Historia Shqiptare - 7

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historia e Kombit Shqiptar. Tema informative dhe diskutime historike.

arbias
08-03-2008, 18:26:28

Ndarja administrative dhe regjistrimi i Popullsisè sè Prizerenit ne vitin 1919

NDARJA ADMINISTRATIVE DHE REGJISTRIMI I POPULLSISË NË QARKUN E PRIZRENIT NË VITIN 1919  Hyrje Pas pushtimit të Kosovës dhe të viseve tjera etnike shqiptare nga Serbia /tetor-nëntor1912/, komanda supreme serbe, sipas vendimit të qeverisë së saj: nr. 18714 të datës 5 nëntor 1912, me shpejtësi ndër...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
03-03-2008, 07:24:37

Viktor Emanueli III, Perandori qe vizitoi qytetin e gurte

Vizita me prapavije politike e kryetarit te shtetit italian ne perfundim te luftes italo-greke. Si u prit ne qytetin e sapocliruar te Gjirokastres. Hipotezat per atentatin e Vasil Lacit Qyteti i Gjirokastres ne Shqiperine e Jugut, ne maj te vitit 1941 do te priste nje vizite te rralle. Turi i Pe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-03-2008, 08:04:45

Kuvendi ku u hodhen themelet e bashkimit kombetar

Plot 564 vjet me pare, ne katedralen e Kishes se Shen Kollit ne qytetin e Lezhes, ku sot gjendet dhe memoriali i Gjergj Kastriot Skenderbeut, u mbajt Beselidhja e Lezhes, nje nga ngjarjet me te rendesishme te historise se popullit shqiptar gjate periudhes se mesjetes. Ishte 2 marsi i vitit 1444,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-02-2008, 12:38:55

Kujtimet e princ Vidit: Kosova duhet t‘i bashkohet Shqipërisë

Në librin e tij me kujtime të titulluar "Denkschrift uber Albainian" (Memorandumi mbi Shqipërinë), i cili fillimisht u botua në Gjermani menjëherë pas Luftës së Parë Botërore, princi gjerman Vilhelm Vid ka publikuar edhe një kapitull të gjatë, ku ka parashtruar një program ekonomiko-politik që a...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-02-2008, 08:53:57

"Kur i hodha litarin bustit të Enver Hoxhës"

Historia e njeriut që i "lidhi duart" diktatoritAstrit Hatellari rrëfen ditën e 20 shkurtit, kur u rrëzua busti i diktatorit në sheshin kryeqytetasAi flet shpejt. Ecën me nxitim. Shoqëron çdo fjalë me shkathtësi gjestesh. Duart rreken të tregojnë për një kohë, një vend, një çast...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
20-02-2008, 16:19:44

Historiani Kelmendi: Ilirët, populli më i vjetër i Ballkanit

Ka qenë viti 1950 kur prof Ibrahim Kelmendi ka shpalosur idetë e tij, ndërkohë ka hedhur teza të guximshme për prejardhjen e shqiptarëve. Duke shfletuar gazetën “Flamuri” që botohej ne Romë gjejmë një seri shkrimesh të prof Kelmendit që kanë gjuhën, mendjen dhe vlerësimin e tij për gjenezën e ko...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-01-2008, 12:31:32

Kur historiani bizantin Efremi shkruante për shqiptarët

Historiani bizantin Efremi, që ka jetuar në fundin e shekullit XIII, është krijuesi i një kronike në formën e një eposi me10392 vargje. Tema e kronikës nis me periudhën e Jul Qezarit e mbaron me rimarrjen e Kostandinopojës nga bizantinët më 1261. Burime kryesore për këtë vepër janë jo vetëm vëzh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
17-01-2008, 09:50:21

Letra e panjohur e Skenderbeut

Ne vitin 1461, Skenderbeu i shkruan armikut te tij te betuar, Sulltan Mehmetit II. Me një stil galant, ai i refuzon miqesine mbretit me te fuqishem te kohës. Letra konsiderohet deshmi me vlera jo vetëm historike, por edhe gjuhësoreNjë leter e panjohur e shkruar nga Gjergj Kastrioti ka terhequr v...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-01-2008, 10:06:52

Pema gjenealogjike e Kastriotëve

Burrë shteti, udhëheqës politik, prijës popullor dhe strategu ushtarak më i madh i kombit shqiptar, Heroi i vetëm Kombëtar. Është Gjergj Kastriot Skënderbeu. Kastriotët e Shqipërisë dhe pasardhësit e tyre tashmë përshihen në historinë botërore. Libra, romane dhe opinione të historianëve në mbarë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
08-01-2008, 00:57:19

Ahmet delia (Nè 95 vjetorin e rènies)

AHMET DELIA (Në 95-së vjetorin e rënies ) Qysh prej Lidhjes së Prizrenit e deri te viti 1912, ka qenë periudha e intensifikimit të kryengritjet shqiptare për liri. Asokohe qenë mobilizuar në një masë të madhe shqiptarët e malësisë së Drenicës, të Llapit, Gollakut, Gjilanit, Gjakovës, Prizrenit e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-12-2007, 11:49:54

E verteta mbi ngjarjet qe ndodhen ne Shqiperi gjate 1914

E VERTETA MBI NGJARJETE SHQIPËRISË NË VITIN 1914Ka një vit që në Shqipëri po ndodhin ngjarje të rënda. Gazetat e kohës janë të tejmbushura mne lajme për këtë vend dhe versione nga më fantastiket kanë zënë vend në kollonat e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
10-12-2007, 21:50:06

Mundsija e prejardhjes sè Shqiptarève nga Atlantinda Legjendare

MUNDËSIA E PREJARDHJES SË SHQIPTARËVE NGA ATLANTIDA LEGJENDARE  Gjurmëve të një hipoteze Në historiografinë botërore, kohën e fundit, ekzistojnë tendenca serioze të dëshmimit të një hipoteze tejet të guximshme se shqiptarët dhe baskët, janë popuj të Evropës me një prejardhje të lashtë historike,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
10-12-2007, 12:27:27

Viti 1913, kur Evropa caktonte kufijtë e Shqipërisë !

Plot 93 vite të shkuara, në vjeshtën e tretë të vitit 1913, shteti shqiptar, i cili porsa kishte shpallur pavarësinë dhe kishte krijuar një qeveri provizore nën kryesinë e Ismail bej Qemalit me qendër në Vlorë, po rrezikonte të copëtohej nga lakmitë shekullore të fqinjëve të tij, si në Jug ashtu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-11-2007, 15:28:48

Publikohet Deklarata e plotë e Pavarësisë !

Ishte cunguar qëllimisht nga regjimi komunist, duke larguar disa nga emrat nënshkrues të dokumentit të rëndësishëm.Kryetar ja e kuvendit i propozin Presidentit dekorimin me urdhrin “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” të Dom Nikollë Kaçorr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
27-11-2007, 19:59:29

Dita e Flamurit eshte Pasneser

DITA E FLAMURIT ËSHTË PASNESËR   ( T r e g i m )    Shkruan: Beqir ELSHANI  26. XI . 2007   Papritmas profesori nxori flamurin kombëtar prej çantës së zezë dhe me dy progje e vuri në ballë të murit në odë. Në këtë çast, fytyrat e burrave u ndriçuan, kurse sytë e fëmijëve të pranishëm në odën e burrave
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
27-11-2007, 19:56:48

Gjurmët e Flamurit

Gjurmë   A EKZISTON FLAMURI HISTORIK QË UNGRIT MË 28 NËNTOR 1912 NË VLORË?!      Shkruan:Sheradin BERISHA   Kush e solli flamurin kombëtar më 28 Nëntor 1912  në Vlorë?   Për s
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
27-11-2007, 19:50:25

Luma - Pèrballè Ushtrisè Pushtuse serrbe (15-18-Nèntor 1912 )

Me rastin e 95 vjetorit të Betejës së Lumës (15 -18 nëntor 1912)LUMA -PËRBALLË USHTRISË PUSHTUESE SERBE NË NËNTOR 1912 Shkruan: Sheradin BERISHA Dihet mirëfilli seLufta e Parë Ballkanike shpërtheu në tetor 1912 nga shtetet e “Aleancës Ballkanike” që e përbënin Serbia, Mali i Zi, Bullgaria dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
27-11-2007, 13:38:31

Elbasani e ngriti tri ditë para flamurin kombëtar !

Ky akt qe një lëvizje e menduar e Aqif Pashë Biçakiut, për t’iu kundërvënë marshimit të rrufeshëm të ushtrive serbe drejt ElbasanitDitën e dielë, dt. 25 Nëntor 2007, elbasanasit festuan përvjetorin e nëntëdhjetë e pestë të Ditës së Pavarësisë, pasi në këtë qytet ngritja e flamur...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
30-08-2007, 15:10:53

Shqiptaret dhe Skenderbeu ne nje inkunabule nga viti 1454 !

Është vështirë të gjenden personalitete të tilla të shquara nga e kaluara, për të cilët të jetë shkruar aq shumë dhe në vazhdimësi, qoftë në fushën e historisë, të krijimtarisë letrare e artistike, në fushën e studimit të artit luftarak, diplomacisë, etj., si për Heroin Kombëtar shqiptar, Gjergj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
13-08-2007, 09:23:12

Kush janë “tiransit” që i dhanë emër shtetit shqiptar !

Bamir Topi ua ngrohu zemrat tiranasve kur u zgjodh President. Sepse banorët me prejardhje autoktone prej shekujsh e kanë ndjerë kompleksin se i kanë qeverisur të ardhurit. Por nëse bëjmë një histori të shkurtër të figurave që ka prodhuar qyteti 393 vjeçar dhe kryeqyteti 83 vjeçar rezulton e kund...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Nositi
01-07-2007, 01:14:47

ZEMËRGJERËSIA E GRUPIT NEGOCIATOR KOSOVARË ....

Oferta e Grupit të Unitetit ZEMËRGJERËSIA E GRUPIT NEGOCIATOR KOSOVARË NË FORMIMIN E KOMUNAVE TË REJA ETNIKE SERBE Shkruan:Sheradin BERISHA Më 25.02.2007 ___________________ _______
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
06-06-2007, 09:06:06

Historia e besëlidhjes së Shëngjergjit !

Si u organizua mbrojtja e qeverisë së Sulejman DelvinësNga parashtrimi i fakteve dhe analizave të rëndësishme për rolin e krahinës së Shëngjergjit argumentohet se Kongresi i Lushnjës dhe politika kombëtare e Qeverisë së Sulejman Delvinës nuk ishte vepër e një grupi idealistësh. ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
11-04-2007, 11:39:04

Shqiptarët në Rumani, një histori e lashtë

Shqiptarët në Rumani, një histori e lashtë  Kosova-Pavarsi Shkruan: Viti 1595 është data që dokumenton vendosjen e shqipëtarëve në trojet rumune. Kjo datë vërtetohet nga një dokument i Simon Movilës më 1602-shin, në lidhje me vendosjen e disa shqipëtarëve në fshatin Këlinesht të rrethit Prahova ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
11-04-2007, 11:27:28

Mbrojtja e Plavës dhe e Gucisë (tetor 1879-janar 1880

Mbrojtja e Plavës dhe e Gucisë (tetor 1879-janar 1880) Kosova-Pavarsi Shkruan: Me revoltën e armatosur të Gjakovës dhe me aksionin diplomatik të pranverës së vitit 1879, Lidhja Shqiptare ia hoqi Portës së Lartë de facto të drejtën që të fliste në emër të Shqipërisë. Veç kësaj, me qëndresën e saj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
11-04-2007, 11:25:08

Marrveshja e prishtines 2 Gushtè 1912

Marrveshja e prishtines 2 Gushtè 1912Ndërkohë forcat kryengritëse.shqipt are nën komandën e Hasan Prishtinës e Bajram Currit më 21-22 korik hynë në Prishtinë. Në anën tjetër edhe forca tjera të udhëhequra nga Kadri Hasan Presheva, Idriz Sef...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
11-04-2007, 11:18:17

Rrethanat politike në Vilajetin e Kosovës (1910-1912)

Rrethanat politike në Vilajetin e Kosovës (1910-1912Pas një rezistence të fortë të shqiptarëve kundër reformave në Kosovë dhe Maqedoni në fillim të shekullit XIX, kundër qeverisë turke, pëtë veprim kombëtar të rretheve patriotike shqiptare e shfrytëzuan me perfiditet xhon-turqit. Të cilët posa e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
11-04-2007, 11:15:26

Vazhdimi i bisedimeve në Ferizaj

Vazhdimi i bisedimeve në Ferizaj Krerèt më të shquar të Lëvizjes sonë Kombëtare:Bajram Curri, Isa Boletini, Mehmet Pashë Tetova (Derrella), Riza Beu Bajrram Curri dhe disa patriot tjerë shqiptarë vendosmërisht këmbëngulnin që që ky kuvend i bisedimeve të vazhdojë punën në Ferizaj. Me rastin e ni...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
11-04-2007, 11:12:25

Pushtimi i Shkupit dhe ngritja e flamurit të Pavarësisë

Pushtimi i Shkupit dhe ngritja e flamurit të Pavarësisë më 12 gusht 1912 Deri sa krerët e Kryengritjes së Përgjithshme Shqiptare vazhdonin me negociatat e tyre në në lidhje me statusin e Shqipërisë Etnike në Prishtinë dhe Ferizaj, populli shqiptar ishte i gatshëm që në kushtrimin e parë të vërsu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
11-04-2007, 11:08:53

Shtetet Ballkanike Ndaj Tokave tè Shqipris

Inkursionet e shteteve ballkanike ndaj tokave të Shqipërisë  Shkruan: Aleanca ballkanike ishte e miratuar më 13 mars 1912 Në rrethanat e paraqitura Serbia kishte bërë planin e sulmit kundër Shqipërisë dhe priste momentin për ti shpallur luftë Turqisë. Duke eksploatuar parollën dhe proklamatën e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe