Historia Shqiptare

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Historia e Kombit Shqiptar. Tema informative dhe diskutime historike.

M A X
08-03-2005, 07:54:28

Etnotipi shqiptar

Shaban Sinani çfarë ndodhi me qeveritë kolaboracioniste, të cilat ishin në dijeni të hyrjes së hebrejve në Shqipëri dhe nuk e penguan aspak ardhjen e tyre. Përkundrazi, lejuan edhe fshehjen e identitetit e nuk ua dhanë listat që kërkuan autoritetet naziste, për t'i çuar hebrejtë e Shqipërisë në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

stellina
21-08-2022, 10:34:23

Mbreti Zog-I në lidhje me ndalimin e mbulesës të femrës shqiptare

Letra e Mretit Zog-I dërguar Kryeministrit Koço Kotta në vitin 1929 në lidhje me ndalimin e mbulesës të femrës shqiptare.« …Duhet t’a kuptojme, nji here e mire, se nderin e shqiptarit nuk mund t’a mproje nji mbulese, por vetem karakteri burrnuer i tij dhe zakonet e pastra t’onat, * kemi trashigu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: omega, olti

Hebrenjtë në Shqipëri

Ωμέγα
17-08-2022, 15:27:37
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: 1dhe1.com, Eni

Emërtimi i shqiptarëve ndër shekuj

1dhe1
14-03-2021, 22:11:42
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: 1dhe1.com

Flamuri yne kuqezi dhe shqiponja dykrenare!

1dhe1
14-03-2021, 20:49:30
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: 1dhe1.com, BeRni

Historia Shqiptare

1dhe1
14-03-2021, 00:38:53
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
08-03-2021, 18:15:13

Nostalgji: Shqiperia e vitit 1993

 
Nostalgji për Shqipërinë e vitit 1993? Pamje të rralla janë filmuar nga fotografi Nilo Ratti shumë vite më parë dhe të sjellin në vëmendje filmat e kinematografisë shqiptare. Tirana ngjan krejtësisht ndryshe nga sot. Jetesa në fshatra duke e vështirë, por në fytyrat e fëmijëve që rrezaton një gëzim. https:
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Pergjigje nga: Lajmet

Foto historike!

12:51
01-03-2021, 00:04:08
 FB_IMG_1614410155687.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Lajmet, BeRni

E vranë apo e helmuan Alush Lleshanakun?

12:51
30-01-2021, 12:39:33
 paraSHUTISTET-300x193.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti, eurogina, Milanistja

Tirana, qyteti i ngritur mbi krim

M A X
17-12-2020, 00:58:47
...........
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqePergjigje nga: Lajmet, BeRni

Lidhja Shqiptare e Prizrenit

12:51
10-06-2020, 19:31:06
 lidhja shqiptare prizrenit fotografi.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Agnrs, olti

Besa e Trimnija shqyptare

*
Agnrs
21-05-2020, 10:39:54
Shume romanticizim pa lidhje.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqeM A X
15-09-2019, 00:54:09

14 shtator 1998

 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti, BeRni

Flamuri shqiptar, i pikturuar më 1459

M A X
17-06-2019, 21:57:51
 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
29-05-2019, 11:07:18

Origjina e disa fiseve në Shqipërinë veriore

NikajKryesisht rrjedhin nga emri i nje bariu, Nik apo Nikoll, i cili me kopene e tij u vendos ne vendin ku sot gjendet ky fis i Shqiperise se Veriut. I biri i tij, Biba, nga ana e vet kishte, tre djem; (Kol, Lek dhe Mark), pasardhesit e te cileve formojne ne fillim te shek.XX tre fiset e medha :...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
17-10-2013, 10:27:00

Austriaket ne 1869: Shqiptaret mund te behen zoter te rajonit

Emri i tij vështirë të merret vesh, por ajo që ka më shumë rëndësi janë mendimet e vlerësimet e tij të shkruara në një fejton, gjini kjo shumë e përhapur në shtypin europian të kohës. Shkruan nën inicialin “K” dhe boton një cikël me emrin “Popujt e Orientit”, në vitin e largët 1869, në një gazet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-05-2013, 11:03:58

Rrugët që na ndërtuan italianët

Rrugët mbi të cilët ne udhëtojmë, kanë nisur të hapen që në kohën e Perandorisë Otomane, por pamjen dhe formën që përgjithësisht kanë edhe sot, ua kanë dhënë fashistët italianë në periudhën kohore mes dy luftrave Botërore.Po përse duhej që rrugët të na i ndërtonin italianët? Ju dhimbsej Shqipëri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
17-05-2013, 14:42:15

Kush ishin 39 kryeministrat shqiptarë të perandorisë osmane?

Trojet shqiptare, pas vdekjes së Skënderbeut, ranë tërësisht nën pushtimin osman, me përjashtim të disa zonave autonome në bregdet dhe malësi dhe viti 1506 njihet si viti i këtij pushtimi tërësor. Ashtu si në Romë edhe në Bizant, regjimi ushtarak u jepte mundësi ushtarakëve më të zotë të qeveris...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

V@GαβθηD
06-05-2013, 21:50:36

‘ÇPORRUNI PREJ MEJE EGËRSIRA GJAKPIRËSE’

Një karikaturë me mbishkrimin ‘Çporruni prej meje egërsira gjakpirëse’ kishte shëtitur botën 100 vjet më parë. Ajo ishte botuar në në Amerikë, Francë, Rumani… ishte viti 1913.Shqipëria ishte një shtet në ‘vitin e brishtë’, e mësyrë për ta copëtuar nga fqinjët. Karikatura është bërë nga një ambas...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

whitesnake
19-02-2013, 15:21:35

Zbulohet Flamuri i Kastrioteve ne afresket e nje kishe ne Venecia

Studiuesja Lucia Nadin zbulon simbolin shqiptar.Flamuri i Kastriotit në afresket e një kishe në VeneciaFlamuri i kuq me shqiponjë, pikturuar nga Veronese, është shquar në Kishën e Shën Sebastianit.Kush ka pasur rastin të vizitojë Venecian dhe mrekullitë e saj të artit dhe të kul...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
13-01-2013, 17:27:19

U promovua libri Çështja shqiptare në diplomacinë britanike 1877 – 1880

Sot në bibliotekën kombëtare dhe universitare në Prishtinë u promovua libriÇështja shqiptare në diplomacinë britanike 1877 – 1880 i autorit Daut Dauti. HaqifMulliqi, në fjalën hyrëse foli për rëndësinë e librit dhe punën e çmuar të autorit. Gjatë fjalimit të tij, Mulliqi theksoi rëndësinë e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
I.Azizi
06-01-2013, 13:27:29

Çka po mbahet në fshehtësi nga shkenca serbe në Sanxhak

Arsa mendohet se është  monument i vetëm në të cilin është “selia” e nji shteti të Evropës  në të cilin është e ndaluar hyrja Shkruan: Ismet Azizi Lugina e lumit Rashka me rrethinën e vet, e cila i takon komunës së Pazarit të Ri, paraqet një ndër hapësirat më interesante Ballka...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dyelless
22-10-2012, 08:06:32

Fadil Nimani - TIGRI (1967-2001)

Fadil Nimani "Komandant Tigri", nga fshati Gërgoc i Gjakovës, Kosovë ushtarak shqiptar, dëshmor i luftës në Maqedoni.Fadil Nimani ndryshe i njohur edhe me nofkën "Komandant Tigri" iu bashkua forcave Shqiptare, që luftonin edhe më tutje pas çlirimit të Kosovës për lirin e shqiptarëve në territore...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
13-10-2012, 09:57:56

Historia e qytetit të Elbasanit

Historia e trevave të Elbasanit e ka zanafillën e saj në shekullin e II-të p.k. me vendbanimet e hershme Ilire. Në shekullin e II-të qyteti njihet me emrin “SKAMPA” e më vonë me emrin “SKAMPINI” në varësi administrative të Durrahut. Duke qënë i vendosur ne kryqezimin e rrugëve Veri – Jug dhe Lin...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
20-06-2012, 20:53:58

Anija e Ismail Qemalit në një monedhë Austriake

Anija e Lloyd-it austriak "Brünn", që shoqëroi Ismail Qemalin dhe 14 patriotët e tjerë, nga Trieste në Durrës, për të shpallur Pavarësinë, është vënë në një monedhë argjendi austriake. Ajo është stampuar në vitin 2006 ekzaktësisht më 7 qershor, raporton Gazeta Shqiptare. Vlera e saj është 20 eur...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe