flamuri i Kastrioteve ne afresket e nje kishe ne Venecia

Historia Shqiptare

Studiuesja Lucia Nadin zbulon simbolin shqiptar.Flamuri i Kastriotit në afresket e një kishe në VeneciaFlamuri i kuq me shqiponjë, pikturuar nga Veronese, është shquar në Kishën e Shën Sebastianit.Kush ka pasur rastin të vizitojë Venecian dhe mrekullitë e saj të artit dhe të kul...

*
I.Azizi
ne: 13-01-2013, 17:27:19
U promovua libri Çështja shqiptare në diplomacinë britanike 1877 – 1880

Historia Shqiptare

Sot në bibliotekën kombëtare dhe universitare në Prishtinë u promovua libriÇështja shqiptare në diplomacinë britanike 1877 – 1880 i autorit Daut Dauti. HaqifMulliqi, në fjalën hyrëse foli për rëndësinë e librit dhe punën e çmuar të autorit. Gjatë fjalimit të tij, Mulliqi theksoi rëndësinë e ...

*
I.Azizi
ne: 06-01-2013, 13:27:29
Çka po mbahet në fshehtësi nga shkenca serbe në Sanxhak

Historia Shqiptare

Arsa mendohet se është  monument i vetëm në të cilin është “selia” e nji shteti të Evropës  në të cilin është e ndaluar hyrja Shkruan: Ismet Azizi Lugina e lumit Rashka me rrethinën e vet, e cila i takon komunës së Pazarit të Ri, paraqet një ndër hapësirat më interesante Ballka...


Dyelless
ne: 22-10-2012, 08:06:32
Fadil Nimani - TIGRI (1967-2001)

Historia Shqiptare

Fadil Nimani "Komandant Tigri", nga fshati Gërgoc i Gjakovës, Kosovë ushtarak shqiptar, dëshmor i luftës në Maqedoni.Fadil Nimani ndryshe i njohur edhe me nofkën "Komandant Tigri" iu bashkua forcave Shqiptare, që luftonin edhe më tutje pas çlirimit të Kosovës për lirin e shqiptarëve në territore...

ßåßy ღ
ne: 13-10-2012, 09:57:56
Historia e qytetit të Elbasanit

Historia Shqiptare

Historia e trevave të Elbasanit e ka zanafillën e saj në shekullin e II-të p.k. me vendbanimet e hershme Ilire. Në shekullin e II-të qyteti njihet me emrin “SKAMPA” e më vonë me emrin “SKAMPINI” në varësi administrative të Durrahut. Duke qënë i vendosur ne kryqezimin e rrugëve Veri – Jug dhe Lin...

Berni
ne: 20-06-2012, 20:53:58
Anija e Ismail Qemalit në një monedhë Austriake

Historia Shqiptare

Anija e Lloyd-it austriak "Brünn", që shoqëroi Ismail Qemalin dhe 14 patriotët e tjerë, nga Trieste në Durrës, për të shpallur Pavarësinë, është vënë në një monedhë argjendi austriake. Ajo është stampuar në vitin 2006 ekzaktësisht më 7 qershor, raporton Gazeta Shqiptare. Vlera e saj është 20 eur...

erlehta
ne: 20-05-2012, 00:17:34
Mbi grekët dhe shqiptarët

Historia Shqiptare

Mbi grekët dhe shqiptarëtDhe ja që edhe një diplomat italian, zoti Silvestrelli, ministër në Athinë, e ka menduar të thotë disa të vërteta të vogëla për çështjet e mësipërme. Si shpirt kritik zoti Silvestrelli nuk ka arritur të kënaqet nga opinionet e rëndomta. Atij vendi ku ai ...

erlehta
ne: 13-05-2012, 00:12:36
Tito donte një parti komuniste terroriste në Shqipëri

Historia Shqiptare

Ali Këlcyra: Tito donte një parti komuniste terroriste në ShqipëriDëshmia e udhëheqësit të Ballit: Ja si e projektuan komunistët luftën civileDušan Mugoša e Miladin Popovič, për t’ia arritur qëllimit “peshkuan” mes shumë të tjerëve Enver Hoxhën, një aventurier i cili bënte një jetë enigmatike në...

erlehta
ne: 03-05-2012, 23:36:03
4000 dokumenta per shqiptaret

Historia Shqiptare

Ka shkuar për të kryer një studim të shkurtër dhe ka zbuluar një thesar të tërë. Është rasti i historianit të njohur Pëllubm Xhufi, i cili pas dy muaj qëndrimi në Venecia, ka ardhur prej andej me materiale shumta (rreth 4000 mijë), të cilat hedhin dritë mbi periudhën pas pushtimit osman në vendi...

erlehta
ne: 30-04-2012, 23:44:16
Falsifikatori i historisë

Historia Shqiptare

Replikë me historianin Kristo FrashëriFalsifikatori i historisëUran BUTKASi autor dhe bashkautor i teksteve të historisë së Shqipërisë, për gjysmë shekulli, Kristo Frashëri prodhoi një histori të politizuar, të ideologjizuar dhe të falsifikuar, siç e kërkonte regjimi komunist dh...

M A X
ne: 27-04-2012, 23:58:44
"Vatra" dhe themelet e shtetit 100-vjeçar shqiptar

Historia Shqiptare

Federata panshqiptare "Vatra" qëndron sot në piedestalin e historisë, si njëra nga shtyllat themelore të shtetësisë dhe nacionalizmit shqiptar"Vatra" dhe themelet e shtetit 100-vjeçar shqiptarNga Beqir METAFederata panshqiptare "Vatra" ka hyrë në histori si organizata më e fuqishme dhe më jetëgj...


M A X
ne: 27-04-2012, 23:39:49
Gazeta Zëri i Shqipërisë

Historia Shqiptare

Përpjekjet e arvanitasit Anastas Kulluriotit për botimin e një gazeteNga: Arben LLALLA Lidhja shqiptare e Prizrenit e mbajtur në qershor të vitit 1878 frymëzoi shumë shqiptar për të luftuar me çdo mjet për mbrojtjen e tokave që banoheshin nga shqiptarët autokton dhe ruajtjen e identitetit kombët...


*
petrol
ne: 05-04-2012, 14:21:37
Petro Nini Luarasi – martir i Rilindjes Kombëtare Shqiptare, i pari pionier i

Historia Shqiptare

“Petro Nini Luarasi ish i pari pionier i lëvizjes kombëtare në Amerikë‘’.  

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board