Historia Shqiptare - 11

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historia e Kombit Shqiptar. Tema informative dhe diskutime historike.

M A X
12-02-2005, 20:20:32

Manastiri i Ardenicës

Manastiri i Ardenicës, tetë shekujte metamorfozës Nga Ilirjan GJIKAVetëm 10 m në veri të qytetit të Fierit, buzë rrugës nacionale që lidh qytetin e Fierit me atë të Lushnjes ngrihet Manastiri i Ardenicës me një pozitë dominuese në kodrat me të njëjtin emër në lartësinë 237 m mbi nivelin e detit....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Doni
22-01-2005, 01:46:51

Vula Shqiptare të Mesjetës

Në hollin e Muzeut Kombëtar hapet pavijoni me 50 stema të fisnikëve mesjetarë shqiptarë të shek.XII-XVII. Janë kryesisht riprodhime të stemave të mbijetuara në ItaliFisnikët shqiptarë, çfarë "vulë" kanë pasurAlma MileNë hollin e Muzeut Historik Kombëtar do të hapet një pavijon i veçantë. Eshtë a...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Doni
10-01-2005, 02:02:16

Shqiptarët e Raguzës

E Hene, 10 Janar 2005TRONDITJA NGA REPORTAZHI I BARLETITMbresa nga qyteti i Dubrovnikut, vend i lidhur me shume se kushdo me historine e arberve Nga MARK SIMONI1.Qysh ne femijerine time, duke rendur pas librave historike, rashe ne te parin shkrim te shkruar shqip per Raguzen (sot Dubrovniku). Ai...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
milanisti
27-11-2004, 10:37:20

ARKIVAT, REFLEKTIM APO DYSHIM MBI HISTORINE?

ARKIVAT, REFLEKTIM APO DYSHIM MBI HISTORINE?Eglantina NasiAleatet anglo-amerikane nuk kane qene nje rrezik per Shqiperine. Por ata kane dashur te japin perkrahjen e tyre per vendin e vogel qe donte te rritej pas Luftes. Ky konstatim qe vjen pas vezhgimit te materialeve arkivore te servirura ne e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Johnny ABUK
09-11-2004, 19:38:00

Historia shkrimit shqip

Dokumentet e para te gjuhes shqipe1. Shkrimi i pare i shqipes se shkruar eshte  Teksti i Benefortisit (ruhet ne Paris), qe eshte shkruar ne vitin 1405,57 vite para Formules se Pagezimit. Ky tekst eshte nje doreshkrim mesjetar ne gjuhen latine mbi problemet ushtarake. Autor eshte eksperti gjerman...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
milanisti
25-10-2004, 10:33:52

PAS AUSTRO-HUNGAREZEVE, GJERMANET BENE MASAKER NE BERAT

PAS AUSTRO-HUNGAREZEVE, GJERMANET BENE MASAKER NE BERAT Dilaver Xhelili Berati, qyteti qe konsiderohet si metropoli i kultures shqiptare, historikisht eshte lakmuar nga fuqite e medha pushtuese ne Shqiperi, per vete poziten gjeografike qe kishte dhe bukurite natyrore. Historia ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: atman, Kreksi

Mitologjia Shqiptare

*
atman
24-10-2004, 17:34:27
.  
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Hylli
01-10-2004, 21:14:11

Pervjetori i 70-te i bibliotekes se elbasanit

U ngrit ne shtepine e familjes Baholli e cila dhuroi fondin e pare me 1000 tituj'Baholli', pervjetori i 70-te i bibliotekes se ElbasanitK. BoriciElbasan - Biblioteka e Elbasanit qe mban emrin 'Qemal Baholli' ka festuar dje 70- vjetorin e krijimit. Per nder te ketij pervjetori te nje prej tre b...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Shkodra 777
30-09-2004, 11:39:28

Shqiptaret dhe gjuha e tyre

Shqiptaret dhe gjuha e tyreGjuha shqipe flitet nga te pakten gjashte milion njerez, kryesisht ne Shqiperi e ne ish-Jugosllavi. Ne Shqiperi vete, kjo gjuhe flitet nga e gjithe popullsia prej 3,255,891 banoresh, perfshire edhe disa pakica etnike dygjuheshe. Statistika te besueshme per numrin e shq...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Hylli
27-09-2004, 09:39:38

Mehmet Shehu, me program qeverisjeje qysh ne vitin 1942

I ruajtur nga nje veteran i LANC dhe ish-nepunes i Ministrise se Puneve te Brendshme, ja permbajtja e plote e skices se programit politik, te cilin Mehmet Shehu e pati bere gati, para se te futej ne radhet komuniste shqiptare. Botohet per here te pareMehmet Shehu, me program qeverisjeje qysh ne ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

besniku
18-09-2004, 17:38:11

Qyteti i vjeter antik Sipaurint .

Ne shekullin 3 ose 2 , para Krishtit ,qyteti i yne antik Siparint apo Sipaurint , kishte qene njeri nder qytetet , me ne ze te Dardanise antike , me q ' rast kete e kane vertetuar edhe arkeologet tone ne ze , mirpo duke mos ija ditur rendesine kesaj qeshtje , ne populli i yne nuk jemi duke ber a...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-09-2004, 11:06:52

Cfare kane qene Kastriotet?

Kastriotët a kanë kenë serbë a shqiptarë, matjanë a drishtjanë?  At Zef Valentini  Letra e Mendime në 20-vjetorin e vdekjesKush asht At Zef ValentiniZ ef Xhuzeppe Valentini, asht lindë në rrethinat e Padovës, Itali. U diplomue për filozofi në vitin 1924 dhe ma vonë për teologji në vitin 1928. Në...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-09-2004, 15:22:53

Shqiptaret dhe Europa

Shqiptaret dhe Europa  Arshi PIPA  Humaniste arbereshe Me te drejte shqiptaret perlavdojne Skanderbeun si Heroin kombetar qe u orvat me bashkue Shqipnine dhe me luftue pushtuesin e huej. Por pervec ksaj arsyeje madhore atdhetare asht nji tjeter, e rendit kulturor. Ne shekullin XV hidhen themelet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
kastriot
29-08-2004, 09:28:56

GJUHA E PERENDIVE

Gjuha e Perendive Aristidh Kola  [...]qe i perket periudhes se pare, pas prodhimit te zjarrit? Dhe perse guret marrin ne vazhdim forme dhe behen statuje duke marre formen e njeriut?Per arsyen e thjeshte se giiri permban brenda tij nje element ce perendishem, elementit qe si dukej gjer atehere, e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

milanisti
05-08-2004, 08:40:20

Arma qe vrau Musolinin, dhurate sekrete Hysni Kapos

Arma qe ka ekzekutuar Ducen ka qene ekspozuar per dhjete vjet ne Muzeun Historik Kombetar. Valter Audisio, njeriu qe mori urdhrin per ekzekutimin e diktatorit fashist, shpjegon ne nje leter dhuraten e tij per qeverine komuniste shqiptare, dhurate qe duhej te mbetej sekrete. Arma qe ka qelluar mb...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
01-07-2004, 09:29:06

Cila ishte platforma e sistemit komunist per tjetersimin e komunitetit shqipta

Sikurse kishim premtuar edhe ne nje dokument te kaluar, po vijojme t'i japim bashkeatdhetareve tane ne ShBA dhe kudo qe gjenden, permes internetit faqe nga dokumentet origjinale te KQPPSh-se. Ata, permes perfaqesuesve te zellshem antishqiptare bene shkaterrimin e jetes dhe vepres se shqiptareve ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
atman
26-05-2004, 10:19:05

Historia tone! Ne vend te hyrjes.

                           .
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: atman, olti

Anabasi i Aleksandrit te Maqedonise...drejt kujt?

*
atman
21-05-2004, 17:04:16
.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Ωμέγα
07-05-2004, 16:49:37

Emertimi i shqiptareve nder shekuj

Nga Inxh. Saimir Lolja - E hene , 03 maj 2004  Prof. Shaban Demiraj: Kjo ceshtje eshte me e nderlikuar nga sa mund te duket ne nje veshtrim te pare dhe prandaj kerkon hulumtime te metejshme shkencore.25. Fjala e prejardhur shqip-tar ndeshet nje here te vetme tek Kuvendi i Arbenit i vitit 1705; "...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Alban
07-05-2004, 15:54:55

Mbi "doreshkrimin e Teodor Shkodranit"

Keshtu shkruante midis te tjerash Ardian Klosi per gazeten Shekulli: "...mediat shqiptare ne Shqiperi, Kosove e diaspore kane shpallur nje sensacion: gjetjen e nje doreshkrimi te mocem ne gjuhen shqipe nga dr. Musa Ahmeti ne Arkivin Sekret te Vatikanit. Doreshkrimi thuhet se eshte i vitit 1210, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-04-2004, 16:55:34

Perandoria Osmane, Shqiperia dhe e ardhmja!

Shqiptaret gjate gjthe koherave vetem ne ate te mbreterve te Ilire kane pasur nje jete politike vertet te pavarur(edhe kjo me luhatje) Ndersa gjate gjithe pjeses tjeter te historise kemi qene te mbuluar nga dallget e medha te historise dhe pjese te perandorive Boterore, duke filluar me ate Roman...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-04-2004, 16:27:01

Debatet e Enverit me Titon per Kosoven

Para pak kohesh jane botuar shenimet autentike te ish-shefit te Sigurimit, Nesti Kerenxhi. Jam nder ata qe e kane jetuar periudhen e viteve te para te pasclirimit te atdheut dhe kam pershtypjet me te keqija per Sigurimin e Shtetit te asaj periudhe, ashtu si edhe per Koci Xoxen. Zoti Kerenxhi ka ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe