×
Hyrja
Profili

14 shtator 1998

14 shtator 1998

· 1 · 230

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 15-09-2019, 00:54:09
 


Gjithcka erdhi pas vrasjes se shekullit, asaj te Azem Hajdarit dhe akuzave se se ai ishte viktime e pushtetit.

Rreth orës 10:00 të paradites së 14 shtatorit, kryeministri njofton për një skenar destabilizues. Një orë më vonë, kortezhi mortor, një pjesë e armatosur, i afrohet  Kryeministrisë.

Një grup personash e çojnë arkivolin për nga dera e Kryeministrisë, ndërsa të tjerë qëllojnë me armë. Kryeministria braktiset nga punonjësit, ndërsa protestuesit sulmojnë me granatahedhës dhe bomba.

Ata qe e kane jetuar ate dite kane deshmuar se si me arme ne duar, ne nje proteste ku nuk mungoi dhuna u tentua te sulmohej kryeministria.

Per te tjeret qe nuk e jetuan, deshmi mbeten fotot, qe ne ate kohe bene edhe xhiron e mediave te huaja. /gazeta panorama