Historia Shqiptare - 11

×
Hyrja
Profili

Historia e Kombit Shqiptar. Tema informative dhe diskutime historike.

M A X
ne: 12-02-2005, 20:20:32

Manastiri i Ardenicës

Historia Shqiptare

Manastiri i Ardenicës, tetë shekujte metamorfozës Nga Ilirjan GJIKAVetëm 10 m në veri të qytetit të Fierit, buzë rrugës nacionale që lidh qytetin e Fierit me atë të Lushnjes ngrihet Manastiri i Ardenicës me një pozitë dominuese në kodrat me të njëjtin emër në lartësinë 237 m mbi nivelin e detit....

Doni
ne: 22-01-2005, 01:46:51

Vula Shqiptare të Mesjetës

Historia Shqiptare

Në hollin e Muzeut Kombëtar hapet pavijoni me 50 stema të fisnikëve mesjetarë shqiptarë të shek.XII-XVII. Janë kryesisht riprodhime të stemave të mbijetuara në ItaliFisnikët shqiptarë, çfarë "vulë" kanë pasurAlma MileNë hollin e Muzeut Historik Kombëtar do të hapet një pavijon i veçantë. Eshtë a...

Doni
ne: 10-01-2005, 02:02:16

Shqiptarët e Raguzës

Historia Shqiptare

E Hene, 10 Janar 2005TRONDITJA NGA REPORTAZHI I BARLETITMbresa nga qyteti i Dubrovnikut, vend i lidhur me shume se kushdo me historine e arberve Nga MARK SIMONI1.Qysh ne femijerine time, duke rendur pas librave historike, rashe ne te parin shkrim te shkruar shqip per Raguzen (sot Dubrovniku). Ai...

*
milanisti
ne: 27-11-2004, 10:37:20

ARKIVAT, REFLEKTIM APO DYSHIM MBI HISTORINE?

Historia Shqiptare

ARKIVAT, REFLEKTIM APO DYSHIM MBI HISTORINE?Eglantina NasiAleatet anglo-amerikane nuk kane qene nje rrezik per Shqiperine. Por ata kane dashur te japin perkrahjen e tyre per vendin e vogel qe donte te rritej pas Luftes. Ky konstatim qe vjen pas vezhgimit te materialeve arkivore te servirura ne e...

*
Johnny ABUK
ne: 09-11-2004, 19:38:00

Historia shkrimit shqip

Historia Shqiptare

Dokumentet e para te gjuhes shqipe1. Shkrimi i pare i shqipes se shkruar eshte  Teksti i Benefortisit (ruhet ne Paris), qe eshte shkruar ne vitin 1405,57 vite para Formules se Pagezimit. Ky tekst eshte nje doreshkrim mesjetar ne gjuhen latine mbi problemet ushtarake. Autor eshte eksperti gjerman...


*
milanisti
ne: 25-10-2004, 10:33:52

PAS AUSTRO-HUNGAREZEVE, GJERMANET BENE MASAKER NE BERAT

Historia Shqiptare

PAS AUSTRO-HUNGAREZEVE, GJERMANET BENE MASAKER NE BERAT Dilaver Xhelili Berati, qyteti qe konsiderohet si metropoli i kultures shqiptare, historikisht eshte lakmuar nga fuqite e medha pushtuese ne Shqiperi, per vete poziten gjeografike qe kishte dhe bukurite natyrore. Historia ...

Pergjigje nga: atman, Kreksi

Mitologjia Shqiptare

**
Hylli
ne: 01-10-2004, 21:14:11

Pervjetori i 70-te i bibliotekes se elbasanit

Historia Shqiptare

U ngrit ne shtepine e familjes Baholli e cila dhuroi fondin e pare me 1000 tituj'Baholli', pervjetori i 70-te i bibliotekes se ElbasanitK. BoriciElbasan - Biblioteka e Elbasanit qe mban emrin 'Qemal Baholli' ka festuar dje 70- vjetorin e krijimit. Per nder te ketij pervjetori te nje prej tre b...

*
Shkodra 777
ne: 30-09-2004, 11:39:28

Shqiptaret dhe gjuha e tyre

Historia Shqiptare

Shqiptaret dhe gjuha e tyreGjuha shqipe flitet nga te pakten gjashte milion njerez, kryesisht ne Shqiperi e ne ish-Jugosllavi. Ne Shqiperi vete, kjo gjuhe flitet nga e gjithe popullsia prej 3,255,891 banoresh, perfshire edhe disa pakica etnike dygjuheshe. Statistika te besueshme per numrin e shq...


*
Hylli
ne: 27-09-2004, 09:39:38

Mehmet Shehu, me program qeverisjeje qysh ne vitin 1942

Historia Shqiptare

I ruajtur nga nje veteran i LANC dhe ish-nepunes i Ministrise se Puneve te Brendshme, ja permbajtja e plote e skices se programit politik, te cilin Mehmet Shehu e pati bere gati, para se te futej ne radhet komuniste shqiptare. Botohet per here te pareMehmet Shehu, me program qeverisjeje qysh ne ...

besniku
ne: 18-09-2004, 17:38:11

Qyteti i vjeter antik Sipaurint .

Historia Shqiptare

Ne shekullin 3 ose 2 , para Krishtit ,qyteti i yne antik Siparint apo Sipaurint , kishte qene njeri nder qytetet , me ne ze te Dardanise antike , me q ' rast kete e kane vertetuar edhe arkeologet tone ne ze , mirpo duke mos ija ditur rendesine kesaj qeshtje , ne populli i yne nuk jemi duke ber a...

M A X
ne: 12-09-2004, 11:06:52

Cfare kane qene Kastriotet?

Historia Shqiptare

Kastriotët a kanë kenë serbë a shqiptarë, matjanë a drishtjanë?  At Zef Valentini  Letra e Mendime në 20-vjetorin e vdekjesKush asht At Zef ValentiniZ ef Xhuzeppe Valentini, asht lindë në rrethinat e Padovës, Itali. U diplomue për filozofi në vitin 1924 dhe ma vonë për teologji në vitin 1928. Në...


M A X
ne: 02-09-2004, 15:22:53

Shqiptaret dhe Europa

Historia Shqiptare

Shqiptaret dhe Europa  Arshi PIPA  Humaniste arbereshe Me te drejte shqiptaret perlavdojne Skanderbeun si Heroin kombetar qe u orvat me bashkue Shqipnine dhe me luftue pushtuesin e huej. Por pervec ksaj arsyeje madhore atdhetare asht nji tjeter, e rendit kulturor. Ne shekullin XV hidhen themelet...

*
kastriot
ne: 29-08-2004, 09:28:56

GJUHA E PERENDIVE

Historia Shqiptare

Gjuha e Perendive Aristidh Kola  [...]qe i perket periudhes se pare, pas prodhimit te zjarrit? Dhe perse guret marrin ne vazhdim forme dhe behen statuje duke marre formen e njeriut?Per arsyen e thjeshte se giiri permban brenda tij nje element ce perendishem, elementit qe si dukej gjer atehere, e...

milanisti
ne: 05-08-2004, 08:40:20

Arma qe vrau Musolinin, dhurate sekrete Hysni Kapos

Historia Shqiptare

Arma qe ka ekzekutuar Ducen ka qene ekspozuar per dhjete vjet ne Muzeun Historik Kombetar. Valter Audisio, njeriu qe mori urdhrin per ekzekutimin e diktatorit fashist, shpjegon ne nje leter dhuraten e tij per qeverine komuniste shqiptare, dhurate qe duhej te mbetej sekrete. Arma qe ka qelluar mb...

M A X
ne: 01-07-2004, 09:29:06

Cila ishte platforma e sistemit komunist per tjetersimin e komunitetit shqipta

Historia Shqiptare

Sikurse kishim premtuar edhe ne nje dokument te kaluar, po vijojme t'i japim bashkeatdhetareve tane ne ShBA dhe kudo qe gjenden, permes internetit faqe nga dokumentet origjinale te KQPPSh-se. Ata, permes perfaqesuesve te zellshem antishqiptare bene shkaterrimin e jetes dhe vepres se shqiptareve ...

*
atman
ne: 26-05-2004, 10:19:05

Historia tone! Ne vend te hyrjes.

Historia Shqiptare

                           .


Ωμέγα
ne: 07-05-2004, 16:49:37

Emertimi i shqiptareve nder shekuj

Historia Shqiptare

Nga Inxh. Saimir Lolja - E hene , 03 maj 2004  Prof. Shaban Demiraj: Kjo ceshtje eshte me e nderlikuar nga sa mund te duket ne nje veshtrim te pare dhe prandaj kerkon hulumtime te metejshme shkencore.25. Fjala e prejardhur shqip-tar ndeshet nje here te vetme tek Kuvendi i Arbenit i vitit 1705; "...

Alban
ne: 07-05-2004, 16:34:42

Vrasja e Qemalit Stafes me 5 maj te vitit 1942

Historia Shqiptare

Flasin niperit, Hasani dhe Veliu, ne 62-vjetorin e vrasjes se Qemal Stafes: Ja pengu i familjes sone qe i dha njeriun e saj Luftes Antifashiste 'Ende enigme vrasja e Qemalit me 5 maj te vitit 1942 Si i perfaqesoi idete komuniste ish-studenti i drejtesise ne Firence, qe per Shqiperine la shkoll...

Alban
ne: 07-05-2004, 15:54:55

Mbi "doreshkrimin e Teodor Shkodranit"

Historia Shqiptare

Keshtu shkruante midis te tjerash Ardian Klosi per gazeten Shekulli: "...mediat shqiptare ne Shqiperi, Kosove e diaspore kane shpallur nje sensacion: gjetjen e nje doreshkrimi te mocem ne gjuhen shqipe nga dr. Musa Ahmeti ne Arkivin Sekret te Vatikanit. Doreshkrimi thuhet se eshte i vitit 1210, ...

M A X
ne: 24-04-2004, 16:55:34

Perandoria Osmane, Shqiperia dhe e ardhmja!

Historia Shqiptare

Shqiptaret gjate gjthe koherave vetem ne ate te mbreterve te Ilire kane pasur nje jete politike vertet te pavarur(edhe kjo me luhatje) Ndersa gjate gjithe pjeses tjeter te historise kemi qene te mbuluar nga dallget e medha te historise dhe pjese te perandorive Boterore, duke filluar me ate Roman...

M A X
ne: 24-04-2004, 16:27:01

Debatet e Enverit me Titon per Kosoven

Historia Shqiptare

Para pak kohesh jane botuar shenimet autentike te ish-shefit te Sigurimit, Nesti Kerenxhi. Jam nder ata qe e kane jetuar periudhen e viteve te para te pasclirimit te atdheut dhe kam pershtypjet me te keqija per Sigurimin e Shtetit te asaj periudhe, ashtu si edhe per Koci Xoxen. Zoti Kerenxhi ka ...