Historia Shqiptare - 5

×
Hyrja
Profili

Historia e Kombit Shqiptar. Tema informative dhe diskutime historike.

M A X
ne: 17-10-2010, 22:09:31

Kur Zogu bashkëpunonte me Konicën dhe Nolin

Historia Shqiptare

 Kur Zogu bashkëpunonte me Konicën dhe NolinShkruan : Revista MapoShqipëria është në luftë dhe në vend sapo ka filluar rezistenca antifashiste. Kundërshtarët e Boshtit janë vënë në dijeni për qëndrimin e shqiptarëve dhe me një qëndrim të tyre njohin gjendjen aktuale të Shqipërisë. Kjo bën që pas...

h75
ne: 20-09-2010, 19:22:08

Deri ne shekullin e XIX ne Greqi flitej shqip

Historia Shqiptare

par Petrit Laurence, vendredi 17 septembre 2010, à 11:08 Pak kush nuk do të mbetej i habitur nga një pohim i tillë. Në ditët e sotme, nënvizohet "shkencërisht" mendimi i "historianëve", se arbërorët në Greqi, janë popullsi e ardhur dhe tashmë e asimiluar. Bile po të kërkoni në Googel në zërin "A...

Berni
ne: 13-09-2010, 17:10:22

Zbulohet biseda e Zogut kundër Enver Hoxhës tek britanikët

Historia Shqiptare

Lëvizjet e Zogut për tu kthyer në Shqipëri gjatë luftës partizaneDitët e fundit të luftës së Dytë Botërore e gjetën Zogun në përpjekjet e tij të dështuara për tu kthyer në Shqipëri. Edhe pse ai u përpoq me të gjitha mënyrat për të ndërhyrë tek diplomacia britanike praseprapë ven...

Berni
ne: 05-09-2010, 19:00:01

Kur shqiptarët derdhnin lot për Perandorin austriak Franc Jozef

Historia Shqiptare

Revista “Shqip” publikon jehonën e madhe që pati në Shqipëri dhe në mbarë kolonitë shqiptare kudo në botë, vdekja e Perandorit të Austro-Hungarisë, Franc Jozefi (plaku), i cili ndërroi jetë në moshën 87-vjeçare, në nëntorin e vitit 1916. Si u komentua humbja e plakut të dinastisë së famshme të H...

M A X
ne: 25-08-2010, 00:07:00

Degjoni zerin e Mbretit Zog I

Historia Shqiptare

Regjistrimi i perket vitit 1938 dhe eshte publikuar nga Robert Elsie ne faqen e tij. Mund ta degjoni meposhte: Zog I - Mbreti i Shqiptareve Fjalet e Mbretit qe do te degjoni ne kete incizim jane:
Citim
Jam veçanërisht i lumtur të

Tentim.O
ne: 16-08-2010, 22:26:15

Organizimi I Levizjes Kombetare Shqiptare

Historia Shqiptare

Shqiperia iste ne nje gjendje politike ekonomike shoqerore kulturore te mjeruar. Pas shume lufterash te zhvilluara per liri, shqipetaret nuk gezonin asnje te drejte kombetare.Te ndodhur perballe rrezikut te zhdukjes si komb dhe coptimit teresor te Shqiperise, atdhetaret shqiptare moren masa per ...

Berni
ne: 29-07-2010, 15:19:23

Epopeja e Luftës së Vlorës, 1920

Historia Shqiptare

90 vjet më parëNë vargun e luftërave dhe përpjekjeve të shqiptarëve për lirinë dhe pavarësinë e tyre kombëtare, bën pjesë edhe epopeja legjendare e Vlorës e vitit 1920, e cila, pas Kongresit Historik të Lushnjës, shënoi një nga faqet e ndritura në historinë e popullit shqiptar. Me shpërthimin e ...

Berni
ne: 28-07-2010, 00:06:23

Historia e Shqipërisë në fokusin e studiuesve të huaj

Historia Shqiptare

Revista “Shqip” publikon albumin e studiuesit të njohur të arkivave të historisë, italianit Eugenio Buccioli, i cili ka botuar kohët e fundit librin e ilustruar me fotografi të titulluar: “Shqipëria, fronti i harruar i Luftës së Madhe”. Parathënia e këtij albumi është bërë nga studiuesi i njohur...

Berni
ne: 25-07-2010, 21:49:49

Si greko-rusët u nxorën sytë 15 mijë ushtarëve shqiptaro-vllehë

Historia Shqiptare

Historianët: Maqedonasit dhe vllehët më afër me shqiptarët, asnjë lidhje me grekëtRreth 15 mijë burra, shqiptarë dhe vllehë, me sy të nxjerrë, krejtësisht të verbër, me gjakun që u rridhte nëpër fytyrë, të sakatosur dhe gjithë plagë, përpiqeshin të gjenin rrugën, për të shkuar t...

VM.
ne: 14-07-2010, 10:14:49

Këngë epike për Betejën e Kosovës të vitit 1389

Historia Shqiptare

Përshkrim i shkurtër për Betejën e Kosovës të vitit 1389Beteja e Kosovës u zhvillua në vitin 1389 në afërsi të Prishtinës, në vendin e quajtur Gazimestan. Shumë g...

M A X
ne: 11-07-2010, 01:25:51

Shqipëria në epikën dhe romancën mesjetare franke

Historia Shqiptare

Nga Luan RamaMarrë nga Gazeta ShqiptareKënga e Rolandit Luftrat e normandëve në brigjet shqiptare, si një ngjarje e madhe e kësaj epoke, do të gjenin je honë dhe në epikën e famshme legjendare Kënga e Rolandit (La Chanson de Roland), një nga kryeveprat e eposit legjendar francez (disa analogji m...

M A X
ne: 27-06-2010, 22:21:17

Skenderbeu dhe “Duka i Madh” i Perëndimit

Historia Shqiptare

Skenderbeu dhe “Duka i Madh” i PerëndimitLuan RamaRënia e Konstantinopojës në vitin 1453 dhe fundi tragjik i “basileusit” të fundit të dinastisë së Paleologëve, ishte një nga gjëmat e mëdha që përjetoi Perëndimi në mesin e shekullit XV. Me pushtimin e Konstantinopojës, turqit hapnin “portën” e m...

M A X
ne: 27-06-2010, 17:39:37

Si u realizua zbrazja e Camerise

Historia Shqiptare

Çështja çame ose e quajtur atëherë minoritet shqiptar në Greqi, lindi që me vendimin e Konferencës së Londrës, më 1913, e cila e shkëputi këtë trevë shqiptare dhe ia aneksoi Greqisë. Që nga kjo kohë fillon një presion i vazhdueshëm, një politikë sistematike e shtetit të atëhershëm grek dhe e for...


Berni
ne: 11-06-2010, 15:27:52

Misteret e Ismail Qemalit, Ahmet Zogut dhe Qemal Stafës

Historia Shqiptare

Cilat janë të fshehtat e tre njerëzve që kanë luajtur një rol kyç në historinë e venditCilat janë të fshehtat e "Heroit të Popullit" që u vra më 5 maj 1942...

M A X
ne: 07-06-2010, 16:25:02

Myslimanet qe shpetuan hebrenjte - Norman H. Gershman (2008)

Historia Shqiptare

Besa - Myslimanet qe shpetuan hebrenjte - Norman H. Gershman (2008)Behet fjale per projektin tashme disavjecar, drejtuar nga fotografi amerikan Norman Gershman, per te dokumentuar dhe bere te njohur shpetimin e he... (More) Behet fjale per projektin tashme disavjecar, drejtuar nga fotografi amer...
M A X
ne: 07-06-2010, 10:33:11

Geraldina e Shqipërisë!

Historia Shqiptare

Në një grumbull të vogël vilash, rrethuar nga ... një mur i lartë dhe me një pllakë që shënjonte “rezidencë diplomatike”, vileta e saj ishte padyshim më interesantja. Një shtëpizë e vogël, njëkatëshe, e ngjashme me shtëpitë tona elbasanase, por me shumë dritë që hynte nga vetratat e mëdha. Dera ...


M A X
ne: 30-05-2010, 19:06:44

Masakra e Libofshës

Historia Shqiptare

Masakra e Libofshës,dokumenti sekret i zbulimit të 2 vëllezërve që u varën në litarMë 29 maj të saktësisht 18 viteve të shkuara, pra më 29 maj 1992, Fierin dhe krejt vendin e tronditi një ngjarje kriminale e përmasave të pazakonta. Një familje e tërë në fshatin Libofshë, të pesë...

M A X
ne: 15-05-2010, 00:32:17

Mitet serbe (s’)ndikuan në Kosovë

Historia Shqiptare

Pa përmendur gjendjen aktuale lidhur me raportet Kosovë - Serbi, historiani, shkrimtari dhe publicisti anglez Noel Malcolm, i cili në opinionin publik kosovar u bë i njohur me librin “Kosova - një histori e shkurtër”, u përpoq që përmes shpjegimit të funksionit të miteve në shoqëri, ndikimit të ...

M A X
ne: 29-04-2010, 14:47:48

Fjalim i mbajtur nga Fan S. Noli në Parlamanetin Shqiptar në 1924

Historia Shqiptare

E para. Anarkia fetare: katër fe të ndryshme që nuk kanë zënë rrënjë në zemrën e një populli pagan. E dyta. Anarkia sociale: Këtu s’ka as klasë bejlerësh, as klasë bujqësh, as klasëburzhuazie. Këtu bujku është më bejse beu dhe beu më bujk se bujku. Kemi një shembull të bukur për partinë popullor...

M A X
ne: 28-04-2010, 14:08:46

Enveri, Stalinit: Na vjen turp, na vret ndërgjegjja që nuk kemi plotësuar planet

Historia Shqiptare

Ferdinand DervishiDokumenti i mëposhtëm është përmbajtja e një letre që Enver Hoxha i dërgon Stalinit, kur edhe vetë ndodhej në Bashkimin Sovjetik, në nëntor 1949. Është koha kur me ndihmën e sovjetikëve, Enver Hoxha ka triumfuar mbi rivalin e tij, Koçi Xoxe, duke çuar në kohë të shkurtër anijen...

*
I.Azizi
ne: 20-03-2010, 19:27:22

Marrëdhëniet Britanike-Shqiptare sipas dokumenteve të diplomacisë britanike

Historia Shqiptare

Daut DautiPërgatitjet e grekëve për pushtimin e territoreve shqiptare në vitet 1877-78Në fillimi të vitit 1877 u bë me dije se Perandoria Otomane në Evropë po i numëronte ditët e fundit të ekzistencës së saj. Shtetet e sapo krijuara dhe gjysmë të pavarura, siç ishin Serbia dhe Mali i Zi, dhe Gre...

VM.
ne: 26-02-2010, 22:07:58

Lufta civile ne Shqiperi 1943 - 1945

Historia Shqiptare

Lufta civile në Shqipëri, që u zhvillua në shtratin e Luftës së Dytë Botërore, është një nga temat më të nxehta në historiografinë shqiptare. Arsyet e këtij konfrontimi historiografik lidhen me emocionet e së shkuarës, të cilat janë ende të gjalla, me interesat politike të atyre grupimeve social...

VM.
ne: 07-02-2010, 20:12:31

Kongresi i Manastirit (14-22 nëntor 1908)

Historia Shqiptare

Përhapja e shkollave dhe e mësimit të gjuhës shqipe, si edhe zhvillimi i kulturës kombëtare në përgjithësi, shtruan në rend të ditës nevojën e caktimit të një alfabeti të vetëm. Rilindësit me të drejtë e shihnin mungesën e një alfabeti të njëjtë të gjuhës shqipe jo vetëm si një problem gjuhësor ...

ßåßy ღ
ne: 05-02-2010, 08:35:19

Nje botim i 1493, flitet per Skenderbeun, Epiret dhe Ilirine!

Historia Shqiptare

 TIRANE-Një ndër veprat më të famshme në shekullin XV është e ashtu quajtura Schedelsche Weltchronik (Liber Chronica rum, opus de temporibus mundi), që është edhe vepra e parë historike e një intelektuali gjerman. Kjo kronikë shqyrton lindjen e qyteteve më të rëndësishme gjermane, botës perëndim...


M A X
ne: 31-01-2010, 02:16:46

Incidenti i Korfuzit, publikohen dokumentet sekrete

Historia Shqiptare

Shteti britanik ka fshehur dokumentat sekrete ne lidhje me incidentin e Korfuzit ne 22 tetor te vitit 1946 ku humben jeten 44 marinare angleze, duke bere qe Shqiperia te shpallej fajtore ne ate kohe nga Gjykata e Hages.Revista e perjavshme MAPO ka publikuar per here te pare disa dokumenta origji...

Berni
ne: 29-01-2010, 20:28:26

Si i shpëtoi Ismail Qemali hebrenjtë e Rumanisë

Historia Shqiptare

Ndërhyrja pranë autoriteteve të perandorisëturke për ngritjen e një qyteti të posaçëmGjesti ithemeluesit të shtetit shqiptar hyri në kujtesënbotërore dhe atë hebre Ndoshta shumë pak e dinë. Ndoshta ka qënë mbuluar nga pluhuri i kohës. Por askush nuk mund ta harrojë se th...

VM.
ne: 25-01-2010, 21:28:42

Marrëveshje Tradhtare të Zogut dhe Esat Pashës me Serbinë!

Historia Shqiptare

Një segment i bashkëpunimit të disa bajraktarëve veriore shqiptarë me serbët ka ekzistuar në kohë dhe rrethana të caktuara, madje qysh në të kaluarën jo aq të afërt. Dihen lidhjet antishqiptare që ka pasur me Serbinë, Esad Pashë Toptani, Ceno Beg Kryeziu, Ahmet Zogu, sikur është edhe marrëveshja...

M A X
ne: 17-01-2010, 17:28:42

Si e shpëtoi historinë shqiptare Milan Shuflaj

Historia Shqiptare

Në agim të kohëve moderne, shqiptarët dhe historia e tyre “u zbuluan” si rastësisht nga udhëtarë e studiues të huaj, të cilët u ndeshën me këtë popull gjatë kërkimeve të tyre për popuj të tjerë fqinj, grekët e sllavët.Ky kontakt i tyre me shqiptarët ndodhi në periferi ose jashtë habitatit histor...

M A X
ne: 17-01-2010, 17:24:29

Shqiptarët që dikur sundonin Irakun

Historia Shqiptare

Iraku, vendi i Babilonisë së lashtë dhe vendi i përplasjes së madhe mes dy pjesëve të mëdha të muoslemanëve: mes sunitëve dhe shiitëve. Të parët, politikisht kanë pasur gjithnjë në krah Perandorinë Osmane, të dytët mbretërit e Iranit. Nga ky konflikt sikurse edhe tani kanë gjalluar konflikte të ...

M A X
ne: 17-01-2010, 17:20:55

Fragment mbi lashtësinë e popullit shqiptar

Historia Shqiptare

Ky fragment historie, qe sillet per publikun e gjere, i eshte dhene ne vitin 1806, Pukevillit ish konsullit francez, prane oborrit te Ali Pashait, gati 200 vjet me pare. E dhene nga peshkopi i Druinopolit, ajo permbante 20 faqe dhe i mungonin fundi dhe fillimi. Ngjarjet e Epirit ne kete pjeses f...

M A X
ne: 17-01-2010, 17:19:39

Besa në Kanun

Historia Shqiptare

Me kultin e nderit është i lidhur kulti i fjalës së dhënë, ose, siç njihet ndër shqiptarët, “kulti i besës”. Kjo është një fjalë që nuk ekziston në shumicën e gjuhëve të botës. Në gjuhët ballkanike ekziston si fjalë e huazuar nga gjuha shqipe. Shpesh, në përkthime prej shqipes, fjala “besë”, duk...

M A X
ne: 17-01-2010, 17:18:28

Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë dhe qëndrimi i Greqisë

Historia Shqiptare

Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë dhe qëndrimi i GreqisëKur Ismail Qemali u nis nga Stambolli për në Bukuresht, Lufta e Parë Ballkanike kishte hyrë në fazën e fundit. Ushtria osmane e thyer po mundohej më kot t‘i bënte ballë sulmit të ushtrive ballkanike. Parimi i ruajtjes së status-kuosë, i p...

M A X
ne: 17-01-2010, 17:10:17

Mandritsa – Fshati i fundit me Shqiptar në Bullgari

Historia Shqiptare

Mandritsa është një nga fshatrat e fundme me shqiptar që kanë mbetur nën Bullgari. Me parë bënin pjesë në Thraki, ku kish shumë fshatra shqiptare. Sami Frasheri tek ‘Shqiperia ç’ka qenë, ç’eshte e ç’do të bëhet’ flet për njëfare rripi territorial që lidh Shqipërinë me Stambollin. Më vone – thotë...

M A X
ne: 17-01-2010, 17:05:52

Epiri, pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë?

Historia Shqiptare

Qysh nga ardhja e turqve në Europë, Epiri ka qenë konsideruar si një pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë?Tek një autor me origjinë greke Teodore Spandugino Cantacuscuino, në një histori mbi origjinën e Turqisë, ne lexojmë pjesët e mëposhtme:“Perandori Cantasuzene zgjodhi në Janinë një njeri nga sht...

Berni
ne: 16-01-2010, 20:21:36

Shëtitje kah Shqipnija, Tirana kryeqytet

Historia Shqiptare

Nga Arkivi i Qendror i Shtetit për herë të parë publikohet reportazhi i gazetës zvicerane “Neue Zurich Zeitung” për Shqipërinë, i botuar më datë 16 dhjetor 1929. Ky artikull tregon Tiranën, e cila mbushte 10 vjet që nga dita e shpalljes kryeqytet. Atmosfera e kryeqytetit shqiptar, arkitektura e ...

M A X
ne: 10-01-2010, 20:11:10

Kristo Frasheri: Enveri, si hyri dhe si e mbajti partine

Historia Shqiptare

Kristo Frasheri rrefehet per gazetarin Blendi Fevziu ne emisionin "Opinion" te Tv Klan, per zhvillime historike ne vite. Kujton me detaje si ish-diktatori komunist arriti te jete protagonist kryesor i Partise Komuniste Shqiptare dhe shpjegon pse Enver Hoxha arriti ta mbaje per mbi kater dekada d...

M A X
ne: 04-01-2010, 01:01:32

Çështja e vazhdimësisë iliro-shqiptare dhe aktualiteti politik

Historia Shqiptare

Nga Dr. Aleksander STIPCEVICPërktheu nga anglishtja Fatma J. KristoÇështja e vazhdimësise etniko-kulturore midis ilirëve të lashtë dhe shqiptarëve të mesjetës, përveçse përbën një nga tematikat më tërheqëse të historisë së Ballkanit, ka përftuar në dhjetëvjeçarët e fundit edhe një përmasë politi...

M A X
ne: 28-12-2009, 01:39:30

Viti historik i shqiptarëve

Historia Shqiptare

Viti historik i shqiptarëveYlber DRAZHIShqiptarët mbyllin pas katër ditësh vitin më të suksesshëm në historinë e tyre, duke realizuar njërën prej ëndrrave shekullore, anëtarësimin në NATO dhe duke u afruar shumë pranë me projektin tjetër, atë të anëtarësimit në Bashkimin Europia...

M A X
ne: 14-12-2009, 15:40:05

"Si më burgosi 12 vjet në burg spiuni i Sigurimit të Shtetit, Shinasi Rama

Historia Shqiptare

Lukë Velaj: Ju rrëfej historinë time për të njohur atë që hiqet në mediat e majta si "dhjetorist""Si më burgosi 12 vjet në burg spiuni i Sigurimit të Shtetit, Shinasi Rama"Nga Redin HAFIZINë dhjetor të vitit 1990, kur nisëm protestat dhe sërish në shkurt 1991 kur menduam vetëm...

M A X
ne: 10-12-2009, 12:14:31

"Negociatat e Berishës me krerët e PPSH"

Historia Shqiptare

"Negociatat e Berishës me krerët e PPSH"Flet ish-funksionari Koli: Ju rrëfej bisedimet e nxehta mes studentëve dhe kupolës komunisteYlli PataEdhe pse kanë kaluar 19 vjet, Robert Koli nuk i harron ngjarjet e vrullshme të 7 dhe 8 dhjetorit të vitit 1990, të cilat e bënë atë protag...
M A X
ne: 04-10-2009, 17:28:58

Rrënjët e nacionalizmit shqiptar

Historia Shqiptare

Rrënjët e nacionalizmit shqiptarDritan EGRO Studimi i nacionalizmit shqiptar është një nga problemet më komplekse të historisë moderne shqiptare. Fati historik i shqiptarëve në shek. XIX–XX dhe ideologjizimi i skajshëm i këtij problemi gjatë periudhës komuniste nuk lejuan trajti...