Historia Shqiptare - 6

×
Hyrja
Profili

Historia e Kombit Shqiptar. Tema informative dhe diskutime historike.

Berni
ne: 01-09-2009, 11:29:43

Vëllai i Nënë Terezës, kapiten i Mbretit Zog

Historia Shqiptare

Në përvjetorin e Armës së Artilerisë, përherë kur bëhet “apeli” i nderit, krenarisë dhe dinjitetit, nuk mungon gjithashtu edhe një emër: emri i Kapitenit Lazar BojaxhiuArma e Artilerisë së Ushtrisë Kombëtare Shqiptare ka një traditë të hershme. Përpjekjet e para lidhen me Shkollën e parë të Arti...

Berni
ne: 03-05-2009, 23:58:02

Rezistenca shqiptare kundër coptimit të 1913 që mungon në librat e historisë

Historia Shqiptare

DOSJE nga URAN BUTKAËshtë e pafalshme që në tekstet e Historisë së Shqipërisë, veç mangësive të tjera, mungon edhe paraqitja e rezistencës luftarake shqiptare përkundër coptimit të territoreve e popullsisë shqiptare nga Konferenca e Ambasadorëve në Londër, si edhe përkundër pushtuesve të huaj dh...*
zudi hamiti
ne: 06-03-2009, 14:49:17

Reagim i Esat Bilalit ndaj shkrimit të Zenel Peposhit

Historia Shqiptare

Reagim i Esat Bilalit ndaj shkrimit të Zenel Peposhit botuar në gazetat “Tema” e Amerikës dhe “Rilindja demokratike” e Shqipërisë*Akuzat ndaj meje bëhen nga qëndrime të një fashisto-koçixoxisto-manipuluesi të fakteve historike!Esat Bilali, Sr. Sc.Në një shkrim ose libër ku flitet për gjithëçka, ...


M A X
ne: 25-02-2009, 12:30:12

Pingpong me SKENDERBEUN

Historia Shqiptare

Pingpong me SKENDERBEUN
Ylli Polovina
Ashtu si gjuha shkon te dhëmballa e sëmurë, ndodhi që debati i çelur tre muaj më parë nga libri "Skënderbeu" i Olivier Jens Schmitt të mbërrijë qartësisht në vetë (me sa duket) objektivin e tij: ...

Berni
ne: 19-02-2009, 10:43:09

Perandori Julian me origjinë shqiptare

Historia Shqiptare

Ushtria e tij e donte aq shumë sa që e bënë Perandor me emrin Klaud Gotthiku, i cili u bë dhe krijuesi i dinastisë së FlavevePerandori Julian kishte prejardhjen e tij nga fisi i Flaveve, fis i cili vinte nga pellazgët e Shqipërisë. Një vend i famshëm për lindjen e luftëtarëve tr...

Pergjigje nga: FLORIM BERISHA, Florim Berisha, arbias

A ishte Turqia Osmane okupuese ne trojet shqiptare?
bilderberg
ne: 20-10-2008, 12:40:05

Zbulohet! Enver Hoxha, djalë i Bimbashit

Historia Shqiptare

Zbulohet!; Enver Hoxha, djalë i Bimbashit  KASTRIOT MYFTARAJ (11/10/2008 )link: http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=11587 Në këto 17 vite dje ësht...

bilderberg
ne: 14-10-2008, 15:29:38

A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

Historia Shqiptare

A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!21 shkurt 2004 / TN Kjo është "një polemikë e detyruar me një diplomat të Enverit", thotë studiuesi i njohur Elmaz Leci. Që në këtë shkrim, i përgjigjet një funksionari të lartë të diplomacisë shqiptare, i cili kohë më parë ka polemizuar me të në f...


Berni
ne: 31-08-2008, 12:28:11

Fakte të reja për monarkinë Shqiptare

Historia Shqiptare

Me rastin e 80-vjetorit të monarkisë shqiptare dhe në kuadër të rishikimit të historisë për herë të parë pas 69 vjetësh, institucionet shqiptare, Ministria e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Qendra e Studimeve Albanologjike dhe Instituti i Historisë do të organizojnë më 1 shtator Konfere...


Berni
ne: 24-07-2008, 14:55:53

Aristokracia Dibrane

Historia Shqiptare

Nga Dr.Laurant BicaDibra figuron si premierë në hartën e gjeografit të shquar të lashtësisë Klaud Ptolemeut të shekullit të dytë të erës sonë, me emrin Deburus. Ajo numërohet si një nga qytetet e vjetër të banuar pa ndërprerje nga shqiptarët, dhe ruan një popullsi të mirëfilltë qytetare. Në epok...

Berni
ne: 25-06-2008, 16:23:16

Llesh Topallaj, si humbi jetën për të shpëtuar Mbretin Zog

Historia Shqiptare

Llesh Topallaj, si humbi jetën për të shpëtuar Zogun heroi i parë i gardës kombëtare Shkruar nga Roland Qafoku, Etleva Delia Pesëmbëdhjetë të shtëna armësh në orën 22:15, të 20 shkurtit të vitit 1931, në rrugën “Operangase”, prishën qetësinë e mbrëmjes në kryeqytetin e Austri...


Berni
ne: 22-06-2008, 16:09:05

Shqiptarët e famshëm që luftuan dhe i zbardhën faqen Greqisë

Historia Shqiptare

"Arvanitasit dhe shqiptarët në luftën çlirimtare të popullit grek", është një nga librat e parë në gjuhën shqipe, që i dha diçka popullit shqiptar, popullit grek dhe gjithë popujve të tjerë ballkanas e më gjerë. Për shkaqe që dihen nuk ka një studim të mirëfilltë. Nuk dihet mirë si u shpërndanë ...

Berni
ne: 30-05-2008, 15:33:57

Mbreti Gent, imazhi i 2000 lekëshit të ri

Historia Shqiptare

I fundit i ilirëve, BSH: Arsyet pse e zgjodhëm dhe elementet e tjeraPas një periudhe të gjatë dyvjeçare, Banka e Shqipërisë ka përzgjedhur imazhin që do të shoqërojë 2000 lekëshin e ri, i cili do të hidhet në treg, duke iu bashkuar kartëmonedhave të tjera. Gazeta "Shqip" ka zbul...

Berni
ne: 17-05-2008, 14:59:06

17 maj 1941, kur Vasil Laçi qëllonte ndaj Emanuelit III?

Historia Shqiptare

Gazeta “Shqip” publikon historinë e ngjarjes së ndodhur plot 67 vjet më parë, në 17 majin e vitit 1941 në Tiranë, kur djaloshi 19-vjeçar, Vasil Laçi, zbrazi disa plumba pistolete mbi Mbretin Viktor Emanueli III. Rrëfimi i 78-vjeçarit Genc Koka, i biri i zëvendësshefit të Shtatmadhorisë s...


Berni
ne: 28-04-2008, 09:03:57

Kandidatët për fronin shqiptar 1880-1926

Historia Shqiptare

Kur Shqipëria kërkonte mbret. Emisioni "Shqip" rrëfen historitë e panjohura të kandidatëve për fronin shqiptarRudina Xhunga: Çfarë ndodhi në 1913-ën, pse kërkohej mbret për Shqipërinë, e cila nuk ishte monarki? Bejtullah Destani: Një prej vendimeve të Konferencës së Ambasadorëv...Berni
ne: 25-03-2008, 14:37:24

Gjysmëhëna dhe Shqiponja

Historia Shqiptare

Shqipëria e pazbuluar, në arkivat otomaneIntervista/ George W.Gawrych, studiues i njohur në Ballkan i periudhës otomane, tregon për librin e tij "Gjysmëhëna dhe Shqiponja" një libër që trajton zgjimin e identitetit kombëtar shqiptarNë vitin 1874 Shemsesin Sami shkruante: "Për nj...

CentauR.
ne: 21-03-2008, 13:45:36

Ata që kishin për fe kryengritjen (Rrethimi i Shkodrës, 1478)

Historia Shqiptare

Selami Pulaha 1968Ndonëse populli shqiptar me vdekjen e Skënderbeut humbi në çastet më kritikë udhëheqësin e vet më të shquar, prapëseprapë ai e vazhdoi, po me atë vrull e zjarr, luftën për të mbrojtur lirinë dhe pavarësinë. Kjo solli si rezultat që Shqipëria të jetojë e lirë ed...

Berni
ne: 13-03-2008, 13:28:21

Jugosllavët, themeluesit e vërtetë të Partisë Komuniste

Historia Shqiptare

Nga Gëzim Llojdia Prej shumë vitesh në Shqipëri mbetet i hapur debati për krijimin e Partisë Komuniste nga jugosllavët. Ndikim i cili solli dhe qëndrimin aspak të dëshiruar për Kosovën, varfërinë e përndjekjet që vuajtën shqiptarët. Gjithsesi për të vërtetuar atë çka bisedohet, “Metropol” vendos...

Isuf B.Bajrami
ne: 12-03-2008, 01:26:31

Epiri dhe Përkatësia Etnike e Epirotëve

Historia Shqiptare

Epiri dhe Përkatësia Etnike e EpirotëveNga Isuf B.Bajrami ’’S’ka komb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirshëm nga shtetet fqinjë!’’. ”Correspondence de Lord Byron”, Paris, 1825 Epiri është toka klasike dhe vatra e një populli tepër të lashtë. Që në muzgun e kohërave,në gadishullin ball...


arbias
ne: 08-03-2008, 18:37:43

Kosova në fokus të pritjes së Ramushit - Un po vij !

Historia Shqiptare

Kosova në fokus të pritjes së Ramushit  “Mirëmengjes Kosovë – unë po vij”! Prandaj, të gjithë qytetarët e Kosovës ftohen të shprehin solidaritetin me Ramushin, në këto çaste kur pritet verdikti e gjyqësisë ndërkombëtare për pafajësinë e tij. Marshi paqësor më 13 mars 2008 (e enjte në ora 12) në ...

arbias
ne: 08-03-2008, 18:26:28

Ndarja administrative dhe regjistrimi i Popullsisè sè Prizerenit ne vitin 1919

Historia Shqiptare

NDARJA ADMINISTRATIVE DHE REGJISTRIMI I POPULLSISË NË QARKUN E PRIZRENIT NË VITIN 1919  Hyrje Pas pushtimit të Kosovës dhe të viseve tjera etnike shqiptare nga Serbia /tetor-nëntor1912/, komanda supreme serbe, sipas vendimit të qeverisë së saj: nr. 18714 të datës 5 nëntor 1912, me shpejtësi ndër...


Berni
ne: 03-03-2008, 07:24:37

Viktor Emanueli III, Perandori qe vizitoi qytetin e gurte

Historia Shqiptare

Vizita me prapavije politike e kryetarit te shtetit italian ne perfundim te luftes italo-greke. Si u prit ne qytetin e sapocliruar te Gjirokastres. Hipotezat per atentatin e Vasil Lacit Qyteti i Gjirokastres ne Shqiperine e Jugut, ne maj te vitit 1941 do te priste nje vizite te rralle. Turi i Pe...

Berni
ne: 01-03-2008, 08:04:45

Kuvendi ku u hodhen themelet e bashkimit kombetar

Historia Shqiptare

Plot 564 vjet me pare, ne katedralen e Kishes se Shen Kollit ne qytetin e Lezhes, ku sot gjendet dhe memoriali i Gjergj Kastriot Skenderbeut, u mbajt Beselidhja e Lezhes, nje nga ngjarjet me te rendesishme te historise se popullit shqiptar gjate periudhes se mesjetes. Ishte 2 marsi i vitit 1444,...


Berni
ne: 23-02-2008, 12:38:55

Kujtimet e princ Vidit: Kosova duhet t‘i bashkohet Shqipërisë

Historia Shqiptare

Në librin e tij me kujtime të titulluar "Denkschrift uber Albainian" (Memorandumi mbi Shqipërinë), i cili fillimisht u botua në Gjermani menjëherë pas Luftës së Parë Botërore, princi gjerman Vilhelm Vid ka publikuar edhe një kapitull të gjatë, ku ka parashtruar një program ekonomiko-politik që a...


Berni
ne: 21-02-2008, 08:53:57

"Kur i hodha litarin bustit të Enver Hoxhës"

Historia Shqiptare

Historia e njeriut që i "lidhi duart" diktatoritAstrit Hatellari rrëfen ditën e 20 shkurtit, kur u rrëzua busti i diktatorit në sheshin kryeqytetasAi flet shpejt. Ecën me nxitim. Shoqëron çdo fjalë me shkathtësi gjestesh. Duart rreken të tregojnë për një kohë, një vend, një çast...

Berni
ne: 20-02-2008, 16:19:44

Historiani Kelmendi: Ilirët, populli më i vjetër i Ballkanit

Historia Shqiptare

Ka qenë viti 1950 kur prof Ibrahim Kelmendi ka shpalosur idetë e tij, ndërkohë ka hedhur teza të guximshme për prejardhjen e shqiptarëve. Duke shfletuar gazetën “Flamuri” që botohej ne Romë gjejmë një seri shkrimesh të prof Kelmendit që kanë gjuhën, mendjen dhe vlerësimin e tij për gjenezën e ko...