Historia Shqiptare - 8

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historia e Kombit Shqiptar. Tema informative dhe diskutime historike.

erlehta
27-02-2007, 22:23:47

Korridori i 8 -te.

Korridori i 8-të, mund të ishte ndërtuar që në kohën e Perandorisë Osmane. Të paktën projekti ekzistonte që atëherë. Sipas H. Erkan Firat`h, një nga hartuesit e katalogut me dokumente historike për Shqipërinë në periudhën e Perandorisë Osmane, në njërën prej hartave të këtij katalogu paraqitet p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-02-2007, 12:49:19

Flamuri shqiptar, cilat janë pesë versionet e rralla !

I përkasin periudhës 1910-1920. I kanë koleksionistë
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-01-2007, 15:50:00

Injorimi total i historisë mesjetare të Kosovës

Nga Dr. Femi Cakolli, pastorJan 5, 2007Gazeta JavaDy figura politike kosovare që lidhen me procesin e trashëgimisë kulturore të Kosovës dhe të decentralizimit, në kuadër të Ekipit Unitet, janë z. Veton Surroi (fotografia e dytë, majtas) kryetar i partisë ORA, i cili po shërben në këtë ekip si ko...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
17-01-2007, 23:40:41

Kongresi i berlinit dhe qeshtja ballkanike

KONGRESI I BERLINIT DHE ÇËSHTJA BALLKANIKEHalil HALIDEMAJHistoriografia e kohës së re u kushton kujdes të veçantë ngjarjeve historike të lidhura me Krizën Lindore, si pasojë e së cilës u mblodh Kongresi i Berlinit (13 qershor — 13 korrik 1878). Ky tubim diplomatik ishte imponuar nga forcat imper...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-11-2006, 17:30:59

Arbëria, në "Bashkimin Evropian" të mesjetës !

Një ndër elementet e përbashkëta midis mesjetës dhe kohëve të sotme, është ideja e bashkimit evropian.Nëse mund të bëjmë një krahasim midis mesjetës dhe kohëve në të cilat jetojmë, do të vëmë re që ka shumë më tepër të përbashkëta sesa mund të përfytyrojmë. Legjendat dhe mitet q...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-10-2006, 14:01:03

Skënderbeu mes strategëve të mëdhenj !

Dorëshkrimi i rrallë është shkruar nga një mik i afërt i Mediçëve, i përket vitit 1451 dhe ruhet në FirenceEmri i Gjergj Kastriotit mes atyre të Belisarit, Atilës, Guiskardit e Timur LengutNumri i veprave të botuara në gjuhë të ndryshme që bëjnë fjalë për kryeheroin tonë është s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
31-08-2006, 15:21:30

78-vjetori i Mbreterise se Shqiperise!

Oborri mbretëror, festë për të përkujtuar këtë datë të rëndësishme. Ja historia e 10 vjetëve mbretëri  Më 1 shtator 1928, Ahmet Zogu u shpall mbret i shqiptarëveShqipëria, 78 vjet më parë përjetoi një ngjarje historike, shpallj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
30-08-2006, 16:12:58

Historia e 3 mijë shqiptarëve në ushtrinë e Napolon Bonapartit!

Gati në të gjithë historinë tonë luftëtarët shqiptarë kanë qenë pjesë e ushtrive më të mëdha të kohës. Ata u kanë shërbyer me besnikëri dhe trimëri shumë prej figurave më në zë, duke filluar që nga perandorët romakë, ata të perandorisë osmane e deri te ushtria e Napolon Bonapartit. Gati 200 vite...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


*
zudi hamiti
11-06-2006, 19:04:26

Pas 60 viteve Kthehet Nga Amerika Veterani i luftës së qëndresës shqiptare

Pas  60 viteveKthehet Nga Amerika  Veterani i luftës  së Qëndresës Shqiptare 1941/1946 Pollog Neshat Hamz Bilali Nga fsh.Pozharan I Gostivarit.Pasi që rashë në kontakt me disa dashamirë të kombit shqiptarë vendosa që të kthehem në atdhe, arsyeja është se u mbu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
zudi hamiti
12-05-2006, 19:28:01

Më 14 pril 1949 vit, Arestimet e pa mëshirshme nga e agjentët Ozn-ës serbo sllav

 ><Më 14 pril 1949 vit, Arestimet e pa mëshirshme nga e agjentët Ozn-ës serbo sllave. Kurtish Koleveri, I lindur nw vitin 1918 në fsh.Strajan të Gostivarit, tani me vendbanim në qitetin e Gostivarit. Xha Kurtishi  rrëfen se si e arrestuan agjentët e O.Z.N-ës, në Minierën mbi f.Vrutok të Gostivar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
zudi hamiti
02-05-2006, 12:06:48

VINI RRE, VINI RRE

   VINI  RRE, VINI RREKëtu shifra e madhe, ju flet shqipëria e Madhe,emrri I kombit në mënirë  shkencore  është Shqipria e madhe,dhe jo Shqipëri, fjala shqipëri  bën shprazjen e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
zudi hamiti
27-04-2006, 18:56:09

Historia mund të përdhunohet, por nuk mund të zhduket

Zhduket Nacionalisti Shqiptar ,Nga Arhivi Shtetror I Republikës së Maqedonisë ,Por jo edha Nga jeta Setki Koleveri ,Bashkë luftëtar I Xhem Gostivarit, I lindur 25 pril 1927 në fshatin strajan të Gostivarit. Më 1944 vit setki Koleveri vendos që të largohet nga vendlindja e tijë, nga shkaku se xha...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
zudi hamiti
27-04-2006, 18:53:33

Me rastin e 25 vjetorit të Burgosjes së udhëheqësve të partisë së pare shqiptare

Me rastin e 25 vjetorit të Burgosjes së udhëheqësve të partisë së pare shqiptare në pollog,Bashkimi partisë së punës të Kombit Shqiptar në Tetovë e themeluar vitin 1979 Makineria e vrasjes në komunizëm ka privuar nga liria shumë fate njerzish,disa I ka zhdukur pa gjurmë,disa të tjerë I ka persek...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Nositi
31-03-2006, 16:07:14

Si ndodhi masakra e Tivarit me 1.04.1945?!

Me rastin e 61 vjetorit të masakrës së Tivarit SI NDODHI MASAKRA E TIVARIT-MË 1 PRILL 1945 ?! Sheradin Berisha Vendosja e administrimit ushtarake dhe ripushtimi i Kosovës Dihet mirëfilli se pas kapitullimit të Italisë fashiste(shtator 1943)Shtabi Suprem i UNçJ-së shtoi aktivi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Nositi
22-03-2006, 18:31:51

Sundimi i princit Vilhelm Vid ne Shqiperi...

Me rastin e 92 vjetorit të ardhjes së Princit Vid në ShqipëriSUNDIMI I PRINCIT GJERMAN VILHELM VID NË SHQIPËRI  7 MARS – 3 SHTATOR 1914Sheradin BerishaHyrjeDihet mirëfilli se Lufta e parë Ballkanike ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
reflektues
12-02-2006, 23:33:32

Aleanca Franceze dhe Shqipëria - 1924

(Kopje)Për Aleancën FrancezeShqipëria, pavarësia politike e së cilës u njoh më 1913 nga Konferenca e Londrës, bën pjesë në organizatën e Kombeve që nga 17 dhjetori 1920.Qeveria deri në vendimin e ardhshëm të Asamblesë Kushtetuese, është qeveri republikane. Pushteti legjislativ i përket P...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
reflektues
29-01-2006, 07:43:59

Një bijë shqiptare, lule e Rezistencës Shqiptare

Ramize Gjebrea  - Një bijë shqiptare, lule e Rezistencës ShqiptareRamize Gjebrea, viktima e pushtetit kom...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe