Historia Shqiptare - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historia e Kombit Shqiptar. Tema informative dhe diskutime historike.

M A X
06-02-2012, 00:22:40

Nuk kemi qenë të urtë

Falë tyre, bie poshtë ajo çka është thënë deri më sot, që pas vdekjes së Skënderbeut shqiptarët iu dorëzuan pa kushte pushtimit osman.“Marciare verso Costantinopoli”. Kjo është një nga devizat që shfaqej më së shumti në publicistikën politike të shteteve italiane të Spanjës që nga mesi i shekull...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-01-2012, 23:04:01

A’la franka o a’la turka?….

Franka (a la) “A la franka” thohet në kundershtim me “a’la turka”. Me shkue “a’la turka” don me thanë: me shkue ne e moçme; prandaje me shkue “a’la franka” kishte me shenjue me shkue ne e soçme. Në praktikw jeta e njerit asht nji mishmash a’la franka e a’la turka: gjinden të perzime në të: nova ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-01-2012, 17:14:43

CIA: 1951, Greqi-Serbi, si do ndahej Shqipëria

Një raport sekret i CIA-s, që daton më 8 prill 1951, nxjerr në pah planin e Greqisë për ndarjen e Shqipërisë mes saj dhe ish-Jugosllavisë. Ky plan, raportohet nga Ambasadori i SHBA-ve në atë kohë në Beograd, sipas të cilit, një anëtar i Byrosë Politike jugosllave i kishte thënë se një propozim g...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-01-2012, 14:28:05

BASSANIA

D. Ndré MjedjaNë pershkrim të luftës * Roma pat ngrefë kundra rregjit ilir Genthit[1], Tit Livi permendë nji gjytet (civitas) Bassania, e banorët e sáj Bassanitae. Ky êmën më duket se ká nji randësí, jo veç historike, tuj kênë nji gjytet i vendit tinë, por edhe iûhësije, tui pá shndërrimin * b...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-12-2011, 20:46:22

Benito Musolini ditën që përgatitej dasma e Ahmet Zogut

Çfarë ndodhi në zyrën e Benito Musolinit ditën që përgatitej dasma e Ahmet ZogutNga Fatos VeliuMe porosi të tij u nis si dëshmitar në dasmën e mbretit Zog, vetë Konti ÇianoDuçja, menjëherë bie dakord për nevojën e një zgjidhjeje integrale e thotë se për të patur Shqipërinë është gati deri atje s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-12-2011, 20:45:21

Ushtria italiane në mbrëmjen e 6 prillit ‘39

Momentet, minutë pas minute të ushtrisë italiane në mbrëmjen e 6 prillit ‘39, kur po niseshin për zbarkim në ShqipëriNga Fatos VeliuNga ditari personal i dhëndrit të Musolinit, njëkohësisht ministër i Jashtëm i Italisë fashiste, zbardhen detajet misterioze që shoqëruan ditët para zbarkimit itali...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
shqiperianatyrale
25-12-2011, 08:21:37

Konferenca e Londres

Besoj qe shum pak e dim te verteten e kesaj konference cfare ndodhi aty dhe si u coptua shqiperia.Lus qe ndonje qe ka ndonje infromacion apo din me shume per kete marrveshje le te postojme dhe te debatojme
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-12-2011, 10:44:06

Dhjetori ’90, sipas Aleksandër Meksit

Dhjetori ’90, sipas Aleksandër MeksitSHKRUAN: Aida Tuci12-12-2011 13:41Librat e dhjetorit 1990, nga Blendi Fevziu, Afrim Krasniqi, Aleksandër Meksi e së fundmi edhe Bislim Ahmeti, si dhe shumë dëshmi të mbledhura e të rrëfyera që janë, herë përhumbur e herë mbi-interpretuar me kalimin e viteve...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-11-2011, 00:24:05

Arrestimi i Sali Berishës nga Ilir Meta

Në afërsi të “Ushtarit të Panjohur”, vetëm pak metra larg selisë së Partisë Demokratike, rreth orës 00.20, makina e kryetarit të Partisë Demokratike, Sali Berisha, u rrethua nga makina të shumta policie dhe së paku dy autoblinda. Kjo nuk ishte një skenë e papritur për eskortën e ish-presidentit....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-11-2011, 00:20:05

Nxitja e Hrushovit për zhdukjen e Enverit

Jyoti Basu, komunisti indian: Nxitja e Hrushovit për zhdukjen e EnveritJyoti Basu ishte një politikan i njohur i Partisë Komuniste në Indi. Ai njihet si ministri më jetëgjatë në regjimin komunist të shtetit të Bengalit (1977- 2000). Si të gjithë udhëheqësit komunistë të kohës, Basu ka hedhur në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-11-2011, 00:21:21

Tjetërsimi i pavarësisë

“Shqip”: Tjetërsimi i pavarësisë Në një seri dedikuar tërësisht 99-vjetorit të pavarësisë, historianët Arben Puto, Paskal Milo dhe Artan Lame, debatuan mbi këtë ditë të shënuar në emisionin “Shqip”, të Rudina Xhungës. Ceremonitë e ndara në Tiranë dhe në Vlorë apo tendenca për të zhvendosur epiqe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-11-2011, 00:19:51

Nacionalizmin shqiptar

Clayer rrëfen nacionalizmin shqiptarHistoriania franceze Nathalie Clayer, e cila ka shkruar një libër për nacionalizmin në Shqipëri, “Origjina e Nacionalizmit Shqiptar”, tregon në emisionin “Shqip” punën e saj disavjecare. “Për librin tim mbi Shqipërinë mu dëshen 10 vjet, pasi kam punuar në arki...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-11-2011, 00:18:11

Misteret e pavarësisë

Në ditën e festimeve të pavarësisë, shumë rrallë flitet për misteret historike të kësaj ngjarje që themeli kombin shqiptar. Emisioni i “Pasdites” në Top Channel u përpoq të hidhte pak dritë mbi këto fakte, ndihmuar nga një dokumentar i gazetares Beti Njuma dhe historianit Artan Lame. Siç dëshmoi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-11-2011, 00:17:15

Harresa e baballarëve të kombit

28 nëntor 1912, nga Vlora, shqiptarët thërritën njëzëri emrin e tyre duke i treguar botës mbarë se Shqipëria nuk mund të zhdukej në rrjedhën e kohës. Baballarët e kombit, me në krye Ismail Qemalin, simbol i një populli që refuzoi të përkulej, nënshkruan deklaratën e pavarësisë. Po sot, 99 vjet m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-11-2011, 10:15:49

Nje histori e ekonomise shqiptare gjate 99 viteve

Në 99 vjet që nga viti 1912, standardet e jetesës së shqiptarëve janë përmirësuar me 4 herë, por fqinjët tanë kanë njohur përmirësime edhe më të mëdha. Statistikat historike të grumbulluara nga Angus Maddison, një historian ekonomik i Universitetit të Groningenit, në Holandë, tregojnë se shqipta...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-11-2011, 23:21:43

Terrori komunist ne Elbasan

Të pathënat e komunizmit në Elbasan. Pushkatimi me plumb pas koke i një shqiptari të mirëDoktori popullor i Elbasanit, dëshmitar i një vrasjeje makabërTerrori komunist në popull ka qenë një nga shtyllat e fuqishme të mbijetesës së sistemit diktatorial në Shqipëri gjatë 45 viteve të jetës së tij ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-11-2011, 23:21:07

21 nëntor 1991 - Si nisi revolta e studentëve ushtarakë kundër diktaturës

20 vjet më parë - Si nisi revolta e studentëve ushtarakë kundër diktaturësILIR METALIAJU mbushën 20 vjet nga ajo ditë e ftohtë nëntori e vitit 1991, kur në ish-Shkollën e Bashkuar të Oficerave në Tiranë, sot Akademia "Skënderbej" filloi revolta e parë e studentave ushtarakë kundër diktaturës ush...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-11-2011, 16:02:12

Kushtrimi KRIZË! an-e-m'anë Shqipnisë...

Retro/Press: Kushtrimi KRIZË! an-e-m'anë Shqipnisë...Prof. Dr.Phil Krist MalokiKushtrimi Krizë! po vlon nëpër Shqipní... Krizë! thërrasin katundet, Krizë! bërtasin qytetet... Krizë! thërret Shqipnia mbarë, dhe nëpër kushtrimin e saj të përvluem përzihen brithmat e fëmijve për bukë, përzihen vajt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-11-2011, 23:38:29

Udhëtimi për në New York [Fan Noli]

Retro/Press: Udhëtimi për në New YorkFan NoliMëmëdhetar i-dashur dhe vëlla i-përmallëshim z. Th. Tashko.Më së-fundi arriva në New-York, dhe dot ishte një punë shumë e gjatë të ju rrëfenj, se sa mundime dhe hidhërime shpirti dhe trupi hoqa nde këtë udhëtim. Sa me mundet dot ju shkruanj ca, dhe të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-11-2011, 23:35:37

Literatura Shqiptare

Retro/Press: Literatura ShqiptareEkstrakt nga studjimi "Nai Frashëri, Literatura dhe Idea Shqiptare" prej K. Lepetenit.Një pjesë e studimit në fjalë u shtype në librin "Naim Frashëri 1925", ku mund të gjindet dhe një kuptim ma i gjanë për disa thanje të radhëve pasojsë.Paralel me gjendjen dhe rj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-11-2011, 16:11:55

Tregtare Flamujsh

Retro/Press: Tregtare FlamujshErnest KoliqiPosi.... u ba Shqipnija. Dalin te marret e vikasin rrnofte Shqiperia! Ti i mençem pergjigje tue bertit ne kupe te qielles: rrnofte, po, e shpejt me porosite flamuj. Na shkyeju rrnofte, e ti shit, ban pare tue tregue mbi ndiesit tona. Loje e bukur, por s...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-11-2011, 16:29:13

Lufta italo-greke

Lufta italo-greke, diktatore e kuislinge
Shkruar nga: Arben PUTO
Lufta italo-greke (tetor 1940 – prill 1941) nuk ka gjetur një pasqyrim të përshtatshëm në historiografi. Ka pasur kryesisht trajtesa në marzh të ngjarjeve. Në botimin e fundit të Historisë së Pop...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-10-2011, 23:31:10

Uran Butka: E vërteta e luftës civile në Shqipëri

Uran Butka: E vërteta e luftës civile në Shqipëri"Lufta e armatosur kundër organizatave, formacioneve ushtarake dhe individëve të cilësuar “armiq e tradhëtarë” u bë fillimisht kundër çetave vullnetare të Ballit Kombëtar, më pas të Legalitetit dhe të krerëve të Veriut."Cili është mendimi juaj për...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
30-09-2011, 23:12:31

Salve Caesar!

Princ Vidi dhe aventura e tij shqiptare në një album fotografik me detaje historike nga muajt e sundimit.Gazeta “Përlindja e Shqipëniës” prej dhjetorit 1913 deri në pranverë 1914, përshëndeste ardhjen e princ Vidit si mbret i Shqipërisë. Se ç’gëzim i madh ishte kjo ditë për shqiptarët, gazeta e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-09-2011, 13:01:12

Fjalimi i At Gjergj Fishtes ne konferencen e paqes ne Paris

FJALIMI I PLOTE I AT GJERGJ FISHTES NE KONFERENCEN E PAQES NE PARIS (1919)... Gjergj Fishta në Paris 1919Prej brigjeve gjëmuese të Euksinit e deri në borën e amshueshme të Alpeve Julie ; prej brigjeve bubulluese të Ekrakeraunve e deri ndër karma të thepisuna të Karpateve, ende të rime me gjak nj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-09-2011, 23:39:09

Albana, fshat Ilir në kufi mes Italisë dhe Sllovenisë

[html]




http-equiv="content-type">



style="color: rgb(0, 0, 0); font-family: Ta...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-09-2011, 20:48:46

Elita shqiptare - Detyra dhe përgjegjsija e sajë

Retro/Press: ELITA SHQIPTARE, Detyra dhe përgjegjsija e sajëLumo SKENDOElitë thuhen njerëz të zgjedhur, po të zgjedhur vetëm, jo prej dokujt. Më mirë t`u themi të çquar, me një cilësi që na duket më e madhe, më e bukur, më e dobishme se e të tjerëvet. Persona të tillë tërheqin respekt, kanë një ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-09-2011, 11:57:59

1944: "Kosova" në ekonominë shqiptare

Nga Mitrush KuteliSikundër se aspiracioni elementar i ç’do njeriu është të jetojë i lirë, gjith ashtu edhe aspiracioni elementar edhe i drejtë i ç’do kombi është të jetojë independent.M’anë tjatër që të jesh i lire si njeri dhe independent si komb – pra në plan ekonomik- lipset të jesh i lirë dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-09-2011, 16:20:57

Skander Begu

Retro/Press: Skander BeguSHQIPTARE! A é dini kete émer? Ky burrë është trimi i Shqiperisë * qé munduar 30 vjét per lirin é saj.Emer i vertét i tij eshte Ghérg Kastritoti, dhé i ati i quhesh Ghion Kastrioti; ka lindur ne 1404, në Kroje.Mbrét i turkut * quhésh Murat i II, si mundi t’ane é Skande...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-09-2011, 16:07:49

Mbretëria, fundi i epokës së luftërave

Historia e ngritjes së Mbretërisë lidhet me procesin e shtetformimit dhe të pavarësisë. Shpallja e saj përmbyll procesin e mundimshëm historik të ngritjes e konstituimit të shtetit të pavarurKonica: Zogu i caktuari i fatit për ShqipërinëMbretëria, fundi i epokës së luftëraveBajr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-09-2011, 13:58:02

Zogu bëri me prona bujqit minoritarë

Monarkia, Zogu bëri me prona bujqit minoritarëProf.dr. Beqir Meta Ndërsa vendet fqinje prej dekadash vijonin me polikën asimiluese dhe diskriminuese ndaj pakicave etnike, siç ishin ato shqiptare në Greqi apo Jugosllavi, Mbretëria shqiptare e drejtuar nga mbreti Zogu I bënte të kundërtën. Madje, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-08-2011, 14:19:18

Shqipëria në dialogun e superfuqive në maj 1972

NAIM MANDRITakimi i Riçard Niksonit me Leonid Brezhnjevin më 24-29 maj 1972, mund të konsiderohet, pa dyshim, si fillimi i fundit të Luftës së Ftohtë. Ishte koha kur mendjet e kthjelluara të liderëve botërorë, aktorëve që orkestronin ndryshimet e mëdha të së ardhmes së globit, po ndryshonin kurs...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-08-2011, 14:10:28

Gjendja hydrografike e Shqypnis

Retro/Press: Gjendja hydrografike e ShqypnisJozef GrossmannRregullime lumenjsh tuej pasë para syësh sidomos tharjen e knetavePershkrim i PergjithshemPjesa ma e madhe e Shqypnies asht malishët, vetun në breg të detit gjinden fusha të mdhaja e kneta. Kto fusha shuhen prej Shkodret e deri në Vlorë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-08-2011, 00:35:07

Nevojave të mendes e të zemers së fmis

Retro/Press: Nevojave të mendes e të zemers së fmisRregullatorët perparojnë e e zhvillojnë aq bukur e aq mirë vepren e educates, shi per njatë shkak a pricip per të cillin shum kush nuk don me i pa me sy, pse rreligjioni asht qandra e idealit e jetës e e veprimit të tyne. Tue i marrë para sysh k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-08-2011, 17:30:44

Kuvendet e rregulltarve

Retro/Press: Kuvendet e rregulltarveN’ekspose * të mramem herë Ministri i Arësimit, nder sa punë tjera, pat thanë, se e kishte në mënd me çilë tre Internata per të rritun e msim të djelmve të Malcis. Tash po marrim vesht, se Ministri paska grishtë në Tiranë Motrat Stigmaatine 1) per me u a dorz...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-08-2011, 18:43:02

Geraldina me bar nju-jorkez, Leka me Micky Mouse

Kristi PinderiNëse nuk do të kishte ndodhur pushtimi Italian në vitin 1939, familja mbretërore e Ahmet Zogut do të kishte mundur të jetonte në një pallat mbretëror që sipas të gjithë specialistëve, ishte pallati më i denjë, më i bukur dhe më modern në të gjithë Europën.Ashtu siç mund të shikoni ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe