Historia Shqiptare - 6

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historia e Kombit Shqiptar. Tema informative dhe diskutime historike.

Berni
16-01-2010, 20:21:36

Shëtitje kah Shqipnija, Tirana kryeqytet

Nga Arkivi i Qendror i Shtetit për herë të parë publikohet reportazhi i gazetës zvicerane “Neue Zurich Zeitung” për Shqipërinë, i botuar më datë 16 dhjetor 1929. Ky artikull tregon Tiranën, e cila mbushte 10 vjet që nga dita e shpalljes kryeqytet. Atmosfera e kryeqytetit shqiptar, arkitektura e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-01-2010, 20:11:10

Kristo Frasheri: Enveri, si hyri dhe si e mbajti partine

Kristo Frasheri rrefehet per gazetarin Blendi Fevziu ne emisionin "Opinion" te Tv Klan, per zhvillime historike ne vite. Kujton me detaje si ish-diktatori komunist arriti te jete protagonist kryesor i Partise Komuniste Shqiptare dhe shpjegon pse Enver Hoxha arriti ta mbaje per mbi kater dekada d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-01-2010, 01:01:32

Çështja e vazhdimësisë iliro-shqiptare dhe aktualiteti politik

Nga Dr. Aleksander STIPCEVICPërktheu nga anglishtja Fatma J. KristoÇështja e vazhdimësise etniko-kulturore midis ilirëve të lashtë dhe shqiptarëve të mesjetës, përveçse përbën një nga tematikat më tërheqëse të historisë së Ballkanit, ka përftuar në dhjetëvjeçarët e fundit edhe një përmasë politi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-12-2009, 01:39:30

Viti historik i shqiptarëve

Viti historik i shqiptarëveYlber DRAZHIShqiptarët mbyllin pas katër ditësh vitin më të suksesshëm në historinë e tyre, duke realizuar njërën prej ëndrrave shekullore, anëtarësimin në NATO dhe duke u afruar shumë pranë me projektin tjetër, atë të anëtarësimit në Bashkimin Europia...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-12-2009, 15:40:05

"Si më burgosi 12 vjet në burg spiuni i Sigurimit të Shtetit, Shinasi Rama

Lukë Velaj: Ju rrëfej historinë time për të njohur atë që hiqet në mediat e majta si "dhjetorist""Si më burgosi 12 vjet në burg spiuni i Sigurimit të Shtetit, Shinasi Rama"Nga Redin HAFIZINë dhjetor të vitit 1990, kur nisëm protestat dhe sërish në shkurt 1991 kur menduam vetëm...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-12-2009, 12:14:31

"Negociatat e Berishës me krerët e PPSH"

"Negociatat e Berishës me krerët e PPSH"Flet ish-funksionari Koli: Ju rrëfej bisedimet e nxehta mes studentëve dhe kupolës komunisteYlli PataEdhe pse kanë kaluar 19 vjet, Robert Koli nuk i harron ngjarjet e vrullshme të 7 dhe 8 dhjetorit të vitit 1990, të cilat e bënë atë protag...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-10-2009, 17:28:58

Rrënjët e nacionalizmit shqiptar

Rrënjët e nacionalizmit shqiptarDritan EGRO Studimi i nacionalizmit shqiptar është një nga problemet më komplekse të historisë moderne shqiptare. Fati historik i shqiptarëve në shek. XIX–XX dhe ideologjizimi i skajshëm i këtij problemi gjatë periudhës komuniste nuk lejuan trajti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-09-2009, 11:29:43

Vëllai i Nënë Terezës, kapiten i Mbretit Zog

Në përvjetorin e Armës së Artilerisë, përherë kur bëhet “apeli” i nderit, krenarisë dhe dinjitetit, nuk mungon gjithashtu edhe një emër: emri i Kapitenit Lazar BojaxhiuArma e Artilerisë së Ushtrisë Kombëtare Shqiptare ka një traditë të hershme. Përpjekjet e para lidhen me Shkollën e parë të Arti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
03-05-2009, 23:58:02

Rezistenca shqiptare kundër coptimit të 1913 që mungon në librat e historisë

DOSJE nga URAN BUTKAËshtë e pafalshme që në tekstet e Historisë së Shqipërisë, veç mangësive të tjera, mungon edhe paraqitja e rezistencës luftarake shqiptare përkundër coptimit të territoreve e popullsisë shqiptare nga Konferenca e Ambasadorëve në Londër, si edhe përkundër pushtuesve të huaj dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
zudi hamiti
06-03-2009, 14:49:17

Reagim i Esat Bilalit ndaj shkrimit të Zenel Peposhit

Reagim i Esat Bilalit ndaj shkrimit të Zenel Peposhit botuar në gazetat “Tema” e Amerikës dhe “Rilindja demokratike” e Shqipërisë*Akuzat ndaj meje bëhen nga qëndrime të një fashisto-koçixoxisto-manipuluesi të fakteve historike!Esat Bilali, Sr. Sc.Në një shkrim ose libër ku flitet për gjithëçka, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-02-2009, 12:30:12

Pingpong me SKENDERBEUN

Pingpong me SKENDERBEUN
Ylli Polovina
Ashtu si gjuha shkon te dhëmballa e sëmurë, ndodhi që debati i çelur tre muaj më parë nga libri "Skënderbeu" i Olivier Jens Schmitt të mbërrijë qartësisht në vetë (me sa duket) objektivin e tij: bashkë me çmitizimin e prem...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
19-02-2009, 10:43:09

Perandori Julian me origjinë shqiptare

Ushtria e tij e donte aq shumë sa që e bënë Perandor me emrin Klaud Gotthiku, i cili u bë dhe krijuesi i dinastisë së FlavevePerandori Julian kishte prejardhjen e tij nga fisi i Flaveve, fis i cili vinte nga pellazgët e Shqipërisë. Një vend i famshëm për lindjen e luftëtarëve tr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

bilderberg
20-10-2008, 12:40:05

Zbulohet! Enver Hoxha, djalë i Bimbashit

Zbulohet!; Enver Hoxha, djalë i Bimbashit  KASTRIOT MYFTARAJ (11/10/2008 )link: http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=11587 Në këto 17 vite dje ësht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

bilderberg
14-10-2008, 15:29:38

A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!

A e shiti Enver Hoxha Kosovën?!21 shkurt 2004 / TN Kjo është "një polemikë e detyruar me një diplomat të Enverit", thotë studiuesi i njohur Elmaz Leci. Që në këtë shkrim, i përgjigjet një funksionari të lartë të diplomacisë shqiptare, i cili kohë më parë ka polemizuar me të në f...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

P.LLapushniku
06-10-2008, 15:16:54

Shqiptaret ne arkivat e gazetes New York Times

Neper arkivat e hershme te gazetes New York Times , gjenden shum shkrime per shqiptaret , qe ne vitin 1851.Shumica jan per konfliktet e armatosura kunder turqve dhe aleateve te saj.Disa prej shkrimeve ju solla ketu , qe te mos lodheni shum.Revolt Against Turkey - 1897

Berni
31-08-2008, 12:28:11

Fakte të reja për monarkinë Shqiptare

Me rastin e 80-vjetorit të monarkisë shqiptare dhe në kuadër të rishikimit të historisë për herë të parë pas 69 vjetësh, institucionet shqiptare, Ministria e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Qendra e Studimeve Albanologjike dhe Instituti i Historisë do të organizojnë më 1 shtator Konfere...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
24-07-2008, 14:55:53

Aristokracia Dibrane

Nga Dr.Laurant BicaDibra figuron si premierë në hartën e gjeografit të shquar të lashtësisë Klaud Ptolemeut të shekullit të dytë të erës sonë, me emrin Deburus. Ajo numërohet si një nga qytetet e vjetër të banuar pa ndërprerje nga shqiptarët, dhe ruan një popullsi të mirëfilltë qytetare. Në epok...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-06-2008, 16:23:16

Llesh Topallaj, si humbi jetën për të shpëtuar Mbretin Zog

Llesh Topallaj, si humbi jetën për të shpëtuar Zogun heroi i parë i gardës kombëtare Shkruar nga Roland Qafoku, Etleva Delia Pesëmbëdhjetë të shtëna armësh në orën 22:15, të 20 shkurtit të vitit 1931, në rrugën “Operangase”, prishën qetësinë e mbrëmjes në kryeqytetin e Austri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
22-06-2008, 16:09:05

Shqiptarët e famshëm që luftuan dhe i zbardhën faqen Greqisë

"Arvanitasit dhe shqiptarët në luftën çlirimtare të popullit grek", është një nga librat e parë në gjuhën shqipe, që i dha diçka popullit shqiptar, popullit grek dhe gjithë popujve të tjerë ballkanas e më gjerë. Për shkaqe që dihen nuk ka një studim të mirëfilltë. Nuk dihet mirë si u shpërndanë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
30-05-2008, 15:33:57

Mbreti Gent, imazhi i 2000 lekëshit të ri

I fundit i ilirëve, BSH: Arsyet pse e zgjodhëm dhe elementet e tjeraPas një periudhe të gjatë dyvjeçare, Banka e Shqipërisë ka përzgjedhur imazhin që do të shoqërojë 2000 lekëshin e ri, i cili do të hidhet në treg, duke iu bashkuar kartëmonedhave të tjera. Gazeta "Shqip" ka zbul...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
17-05-2008, 14:59:06

17 maj 1941, kur Vasil Laçi qëllonte ndaj Emanuelit III?

Gazeta “Shqip” publikon historinë e ngjarjes së ndodhur plot 67 vjet më parë, në 17 majin e vitit 1941 në Tiranë, kur djaloshi 19-vjeçar, Vasil Laçi, zbrazi disa plumba pistolete mbi Mbretin Viktor Emanueli III. Rrëfimi i 78-vjeçarit Genc Koka, i biri i zëvendësshefit të Shtatmadhorisë s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-04-2008, 09:03:57

Kandidatët për fronin shqiptar 1880-1926

Kur Shqipëria kërkonte mbret. Emisioni "Shqip" rrëfen historitë e panjohura të kandidatëve për fronin shqiptarRudina Xhunga: Çfarë ndodhi në 1913-ën, pse kërkohej mbret për Shqipërinë, e cila nuk ishte monarki? Bejtullah Destani: Një prej vendimeve të Konferencës së Ambasadorëv...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-03-2008, 14:37:24

Gjysmëhëna dhe Shqiponja

Shqipëria e pazbuluar, në arkivat otomaneIntervista/ George W.Gawrych, studiues i njohur në Ballkan i periudhës otomane, tregon për librin e tij "Gjysmëhëna dhe Shqiponja" një libër që trajton zgjimin e identitetit kombëtar shqiptarNë vitin 1874 Shemsesin Sami shkruante: "Për nj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

CentauR.
21-03-2008, 13:45:36

Ata që kishin për fe kryengritjen (Rrethimi i Shkodrës, 1478)

Selami Pulaha 1968Ndonëse populli shqiptar me vdekjen e Skënderbeut humbi në çastet më kritikë udhëheqësin e vet më të shquar, prapëseprapë ai e vazhdoi, po me atë vrull e zjarr, luftën për të mbrojtur lirinë dhe pavarësinë. Kjo solli si rezultat që Shqipëria të jetojë e lirë ed...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
13-03-2008, 13:28:21

Jugosllavët, themeluesit e vërtetë të Partisë Komuniste

Nga Gëzim Llojdia Prej shumë vitesh në Shqipëri mbetet i hapur debati për krijimin e Partisë Komuniste nga jugosllavët. Ndikim i cili solli dhe qëndrimin aspak të dëshiruar për Kosovën, varfërinë e përndjekjet që vuajtën shqiptarët. Gjithsesi për të vërtetuar atë çka bisedohet, “Metropol” vendos...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Isuf B.Bajrami
12-03-2008, 01:26:31

Epiri dhe Përkatësia Etnike e Epirotëve

Epiri dhe Përkatësia Etnike e EpirotëveNga Isuf B.Bajrami ’’S’ka komb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirshëm nga shtetet fqinjë!’’. ”Correspondence de Lord Byron”, Paris, 1825 Epiri është toka klasike dhe vatra e një populli tepër të lashtë. Që në muzgun e kohërave,në gadishullin ball...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
08-03-2008, 18:37:43

Kosova në fokus të pritjes së Ramushit - Un po vij !

Kosova në fokus të pritjes së Ramushit  “Mirëmengjes Kosovë – unë po vij”! Prandaj, të gjithë qytetarët e Kosovës ftohen të shprehin solidaritetin me Ramushin, në këto çaste kur pritet verdikti e gjyqësisë ndërkombëtare për pafajësinë e tij. Marshi paqësor më 13 mars 2008 (e enjte në ora 12) në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe