Historia Shqiptare - 3

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historia e Kombit Shqiptar. Tema informative dhe diskutime historike.

M A X
14-08-2011, 12:34:09

Aleanca e Zogut me Konicën dhe Nolin

Kryeministri britanik, Çambërlen, deklaronte se "Britania nuk ka interesa të drejtpërdrejta në Shqipëri". Ndërsa, qeveria britanike arrinte në përfundimin se Shqipëria duhej të sakrifikohej "për hir të paqes evropiane"Aleanca e Zogut me Konicën dhe NolinMUHARREM DEZHGIUNdërtimi ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-08-2011, 12:33:39

Plani i NATOS-s për rrëzimin e diktaturës

Raportet e NATO-s me Shqipërinë gjatë Luftës së Ftohtë. Si u kërkua nga qeveria greke kryerja e një sulmi kundër Shqipërisë, e cila ishte shndërruar në një mbështetëse e rëndësishme për rebelët komunistë grekëPlani i NATOS-s për rrëzimin e diktaturësBeqir METANATO u krijua në mo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-08-2011, 16:02:50

"Sekreti i bombës atomike"

Sekreti i bombës atomike, si iu paguan 8 mijë dollarë agjentit “Rampa” në ItaliDëshmia e Llambi Peçinit, ish – kryetarit të Degës së Punëve të Brendshme në Vlorë është krejt e ndryshme nga “apologjitë” e të pandehurve të mëparshëm. Që në fillim, Llambi thotë: “Kurrë nuk kam qenë agjent i zbulime...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-08-2011, 15:40:47

Sundimi monarkik

Retro/Press: Sundimi monarkikDelegata shqyptare u prit n’atme në të kthyem prej Rome me gzim e entuziazem të posaçem. Shkodra pat rasen me diftue nderim të posaçem per mist e vet të deje Shkelqesit e Tyne Ministrin e Mbrendshem Maliq Bushatin e Ministrin e Arsimit Ernest Koliqin, të cillt udhnue...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-08-2011, 15:38:56

Eksodi i gushtit 1991

20 vjet më parë, eksodi i gushtit 1991Në një...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-08-2011, 11:55:05

Novruz Zeinati, koloneli me pistoletën e Zhukovit

Kur ishte ushtarak, mbante në brez një pistoletë të cilën ish ministri i Mbrojtjes së B.S. Zhukov, Marshall i shpallur 4 herë “Hero i Luftës së Dytë Botërore”, i a kishte sjellë Shefit të Shtabit të Ushtrisë Shqiptare Gjeneral Leitnant Petrit Dume. “Gjatë një stërvitje të zhvilluar në Korpusin e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-07-2011, 15:18:31

Kur kërkohej një nuse për Ahmet Zogun

Nga kujtimet e këshilltarëve italianë në Shqipërinë e viteve ‘30, të shprehura në botimet e kohëve të fundit. Cila është e vërteta e shumëpërfolur për vajzën që italianët donin t'i bënin mbretit shqiptar. Pse ai u kërkoi vajzën e Viktore Emanuelit Legjenda e propozimeve diplomatike për martesën ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-07-2011, 15:12:05

FAIK KONICA, mik apo armik me Mbretin Zog?!

FAIK KONICA, mik apo armik me Mbretin Zog?!Qeveria e re e Zogut e kishte financiarisht të pamundur të mbante shumë legata jashtë. Por krahas respektit deri në përunjësi që shprehte ndaj Amerikës, njeriu ambicioz i Matit i shihte Shtetet e Bashkuara si aleatë të ardhshëm që mund ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-07-2011, 12:30:32

Historia e Shqipërisë dhe shqiptarëve

Intervistë me akademikun Beqir Meta, drejtor i Institutit të Historisë dhe nëndrejtor i Qendrës së Studimeve AlbanologjikeHistoria e Shqipërisë dhe shqiptarëve- Profesor! Cilat janë risitë që sjell organizimi i ri në Qendrën e Studimeve Albanologjike (QSA), rezultatet e para që ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-07-2011, 20:09:57

Dëshmi të ushtarëve grekë në Shqipëri, përgjatë viteve 40'

Dëshmi të ushtarëve grekë- Shqiptarët në eposin e Shqipërisë  Eposi i dyzetës, nuk u shkrua në shkretëtirë, por në shtëpinë e tjetër kujt. Banorët e vendit në fjalë, “u harruan” nga përvjetorët, po jo dhe prej veteranëve të asaj lufte. Nga të gjitha përplasjet e historisë neogreke, lufta italogr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-07-2011, 10:49:54

Pellazgët, banorët e mbijetuar të Atlantidës?

Tekstet më të lashta të njerëzimit na flasin për një epokë të artë, në të cilën zotat nuk qenë veçse të vdekshëm të thjeshtë të ardhur nga një ishull në Polin e Jugut: Ata ranë dakord në fiksimin e ardhjes së tyre midis viteve 13000 dhe 9600 B.CKanë ekzistuar një apo disa Atlantida?Pella...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-06-2011, 17:01:52

Washington-i si m’u duk i Faik Konicës

Washington-i si m’u duk i Faik KonicësDone. Let him come! Këto fjalë të presidentit amerikan Kevin Coolidge, shënuar diku në margjinat e fletë-kërkesës të sekretarit të Shtetit, me propozimin e emrit të Faik Konicës si ministër i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Shqipërisë në Was...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-06-2011, 16:58:01

Rishikim historisë së Parlamentit para '91

Topalli, rishikim historisë së Parlamentit para TIRANË Historiku i Kuvendit të Shqipërisë do të rishikohet nga e para. Kjo është nisma më e fundit e Kryetares së Kuvendit, Jozefina Topalli, e miratuar në mbledhjen e byrosë së Kuvendit, me praninë vetëm të deputetëve të mazhorancës. Sipas vendimi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-06-2011, 15:51:35

Sekularizmi jashtë historisë

Nga Besnik Sinani
Cdo diskutim mbi sekularizmin në debatin publik të Shqipërisë post-komuniste është reduktuar në një diskutim mbi modele të shfaqjes së sekularizmit në Evropë. Kjo qasje e debatit paraqet sekularizmin jo si produkt përherë evolutiv historish,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-06-2011, 15:50:30

Dëshmitë e të mbijetuarve, si i piqnin të gjallë fëmijët

[html]  http-equiv="content-type">
 


style="border-collapse: separate; color: rg...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2011, 00:32:18

100 vitet e problemit çam

Nga Pellumb XhufiMarrë nga Gazeta Shqip
Në këta 100 vjet të ekzistencës së shtetit shqiptar, problemi çam ka pësuar aq shumë luhatje e zhvendosje, saqë sot bëhet i nevojshëm një ridefinim i tij. A është çështja çame problem i një komuniteti, apo është ajo një...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

VM.
24-06-2011, 15:06:15

Çfare u tha ne 16 dhjetor 1912 ne Londer

Çfare u tha ne 16 dhjetor 1912 ne Londer: 1-Te mos mbahet proces verbal gjate takimeve, pra te mos lihet asgje me shkrim. 2-Kambon njehere ne 5 dite te beje nje permbledhje dhe tja dergoj MPJ Frances. (Pol Kambon, Leterkembimi, botim i vitit 1946, Botimet Graseet) Ja perse Konferenca e Londres n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-06-2011, 12:03:04

Flamuri shpirti i kombit, himni zëri i tij

Flamuri shpirti i kombit, himni zëri i tijNë janar të viti 1907, në Bukuresht themelohet Shoqëria "Bashkimi". Emri me të cilën u pagëzua kjo shoqëri e kishte zanafillën tek shkrirja në një e të gjitha shoqërive që ndodheshin në Bukuresht, respektivisht "Dituria", "Drita" dhe "Sh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-06-2011, 17:13:59

Tuneli në Porto Palermo, muze i Luftës së Ftohtë

Tuneli në Porto Palermo, muze i Luftës së FtohtëSHKRUAN: Aida Tuci22-06-2011 11:41Paradoksi është që janë shumë zona ushtarake, pjesa më e madhe e tyre në qytete me peizazhe të bukura, por që kjo strukturë duket shqetësuese në mes të bregdetit shqiptar. Por si mund t’i kthejmë edhe këto strukt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

VM.
21-06-2011, 02:03:31

Programi I LSHP është sanksionuar vetëm në programin e frontit

Lidhja Shqiptare të Prizrenit i përket fazës së dytë të Rilindjes Kombëtare.“Faza e dytë përfshin vitet 1878-1881, kur në kushtet e Krizës Lindore, një element i rëndësishëm i së cilës ishte edhe Lëvizja Kombëtare Shqiptare, u shënua një kthesë e rëndësishme në zhivillimin e saj, u krijua organi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-06-2011, 13:51:04

Përpjekjet e këshilltarëve të Zogut për të hapur BBC në shqip

Kur arritëm në Angli mësuam se asnjë radio angleze nuk jepte lajme në gjuhën shqipe, për faktit se publiku që fliste shqip ishte shumë i kufizuar, dhe qëndrimi i aleatëve kundrejt Italisë deri më 10 Qershor e shpjegon këtë mungesë. Por kjo mungesë ishte dhe në Francë, megjithëse u munduam ta ndr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-06-2011, 15:33:25

Intrigat e “komunistit” Tajar Zavalani

Intrigat e “komunistit” Tajar Zavalani: Si detyrohej të jepte prova besnikërie ndaj mbretit ZogGushti i vitit 1939 ishte një muaj kritik. Pikërisht në këtë muaj mbërriti në Paris z. Tajar Zavalani me gruan e tij Selma. Vinte nga Zvicra, ku kishte kaluar disa ditë pushimesh, pasi kishte shpëtuar ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-06-2011, 01:31:23

Revolucioni i vitit 1981 krijoi bazën e ushtrisë çlirimtare

Kumtesë e lexuar me 26 Maj 2011, në përvjetorin e tridhjetë të demonstratave të vitit 1981 në Therandë. (1 / 2)Duhet ta dinë të gjithë, se historia është ajo që ka ndodhur dhe jo ajo që kemi dëshirë të ketë ndodhur.Demonstratat e vitit 1981 nuk do të merrnin përmasa kaq të mëdha dhe të trajtohen...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


VM.
10-06-2011, 11:20:05

Shqiptarët e duan Shqipërinë Etnike

Shqipëria Etnike është amanet nga bijtë dhe bijat dhe e të gjithë atyre që dhanë betimin për një Shqipëri Etnike. Dikur ishin iluministët e Rilindjes Kombëtare Shqiptare, sot janë bijtë e bijat pasardhës të veprimtarëve të gjitha kohërave, respektivisht sot janë bijtë e bijat e Frontit Bashkimit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

VM.
10-06-2011, 11:18:42

Gjurmët e para shqiptare

Populli shqiptar është i vetmi popull që ka një numër aq të madh pjesëtarësh jashtë vendit. Ai kufizohet rreth e përqark me tokat e veta autoktone përgjatë tërë kufirit të tij gjeografik, respektivisht, të kufijve të të dy shteteve kombëtare shqiptare, nga të cilat, Republika e Kosovës është kri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

VM.
10-06-2011, 11:16:55

133 Vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

PRIZREN – Lidhja Shqiptare e Prizrenit ka shenuar sot pervjetorin e 133. Aktivitete te ndryshme kulturore dhe shkencore do te karakterizojne gjate tre diteve qytetin e Prizrenit ne kuader te ketij pervjetori.Ne kuader te 133 vjetorit te Lidhjes Shqiptare te Prizrenit, Aleanca “Kuq e Zi”, organiz...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-06-2011, 01:23:58

“Dorëheqja” si akt politik në historinë e shtetit shqiptar

Hasan BelloNё letrën e hapur qё shkrimtari i njohur Ismail Kadare i dёrgoi pak ditё mё parё kandidatit pёr kryetar bashkie, z. Lulzim Basha, ndёr tё tjera i kёrkonte tё dorёhiqej nga gara elektorale pёr hir tё interesave kombёtare. Duke i sugjeruar tё merrte si shembull rastin e “dorёheqjes” sё ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-06-2011, 00:12:54

Fëmijëria e Edi Ramës dhe Sali Berishës

Rama më pa nuse dhe tha: U rrëmbyen me dashuri54-vjeçarja Zana Çikopana vuri këmbë si nuse 35 vjet më parë në pallatin ku banonte familja e Edi Ramës në lagjen "21 Dhjetori" në Tiranë. Edi ishte asokohe rreth 12 vjeç dhe bashkë me fëmijët e tjerë të lagjes, siç ishte zakoni, shkoi edhe ai për të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
28-05-2011, 20:19:33

Pese anarkitë

 Botuar më 1924Kanë të drejtë dhe ata që qeshin dhe ata që zemërohen. Se puna është për të qeshur dhe për të qare. Po atyre që zemërohen do t’u përmend fjalët që i tha Ali Pasha Pukëvilit, konsullit frënk në Janinë. Kafazi i këtij kish rrahur një ditë një njeri të Ali Pashës, i cili pa humbur ko...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-05-2011, 16:09:33

Gazmend Çaçi - Ai që mundi "Arisin" në Greqi

Gazmend Çaçi/Ai që mundi "Arisin" në GreqiNga Agron SEJAMINILigësia e sistemit komunist ka lënë gjurmë edhe në jetën e kësaj legjende të basketbollit shqiptar. Mjafton të kujtojmë se, vendlindja e tij është Fushë-Kruja, ku prindërit e tij vuanin internimin. Akuza kishte shpallur të pandehur vite...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-05-2011, 00:50:09

“THE NEW YORK TIMES” PER KRYENGRITJEN E MALESISE SE MADHE

Kjo gazete e madhe amerikane i kushtoi hapësire të jashtëzakonshme Kryengritjes së Malësisë së Madhe. Madje këtë shkrim të gjatë e kishte ilustruar me shumë fotografi të ushtarëve dhe pashallarëve turq. Pastaj pamje nga Shkodra dhe Malësia. Kishte botuar gjithashtu një fotografi të Faik Konicës ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-05-2011, 15:43:36

Beqir Meta: Po rishkruajmë historinë e 1912-1991-shit

Prej vitit 2009, një grup kërkimor i përbërë prej 36 autorësh, pjesë të institutit, por jo vetëm, i janë vënë punës për të mbledhur materialet që i takojnë periudhës historike mes viteve 1912-1991. Thënë ndryshe, shpallja e pavarësisë, Lufta Nacional- Çlirimtare dhe diktatura. Beqir Meta, drejto...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-05-2011, 15:23:36

Sabiha Kasimati, intelektualja që u pushkatua bashkë me 21 burra

60 vjet më parë, në fshatin Mënik, pranë urës së Beshirit, kishte tre ditë e net që punohej për të hapur një gropë të madhe. Fshatarët e zonës nuk kuptonin asgjë se ç’ishte kjo ardhje e beftë e ‘shtetit’ pranë shtëpive të tyre. Duhet të kalonin ato tri ditë e të mbërrinte nata e fundit, që të dë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-05-2011, 12:15:35

Një histori e pabesueshme me "Lahutën e Malësisë"

PrologKohë më parë, në Patos, në një drekë miqsh, dy zotërinj të nderuar, profesori i letërsisë i gjimnazit të qytetit, Toli Shabani, dhe fotografi i njohur vendës, Kozma Çuko, nisën të na rrëfenin me shumë emocion histori nga jeta e një njeriu të pazakontë erudit, me emrin jo fort të dëgjuar, P...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-05-2011, 00:45:47

Ja si vdisnin të burgosurit nëpër miniera

Zymtësia e jetës në kamp po theksohej. Nga njëra anë punohej për të nxjerrë kufomat e mbuluara prej shkëmbinjve, nga ana tjetër i detyronin të burgosurit të provonin të njëjtin rrezik, për të tejkaluar planin e nxjerrjes së mineralit. Lehtësia me të cilën komanda e kampit i detyronte ata për të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-05-2011, 12:49:55

E.Hoxha pushkatoi Sabihanë për hakmarrje personale

I nipi, Viktor Kasimati, tregon për shkaqet e vërteta të pushkatimit të hallës së tij, Sabiha Kasimatit. Të vetmes grua mes 21 burrave që u groposën në fshatin Mënik pranë Urës së Beshirit, për mos të lënë pas asnjë gjurmë, veçse shkaqe që vitet do t’i shpjegonin në heshtje. Teksa i kthehet kujt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-05-2011, 23:24:01

Historia e rrallë e diplomatit filoshqiptar të SHBA

Historia e rrallë e diplomatit filoshqiptar të SHBANë radhën e miqve të mëdhenj amerikanë të popullit shqiptar ishte edhe diplomati George Fred Williamsi, kontributi i të cilit ishte shumë i rëndësishëm dhe përcaktues në periudhën e viteve 1913-1915.Kush ishte George Fred Williams dhe çfarë bë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-05-2011, 23:22:15

Miqtë e mëdhenj anglezë të Shqipërisë dhe të shqiptarëve

Miqtë e mëdhenj anglezë të Shqipërisë dhe të shqiptarëveProf. dr. URAN ASLLANIPara tri ditësh në sallën e re të Bibliotekës Kombëtare u bë përkujtimi i bibliotekës të “Delmerisë shqiptare” dhe me këtë rast u fol edhe për nismëtarët dhe kontribuuesit e atij institucioni, për kolonel Aubrey Herber...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-05-2011, 23:21:16

Çarles Erikson, amerikani që u armiqësua me osmanët për librat mbi Skënderbeun

Prof. dr. URAN ASLLANINjë nga miqtë më të mëdhenj i cili i është përkushtuar problemeve shqiptare me devotshmeri dhe me sakrifica të mëdha ka qenë misionari protestant, pedagogu i shkëlqyer dr.Charles Telford Erickson.Gjatë një periudhe gati 25 vjeçare, nga 1908-1933 ky personalitet i pedagogjis...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-05-2011, 23:19:11

Dokumentet e CIA-s/ Ekzekutimi i rivalëve, të Enver Hoxhës nga Jugosllavët

Dokumentet e CIA-s/ Ekzekutimi i rivalëve, të Enver Hoxhës nga JugosllavëtNjë histori konspiracioni që sipas CIA-s, por edhe nga dëshmi të tjera të ngjashme të shqiptarëve të njohur, tregon se si rivalët e mundshëm të diktatorit Hoxha, por edhe personazhe që nuk ishin komodë për jugosllavët pasi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-05-2011, 01:32:28

Rishkrimi i historisë dhe figura e Mustafa Krujës

Kohët e fundit për publikun është edhe një botim kushtuar Mustafa Krujës i të gjithë kumtesave përgatitur me rastin e një konference shkencore përkujtimore. Duhet me sa duket që figura të shumta të disiplinave të shkencës të japin verdiktet e tyre për të treguar përmasat reale të disa personazhe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-04-2011, 01:54:56

Vrasja e Papa Kristo Negovanit

Vrasja e Papa Kristo NegovanitKur u ktheva në Manastir situatat qenë ndruar krejt; me nj’anë lëvizja nacionaliste ishte zgjeruar dhe forcuar mjaftë, por nga ana tjetër dhe qeverija po merte masa të repta për ndalimin e kësaj vepre. Kështu, për shëmbull, se një nga të parat vikti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-04-2011, 01:46:54

Porositë e Enverit për Mehmet Shehun, pak orë para vetëvrasjes

Porositë e Enverit për Mehmet Shehun, pak orë para vetëvrasjesEnveri para vetëvrasjes: “Hiq dorë nga alibia, pasi ajo nuk qëndron. Reflekto gjatë natës, nuk duam të të hedhim ty, por duam të bësh kthesë”. Fjalimi pas vetëvrasjes: “Mehmeti ishte armik dhe me ambicie të shfrenuar”...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-04-2011, 15:38:07

Shqipëria në shënimet e korespondentëve të luftës

Nëse i referohemi viteve të para dhe gjatë Luftës së Parë Botërore, kjo bëhet thjesht për të kujtuar se nuk kanë qënë shqiptarët ata që kanë sulmuar përtej kufirit të tyre jugor. Por ka ndodhur e kundërta. Dhe për këtë nuk po i referohemi kronikave historike të historianëve tanë dhe dëshmive shq...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe