Historia Shqiptare - 10

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historia e Kombit Shqiptar. Tema informative dhe diskutime historike.

Pergjigje nga: erisela, Kreksi, Ena

Travajet e ikjes

*
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
30-08-2005, 17:52:53

Histori "Diaspora Shqiptare"

Diaspora ShqiptareDiaspora Shqiptare, me kalimin e kohës ka shkuar gjithnjë e më teper duke u rritur. Edhe tek Shqiptarët, sikuse tek popujt tjerë të botës ka pasur migrim të popullsis. Nga këta banorë që kanë migruar për shkaqe të ndryshme në vede të ndryshme të botës, shpeshë herë janë krijuar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

kreksi
14-06-2005, 11:30:42

Dy krisma në Paris

Keto ditë, saktësishtë më 13 Qershorë shenohet 80 vjetori i atentatit në Paris nga Avni Rrustemi ndaj Esat pashë Toptanit ku e vrau në vendë me dy plumba,para hotelit "Intercontinentalë",afër Konkordi, në rrugën Kastilianomë 13. Qershorë 1920.Esat Pashë Toptani gjindej në Parisë pas konfer...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-06-2005, 06:59:35

Shqiptarët dhe Iraku

   Sirri Pasha ishte i pari shqiptar që botoi në arabisht veprën e Lekë DukagjinitPashallarët shqiptarë që sunduan i rakun Shqiptarët shkuan në Irak 500 vjet më parë .Në fillim të shekullit te XV I Iraku u pushtua nga Perandoria Osmane . Që në këtë periudhë fillojnë luftrat në mes sunitëve të pë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
12-05-2005, 04:36:44

Moisiu në Bukuresht kërkon ndryshimin e teksteve mësimore të historisë

Presidenti shqiptar Moisiu deklaroi dje nga Rumania se, duhet bërë çlirimi i teksteve mësimore nga e vjetra, që nuk i lejon popujt fqinjë të ecin përparaDje, në Bukuresht, u hap Samiti i tetë i krerëve të shteteve dhe qeverive të SEECP (Procesi i Bashkëpunimit të Evropës Juglind...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Hylli
02-05-2005, 13:33:42

Tirana dhe shpjegimi Etrusk

 Tirana etruske nga Ilir Mati.Hyjnesha Aferdite ne emrin e qytetitHistoria e Tiranes nuk ka pse te mbeshtetet ne legjendaNga Ilir MatiMe vjen keq kur per historine e qytetit te Tiranes ku kam lindur, i meshohet fort deshmive gojedhanore, kur dihet shkencerisht se keto deshmi te rendesishme nuk m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
02-05-2005, 07:11:07

Agjenti holandez: Loja ime me komunistët shqiptarë

Një libër i një ish-agjenti të sigurimit holandez zbulon të vërtetën mbi partitë simotra marksiste-leniniste dhe si infiltruan agjentët e një partie të tillë fantazmë edhe në Tiranën komunisteMashtrimi i madhFlutura AçkaKohët e fundit, në libraritë e Holandës ka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Hylli
01-05-2005, 14:24:39

Ditët e tmerrit

90 vjet pas genocidit të Perandorisë Osmane kundër armenëve, Turqia zyrtare vazhdon të injorojë faktet historikeDitët e tmerritEnver RobelliMë 31 janar 1916 konsulli gjerman, Wilhelm Litten, duke kaluar rrugës mes Deir al-Sorit dhe Tibni, dy qyteza që tani janë pjesë e Sirisë, kishte mbajtur kët...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Hylli
01-05-2005, 10:41:24

SKANDAL: Argumente mbi shkatërrimin e Arkivës së Kulturës Popullore

Sqarim për akademikët dhe pjesëmarrësit e tjerë në një emision televiziv për arkivat. Cila është gjendja e Arkivit të Institutit të Kulturës Popullore, si po shkatërrohen materialet e regjistruara, vjedhjet dhe mungesa e dokumentacionit.Argumente mbi shkatërrimin e Arkivës së Kulturës PopulloreP...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Hylli
30-04-2005, 11:18:33

Beqir Xhepa, ish-korrieri i Qemalit, rrëfen implikimin e "Tarasit"

Beqir Xhepa, ish-korrieri i Qemalit, rrëfen implikimin e "Tarasit" në ngjarjen e 5 majit 1942 "Babai im akuzoi Enverin për vrasjen e Qemalit"Dashnor KaloçiMë 5 maj mbushen plot 63 vjet nga dita e vrasjes së Qemal Stafës, njërit prej personazheve më të famshëm dhe më të përmendur të Luftës Antifa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Hylli
14-03-2005, 09:50:36

Si u dogj libraria 100.000 volumëshe e Sarandës në 97-ën

Një prerje korridori jo më shumë se 50 m2 me material kompensate në katin e tretë të një bashkie të braktisur, prej tre vitesh në Sarandë, e quajnë bibliotekëBiblioteka e Sarandës, kabriole me kompensatëThoma NikaSARANDË - Një prerje korridori jo më shumë se 50 m2 me material kompensate në katin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Hylli
11-03-2005, 13:23:40

40 Vjetori i vdekjes se Fan Noli-t

Homazh në 40 vjetorin e vdekjesDitët e fundit të Fan NolitNasho Jorgaqi"Takimi" im i fundit me Nolin në Boston ishte homazhi që bëra në varrezat e Forest Hillit, ku prehet trupi i tij. Atje shkova sëbashku me Llukën dhe Arturin, dy shqiptarë të vjetër një mesditë marsi. Pas një nate, me stuhi dë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
bebilogel
06-03-2005, 16:59:45

Enver hoxha..frike apo dashuri..

nga ShekulliKur "të gjithë" i dhuronin vargje Enver Hoxhës Nga Dritëro Agolli, Ismail Kadare e Xhevahir Spahiu, deri te Bardhyl Londo, Natasha Lako e Dhimitër ShuteriqiBelina BudiniTIRANË Ã¢â‚¬“ Naive apo të sinqerta? Furçe regjimit, apo bindje të kohës? Dikur pompoze e të rëndësishme, sot...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe