Historia Shqiptare - 4

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historia e Kombit Shqiptar. Tema informative dhe diskutime historike.

M A X
02-05-2011, 12:49:55

E.Hoxha pushkatoi Sabihanë për hakmarrje personale

I nipi, Viktor Kasimati, tregon për shkaqet e vërteta të pushkatimit të hallës së tij, Sabiha Kasimatit. Të vetmes grua mes 21 burrave që u groposën në fshatin Mënik pranë Urës së Beshirit, për mos të lënë pas asnjë gjurmë, veçse shkaqe që vitet do t’i shpjegonin në heshtje. Teksa i kthehet kujt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-05-2011, 23:24:01

Historia e rrallë e diplomatit filoshqiptar të SHBA

Historia e rrallë e diplomatit filoshqiptar të SHBANë radhën e miqve të mëdhenj amerikanë të popullit shqiptar ishte edhe diplomati George Fred Williamsi, kontributi i të cilit ishte shumë i rëndësishëm dhe përcaktues në periudhën e viteve 1913-1915.Kush ishte George Fred Williams dhe çfarë bë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-05-2011, 23:22:15

Miqtë e mëdhenj anglezë të Shqipërisë dhe të shqiptarëve

Miqtë e mëdhenj anglezë të Shqipërisë dhe të shqiptarëveProf. dr. URAN ASLLANIPara tri ditësh në sallën e re të Bibliotekës Kombëtare u bë përkujtimi i bibliotekës të “Delmerisë shqiptare” dhe me këtë rast u fol edhe për nismëtarët dhe kontribuuesit e atij institucioni, për kolonel Aubrey Herber...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-05-2011, 23:21:16

Çarles Erikson, amerikani që u armiqësua me osmanët për librat mbi Skënderbeun

Prof. dr. URAN ASLLANINjë nga miqtë më të mëdhenj i cili i është përkushtuar problemeve shqiptare me devotshmeri dhe me sakrifica të mëdha ka qenë misionari protestant, pedagogu i shkëlqyer dr.Charles Telford Erickson.Gjatë një periudhe gati 25 vjeçare, nga 1908-1933 ky personalitet i pedagogjis...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-05-2011, 23:19:11

Dokumentet e CIA-s/ Ekzekutimi i rivalëve, të Enver Hoxhës nga Jugosllavët

Dokumentet e CIA-s/ Ekzekutimi i rivalëve, të Enver Hoxhës nga JugosllavëtNjë histori konspiracioni që sipas CIA-s, por edhe nga dëshmi të tjera të ngjashme të shqiptarëve të njohur, tregon se si rivalët e mundshëm të diktatorit Hoxha, por edhe personazhe që nuk ishin komodë për jugosllavët pasi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-05-2011, 01:32:28

Rishkrimi i historisë dhe figura e Mustafa Krujës

Kohët e fundit për publikun është edhe një botim kushtuar Mustafa Krujës i të gjithë kumtesave përgatitur me rastin e një konference shkencore përkujtimore. Duhet me sa duket që figura të shumta të disiplinave të shkencës të japin verdiktet e tyre për të treguar përmasat reale të disa personazhe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-04-2011, 01:54:56

Vrasja e Papa Kristo Negovanit

Vrasja e Papa Kristo NegovanitKur u ktheva në Manastir situatat qenë ndruar krejt; me nj’anë lëvizja nacionaliste ishte zgjeruar dhe forcuar mjaftë, por nga ana tjetër dhe qeverija po merte masa të repta për ndalimin e kësaj vepre. Kështu, për shëmbull, se një nga të parat vikti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-04-2011, 01:46:54

Porositë e Enverit për Mehmet Shehun, pak orë para vetëvrasjes

Porositë e Enverit për Mehmet Shehun, pak orë para vetëvrasjesEnveri para vetëvrasjes: “Hiq dorë nga alibia, pasi ajo nuk qëndron. Reflekto gjatë natës, nuk duam të të hedhim ty, por duam të bësh kthesë”. Fjalimi pas vetëvrasjes: “Mehmeti ishte armik dhe me ambicie të shfrenuar”...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-04-2011, 15:38:07

Shqipëria në shënimet e korespondentëve të luftës

Nëse i referohemi viteve të para dhe gjatë Luftës së Parë Botërore, kjo bëhet thjesht për të kujtuar se nuk kanë qënë shqiptarët ata që kanë sulmuar përtej kufirit të tyre jugor. Por ka ndodhur e kundërta. Dhe për këtë nuk po i referohemi kronikave historike të historianëve tanë dhe dëshmive shq...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-04-2011, 01:19:28

Historia e Lekut, si kanë ndryshuar simbolet në 85 vjet

[html]http-equiv="content-type">Mirë është që të kesh shumë syresh, ani pse thonë se nuk e blejnë
lumturinë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-03-2011, 13:47:39

Prerjet e monedhave në qytetin Ilir

“Deri tani janë gjetur dhe përcaktuar 56 monedha që i përkasin kësaj periudhe. Këtu bëjnë pjese 9 monedha bronzi mollose te tipave mburojë-rrufe dhe Pallas-shqiponjë, të prera para v. 342 p.e. s, një monedhë bronzi e Aleksandër Mollosit”…Gëzim Llojdia *Monedhat në Amantia i kanë gjetur me shumic...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-03-2011, 23:43:50

Kryengritja e Malësisë së Madhe me 1911

Autor: Gani QarriLidhja Shqiptare e Prizrenit, që nga formimi me degët e saj në të gjitha trojet shqiptare, ishte shtylla kryesore e luftërave për mbrojtjen e tërësisë territoriale të shqiptarëve dhe paraprijëse e pavarësisë së popullit shqiptar, nga Turqia. Kryengritjet shqiptare me gjithë dëmt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-03-2011, 12:26:37

Shqipëria e ’35-s në shënimet e gazetarit suedez

Kur erdhi në Shqipëri, në vitin 1936, ai kishte dëgjuar se Shqipëria ishte një vend i humbur kusarësh. Kur sosi në portin e Durrësit, kur u përball me atë panoramë malesh ngjyrë hiri, priste t’i dilnin para edhe ca njerëz të çuditshëm me kapele piratësh.Njerëz të çuditshëm pa me siguri, por as p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-03-2011, 12:37:20

Rreth dokumentimit dhe prejardhjes së emrave Himarë e Dhërmi

Para se të analizojmë dokumentimin dhe prejardhjen e emrave Himarë e Dhërmí duhet të mbajmë parasysh disa fakte historike, të cilat na ndihmojnë të orientohemi drejt në shqyrtimin e problemit që do të trajtojmë në vazhdim.Dy emrat e sipërm sot emërtojnë dy vendbanime që ndodhen në Shqipërinë e J...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-03-2011, 00:46:56

Të parët e serbëve të Kosovës ishin shqiptarë

Prof. Dr. Rexhep DoçiShkenca shqiptare e Kosovës dhe politikanët e sotëm (2)Para vitit 1200 u ndërtuan shumë kisha e manastire shqiptare nëpër Kosovë, dhe kursesi nuk mund të quhen sot vetëm kisha serbe, po kisha të uzurpuara nga ata pak serbë, që ishin shqiptarë po nuk u islamizuan, dhe me kohë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-03-2011, 15:16:13

Ngjarjet në Shkollën e Bashkuar, raporti i Hetuesisë për Gramoz Ruçin

Është folur shumë për ngjarjet në Shkollën e Bashkuar në Tiranë, më 22 dhe 23 shkurt 1991. Pamjet e ushtarakëve që vringëllonin armët përpjetë në ritmet e këngës “Enver Hoxha tungjatjeta”, të dhëna nga televizioni i shqiptar atë kohë, nuk mund të shqiten kollaj nga kujtesa. Tensionimi i situatës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-03-2011, 23:56:10

Marrëdhëniet e shqiptarëve dhe osmanëve

Gadishulli i Ballkanit përgjatë historisë së lashtë ka qenë një ndër zonat më të nxehta historike. Në sajë të zbulimeve arkeologjike vërtetojmë se në këtë pjesë të globit kanë jetuar njerëzit e parë ose njerëzit e hershëm. Duke e vështruar nga këndvështrimi gjeografik vendodhja e gadishullit të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-03-2011, 07:26:21

Letër e studentëve shqiptarë të Vjenës dërguar Presidentit Wilson - 1918

Rrethanat historikePas shpërbërjes së Perandorisë Osmane dhe fitimit të Pavarësisë Kombëtare (28.11.1912), Shqipëria u njoh si shtet i pavarur më 22 janar 1913 (Konferenca e Ambasadorëve në Londër), por gjysma e saj kishte mbetur jashtë kufijve territorialë të caktuar në këtë konferencë. Brenda ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-03-2011, 12:17:08

ADEM JASHARI MITI, LEGJENDA DHE E VËRTETA

Adem Jashari kishte patur fatin, që duke i takuar një populli që i kishte besuar, kishte ecur në rrugën e tij, e cila ishte tejet e pakrahasueshme me rrugëzimet e pafund, herë gjysëm sllave dhe herë gjysëm përçartëse të njeriut të Velanisë. Përpjekjet që bëhen sot për të vënë një linjë b...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-03-2011, 01:44:48

Deri ne shekullin XIX, ne Greqi flitej Shqip

Pak kush nuk do të mbetej i habitur nga një pohim i tillë. Në ditët e sotme, nënvizohet “shkencërisht” mendimi i “historianëve”, se arbërorët në Greqi, janë popullsi e ardhur dhe tashmë e asimiluar. Bile po të kërkoni në Googel në zërin “Arvanitas” në kreun “histori” do të lexoni se ka mendime t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
08-03-2011, 01:55:17

Ahmet Zogu, si i mbylli me ligj shkollat greke

HISTORIA/ Kur viheshin themelet e edukimit kombëtar në shkollat tonaProblemi : Shkollat e huaja pushtojnë Jugun e ShqipërisëNё kёtё periudhё ajo qё bie nё sy ishte hapja gjithnjё e mё e madhe edhe e shkollave tё huaja, sidomos nё Shqipёrinё e jugut. Duke pёrfituar nga deklarata ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-03-2011, 10:55:48

Ka ardhur koha e albanologjisë

Nga Ndriçim KullaShqiperia e vogël, aq e ngucur në kufij, po aq vërshonjëse në vitalitetin njerëzor, gjithnjë e më shumë efikase sa më shumë e injoruar, aq xheloze në ruajtjen e identitetit të saj etnik, por njëherësh aq edhe universaliste, kaq fatkeqe, por gjithmonë e ruajtur nga zoti në vijim ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-03-2011, 14:40:07

14 vjet më parë, si u vranë oficerët e SHIK

14 vjet më parë, si u vranë oficerët e SHIK në rebelimin për marrjen e pushtetit me dhunëHidri dhe Çoku, masakra ku deputetja e PS pinte gjakDje u mbushën 14 vjet nga vrasja makabre e dy punonjësve të SHIK-ut në Vlorë, Besnik Hidri dhe Lekë Çoku, në kryengritjen e armatosur të organizuar nga eks...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-02-2011, 13:34:08

Nga ministër i pavarësisë, në persekutim dhe pa varr

Flet Qemal Karaosmani: Jam krenarë që trashëgoj emrin e stërgjyshit. E vërteta e arkivës, flamurit dhe penës së PavarësisëQemal Karaosmani është pak i njohur për shqiptarët e megjithatë është një nga firmëtarët e aktit të Pavarësisë, ministër në qeverinë e Vlorës dhe besnik i Ismail Qemalit. Mad...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-02-2011, 13:14:33

“Tri ditë mysafir te Johann Arendt, ish-nazisti që u kap rob në Shkodër”

Ka qenë një mjeshtër i famshëm në Shkodër, pinjoll i një dinastie orëndreqësish të dëgjuar. Ka jetuar një shekull e ka ikur duke lënë një emër të nderuar. Një emër dhe një histori të çuditshme, që ka qarkulluar si legjendë edhe përtej qytetit verior. E zbardhëm atë të plotë në numrin e kaluar si...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-02-2011, 13:13:29

Nuh Sahatçia, historia e shkodranit që i ktheu orën nazistit pas 30 vitesh

Pastaj njeriu që rrëfen ndalon paksa, si për të mbledhur fillin e kujtimeve. E kemi zënë disi në befasi e me sa duket e ka vështirë ta ngrejë ngjarjen aty për aty. Megjithatë, orientohet shpejt dhe rikthehet në bisedë, duke ndalur në momentet që gjykon se janë më të rëndësishme. Më parë kemi kom...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-02-2011, 00:57:42

'20 shkurti', debati RD - ZP për shkrimin e Edi Ramës në janar 1991

Rrëzimi i bustit të Enver Hoxhës, në 20 shkurt 1991, është padyshim një ndër ngjarjet më të spikatura që ndikuan në rënien totale të regjimit komunist në Shqipëri. Sot mbushen plot 20 vjet nga ajo ditë. Rrëzimi i bustit të Enver Hoxhës, ndodhi në një situatë të rënduar politike në vend. Kishte v...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-02-2011, 02:02:22

1944 / Fotografitë e drejtuesve komunistë me emisarët jugosllavë

Një album i tërë i tregon udhëheqësit e të ashtuquajturit shtab nacionalçlirimtar dhe drejtuesve të Partisë Komuniste të Shqipërisë me emisarët jugosllavë Dushan Mugosha dhe Miladin Popoviç. Natyrisht nuk bëhej fjalë për luftë. Të gjithë ata që kanë dalë në pyjet e bukura të Shqipërisë, në lëndi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-01-2011, 01:02:49

Mediat perëndimore, 1990: Ç’do të bëhet me Shqipërinë?

Çfarë shkruante 20 vjet më parë shtypi perëndimor për ngjarjet në Shqipëri? Cila ishte kurba e zhvillimeve politike në vendin e fundit të mbetur në dukje akoma i paprekur nga vala e ndryshimeve demokratike në Lindjen ish-komuniste? Cilët ishin hapat që po ndërmerrte udhëheqja e atrofizuar shqipt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
10-01-2011, 01:29:04

Takimi i presidentit të fundit komunist me intelektualët në gusht 1991

Takimi i presidentit të fundit komunist me intelektualët në gusht 1991. "Autokritika" e Ramiz Alisë për trajtimin e anëtarëve të Byrosë politike dhe diferencimin e thellë nga pjesa tjetër e popullitNgjarjet e 2 korrikut 1990, kur mijëra shqiptarë shpërthyen dyert e ambasadave të huaja në Tiranë,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-01-2011, 11:23:42

Kulisat e prishjes me Hrushovin dhe Bashkimin Sovjetik

Pushime te llixhat kuruese në ÇekosllovakiTIRANË-PRAGË, E ENJTE 6 KORRIK 1959Takim me ambasadorin bullgari me rastin e largimit të tij nga Shqipëria. U nisëm për në Pragë për pushime me Nexhmijen e fëmijët me aeroplanin TU-104 që kishin dërguar çekët. Në aerodrom na pritën sekretari i Komitetit ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-01-2011, 00:51:50

Një libër i ri për ditët në exil të Mbretit Zogu I

Në një shkrim të publikuar këto ditë në mediat lokale britanike, është dhënë lajmi i këtij libri. Andrew Pearce, autor i shkrimit shkruan: “Ai mund të tingëllojë më shumë si një karikaturë kartoni, por Mbretit Zogu I të Shqipërisë gjatë kohës së Luftës i është gjetur strehë në Parmoor House në F...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-01-2011, 15:09:27

Shkrime të panjohura të At Gjergj Fishtes

Njerëzit e mëdhaj janë stacione kombtare ku na ndalemi për të meditue, edhe për të kaluemen, edhe për të ardhmen. Në fushën e kulturës sonë shqiptare, i tillë âsht edhe Fishta. Përkushtimi i tij për fe, atdhe e kulturë shqiptare âsht imponues. Megjithatë, ende ka mbetë, edhe e pambledhun plotësi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-12-2010, 17:09:33

Eshtrat e një mbreti dhe historitë paralele

Pak dritë! Pak dritë! Pak dritë, o shok, o vlla.
Të lutem, pak dritë në kët natë kur shpirti vuen,
kur të dhemb e s'di ç'të dhemb, e syni gjum nuk ka,
urren nuk din ç'urren, don e s'din se ç'don.
Pak dritë! O burrë! O hero' ngado që të jesh. ...Burrë që shkatrron edhe që ndërton sërish!
Pak drit...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti

Pasaporta shqiptare

M A X
16-12-2010, 00:57:57
Pasaporta shqiptare
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-12-2010, 10:20:16

Sovjetikët: Hoxha nuk na bind, Xoxe udhëheqës i fortë

JetëshkrimiKoçi Xoxe (1917 -- 11.6.1949) ish-Ministër i Brendshëm gjatë periudhës prill 1946 - nëntor 1948.Themelues dhe kryetar i parë i Grupit Komunist të Korçës.Pjesëtar i mbledhjes themeluese të Partisë Komuniste Shqiptare. Anëtar i Byrosë Politike dhe KQ të saj që nga krijimi.Në vitin 1941 ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-12-2010, 21:19:28

Pierre Chanlaine, 1928: Përse e duan shqiptarët Zogun e parë

Kur unë luftoja dikur në Shqipëri, ai ishte vendi më i prapambetur që ekzistonte. Por gjithashtu një vend i bukur, ku përrenjtë derdheshin gëzueshëm prej maleve gjigante, - një vend simpatik. Shqiptarët e kanë mbrojtur gjithherë gjuhën e tyre kundër shtypjes greke ose turke. Shqiptari është i dr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-12-2010, 00:09:58

Miti i shqiponjës dykrenore nga lashtësia deri sot

“Flamuri Shqiptar ashtu si dhe gjuha e tij, kanë karakter kozmik, andaj ai duket se është po aq i vjetër sa dhe vet ndërgjegjja njerëzore! Gjithashtu, i gjen të mishëruara brenda simbolit të tij, të gjitha etapat historike në të cilat ka kaluar gjaku i shqiptarëve, nëpër mijëvjeçarët dhe peripec...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-11-2010, 00:17:09

Monarkia Habsburge ndaj Shqipërisë

Roli i Austro-Hungarisë në historinë e Shqipërisë 1867-1918 për arritjen dhe njohjen ndërkombëtare të pavarësisë. Zgjerimi i influencës së saj politike, ekonomike dhe kulturore mbi vendin e vogël në periferinë e saj jugore në formë të një imperializmi informal. Një marrdhënie komplekse e interpr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-11-2010, 00:56:38

Si erdhi deri tek ne shqipja dykrenore në fushë të kuqe

Nga Ilirja Gjika HistorianNjihet fakti se këtë simbol ai e huazoi nga Muzakajt, duke e zëvendësuar stemën që kishte trashëguar nga i ati, Gjoni. Ky i fundit përdorte si stemë figurën e një princi ose të një burri me flokë të gjatë dhe togë (Gjin Varfi, Heraldika shqiptare, Tiranë, 2000, f. 27). ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe